Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Barcelona

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2535 replies to this topic

#829
Mihaela_Crz

Mihaela_Crz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.03.2008

 adrianatoma, on Mar 26 2008, 14:58, said:

fly_dream, nu poate oare renunta la ele? si sa isi ia banii inapoi? sau o mare parte macar...si sa-si ia unele mai ieftine? adica exista optiunea asta la tarom? e interesant de stiut si in general...


Nu se poate renunta la ele. De fapt, daca renunti definitiv, pierzi 100 de eur/pers. Daca modifici numai data plecarii pierzi cate 50 eur/pers. Asa ca nu se mai merita sa renuntam la ele. Iesim la aceeasi bani. In plus, daca alegeam o companie low cost trebuia sa plecam cu o zi mai devreme si sa stam una in plus. Asta insemna sa mai platim o noapte de cazare si cu masa si ce mai faceam, tot acolo ieseam...
Mi-a placut foarte tare faptul ca vom face numai 2 ore si un pic cu avionul si ca orele de zbor sunt de dimineata, atat la dus cat si la intors si ca nu are escala.
Oricum, nu-mi pare rau de bani. E prima data cand iesim din tara, iar iesirea va fi cu ocazia "lunii" noastre de miere... :)
La Hotel Ibis a mai fost un prieten, care era super multumit! Cazarea chiar o pot schimba oricand, pentru ca nu se plateste avans. Pur si simplu rezervi si atat. M-am tot uitat pe net si nu prea mi-a placut niciun hotel de 2 - 3 stele. Probabil nici nu am cautat suficient.

Adriana, cand zici "zona comerciala foarte colorata", la ce te referi?

#830
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

 Mihaela_Crz, on Mar 26 2008, 18:14, said:

Nu se poate renunta la ele. De fapt, daca renunti definitiv, pierzi 100 de eur/pers. Daca modifici numai data plecarii pierzi cate 50 eur/pers. Asa ca nu se mai merita sa renuntam la ele. Iesim la aceeasi bani. In plus, daca alegeam o companie low cost trebuia sa plecam cu o zi mai devreme si sa stam una in plus. Asta insemna sa mai platim o noapte de cazare si cu masa si ce mai faceam, tot acolo ieseam...
Mi-a placut foarte tare faptul ca vom face numai 2 ore si un pic cu avionul si ca orele de zbor sunt de dimineata, atat la dus cat si la intors si ca nu are escala.
Oricum, nu-mi pare rau de bani. E prima data cand iesim din tara, iar iesirea va fi cu ocazia "lunii" noastre de miere... :)
La Hotel Ibis a mai fost un prieten, care era super multumit! Cazarea chiar o pot schimba oricand, pentru ca nu se plateste avans. Pur si simplu rezervi si atat. M-am tot uitat pe net si nu prea mi-a placut niciun hotel de 2 - 3 stele. Probabil nici nu am cautat suficient.

Da, ai dreptate, am citit conditiile de renuntare de la TAROM. In fine, acum asta e, intr-un fel nu trebuie sa regreti, o data esti in luna de miere si simti nevoia sa fie totul OK (escale, intarzieri, anulari de curse, nu tu locuri in avion, nu mancarica etc.). Pe viitor insa..... nu te grabi sa rezervi asa scump, hotaraste-te din timp unde vrei sa mergi si ai sa vezi cat de convenabil poate iesi o excursie.

In privinta hotelului insa te-as sfatui sa te mai gandesti, timp sa gasesti ceva mai bun este destul, iar variante o gramada! In Barcelona exista o multime de hoteluri in zona centrala, apoi sunt apartamente/garsoniere cu toate utilitatile, citeste acest topic si ai sa vezi ca poti gasi ceva foarte bun la 70-90 euro/noapte. Nu stiu daca sa-ti laud hotelul unde am stat noi (B-Hotel - cred ca am pus si niste poze aici, mai demult) pentru ca am impresia ca au ridicat preturile, anul trecut la sfarsitul lui august camera dubla era 91 euro, pozitia foarte buna (langa Placa d'Espanya, fantanile Montjuic, statia de metrou si autobuz), camera aranjata super modern, cu spoturi de lumini peste tot, in fine, noua ne-a placut si chiar ne gandeam ca ar merge de honeymoon. Pe acoperis avea o mica piscina functionala, cu vedere in Placa d'Espanya. Pentru farmecul barcelonez, ati putea alege un hotel aproape de Rambla sau eventual langa plaja Barcelonetta, desi "antrenul" cam in vecinatatea Ramblei este.... In lista de locatii pe care am avut-o in vedere noi, se afla si un hotel sau complex de apartamente aflat chiar langa Sagrada Familia, camera costa tot cam 80 euro/noapte si din balcon vedeai biserica lui Gaudi....

Edited by fly_dream, 26 March 2008 - 22:58.


#831
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008

 adrianatoma, on Mar 23 2008, 18:34, said:

Ar mai fi Palau Reial...si o plimbare hai-hui prin Raval...veti descoperi acolo o alta lume...am nimerit din intamplare pe o strada unde isi faceau veacul prostituatele care isi racolau clientii in strada, ziua pe la 16. Erau si multe romance...Nu voi comenta, dar pot doar sa va spun ca Raval va poate arata o fata diferita a BArcelonei, nu neaparat aceeasi pe care vi-o lasa PAsseig Da Gracia si al sau Modernism... :(


am nimerit si noi intamplator pe acolo. Era dupa-amiaza dinaintea intoarcerii in Romania, ne plimbam pe Barri Gotic si prietena cu care eram mi-a spus ca n-ar strica sa trecem si de partea cealalta a Ramblei. Asa ca am luat-o pe straduta pe care e Palau Guell (perpendiculara pe Rambla) sa fi mers vreo 5 minute dupa care am cotit pe o strada paralela cu Rambla in care ni s-a infatisat o lume complet diferita de ce vazusem in 5 zile de Barcelona. Sa fi fost vreo 10-prostituate fiecare vorbea cu unul-doi barbati. Urata si stranie imagine.  Ne-am speriat, prietena mea  vroia sa se intoarca, i-am zis sa mergem inainte sa nu atragem atentia si sa nu ne oprim indiferent ce ne-ar spune. Am grabit pasul si in 2 minute cand am dat in urmatoarea strada perpendiculara cu Rambla si am coborat din nou in ea.

Eram cu aparatul dupa noi dar nu am avut curajul sa fac o poza grupuletelor de fete si clienti. Am "furat" insa una (de unde si imagina proasta) cu balcoanele blocurilor din acea zona. Erau teribil de murdare si toate cu draperii portocalii. Fata obscura a Barcelonei... Trebuia sa existe asa ceva, ce m-a mirat e ca am gasit-o la nici 5 minute de Rambla.

oricum nu va speriati: Barcelona e un oras SUPER, e un oras in care ne-am plimbat noaptea si nu m-am simtit o clipa in nesiguranta. Exceptie face episodul pe care vi l-am povestit, nu l-as fi mentionat daca nu l-as fi gasit si in impresiile voastre de calatorie. Da, daca puteti evitati zona Raval. Stradutele inguaste din Barri Gotic mi s-au parut mult mai sigure. Macar in timpul zilei ele sunt pline de turisti.

Attached Files



#832
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 Mihaela_Crz, on Mar 26 2008, 17:14, said:

Nu se poate renunta la ele. De fapt, daca renunti definitiv, pierzi 100 de eur/pers. Daca modifici numai data plecarii pierzi cate 50 eur/pers. Asa ca nu se mai merita sa renuntam la ele. Iesim la aceeasi bani. In plus, daca alegeam o companie low cost trebuia sa plecam cu o zi mai devreme si sa stam una in plus. Asta insemna sa mai platim o noapte de cazare si cu masa si ce mai faceam, tot acolo ieseam...
Mi-a placut foarte tare faptul ca vom face numai 2 ore si un pic cu avionul si ca orele de zbor sunt de dimineata, atat la dus cat si la intors si ca nu are escala.
Oricum, nu-mi pare rau de bani. E prima data cand iesim din tara, iar iesirea va fi cu ocazia "lunii" noastre de miere... :)
La Hotel Ibis a mai fost un prieten, care era super multumit! Cazarea chiar o pot schimba oricand, pentru ca nu se plateste avans. Pur si simplu rezervi si atat. M-am tot uitat pe net si nu prea mi-a placut niciun hotel de 2 - 3 stele. Probabil nici nu am cautat suficient.

Adriana, cand zici "zona comerciala foarte colorata", la ce te referi?

stai linistita, ma refeream doar la faptul ca acolo e un fel de centru comercial, cu magazine, cu outlet-uri...in sensul asta...adica e o zona animata, nu era nimic de rau.

pana la urma, poate e ok alegerea ta cu tarom daca e primul zbor...si eu am zburat prima data cu ei acum f multi ani, nu existau low-cost pe atunci, ca daca zburam prima data cu blue air poate acum imi faceam restul vacantelor prin tara :P hehe
lasa, voi sa fiti sanatosi si sa va distrati...oricum mai e ceva pana atunci si ai tot timpul sa-ti planifici o super luna de miere :D


pentru cazare intra aici
cauta dupa datele sejurului si vezi ce gasesti in banii pe care ii ai. apoi incearca sa cauti direct site-ul hotelului si suna sau da un mail si rezerva ca si la ibis. sigur gasesti ceva mai central la banii astia. ibis e mai mult business decat romantic :P
daca ai nevoie de ajutor, let me know...

Edited by adrianatoma, 26 March 2008 - 23:44.


#833
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Si noi am vizitat Barcelona la sfarsitul lui Februarie. Am mers cu WizzAir din Cluj: 165 RON/persoana dus-intors. Zboara noaptea, dar pt. acest pret nu ne-a interesat. :) De la aeroport era autobuz (ieftin) spre centru chiar si in mijlocul noptii.
In timpul zilei poti merge cu autobuzul, cu trenul sau cu taxiul.
Am stat la un hostel in mijlocul orasului (Backpackers BCN) la 17 euro/noapte cu mic dejun. Un hostel curat, micut, mi-a placut, mai ales ca eram 4 persoane si astfel am ocupat o intreaga camera. Patru zile am mers in lung si in lat in oras, si chiar si asa nu am vizitat tot ce vroiam. Doua zile am mers pe jos, ca stateam in centru, dar era obositor. Cand mergeam mai departe, ca de exemplu la Montjiuc, am mers cu metroul, cu bilete de 10 calatorii.
A cincea zi am inchiriat o masina (era deja rezervata de acasa, cum erau si noptile, altfel riscul de a nu gasi un loc ieftin e mare), un Opel Corsa nou (120 euro/3 zile, motorina inclusa). Cu masina am mers putin in Catalonia pe ruta Montseratt-Savona-Berga-Besalu (un sat/oras vechi)-Figueres (muzeul Dali)-Girona-Costa Brava-Barcelona. Din pacate vremea s-a stricat, si nu prea am vazut mare lucru din munti. Daca era vreme mai buna, puteam vizita si niste vai la altitudini inalte. O noapte am stat intr-un hotel de 3 stele in Berga (25.5 euro/persoana, fara mancare), conditii excelente, iar a doua noapte intr-un hostel in Girona. Hostelul era greu de gasit cu masina, fiindca era in orasul veche. Era singura data cand vroiam sa folosesc GPS-ul cu adevarat (am incercat sa folosim la inceput si m-a enervat, fiindca ne-am pierdut, astfel am mers dupa harti si indicatoare), si nu ne-a ajutat deloc. Pana la urma, am intrebat cativa trecatori sa ne spuna unde sa mergem...
Acest hostel era mai ieftin (15 euro), dar mai mare si era plin. Am stat intr-o camera mai mare, ca si in caminuri. :) Altfel nu era o problema, numai ca nu recomand celor care vor intimitate si nu-s obisnuiti cu statul in acelasi camera cu cativa necunoscuti.
Intoarcerea pe Costa Brava era frumoasa (pana la un anumit punct, unde plaja devine mai lata), pacat ca era putina ceata. Drumurile sunt bune, dar destul de inguste si pline de curbe, mai ales in zona muntoasa si in partea nordica a litoralului. Autostrazile sunt cu taxe, noi am evitat acele portiuni (in zona orasului nu trebuie sa platesti), oricum ideea era sa trecem prin localitati si sa vedem peisajul, nu sa alergam pe autostrazi.
In total am stat 7 zile, si am cheltuit in jur de 2500 ron / familie. Dupa cum se vede am cautat locuri de cazare mai ieftine, am mancat la restaurant numai de doua ori (la hostel ai fridgider, aragaz, etc.), si am utilizat mijloacele de transport in comun. Nu am vizitat unele muzee mai scumpe, nu neaparat din cauza pretului, ci si din cauza oboselii. Daca ajungi obosit la 6 seara la un loc, care e deschis pana la 7 si cer 16 euro pt. intrare, nu prea iti vine sa intrii. Poate daca mai stateam 2-3 zile in oras... Dar nici asa nu e bine, ca cel putin noi era satui dupa un timp de muzee, cladiri, biserici si manastiri. :)
Sa nu uit: vremea e bune deja in aceasta perioada (15-20 grade), marea e rece, dar se poate intra. Sezonul nu a inceput inca, nu era aglomeratie, fapt ce mi-a placut. Din cauza acesta insa unele locuri sunt inca inchise.

#834
palamariuc

palamariuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.02.2008
[ A cincea zi am inchiriat o masina (era deja rezervata de acasa, cum erau si noptile, altfel riscul de a nu gasi un loc ieftin e mare), un Opel Corsa nou (120 euro/3 zile, motorina inclusa).



Pretul de 120 euro/3 zile, cu motorina inclusa este pretul final, cu toate taxele? Include si asigurare si toate taxele acelea care tr platite cand inchiriezi o masina? De la ce firma, site  ai inchiriat? Mi se pare un pret super bun.

#835
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
:) încearcă pe www.holidayautos.co.uk

#836
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Da, era pretul final. Include asigurare completa (in sensul ca compania nu ofera asigurare mai buna), motorina (aici poate am avut "noroc" - politica firmei e ca iti da cu rezervorul plin, platesti motorina cand iei masina si returnezi cu cat mai putin in rezervor -, la noi scria  pe factura ca platim 1/2 rezervor, dar de fapt era mult mai mult in masina. Oricum, am lasat mai mult de un sfert, fiindca pur si simplu nu a consumat masina mai mult.) Firma se numeste Victoria Car (http://www.victoriacars.com), o firma mai mica. Am rezervat prin net, dar nu direct de la ei. Acum nu tin minte exact unde am gasit, dar era un motor de cautare pentru masini care ofera mai multe alternative, de la mai multe firme. Daca faceam direct, mi se pare ca primeam putin mai ieftin.
Ca conditii: iti trebuie buletinul sau pasaportul (eu foloseam numai buletinul), permisul de conducere si un card de credit (nu de debit!). Daca crei sa iesi din tara (Franta, Andora) sau vreti sa aveti inscrisi mai multi soferi, platiti in plus.
Acum am verificat si se pare ca ofera reducere, Opel Corsa pe 3 zile e 90 euro + motorina. Masinile pot fi luate de la aeroport (de fapt din orasul El Prat, ei vin dupa tine si te duc la masina, iar la intoarcere...poti lasa masina in parcarea aeroportului), sau din oras.

#837
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008
Poate sa imi spuna cineva  daca din Barcelona se poate ajunge in Andorra? Si daca da, cum..exista vreun tren sau altceva.....si cam cat costa..?!
Multumesc! :thumbup:

#838
Mihaela_Crz

Mihaela_Crz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.03.2008
pentru cazare intra [url="http://www.booking.com"]aici[/url]
cauta dupa datele sejurului si vezi ce gasesti in banii pe care ii ai. apoi incearca sa cauti direct site-ul hotelului si suna sau da un mail si rezerva ca si la ibis. sigur gasesti ceva mai central la banii astia. ibis e mai mult business decat romantic :P
daca ai nevoie de ajutor, let me know...
[/quote]


Adriana, fly_dream, merci mult de ajutor! :)

Am mari emotii! Am sunat ieri la Blue Air si am cerut un pret. Intr-adevar, au suplimentat zborurile si acum exista curse si pentru perioada noastra. Am pierdut 800 de lei. Asta e! E tarziu si nu mai rezolv nimic daca regret! :(

Chiar as avea nevoie de ajutor in ceea ce priveste cazarea. Nu stiu ce zona ar fi buna de cazare. Prietenul meu spunea ca ajungea foarte repede in centru, de unde era cazat, la Ibis, dar chiar nu as vrea sa fim nevoiti sa ne grabim, sa nu pierdem ultimul metrou...
Mi-a mai recomandat cineva Hotel Cuatro Naciones, care e exact pe Rambla, dar e de 2 stele si la acelasi pret cu Ibis-ul: 100 eur/camera /noapte. Am intrat pe site-ul lor si am facut rezervare, dar nu prea imi placea cum arata in poze. Asa ca am anulat rezervarea si am facut-o la Ibis.

Acum, ca mi-ati spus ca as putea gasi la aceeasi bani mai in centru... parca as mai cauta!
Daca ati mai fost si stiti exact anumite hoteluri, please... help! :)

#839
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 danahd, on Mar 27 2008, 10:33, said:

Poate sa imi spuna cineva daca din Barcelona se poate ajunge in Andorra? Si daca da, cum..exista vreun tren sau altceva.....si cam cat costa..?!
Multumesc! :thumbup:


da, tin minte ca pleca un autobuz din barcelona, si ca facea vreo 3 ore cred...
pe google am gasit asta

#840
idumihai

idumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.03.2008

 era cars, on Mar 26 2008, 08:54, said:

REVIN...DE LA AEROPORT...PINA IN GARA(PENTRU A AJUNGE IN CALLELA)INTREABA PE TRANSILVANIA..ESTE ACOLO SI NE AJUTA MULT....DIN GARA DIN BARCA AI TREN DIRECT IN CALLELA..6 EURO/PERS....APOI UN TAXI SI REZOLVI ....
VIZITA IN BARCA MUSAT TOATA ZIUA..DACA POTI LA 9 DIM SA AJUNGI IN BARCA....HABAR NU AI CUM TRECE TIMPUL...EU IN 3 ZILE DE ALERGAT DE LA ORA 9 PINA LA ULTIMUL TREN SPRE CALLELA SI TOT MAI AI MULTE DE VAZUT...

Multumesc, mai am o intrebare:
- plec din aeroport cu bus pina in p-ta catalunya, da ?
- de acolo cum ajung in gara sa iau trenul spre Calella ? Si unde e gara aia ?
- cine e "transilvania" ? o agentie romaneasca pe care o gasesc in aeroport ? nu au un site pe net ?

Multumesc iar,
Mihai

 vali71, on Mar 22 2008, 23:06, said:

Prietene daca citesti frumos paginile din spate o sa gasesti raspunsuri la toate intrebarile.
  

Prietene, esti ironic si nu ai motive.
Intreb de nenumarate ori cum ajung din aeroportul Barcelona in Calella si mi se spune doar ca iau bus din aeroport si tren din gara Barcelona. Dar nimeni "in paginile din spate" nu spune unde e gara aia ? nici cum ajung din locul unde ma lasa bus-ul, la gara respectiva. Poate totusi cineva imi spune ....

Fara ironie
Mihai

#841
danahd

danahd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.03.2008

 adrianatoma, on Mar 27 2008, 10:40, said:

da, tin minte ca pleca un autobuz din barcelona, si ca facea vreo 3 ore cred...
pe google am gasit asta


Multumesc Adriana!
Intre timp am gasit si eu ceva!
Sper sa ne descurcam acolo, la fata locului! :OK:

#842
palamariuc

palamariuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 18.02.2008

 amandigi, on Mar 27 2008, 10:01, said:

Da, era pretul final. Include asigurare completa (in sensul ca compania nu ofera asigurare mai buna), motorina (aici poate am avut "noroc" - politica firmei e ca iti da cu rezervorul plin, platesti motorina cand iei masina si returnezi cu cat mai putin in rezervor -, la noi scria  pe factura ca platim 1/2 rezervor, dar de fapt era mult mai mult in masina. Oricum, am lasat mai mult de un sfert, fiindca pur si simplu nu a consumat masina mai mult.) Firma se numeste Victoria Car (http://www.victoriacars.com), o firma mai mica. Am rezervat prin net, dar nu direct de la ei. Acum nu tin minte exact unde am gasit, dar era un motor de cautare pentru masini care ofera mai multe alternative, de la mai multe firme. Daca faceam direct, mi se pare ca primeam putin mai ieftin.
Ca conditii: iti trebuie buletinul sau pasaportul (eu foloseam numai buletinul), permisul de conducere si un card de credit (nu de debit!). Daca crei sa iesi din tara (Franta, Andora) sau vreti sa aveti inscrisi mai multi soferi, platiti in plus.
Acum am verificat si se pare ca ofera reducere, Opel Corsa pe 3 zile e 90 euro + motorina. Masinile pot fi luate de la aeroport (de fapt din orasul El Prat, ei vin dupa tine si te duc la masina, iar la intoarcere...poti lasa masina in parcarea aeroportului), sau din oras.



super bun pretul. iar faptul ca iti aduc masina acolo unde vrei tu, fara nici o taxa in plus, e mai mult decat bine. multumesc de informatie.

#843
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 idumihai, on Mar 27 2008, 10:54, said:

Multumesc, mai am o intrebare:
- plec din aeroport cu bus pina in p-ta catalunya, da ?
- de acolo cum ajung in gara sa iau trenul spre Calella ? Si unde e gara aia ?
- cine e "transilvania" ? o agentie romaneasca pe care o gasesc in aeroport ? nu au un site pe net ?

Multumesc iar,
Mihai



Prietene, esti ironic si nu ai motive.
Intreb de nenumarate ori cum ajung din aeroportul Barcelona in Calella si mi se spune doar ca iau bus din aeroport si tren din gara Barcelona. Dar nimeni "in paginile din spate" nu spune unde e gara aia ? nici cum ajung din locul unde ma lasa bus-ul, la gara respectiva. Poate totusi cineva imi spune ....

Fara ironie
Mihai


nu te impacienta!!!! deci...din aeroportul el prat cel mai bine iei trenul direct catre gara SANTS (citeste postul meu ala kilometric :P ), si acolo cobori si schimbi la liniile de cercanias si iei tren catre calella. nu stiu exact la ce linie e...te lamuresti la informatii. dar traseul e asta: din aeroport iei tren pana la Estacion Barcelona Sants (mare gara), cobori si tot acolo, dar de la alta linie, iei tren de cercanias...fara probleme si batai de cap.

cauta aici pt mai multe detalii legate de orar

chill? :)

Edited by adrianatoma, 27 March 2008 - 12:35.


#844
amia

amia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.06.2007
Buna,

Am si eu o intrebare adresata celor care au fost la Barcelona.Citind post-urile anterioare despre rent-a car,ma gandesc serios la varianta de a inchiria o masina(pentru 5 zile cat stam),ar fi buna aceasta optiune,cum e circulatia in oras,gasim locuri de parcare,etc?
Multumesc celor care au postat anterior,privitor la masini de inchiriat.

#845
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
In oras cred ca nu merita sa iei masina. Parcare gasesti, dar trebuie sa stii sa parchezi bine lateral si sa nu te superi daca ceilalti lasa 5 cm in fata si in spatele masinii. Nu am vazut nicaieri parcari atat la limita ca acolo. Adevarat e ca am vazut si o multime de masini busite... Parcarea e relativ scumpa, ce platesti pentru o ora e de ajuns la un drum dus-intors cu metroul. Plus ca poti sa te ratacesti mai usor cu masina, sunt multe strazi cu sens unic, sau restrictii unde poti vira la stanga, si chiar cu GPS poti avea probleme (pe noi mai mult ne-a incurcat).
Altfel circulatia e destul de lejera, mult mai bun decat in Bucuresti sau in Budapesta (orase de marime similara).

#846
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 amandigi, on Mar 27 2008, 13:06, said:

In oras cred ca nu merita sa iei masina. Parcare gasesti, dar trebuie sa stii sa parchezi bine lateral si sa nu te superi daca ceilalti lasa 5 cm in fata si in spatele masinii. Nu am vazut nicaieri parcari atat la limita ca acolo. Adevarat e ca am vazut si o multime de masini busite... Parcarea e relativ scumpa, ce platesti pentru o ora e de ajuns la un drum dus-intors cu metroul. Plus ca poti sa te ratacesti mai usor cu masina, sunt multe strazi cu sens unic, sau restrictii unde poti vira la stanga, si chiar cu GPS poti avea probleme (pe noi mai mult ne-a incurcat).
Altfel circulatia e destul de lejera, mult mai bun decat in Bucuresti sau in Budapesta (orase de marime similara).


de acord cu tine...

plus ca pentru a te bucura de oras e placut sa te si plimbi la intamplare pe strazi, ca doar nu vrei sa vezi la pedrera si atat, dar sa nu vezi nimic in stanga sau in dreapta...e perfect cu metroul, ajungi oriunde in oras fara probleme

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate