Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Repararea bicicletei

- - - - -
  • Please log in to reply
895 replies to this topic

#613
Mihail2000

Mihail2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.07.2016
Salut. Caut de ceva timp sfat pe forumuri si nu am gasit. Iata problema mea:
Am o bicicleta Puch cu viteze integrate in butuc. Acestea s-au dereglat si nu doresc sa repar butucul. Se poate modifica bicicleta punand un butuc cu caseta/filet pentru pinioane, deraior si lant adecvat pentru 1xcate pinioane or intra pe butuc?
Mentionez ca axul nu e prea lung, de vreo 120 mm intre barele cadrului. Multumesc

#614
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
mergi la un shop si intreaba acolo, trebuie vazut daca se poate monta un butuc normal cu caseta.. din ce zici probabil nu, 120mm e prea scurt.
E posibil sa ai unele optiuni de modificare, in functie de dimensiunea exacta de ax si materialul cadrului.. personal as intreba cat costa reparatia butucului fiindca nici modificarea nu e ieftina, daca e posibila.

Mergi undeva unde repara biciclete mai vechi, nu la cel mai smecher magazin care se ocupa cu electrice si carbon Posted Image

Edited by sirgoofy, 06 March 2019 - 11:26.


#615
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
Help pls.

O ruda are bicicleta din poze - un Shimano pare din anii 2000. A stat ceva ani pe balcon si acum ar vrea sa o repare pt a vedea dc poate merge cu ea cineva - am fost la un atelier ni s-a cerut 200 lei pt ea - 90 revizie plus anvelope si camere.

Ni s-a parut mult - una ieftina noua pare a fi 350 lei.

Ce ma sfatuiti sa fac? o repar? iau alta? car ar fi un pret decent pt reparatie?
Poze mai jos.

Pls help sunt cu ea in strada si nu am unde sa o pun

Attached Files


Edited by cineva80, 09 March 2019 - 12:30.


#616
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
pare sa fie de copii, jante de 24".
Nu stiu acum, are cine sa mearga cu ea ?
Ca un adult nu prea.

De reparat, eu nu as baga bani, as vinde-o cu 80-100 si as lua una mai sanatoasa, mai noua, jante duble, marime in functie de cine va merge cu ea..

Edited by sirgoofy, 10 March 2019 - 07:57.


#617
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
O fi buna la casa omului?
https://www.lidl.ro/...articleId=19791
... de luni 18.03

#618
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Nu. Am fost acum 2 zile la decathlon sa mi fac revizia la cotet. Mi-au curatat lantu', gresat tot, reglat frana fata/spate, reglat schimbatoare, reglat directia.

M-a costat 4.9 ron. Si faci asta de 2 ori pe an...

Srsly.

#619
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
@burkina, bicicleta ta mai e in garantie sau nu? Ca 4,9 lei pentru revizia de genul celei despre care ai scris, mi se pare cam ieftin.

#620
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Nici macar nu e cumparata de la ei, dar sunt client fidel Decathlon, mi-am cumparat o gramada de chestii pentru bicla de la ei (haine, incaltaminte, lumini, pedale, ochelari heliomati,  chestii trestii, chiar azi mi-am luat un ciclocomputer wireless n shit) si m-am imprietenit cu baietii de la service.

Edited by burkina, 26 March 2019 - 20:23.


#621
Inginerul_

Inginerul_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 18.02.2018
Si eu sunt mare fan Decathlon, dar sa stii ca sunt ciclocomputere mai ieftine in alte parti. Si de fapt nici nu trebuie ciclocomputer dedicat hard, montat pe bicicleta, sunt destule aplicatii smarphone infinit mai bune. Eu de exemplu, nici nu am un ciclocomputer montat pe bicicleta.

#622
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Stiu ca sunt mai ieftine, am avut si eu unul din Kaufland cu 30 de lei wired. O mizerie, a tinut pana la prima ploaie, dupa care a inceput sa dea erori si sa faca figuri pana cand l-am aruncat.

Sa vedem cat tine asta wireless BTWIN. Stiu ca sunt aplicatii n shit, dar nu iau tot timpul smartphone-ul cand ies cu bicicleta, plus ca ala iti arata viteza/trip shit in timp real, nu se compara.

Edited by burkina, 26 March 2019 - 22:04.


#623
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010
Salut,
Am si eu o chestiune care ma roade : am o bicla Drag Hardy cu frane pe disc hidraulice, pe 4 aprilie am fost cu ea in service sa ii fac o revizie dupa 2 ani de cand am cumparato, i-am schimbat si o anvelopa pe spate si i-am zis doctorului de acolo ca imi cam scoate niste sunete ciudate cand pun frana pe spate.
Zice el ca asai normal ca am frane pe disc cu placute...in fine acu poate stie el mai bine ca mine, dar pe mine ma enerveaza cand franez si as vrea un sfat de la cineva daca sa mai caut si un alt service ptr o parere.
Multumesc

#624
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Doar cand pui frana se aud zgomote? Cat de ciudate? E oarecum normal sa faca zgomot, se freaca metalul de placute.

#625
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postlucifer76, on 16 mai 2019 - 05:43, said:

Doar cand pui frana se aud zgomote? Cat de ciudate? E oarecum normal sa faca zgomot, se freaca metalul de placute.

Salut
Da doar cand franez , nu pot reproduce :) dar este clar ca sigur de la placute , am zis sa mai intreb sa mai am o parere fata de dl de la service.
Am vazut si discutia de pe topicul Frane hidraulice ....si m-am edificat , nu il vazusem :)

Multumesc ptr raspums

Edited by daniel_LNC, 16 May 2019 - 06:04.


#626
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pot fi multe cauze.
Discurile uzate, cu urme pe ele. Placutele, depinde de material, unele sunt mai zgomotoase dar se uzeaza mai greul(metalice sau semimetalice), altele nu fac zgomot pentru ca sunt din material moale care se uzeaza rapid (cele organice). Poate a ajuns mizerie pe disc sau placute.
Priveste si partea buna, cand pui frana, te aude to cartierul, nu mai ai nevoie de claxon Posted Image. Pe vechea bicicleta cu frane pe janta, mai curatam cu benzina janta si padurile de cauciuc. O vreme se auzea de la 100 de metri cand franam, dar era ok, se speriau cainii.

Edited by lucifer76, 16 May 2019 - 06:08.


#627
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postlucifer76, on 16 mai 2019 - 06:08, said:

Pot fi multe cauze.
Discurile uzate, cu urme pe ele. Placutele, depinde de material, unele sunt mai zgomotoase dar se uzeaza mai greul(metalice sau semimetalice), altele nu fac zgomot pentru ca sunt din material moale care se uzeaza rapid (cele organice). Poate a ajuns mizerie pe disc sau placute.
Priveste si partea buna, cand pui frana, te aude to cartierul, nu mai ai nevoie de claxon Posted Image. Pe vechea bicicleta cu frane pe janta, mai curatam cu benzina janta si padurile de cauciuc. O vreme se auzea de la 100 de metri cand franam, dar era ok, se speriau cainii.

Multumesc @lucifer76 ptr detalii, am sa fac primii pasi sa curat intai discul cu sol speciala de curatat apoi voi vedea continuarea daca nu dispare nici atunci imi arunc ochii si pe la placute.
Da asa la orice oprire mai toata lumes se uita catre mine :)

Edited by daniel_LNC, 16 May 2019 - 12:06.


#628
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cum ziceam, macar nu mai folosesti soneria ;). Solutie de curatat nu am folosit niciodata, apa cu presiune folosita la curatarea  bicicletei a fost suficienta pana acum.

#629
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
De cand ai luat-o face asa zgomot frana sau a inceput mai recent ?

Poate ai facut ceva de ai murdarit sistemul (disc/placute), cum ar fi dat cu spray pe lant si a sarit si la frana..

#630
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

View Postsirgoofy, on 16 mai 2019 - 16:22, said:

De cand ai luat-o face asa zgomot frana sau a inceput mai recent ?

Poate ai facut ceva de ai murdarit sistemul (disc/placute), cum ar fi dat cu spray pe lant si a sarit si la frana..

Nu de curand se aude si da cred ca mai inainte de a incepe scarțăitul :) am dat cu spray de curatat pe lanț ....
Astazi mi-am luat din Dechatlon spray de curat discurile si le-am curatat , acu astept sa se duca ploaia asta sa o scot la o tura si sa vad daca mai rage  :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate