Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (68 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (41 votes [59.42%])

    Percentage of vote: 59.42%

Vote Guests cannot vote

#163
mateu

mateu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 12.08.2006
Poate ma ajutati si pe mine: a fost cineva la Paradise Garden Corfu - http://www.corfuweb....ls/paradise.htm
stiu ca e in Moraitika...gasca cu care mergem e cam cu pretentii, iar mie chiar nu mi se pare ca e o super-locatie; spun ca au si piscina, ca e ok. Poate a fost cineva....

#164
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007
Pentru Moni_75

Eu am fost anul trecut in Corfu,mai exact moraitica.plaja,apa,sunt ok.preturile bunicele,
mincare cam subtire,totul este inchis intre orele 13-18.si este cam nasol.
excursiile sunt faine,de apreciat laguna cam atit,benitses e de kkt,o strada lunga si degeaba ,plaje inguste.
Moraitica ok,foarte cald,insa
Super faina statiunea Mesongi,superba,dar cred ca e pentru francezi.
Merita sa faceti turul insulei cu un ATV,sau scote,insula este relativ mica si aveti timp.
De vizitat Corfu town,este super aveti ce vedea ,la fel inchiriati un atv,13,15 euro/zi
in rest christian tour sunt ok.am fost cu ei de 4 ori, no problem

#165
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007

 oana8188, on Feb 17 2007, 13:25, said:

Salut! Si eu ma gandesc la Corfu vara asta. Dar e cu masina obligatoriu. Stie cineva cum se ajunge cu masina pe insula? Si eventual cam cat costa?




Se ajunge relativ simplu,eviti salonicultraversezi zona muntoasa,dar e cam nasol,te cam rupe benzina,din salonic ai de mers cam 6,7 ore pina in igumetnita,dupa care iei ferryboat ul pana in corfu town,in jur de 12 euro /pers,auto cam 25 am uitat.
in rest cu masina nu prea ai ce face pe insula,e cam mica si o faci cu un motor,sau inchiriezi ceva,auto cam 30 euro pe zi si faci toata insula in cel mult 2 zile cu plaje cu tot.
Drumul e greu de la salonic,la igumetnita.Poate 2 perechi merge dar.....
Preferat avionul,inchiriat auto sau altceva...
Evita statiunea benitses,e de mosi si nu ai ce face am avut 2 amici care au stat acolo si erau stresati.
costuri...benzina in jur de 12 mil dus intors + plimbari+taxe ferry+intrare si iesire la bulgari,cam 800 mii.

#166
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007

 mateu, on Mar 4 2007, 23:41, said:

Poate ma ajutati si pe mine: a fost cineva la Paradise Garden Corfu - http://www.corfuweb....ls/paradise.htm
stiu ca e in Moraitika...gasca cu care mergem e cam cu pretentii, iar mie chiar nu mi se pare ca e o super-locatie; spun ca au si piscina, ca e ok. Poate a fost cineva....



Paradise garden nu este cu pretentii,am fost o seara pe acolo ,destul de plicticos,recomand mesongi,langa moraitica,defapt lipit de ea,bungalouri superbe,piscine terase,plaje pe nisip si iarba.super.

#167
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006

 era cars, on Mar 9 2007, 12:10, said:

Pentru Moni_75

Eu am fost anul trecut in Corfu,mai exact moraitica.plaja,apa,sunt ok.preturile bunicele,
mincare cam subtire,totul este inchis intre orele 13-18.si este cam nasol.
excursiile sunt faine,de apreciat laguna cam atit,benitses e de kkt,o strada lunga si degeaba ,plaje inguste.
Moraitica ok,foarte cald,insa
Super faina statiunea Mesongi,superba,dar cred ca e pentru francezi.
Merita sa faceti turul insulei cu un ATV,sau scote,insula este relativ mica si aveti timp.
De vizitat Corfu town,este super aveti ce vedea ,la fel inchiriati un atv,13,15 euro/zi
in rest christian tour sunt ok.am fost cu ei de 4 ori, no problem


Mersi pt recomandari.
Alegem partea vestica a insulei, dar avem de gand sa inchiriem o masina pt 2-3 zile, sa facem turul insulei.
Croaziera Paxi -Antipaxi merita?
programul acesta de "inchis intre 13-18" este valabila ptr toata Grecia , trebuie sa ne adaptam  :rolleyes:

#168
dana3012

dana3012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.02.2007
Salut!

Am vazut anul acesta oferta agentiei Colibri pentru Corfu. Din ce am vazut in pliantul lor de prezentare, as inclina pentru Paleokastritsa, Hotel Akrotiri Beach.
Poate cineva sa imi dea detalii despre locatia aleasa, eventual si despre hotel?
Anul trecut am fost in Skiathos si mi-a placut foarte mult; mi-am promis ca ma intoc in Grecia, dar vreau tot pe o insula  :D  Colibri mai are oferte pentru Zakyntos si Creta.

#169
dana3012

dana3012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.02.2007
Salut!

Am vazut anul acesta oferta agentiei Colibri pentru Corfu. Din ce am vazut in pliantul lor de prezentare, as inclina pentru Paleokastritsa, Hotel Akrotiri Beach.
Poate cineva sa imi dea detalii despre locatia aleasa, eventual si despre hotel?
Anul trecut am fost in Skiathos si mi-a placut foarte mult; mi-am promis ca ma intoc in Grecia :D , dar vreau tot pe o insula.  Colibri mai are oferte pentru Zakyntos si Creta.

#170
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006

 dana3012, on Mar 9 2007, 22:16, said:

Salut!

Am vazut anul acesta oferta agentiei Colibri pentru Corfu. Din ce am vazut in pliantul lor de prezentare, as inclina pentru Paleokastritsa, Hotel Akrotiri Beach.
Poate cineva sa imi dea detalii despre locatia aleasa, eventual si despre hotel?
Anul trecut am fost in Skiathos si mi-a placut foarte mult; mi-am promis ca ma intoc in Grecia :D , dar vreau tot pe o insula.  Colibri mai are oferte pentru Zakyntos si Creta.


Sincer nu cred ca trebuie ratata niciuna din destinatii (cele 3 insule) am fost in Paleokastrista  si este una din atractiile principale ale insulei pentru decorul deosebit , iar ca insula Corfu , nu cred sa te dezamageasca deloc!Asa ca... gindeste bine si alege !

#171
dana3012

dana3012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.02.2007

 esperando, on Mar 10 2007, 16:33, said:

Sincer nu cred ca trebuie ratata niciuna din destinatii (cele 3 insule) am fost in Paleokastrista  si este una din atractiile principale ale insulei pentru decorul deosebit , iar ca insula Corfu , nu cred sa te dezamageasca deloc!Asa ca... gindeste bine si alege !




Multumesc pentru raspuns.  Daca ai fost la Paleokastrista, imi poti spune ceva despre Hotel Akrotiri Beach? Am gasit ceva pe net, dar nu foarte amanuntit, iar asta este singurul hotel din Paleokastrista  care apare in oferta agentiei.
Si apropos de agentie: a avut cineva experiente neplacute  :rolleyes: cu Colibri?

#172
mateu

mateu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 12.08.2006
era cars, multumesc pentru raspuns. Se pare ca vom merge la Paradise Garden...sper sa nu ne plictisim....

#173
Login09

Login09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.03.2007

 scorpion68a, on Jun 23 2006, 22:23, said:

Buna,

uite si parerea mea la cele scrie de tine:

1. E mai bine in nord, plajele sunt mai mari si mai nisipoase (din ce mai tin minte, Roda si Sidari au plajele cele mai misto). In zona Corfu Town sunt plaje cu pietris - de stat se sta bine-mersi pe sezlonguri (5-6 euro/zi setul de 2 sezlonguri + umbrela) dar ca sa intri confortabil in apa iti trebuie incaltari. Exista niste incaltari speciale de panza cu cauciuc - gasesti si acolo - nu m-am uitat cat costau, pentru ca noi le aveam deja, dar nu cred sa fie mai mult de 15 euro perechea.

La Benitses plaja este OK, numai ca este cu vedere la drumul principal, si in plus locul e foarte aglomerat pentru ca acolo e Achilleon-ul - palatul de vara al imparatesei Sissi - e foarte frumos, in special gradina. Din palat se viziteaza numai parterul, ceea ce e cam putin pentru cei 7 euro dati pe bilet, dar e asa de frumos in gradina ca nu-ti mai pare rau dupa banii dati.

Tot in Benitses am vazut Sea Museum - costa numai 3 euro si poti sa vezi o multime de scoici, fosile, melci, pesti (era sa scriu impaiati, dar sunt de fapt uscati) - mi-a placut. Nici nu trebuie sa te duci acolo special, ca e aproape de Achilleon si le poti vedea pe amandoua dintr-un foc. Daca aveti si copii, o sa le placa, mai ales ca la intrarea in muzeu este un super-papagal, urias si frumos colorat.

Alte locuri de vizitat:

- Neaparat Corfu Town, partea veche a orasului. E un labirint de stradute mici, cu cladiri stil venetian, cu rufe intinse la uscat deasupra strazii, cu sute de porumbei draguti care vin si iti mananca si din mana (cu oarecare rezerve, e drept).
In sudul orasului, chiar in zona unde se termina pista aeroportului, este o bisericuta alba asezata pe o insulita legata de un dig de tarm - merita sa mergi acolo, e impresionanta alaturarea de alb-albastru cu flori de toate culorile.

- Cele doua fortarete sunt si ele de vazut. Sa aveti palarii de soare, ca se merge destul prin aer liber. Intrarea la fortareata veche este 3 euro/persoana, iar la cea noua 2 euro.  

- Langa ele este muzeul de arta asiatica - o aglomerare de obiectele frumusele chinezesti si japoneze - interesant, dar nu neaparat un obiectiv pentru care sa dai la o parte alte lucruri.

- Muntele Pantocrator - in varful lui e o manastire mica-mica si un releu maaare si o multime de antene. Merita sa urcati, se merge cu masina pana sus si aveti o super priveliste jur-imprejurul insulei.

- Satul parasit - nu mai tin minte cum se numea (parca Perita, sau cam asa ceva) - nu merita, este pur comercial, dintre cele 15 case parasite de fostii sateni, vreo 7 sunt acum taverne, una e hotel de lux, alta e magazin de suveniruri... trist... si am si urcat ceva pana acolo.

- In sudul insulei este un mare lac. Noi am incercat sa ne apropiem, dar nu am reusit sa ne bagam cu masina foarte aproape, am gasit o plaja cu niste "dune" de nisip pietrificat de pe care am reusit sa-l vedem - nu e mare scofala de el.

- Aqua Park - e la vreo 10 km de Corfu Town. Daca va place balaceala cu ameteli si zguduituri, e de vizitat, are o multime de tobogane rasucite in fel si chip, plus o piscina cu valuri. Daca nu, mai bine nu, ca e intrarea 20 de euro/persoana/zi sau 15 euro daca te duci dupa ora 15:00 (iar la 18:00 se inchide; in plus, restaurantele din interior inchid de pe la 16:30 - noi am fost cam pe la ora asta si am avut surpriza sa nu mai gasesc de mancare decat la un fast-food - buna la gust dar umflatoare de stomac).

- Paleokastritsa - e frumoasa, merita sa treceti pe acolo - este si o manastire (a sfintei fecioare Maria) frumoasa dar foarte plina de turisti curiosi si grasani.

Despre hoteluri nu stiu ce sa spun, noi nu am vrut din start sa fie cu demipensiune, pentru ca ne cam place sa umblam si nu am vrut sa fim legati de masa sau sa o platim degeaba.

Tantari sunt, dar nu mai multi decat in alte locuri. Nu am avut plasa la geamuri, dar am avut aparat cu pastile, il bagam seara in priza si nu am avut probleme. Pentru statul pe terasa, am avut spray anti-tantari din cel care sa da direct pe piele. Sa va luati de aici, ca noi am uitat si am dat acolo aproape 7 euro pe un flacon care abia ne-a ajuns pentru 10 zile la doua persoane cu picioare destul de subtirele (mai ales ale mele).

Sistemul de prize este cel normal, ca la noi. Cel putin, asa a fost in cele trei hoteluri in care am stat eu.
''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Salut
Desi n-am citit toate mesajele referitoare la subiect si nu stiu pentru cine mai este de actualitate, as adauga la lista ta unele chestii interesante dar de mai multi ani in urma, pe cand lucrurie in Corfu (Kerkira) erau putin deosebite.
Am strabatut insula, altminteri micuta cu o masina, dar interesul general era in capitala ei unde sunt relicvele sfantului Spiridon si a fostei imparatese (din vremea Bizantului) Teodora. Grecii au o evlavie nemaipomenita la aceste sfinte moaste si afirma ca si-au vindecat multi diferite boli prin atingerea de ele. Cert este ca m-am folosit si eu de credinta lor si intr-o zi am castigat o suma mare de bani dupa vizita la sf.Spiridon, incat mi-am permis sa vizitez cu acei bani, ulterior si Italia. Pun mana pe inima ca este adevarat. Intre altele mai sunt si multe obiecte vechi, iar aspectul acela de cetate veche, labirinturi  te transporta parca in alta lume.

#174
dana3012

dana3012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.02.2007
Buna!

    A fost cineva atat in Corfu cat si in Rodos si poate sa dea detalii? Kiddo, daca nu ma insel, am vazut ca ai postat mesaje si pe topicul despre Rodos. Ai putea sa imi spui unde ti-a placut mai mult: in Corfu sau in Rodos? Am gasit oferte interesante pentru ambele insule (de la 2 agentii diferite), iar acum stam pe ganduri si incercam sa ne decidem.  :)

#175
calminante

calminante

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.01.2007

 dragospas, on Feb 25 2007, 20:24, said:

cei care anul asta vreti sa mergeti in Corfu informati-va si de pe topicul asta......
care topic?
vreau sa plec cu masina pe 21 iunie seara sa ajung acolo pe 22 sa ma si cazez. ce ziceti se poate ?
stie cineva ceva de ACHARAVI VILA SPINGOS ?
oameni buni si cu buna credinta are cineva o harta rutiera a insulei?
nu gasesc pe nicaieri

#176
calminante

calminante

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.01.2007

 calminante, on Mar 19 2007, 13:57, said:

care topic?
vreau sa plec cu masina pe 21 iunie seara sa ajung acolo pe 22 sa ma si cazez. ce ziceti se poate ?
stie cineva ceva de ACHARAVI VILA SPINGOS ?
oameni buni si cu buna credinta are cineva o harta rutiera a insulei?
nu gasesc pe nicaieri
revin cu ceva de mare ajutor
www.viamichelin.com

#177
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

 calminante, on Mar 19 2007, 15:47, said:

revin cu ceva de mare ajutor
www.viamichelin.com

harta rutiera a insulei gasesti acolo la orice rent-a-car.
si daca nu esti un sofer super experimentat urmeaza drumurile marcate cu rosu.
iar daca te ratacesti, nu e nici o problema, este imposibil sa nu gasesti un localnic cu scuter sau masina care sa-ti spuna "tine dupa mine".
Vacanta placuta

#178
diavolutu

diavolutu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.01.2005
Salutare tuturor.
Anu asta as dori sa plec in luna de miere din 23 sau 30 septembrie in grecia,corfu  PALEOKASTRITSA: HOTEL OCEANIS 3*
7zile 119euro+299ron+14euro ferry de caciula.
Acum ce as dori sa stiu,daca amai fost cineva la hotelu asta,cum e plaja si cum e intrarea in apa cu nisip sau pietre.
anu trecut am fost in paralya-katerini dar nu am fost impresionat.
Am uitat sa mentionez ca plec cu firma cristian tour(e buna sau mai bine sa ma reorientez).Am tot cautat pe net dar nu am prea gasit oferte tentante cu plecare din timisoara.
Pe mine m-ar interesa liniste,plaja si baie(soare cat mai mult)acum nu stiu daca a mai fost cineva in perioada asta a anului in corfu,e apa calda sau mai rece aici.
voi ce mi-ati recomanda?

#179
sdaniro

sdaniro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.04.2006
Vezi poze din Paleokastrita aici http://www.panoramio...s/Paleokastrita
Mai sus am un post in care am dat cateva detalii despre apa si nisipul din statiune.
Pe scurt pot sa-ti spun ca statiunea e vis. Merita.

#180
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007

 monny_75, on Mar 9 2007, 13:01, said:

Mersi pt recomandari.
Alegem partea vestica a insulei, dar avem de gand sa inchiriem o masina pt 2-3 zile, sa facem turul insulei.
Croaziera Paxi -Antipaxi merita?
programul acesta de "inchis intre 13-18" este valabila ptr toata Grecia , trebuie sa ne adaptam  :rolleyes:



Sal.Paxi-Antipaxi,nu prea merita,mai bine alegi varianta Laguna albastra, are o oprire de 2 ore si in sivota ,este mai exotica cu baitza multa in ape super si destul de multa plimbareala.Oricum cam astea 2 variante sunt ok .in rest inchiriaza ceva de mers si va distrati de minune.Musai corfu town,seamana mult cu zona Bari It.terase super si ruine decente,in rest cumparaturi pe ulitze beton.sa nu cumparatzi aur,scump de  :o si e cam teapa..turcesc.
ciao

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate