Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (68 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (41 votes [59.42%])

    Percentage of vote: 59.42%

Vote Guests cannot vote

#145
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006
Au mai aparut si alte oferte si de alte agentii.Si eu vreau sa merg in anul acesta in Corfu si  deja mi-am facut rezervare la agentia Oniro din Ploiesti.Au si site, puteti evalua si oferta lor.Pacat ca acum observ ca nu mai merge..probleme tehnice..probabil.
   Despre aceasta agentie am auzit de bine, se bucura de o reputatie excelenta, sunt seriosi..cel putin eu asa am auzit si sper din tot sufletul sa fie asa.
   Am vazut si ofertele celor doua agentii Christian Tour si Europa Travel.Ambele au o reputie proasta; ultima chiar dezastruoasa asa eu nu m-as uita la ele.
   Sfatul meu ..Mai asteapta o zi-doua sa isi revina Oniro cu site-ul lor (curios in ultimile 2 saptamani am intrat frecvent si nu a fost nici o problema) si macar analizeaza si oferta lor.
   Eu plec pentru prima data in Corfu, in Benitses, (de fapt plec prima data in afara), si exceptand costurile propiu-zise(cazare+transport+excursii) ma poate ajuta cineva sa imi spuna cam cati banii de cheltuiala ar fi necesari? Datele problemei 2 persoane fara pretentii exagerate..
  Multumesc anticipat!

Fara cele mentionate mai sus de tine  in conditiile in care ai mai avea si ceva provizii de mancare din tara  eu  zic ca si 300 euro sau  400e  ar fi de ajuns!

#146
fserbanescu

fserbanescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2006

View Postesperando, on Feb 7 2007, 22:08, said:

:))  Pai eu tocmai cu Oniro din Ploiesti am plecat cu autocarul , dar cunosteam pe cineva acolo pentru ei fac charter si nu i-au decit clientii  lor (iar cum eu aveam rezolvata cazare altfel...) , daca vrei sa vb acolo sa imi spui.Iti spuneam ca autocarul este nou , conditii foarte bune si daca te uiti pe forumul de anul trecut vezi mentionandu-se de ei pe acolo, unele mentiuni facute chiar de mine si cei carora le=am recomandat agentia au fost multumiti de  conditiile oferite!Sa nu se creada ca fac reclama firmei in vreun scop, eu am dat  doar citeva relatii!Cind ai vrea sa pleci?

     Plec pe 9 iulie, ne intoarcem pe 18..Azi am fost la ei si am platit avansul, ca sa fiu sigur de rezervare.Mi se pare o perioada f buna; pentru mine e ca si in plin sezon desi tariful a fost de extrasezon.Multi zic ca e mai bine sa te duci septembrie pentru ca vara e crimal de cald; eu zic ca nu degeaba peste tot costa mai mult in iulie- august; pentru ca atunci e adevarata perioada pentru vacante.
    Si sa nu uit..merci de informatii!

#147
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006

View Postesperando, on Feb 7 2007, 22:08, said:

:))  Pai eu tocmai cu Oniro din Ploiesti am plecat cu autocarul , dar cunosteam pe cineva acolo pentru ei fac charter si nu i-au decit clientii  lor (iar cum eu aveam rezolvata cazare altfel...) , daca vrei sa vb acolo sa imi spui.Iti spuneam ca autocarul este nou , conditii foarte bune si daca te uiti pe forumul de anul trecut vezi mentionandu-se de ei pe acolo, unele mentiuni facute chiar de mine si cei carora le=am recomandat agentia au fost multumiti de  conditiile oferite!Sa nu se creada ca fac reclama firmei in vreun scop, eu am dat  doar citeva relatii!Cind ai vrea sa pleci?


Multumesc esperando
La sfarsitul lunii august vrem sa plecam, inca nu am hotarit perioada exact, momentan astept raspunsuri de la vile locale (chiar au preturi bune pe Corfu- de fapt pentru toate buzunarele). La transport ma intereseaza in primul rand pretul, dar pana acum cea mai ieftina varianta mi se pare cu trenul.

ptr fserbanescu: cum a zis esperando, ptr 2 pers fara pretentii exagerate va ajung 300-400 euro, dar sa iei in calcul si excursiile optionale, au preturi afisate, sau deplasare dintr-o localitate in alta, eventual inchiriere masina (vorbesc din experienta de pe insula Thassos, sper ca nu sunt su mult mai mari preturile)

#148
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006
Excursiile variaza intre 10-20 euro , iar trasportul intern in insula se incadreaza intre 1- 4 euro!Legat de inchiriat masinile aici apare discrepante pot ajunge si la 35 euro pe zi de masina -gen Fiat Punto .

Drumul cu trenul te asigur ca este mai scump per total decit cu autocarul!!

#149
oana8188

oana8188

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.07.2006
Salut! Si eu ma gandesc la Corfu vara asta. Dar e cu masina obligatoriu. Stie cineva cum se ajunge cu masina pe insula? Si eventual cam cat costa?

#150
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006
Se poate da un traseu dar ce se intimpla spre deosebire de noi grecii  fac autostrazi tot timpul  in asa fel incit  o ruta care iti este data acum sa nu mai fioe valabila deoarece fac f multe tunele care scurteaza drumul o ruta ar fi Bucuresti-Giurgiu-Ruse(Bulgaria)-Pleven-Sofia-Dupnica-Blagoevgrad -Promachonas(Grecia)-Assiros-Thesaloniki-Grevena-Metsovo-Igoumenitsa(port-transfer cu feribot in Kerkyra)-Kerkyra si ai ajuns :)

#151
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006

View Postesperando, on Feb 16 2007, 21:24, said:

Excursiile variaza intre 10-20 euro , iar trasportul intern in insula se incadreaza intre 1- 4 euro!Legat de inchiriat masinile aici apare discrepante pot ajunge si la 35 euro pe zi de masina -gen Fiat Punto .

Drumul cu trenul te asigur ca este mai scump per total decit cu autocarul!!


La ce pret este transportul cu autocarul (dus-intors, aproximativ)?
Pentru ca am vazut oferta Balcan flexi 88 euro+ cuseta , ajunge pe la 120 euro/ pers + aprox 200 km cu autobusul de la Kalambaka sau Kozani, care intr-adevar nu stiu cat ne va costa. Oricum este doar o varianta, inca nu ne-am hotarat.

pentru oana 8188: incearca viamichelin.com

#152
casalotu

casalotu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.02.2007
www.besttourism.ro

#153
sintcelmaidestept

sintcelmaidestept

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.08.2006
casalotule tu le faci reklama astora pe toate subiectele ? daca lucrezi acolo spune-i patronului sa isi faca reclama altfel...sas

#154
si`n`gura69

si`n`gura69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.08.2006
Sal`tare din nou..

Care are idee cum e vremea(inclusiv apa:)in luna iunie(spre sfarsit) in Corfu,Agios Gordis,mai exact?:)...acu`,pe bune,`o fi de plaja in iunie?..anu` trecut la jumatatea lui septembrie era numai bine(nu ff cald),dar nu stiu daca simetria se pastreaza,si`n iunie e la fel..macar asa aproximativ,care ma ajuta..?sar`mana..aaa,si ceva impresii despre Agios Gordis?..10x

#155
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006
Am avut o prietena care a plecat undeva la mijlocul lunii iunie anul trecut si a fost mi-a spus ca a fost ok , s-a facut baie , plaja , apa calda si vreme foarte buna!

#156
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006
[quote name='monny_75' date='Feb 17 2007, 22:56' post='2464716']
La ce pret este transportul cu autocarul (dus-intors, aproximativ)?
Pentru ca am vazut oferta Balcan flexi 88 euro+ cuseta , ajunge pe la 120 euro/ pers + aprox 200 km cu autobusul de la Kalambaka sau Kozani, care intr-adevar nu stiu cat ne va costa. Oricum este doar o varianta, inca nu ne-am hotarat.

Ar trebui sa te gindesti la cita tevatura ...sa schimbi tren , masina!Un drum cu autocarul pina in Corfu (dus intors) te costa undeva la 85-90 euro!

#157
oana8188

oana8188

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 22.07.2006
Esperando, mersi mult de raspunsuri. As mai vrea sa stiu traseul pe care mi l-ai dat cam cati km are (aproximativ), cat dureaza trasnoprtul cu feribotul pana pe insula si cam cat costa. Ca mergem cu inca un cuplu in Grecia si vreau sa am toate informatiile la indemana cand ii "imbolnavim" de Corfu :naughty:

#158
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
mai spun inca odata pentru amatorii de excursii pe insula Corfu....Exista topicul de anul trecut intitulat Corfu unde veti gasi raspunsuri la intrebarile voastre....

#159
the_coolest_boy06

the_coolest_boy06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 14.10.2006
am fost anul trecut, si voi mai merge si anul acesta in insula corfu! este un hotel super, din punctul meu de vedere, Hotel Oceanis. am mers cu un mercedes cu etaj (am stat la parter) - nr de telefon nu am dar stiu numele firmei SimpoTrans

#160
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006
Esperando, mersi mult de raspunsuri. As mai vrea sa stiu traseul pe care mi l-ai dat cam cati km are (aproximativ), cat dureaza trasnoprtul cu feribotul pana pe insula si cam cat costa. Ca mergem cu inca un cuplu in Grecia si vreau sa am toate informatiile la indemana cand ii "imbolnavim" de Corfu :naughty:


Traseul dat de mine are cam 1100 km , transportul cu feribotul dureaza cam  40-45 minute  , si acum depinde  pina unde iei feribotul...adica daca il iei pana in
Lefkimi care este exact in sudul insulei este mai ieftin , daca il iei pina in Kerkyra(adica Cofu Town) este mai scum si mai lungu cu inca vreo 15 minute!
Pretul  variaza din ce am inteles eu , uneori.

#161
si`n`gura69

si`n`gura69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.08.2006

View Postesperando, on Feb 18 2007, 18:37, said:

Am avut o prietena care a plecat undeva la mijlocul lunii iunie anul trecut si a fost mi-a spus ca a fost ok , s-a facut baie , plaja , apa calda si vreme foarte buna!
Mersi mult!!!

#162
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
cei care anul asta vreti sa mergeti in Corfu informati-va si de pe topicul asta......

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate