Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Repararea bicicletei

- - - - -
  • Please log in to reply
895 replies to this topic

#649
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostMateyyy, on 16 iulie 2019 - 21:36, said:

si pana la urma cum arata vbrake-ul vietii ?? sau e secret?
Eu ti-am zis ca nu ai vbrake, tu cumperi exact vbrake :). Pana si pe wiki gaseai diferentele intre diverse tipuri de sisteme de frana la biciclete.

View PostMateyyy, on 17 iulie 2019 - 18:38, said:

Am curatat si janta, am schimbat si sabotii (nu eu, am fost astazi la un service biciclete), tot nu tine frana, sau foarte putin fata de cea de pe fata.
Daca sabotii sunt ok, curati, neuzati si material de calitate, janta e ok, cablul e ok, nu are cum sa nu tina frana. Poate ti se pare tie. Asa, ca chestie, franarea e mai eficienta pe fata decat pe spate, asta la orice tip de sistem de frane.

Sau poti incerca cu un amic, sa mearga pe bicicleta si sa franeze, daca roata se blocheaza cand franeaza cu putere totul e ok.

#650
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostMateyyy, on 17 iulie 2019 - 18:38, said:

Am curatat si janta, am schimbat si sabotii (nu eu, am fost astazi la un service biciclete), tot nu tine frana, sau foarte putin fata de cea de pe fata.
Am ajuns la ultima solutie, am pus-o pe olx sa scap de ea Posted Image)
Multumesc pt ajutor oricum!
Nu te mai chinui. Franele alea nu or sa tina niciodata orice le-ai face, si nici nu se pot inlocui cu alt tip de frana.. Schimba bicicleta.

#651
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Salut, am o bicicleta Genesis de 9 ani, am facut multi km cu ea, o folosesc sa merg la lucru si recent s-a stricat, cand apas mai tare pe pedale scapa si se invarte in gol, banuiesc ca intr-un final se va rupe de tot pentru ca tot mai des se intampla, chiar si cand urc lejer o panta.

De la ce poate fi? banuiesc ca e butucul, modelul e Shimano FH-RM30, dar nu l-am mai gasit nicaieri, nici macar pe site-uri gen aliexpress. Intrebarea e daca merge sa pun alt model de butuc? de ce trebuie sa tin cont?

Attached Files



#652
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
salut, probabil e de la uzura lantului (si a pinioanelor), astea se schimba si va merge bine din nou.

#653
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Pai nu cred ca e de la lant sau pinioane deorece s-ar vedea cand acestea scapa. In schimb lantul si pinioanele se invart in gol cand se intampla.

Edited by Katta92, 14 October 2019 - 06:52.


#654
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
Aha, atunci o fi de la butuc/ casetă, oricum mergi la un service și se rezolvă.

#655
pckmuresan

pckmuresan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.10.2019
Salut. Am o bicicleta Bulls cu furca Suntour NCX. Furca are 13 ani :)) si intampina o problema. A ramas pe blocat cartusul si nu stiu cum l-as putea debloca. Am deschis-o, arata bine si nu are uzuri, dar a stat foarte mult timp nefolosita si cred ca a ramas "inchisa" de la ultima folosire. Exista vreo metoda de deblocare?  Multumesc frumos

#656
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Buna tuturor pe 2020
Am o problemuță... mare: Nu gasesc spite de bicicleta de cca 225mm

Am un MTB vechi de 26 inch, motor electric; s-a ars si nu am gasit fix aceeasi dimensiune ci unul un pic mai mare.
Spitele nu se potrivesc, cele vechi sunt de 230 mm si mi-ar trebui fie de 225 pentru "cross 2", fie ceva mai mari (nu stiu cat) pentru "cross 3". Le-am bagat pe cele originale dar sunt mai lungi cam cu 3-4mm decat ar fi la limita, efectiv daca le strang un pic ies in afara (spre camera) din gaurile jentii, si stric si filetul niplurilor. Am incercat cu ele la limita dar roata a iesit prea moale pt a o putea utiliza.

Am cautat un calculator de spite si pare ca la cross 3 ar trebui de 245mm. Asa o fi? Cineva care se pricepe la spitat poate imi confirma sau infirma. Poate spite de 245mm ar fi mai usor de gasit decat de 225.

#657
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,685
  • Înscris: 22.05.2011

View Postaddysoftware, on 05 ianuarie 2020 - 18:12, said:

Buna tuturor pe 2020
Am o problemuță... mare: Nu gasesc spite de bicicleta de cca 225mm

Am un MTB vechi de 26 inch, motor electric; s-a ars si nu am gasit fix aceeasi dimensiune ci unul un pic mai mare.
Spitele nu se potrivesc, cele vechi sunt de 230 mm si mi-ar trebui fie de 225 pentru "cross 2", fie ceva mai mari (nu stiu cat) pentru "cross 3". Le-am bagat pe cele originale dar sunt mai lungi cam cu 3-4mm decat ar fi la limita, efectiv daca le strang un pic ies in afara (spre camera) din gaurile jentii, si stric si filetul niplurilor. Am incercat cu ele la limita dar roata a iesit prea moale pt a o putea utiliza.

Am cautat un calculator de spite si pare ca la cross 3 ar trebui de 245mm. Asa o fi? Cineva care se pricepe la spitat poate imi confirma sau infirma. Poate spite de 245mm ar fi mai usor de gasit decat de 225.


Cred ca aici gaseti cam tot ce trebuie:

https://www.sheldonb...wheelbuild.html

#658
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc ptr bunavointa. Am gasit situl respectiv de mult, cam o luna in urma cand am facut primele incercari, dar desi pare foarte bine pus la punct, nu am reusit sa spitez roata pana nu am gasit vreo doua filmulete pe youtube (cateva zeci de minute mai tarziu) care aratau mult mai simplu si eficient cum se face, efectiv.

Mai sunt problemele astea: nu stiu cu ce pas e filetata spita originala. Pare .45: am o filiera de 2.5 x .45 si merge f usor de la cap la coada, dar asta nu cred ca e o garantie ca pasul e .45.
Grosimea spitei e 2.0 mm in cap, masurata cu micrometrul, asa ca presupun ca mi-ar trebui o filiera de 2.0 ca sa lungesc filetul, cu toate ca pe un site am gasit ca la filet de 2.0 ar trebui ca axul de filetat sa fie de 1.93 mm... ca filiere de 2.1mm nu am gasit pe net, gandind la regula de 3 simpla ca daca la bara de 1.93 se pupa filiera de 2.0...

Bineinteles ca nu am gasit filiera de 2.0 in obor, si singura speranta ar fi pe net; am gasit ceva dar bineinteles ca ar fi problema pasului. O fi de 0.45? sau de 0.40? ca de 0.35 sigur nu e.

De aia intreb si eu pe aici. Ca din o suta de mii de biciclisti din Romania, o stii macar unul raspunsul la aceste intrebari.

calculatorul de spite folosit de mine este asta: https://www.prowheel...engthcalculator
motorasul este asta: https://www.aliexpre....27424c4dwxLFfK
la care motor m-am ofticat ca nu m-am uitat de la inceput ca are cablul scos pe partea lantului; chinul naibii cand montez roata.

#659
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.01.2020
Salut,

Am primit un rockrider 500 de la o ruda care a tinut-o 2 ani in garaj. Are rugina cam peste tot si manetele de la schimbatoarele de viteze raspund greu la comenzi, de preferat sa le schimb. Rugina o pot scoate de pe foi, furca, butuc cu motorina si periuta de dinti? Pot sa pun alt model de manete la schimbatoarele de viteza?

[ https://i.imgur.com/j3CEWiJ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/arm3jm2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pot inlocui schimbatorul existent cu cel din imagine si pt foi si pt pinioane?

Multumesc!
[ https://imgur.com/j3CEWiJ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://imgur.com/j3CEWiJ - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#660
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
Cel mai probabil trebuie (doar) sa schimbi cablurile (poate si camasile dar nu cred),... manetele se strica greu si de la uzura nu de la stat.

Ce rugina pe butuc ?
Nu te apuca sa dai cu motorina pe ea, pe foi sa zic dar nu e nevoie... mai degraba daca lantul e in stare proasta schimba-l ca e ~30lei

#661
xgeox

xgeox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.11.2006
Salutare.As dori ceva recomandari de vopsitori buni pentru un cadru cursiera din carbon daca se poate din Bucuresti.Multumesc.

#662
Nabucodonosor2020

Nabucodonosor2020

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 19.02.2020
Dumitru Gorzo.

#663
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 16.01.2020
Am văzut la Lidl pe str.Moinesti, sector 6 București, suport reparatii pt bicicleta.

[ https://i.imgur.com/VhawtoG.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#664
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,398
  • Înscris: 27.08.2013
Salut, se poate repara cumva o jantă ruptă, pocnită din cauza saboților tociți ce au „săpat” în lateralul jantei?

Attached Files


Edited by onisifor12, 18 July 2020 - 02:52.


#665
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Nu se mai poate repara janta ci se schimba dupa caz roata intreaga sau doar janta.

#666
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,398
  • Înscris: 27.08.2013
Mă poate ajuta cineva cu restul de piese pentru montarea șeii pe această tijă? E un cadru Peugeot Tourmalet, așa l-am găsit pe olx.

Attached Files


Edited by onisifor12, 18 July 2020 - 21:46.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate