Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet
 Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (68 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (41 votes [59.42%])

    Percentage of vote: 59.42%

Vote Guests cannot vote

#181
dana3012

dana3012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.02.2007

View Postsdaniro, on Mar 21 2007, 16:20, said:

Vezi poze din Paleokastrita aici http://www.panoramio...s/Paleokastrita
Mai sus am un post in care am dat cateva detalii despre apa si nisipul din statiune.
Pe scurt pot sa-ti spun ca statiunea e vis. Merita.


Am vazut pozele tale. Sunt superbe. Spune-mi te rog, stii ceva despre Hotel Akrotiri Beach? L-am vazut in oferta unei agentii si arata bine in poze, la fel si pe net, dar as vrea si parerea cuiva care l-a vazut..... macar la exterior :rolleyes:

#182
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006
Sincer nu stiu nimik de hotel pentru ca nu am stat sa ma uit la hoteluri , principalul era vizitarea statiunii!Dar fiind o statiune mai deosebita nu cred sa fie probleme cu acest hotel!

#183
dinora77us

dinora77us

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2007

View Postthe_coolest_boy06, on Feb 19 2007, 22:51, said:

am fost anul trecut, si voi mai merge si anul acesta in insula corfu! este un hotel super, din punctul meu de vedere, Hotel Oceanis. am mers cu un mercedes cu etaj (am stat la parter) - nr de telefon nu am dar stiu numele firmei SimpoTrans


Buna.As vrea sa stiu daca este f greu drumul cu autocarul pana in Corfu.Am auzit ca sunt f multe serpentine si ca e f greu drumul si lung si obositor.E adevarat? Se merita o vacanta in CORFU?AI ce vedea? Eu sunt indragostita de GRECIA.aNUL TRECUT AM FOST DE 2 ORI SI VREAU SA MERG SI ANUL ACESTA. mersi. bye.

#184
deni

deni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.07.2006

View Postdinora77us, on Mar 28 2007, 11:27, said:

Buna.As vrea sa stiu daca este f greu drumul cu autocarul pana in Corfu.Am auzit ca sunt f multe serpentine si ca e f greu drumul si lung si obositor.E adevarat? Se merita o vacanta in CORFU?AI ce vedea? Eu sunt indragostita de GRECIA.aNUL TRECUT AM FOST DE 2 ORI SI VREAU SA MERG SI ANUL ACESTA. mersi. bye.

Salut,

Am fost anul trecut  cu masina personala si pot sa-ti zic ca merita sa ajungi.Nu trebuie sa ratezi Corfu.Intradevar ultimii 250-270 km au fost ceva mai grei.De undeva de la Grevena au inceput serpetinele cu panta abrupta.
Cea mai tare autostrada a grecilor(si din cate am vazut pana acum,din Europa) este Egnatia Road, ce face legatura intre vestul(Igomenitsa) si estul greciei(granita cu turcia).Anul trecut nu era gata toata dar se poate sa ai noroc si sa fie finalizata.
Insula este minunata.Preturile sunt ca in restaurantele din Bucuresti iar despre peisaje.......nu am cuvinte.
Concluzia merita.

Numai bine.

#185
ochialbastri

ochialbastri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2007
Cea mai romantica parte a Europei.
Merita sa mergeti doar in doi, sa gasiti un loc de cazare cu priveliste la mare, la apus, gradina si in rest depinde de voi.
Aceste lucruri vi le spun din proprie experienta. Am fost anul trecut, dar din pacate nu am fost doar eu si cu iubita ci cu inca doua persoane( asta a fost partea proasta :puke: ).
Sfatul meu este sa nu ajungeti acolo cu autocarul ci cu masina personala( daca aveti una mai puternica, cel putin ceva de 90CP), si sa va bucurati si de drum. Grecii au probabil cea mai tare autostrada din Europa (Egnatia Road), facand legatura intre vestul si estul tarii. Din pacate anul trecut nu era terminata, nu stiu care este stadiul ei in momentul de fata , dar banuiesc ca au avansat.
Sfatul meu este sa uitati de PARALIA KATERINI, statiune in care ne-am oprit si noi pentru o zi anul trecut si am constatat ca este mult sub MAMAIA, si sa mergeti in insule in functie de ce vreti fiecare( Romantism=Corfu; Distractie si viata de noapte=Mikonos)
Distractie placuta! :coolspeak:

#186
Laurbalaur46

Laurbalaur46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 15.05.2006
Cateva poze de anul trecut din Corfu, facute de mine.
Am fost in Benitses, si e ok, plaja e mai ingusta si cu pietricele. Am inchiriat si un scuter cateva zile si am traversat insula pana la Agios Stefanos si a fost super misto, am fost la Aqualand o zi intreaga, excursia Turul Insulei iar ok si inca una cu capitala Corfu Town care e frumoasa si...in plus multe alte lucruri frumoasa... o zi faceam plaja alta zi eram intr-o excursie...
O super insula in care sa-ti faci vacanta...si nu prea dai de romani pe acolo deocamdata !

Attached Files


Edited by Laurbalaur46, 30 March 2007 - 14:40.


#187
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006

View Postochialbastri, on Mar 29 2007, 23:02, said:

Cea mai romantica parte a Europei.
Merita sa mergeti doar in doi, sa gasiti un loc de cazare cu priveliste la mare, la apus, gradina si in rest depinde de voi.
Aceste lucruri vi le spun din proprie experienta. Am fost anul trecut, dar din pacate nu am fost doar eu si cu iubita ci cu inca doua persoane( asta a fost partea proasta :puke: ).
Sfatul meu este sa nu ajungeti acolo cu autocarul ci cu masina personala( daca aveti una mai puternica, cel putin ceva de 90CP), si sa va bucurati si de drum. Grecii au probabil cea mai tare autostrada din Europa (Egnatia Road), facand legatura intre vestul si estul tarii. Din pacate anul trecut nu era terminata, nu stiu care este stadiul ei in momentul de fata , dar banuiesc ca au avansat.
Sfatul meu este sa uitati de PARALIA KATERINI, statiune in care ne-am oprit si noi pentru o zi anul trecut si am constatat ca este mult sub MAMAIA, si sa mergeti in insule in functie de ce vreti fiecare( Romantism=Corfu; Distractie si viata de noapte=Mikonos)
Distractie placuta! :coolspeak:

Poti sa ma ajuti cu un calcul- cheltuieli cu masina?- ma refer la taxe de drum, pod, ferry, etc (cu calcul combustibil ma descurc  :rolleyes:  )

#188
ochialbastri

ochialbastri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2007
Anul trecut cheltuielile cu drumul au fost ceva mai mari datorita HOTILOR din GIURGIU( nu cred ca mai exista vreun loc in lumea asta in care sa te puna sa platesti daca vrei sa treci pe acolo; cred ca cei care fac camatarie sunt mici copii pe langa NENOROCITII astia din GIURGIU).
sa-ti spun pe ce vei da banii cu ocazia drumului(si aici exclud chelutielile legate de combustibil):
1. carte verde pt auto( e posibil sa o ai de cand ti-ai facut RCA si atunci nu mai platesti nimic)
2. taxa traversare pod Giurgiu(din cate stiu asta mai este si parca e 40 Ron)
3. taxa drum Bulgaria  (iei viegneta pentru 10 zile care e in 4 sau 6 Euro)
4. taxa de autostrada in Grecia( nu se plateste la intrarea in tara ci sunt niste ghisee de-a lungul autostrazii din 100 in 100 km in general si trebuie sa platesti 2 Euro pentru fiecare)PS : daca autostrada Egnatia nu e gata e posibil ca aceasta suma sa se ridice pentru un drum dus-intors la 6-8 Euro; am trecut pe acolo noaptea si unele aveau barierele ridicate asa ca nu am mai platit :rolleyes:
5. taxa trecere dus cu ferry-boat-ul( pentru masina 15 sau 20 de euro si pentru fiecare persoana cate 6 Euro din cate retin)
6. taxa trecere intors cu ferry-boat-ul( pentru masina 15 sau 20 de euro si pentru fiecare persoana cate 6 Euro din cate retin
7. taxa autostrada Grecia
8. taxa trecere pod giurgiu platita de data aceasta la bulgari ( e mai mica decat la noi, in jur de 6 Euro)
Cam asta e in mare legat de cheltuieli de drum. Despre benzina tu stii cat consuma masina si cum mergi cu ea  :rolleyes:
Daca mai aveti intrebari va stau la dispozitie cu cea mai mare placere.

#189
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
am citit tot acest topic si nimeni nu vorbeste de vreme si temperatura.
cum este vremea si ce temperaturi sunt in luna iunie si iulie ?
inca nu stiu cand voi putea pleca, asa ca va rog pe voi sa ma ajutati in aceasta problema.
multumesc

#190
tilincutza

tilincutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.07.2006
hello!

eu am fost anul trecut in corfu si am fost cazata chiar la Oceanis. nu iti pot da detalii despre agentie, pentru ca noi am fost cu masinile, anyway, pretul mi se pare super ok. daca si agentia e serioasa, atunci totul va fi super.

la Oceanis este foarte misto. este un soi de motel, cu toate camerele cu intrare/iesire in strada. site-ul http://www.oceanis-rooms.gr/ (vad ca l-au schimbat de anul trecut si asta e de bine). proprietar este un grec, nikos, un tip f misto si de treaba, care se imprieteneste usor cu turistii. bucatarul e roman, il cheama bogdan si gateste f bine. singura lui hiba e ca e atat de nostalgic dupa romania incat gateste uneori sarmale sau mai stiu eu ce ciorba radauteana, fara sa isi puna problema ca romanii au din astea de acasa din belsug. :)
camerele sunt f curate, locul e f misto amplasat si romatic. romantic e si centrul capitalei, kerkyra, care arata ca o mica venetie. (am insistat pe asta, pt ca ai zis ca mergi in luna de miere :)  ).
apa cu nisip nu prea gasesti in grecia, asa ca mai toate plajele din corfu sunt si ele pline de bolovani. dar nu e o problema asta. exista un soi de papuci speciali pe care ii gasesti de la 3 la 30 de euro, cu care poti intra fara probleme in apa. pe de alta parte, apa e super sarata, asa ca poti inota de placere, chiar daca nu stii prea bine sa te descurci. poti face snorkeling (oriunde gasesti niste ochelari si un tub de snorkeling) si poti vedea fara probleme vegetatia si fauna acvatica.
iti mai recomand un loc care se numeste La Grota, f misto si foarte interesant.
ca sa ma intorc la Oceanis, plaja motelului e una f mica si cocheta, chiar la baza motelului. intra maxim 5-6 persoane pe ea si e retrasa. asta pentru zilele romantice. :D in rest, sunt 40 si ceva de plaje in toata insula, sa tot incerci sa mergi oriunde vrei tu (dar La Grota sa nu cumva sa o ratezi!).
noi ne-am deplasat pe insula cu scuterul (am facut un deal f bun, 70 de euro - 10 zile). e f comod si inedit (pentru mine, cel putin).
iti pot da si poze de la oceanis si din alte locuri de pe insula, dar as zice ca e pacat sa iti dezvalui de acum. :)


mai intreaba-ma tu.


View Postdiavolutu, on Mar 21 2007, 16:34, said:

Salutare tuturor.
Anu asta as dori sa plec in luna de miere din 23 sau 30 septembrie in grecia,corfu  PALEOKASTRITSA: HOTEL OCEANIS 3*
7zile 119euro+299ron+14euro ferry de caciula.
Acum ce as dori sa stiu,daca amai fost cineva la hotelu asta,cum e plaja si cum e intrarea in apa cu nisip sau pietre.
anu trecut am fost in paralya-katerini dar nu am fost impresionat.
Am uitat sa mentionez ca plec cu firma cristian tour(e buna sau mai bine sa ma reorientez).Am tot cautat pe net dar nu am prea gasit oferte tentante cu plecare din timisoara.
Pe mine m-ar interesa liniste,plaja si baie(soare cat mai mult)acum nu stiu daca a mai fost cineva in perioada asta a anului in corfu,e apa calda sau mai rece aici.
voi ce mi-ati recomanda?


#191
fotojunior

fotojunior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 02.05.2006
m-am hotarat sa plec din 19.06-29.06.2007, in Corfu la hotelul Louis Grand Glyfada, cazare 10 nopti, cu masina proprie.
va rog sa-mi spuneti care este temperatura in aer si apa in acea perioada.
astept raspunsuri de la voi.
multumesc.

#192
raluk11

raluk11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.04.2007
[quote name='tilincutza' date='Apr 2 2007, 04:33' post='2651085']
hello!

eu am fost anul trecut in corfu si am fost cazata chiar la Oceanis. nu iti pot da detalii despre agentie, pentru ca noi am fost cu masinile, anyway, pretul mi se pare super ok. daca si agentia e serioasa, atunci totul va fi super.


cineva spunea despre plaja ca "Plaja in Paleokastrita este mai pietroasa, intrarea in apa este brusca, apa foarte rece, "
Asa este???
noi vroiam sa mergem tit la Oceanis si tot in luna de miere. Ai fost cu masina sau cu autocarul???
multumesc!

#193
sdaniro

sdaniro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.04.2006

View Postfotojunior, on Apr 2 2007, 18:01, said:

am citit tot acest topic si nimeni nu vorbeste de vreme si temperatura.
cum este vremea si ce temperaturi sunt in luna iunie si iulie ?

http://en.wikipedia....i/Corfu#Climate

Aici gasesti un tabel cu media temperaturilor in fiecare luna si cu numarul mediu al zilelor cu precipitatii.
Perioada cea mai buna si, de fapt, varful de sezon e in iulie - august.

Edited by sdaniro, 07 April 2007 - 21:32.


#194
sdaniro

sdaniro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.04.2006

View Posttilincutza, on Apr 2 2007, 18:33, said:

apa cu nisip nu prea gasesti in grecia, asa ca mai toate plajele din corfu sunt si ele pline de bolovani. dar nu e o problema asta. exista un soi de papuci speciali pe care ii gasesti de la 3 la 30 de euro, cu care poti intra fara probleme in apa.

Am gasit un loc foarte bun in Corfu pentru cei carora le place nisipul fin. Statiunea Arillas, pe coasta de nord-vest a insulei. E o statiune linistita fara prea multa viata de noapte. Sunt multe baruri unde te poti uita la meciuri sau filme, majoritatea frecventate de britanici, care sunt "majoritari" pe-acolo.

Poze aici: http://www.panoramio...03/tags/Arillas

#195
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006

View Postsdaniro, on Apr 7 2007, 20:46, said:

Am gasit un loc foarte bun in Corfu pentru cei carora le place nisipul fin. Statiunea Arillas, pe coasta de nord-vest a insulei. E o statiune linistita fara prea multa viata de noapte. Sunt multe baruri unde te poti uita la meciuri sau filme, majoritatea frecventate de britanici, care sunt "majoritari" pe-acolo.

Poze aici: http://www.panoramio...03/tags/Arillas
Da asa este Arillas are  plaja de nisip , si da statiunea este mica, foarte mica mai bine zis, eu am fost in vizita pe acolo anul trecut deoarece as fi vrut  sa  imi fac sejurul acolo, dar am renuntat in favoarea altei statiuni si nu am  regretat deloc!Statiuea este linistita  fara locuri  unde ai putea iesi seara , foarte buna pentru cine doreste numai liniste si plaja!

#196
Andreea4

Andreea4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.04.2007
Hristos a Inviat ! la toata lumea

Are cineva idee de Hotelul Alonakia de 3*** din Agios Gordis???
pe site-ul lui ( si pe tot net-ul) se gasesc numai 4 poze superbe  si fara referinte ... E prea frumos sa fie adevarat ...plsss orice informatie  e utila

#197
MmeButterfly

MmeButterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 08.04.2007
Am luat si noi in calcul varianta Corfu insa noi suntem dependenti de all inclusive, fiindca mergem cu copil mic, insa n-am prea gasit hoteluri care sa ofere AI in Corfu, cu exceptia Hotel Achilles, care nu mi se pare cine stie ce. A fost cineva pe acolo? Cei de la agentie mi-au spus ca nu l-au vazut si nu ne pot da recomandari.
Aveti idee de alte oferte la hoteluri de 3-4* AI in Corfu?

#198
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Hotel Iberostar Kerkyra Golf si Hotel Iberostar Regency Beach. Ambele la 4*. Ambele au All Inclusive
Hotel Aeolos Orange Resort 3*. Are All Inclusive.
Hotel Corfu Chandris sau Hotel Dassia Chandris (ambele au demipensiune dar ofera supliment de pensiune completa). Ambele au 4*
Ti-as recomanda insa lantul Iberostar.
Hotel Louis Corcyra Beach 4*. Demipensiune si are supliment de all inclusive.

Edited by cosx, 14 April 2007 - 12:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate