Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (68 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (41 votes [59.42%])

    Percentage of vote: 59.42%

Vote Guests cannot vote

#127
si`n`gura69

si`n`gura69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.08.2006

View Postrealvpitesti, on Sep 21 2006, 19:18, said:

Imi poate da cineva detalii despre Acharavi(in Nord)-vremea la sfarsitul lui septembrie,excursii optionale,imprejurimi,plaje,taverne,etc.Poate a trecut cineva si pe la Marie Hotel,locul unde voi fi cazat.Mersi frumos.
Salut!
Pe 24 septembrie m-am intors din Corfu,Acharavi,mai precis.Am fost cu Europa Travel si am stat la vila,langa hotelul Marie,dar am "vizitat" si hotelul.Personal,mi s`a parut dragutz,camerele nu f mari,dar cuarate,tv,cablu(normal:),frigider..cei care stateau la hotel au fost placut surprinsi,ptr ca li s`a oferit si demipensiune(mic dejun + cina),ei stiind ca au platit numai ptr cazare(parca 80 de euro,sase nopti).Pana la plaja mai ai putin(in jur de 150 de m),dar sa nu te astepti la vreo frumuseste de plaja,pe mine nu m-a impresionat,dar nici nu cautam asta!Cat despre vreme,eu am "prins" timp frumos,cu toate ca in prima zi cand am ajuns,ploua torential!Apa calda,pe palja liniste,imprejurimile frumoase,:peisajul uman" lasa de dorit:),multi nemti si englezi(urati/urate cu spume),stoluri de pensionari:)(am inteles ca si in august sunt multi).Imi spunea un grec ca se poate face baie pana la jumatatea lui octombrie,cand am fost eu,16-24 sept,am prins timp frumos,28-29 grade,23-24 apa marii
Excursii optionale:
Ce mi`a palcut mie(nu inseamna ca tre` sa`ti placa si tie:):
1-Croaziera,Paxi Anti Paxi,in sudul insulei,cu peisaje superbe(grote,plaje parasite,apa tare de tot,opriri in niste orasele de acolo:)..dureaza o zi,cam obositoare,dar merita!-29euro
2-A doua croaziera,Paleokastritza(cu ceva de`ale gurii inclus:)..tot asa,plimbare pe mare,alte grote..se "naufragiaza" pe o plaja,se face plaja:P,vin,apa,si suc la discretie(a avut mare succes vinul,majoritatea fiind romani:)Apa incredibil de curata si albastra.-29 euro
3Calypso Star:o plimbare cu vaporul(glasses bottom)..nu are fund de sticla,dar vezi in lateral pesti,o caracatitza mik:),apoi lei de mare,o experienta interesanta-13 euro
4-Marele tur al insulei..de fapt,e mai mic:)..eu nu am fost,dar mi`au zis ceilalti care au fost..eu am preferat doar vaporul.Se merge doar cu autocarul si in Paleokastritza se pot inchiria barci.
5-Kerkyra-capitala insulei,trebuie vazuta!
Sa nu te astepti la discoteci,galagie,Flotrin Salam..multa liniste,poate chiar prea multa.Mergi in sudul insulei,cica acolo ar fi mai multa agitatie!
Alte sfaturi:
1-Daca esti fumator(oare),ia`ti tigari din duty-free,ieftine si bune-1euro-Parliamentu`
2-Daca esti baiat,ia`ti neaparat fata(prietena) de acasa(slabe sanse de vreo idila:)
3-Sa te astepti la un drum destul de obositor(cam 24 de ore)...
Daca mai vrei detalii despre orice si nua i pleat inca,cu amre placere..eu ti`am spus doar in "MARE":)
Concediu foarte excelent:)

#128
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006
eu am stat la grecotel , chiar in kerkyra .am stat intr-un bungalo ( sau cum s-o scrie :) ) . aveam si plaja privata a hotelului + piscina . f limpede apa marii ( mare aionica ) . fata de alte locuri  din grecia in care am mai fost , in corfu nu puteam merge la plaja de f devreme dimineata , pt ca nu era soare , pur si simplu !! soarele rasarea mai tarziu . adevarul e ca e si mai in nordul greciei , spre albania .am inchiriat masinuta cum am ajuns in aeroport si in fiecare zi dupa ora 12  ( cand plecam de la plaja ) mergeam in diferite statiuni . zilnic dimineata faceam plaja la nudisti pe plaja de la MIRTIATOS .cea mai tare plaja vazuta in viata mea ...pe malul marii erau niste stanci imense la care te puteai adaposti la umbra lor ...mi-a dat senzatia ca sunt candva in trecutul f indepartat , in grecia antica:) cu stancile alea pe plaja si cu oamenii toti goi .ah , ce bine ma simteam ... am vizitat tot ce se putea vizita in fiecare statiune . e pacat sa nu vezi totul de vreme ce esti acolo ....
iubesc grecia !

Edited by berlinish, 01 October 2006 - 18:00.


#129
errika

errika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.10.2006

View Postolivette, on Jul 26 2006, 09:56, said:

Din pacate, sfaturi despre ei nu am sa-ti dau, dar am rugamintea sa-mi dai tu mie la intoarcere. Am vazut si eu ofertele lor si ii cam pastrez pentru concediul de la anul. De asemenea, astept impresii despre Benitses. Multumesc.

PS: cand pleci?

Eu am fost cu BIG TRAVEL in Spania si am avut parte de o supervacanta , iar cei ce la agentie sunt chiar profesionisti , mi-au explicat in detaliu toata oferta si o sa mai merg cu ei pt. ca cel putin cu mine au dat dovada de seriozitate.Cazarile au fost conform contractului In orice excursie mai  sunt si unele nemultumiri , de exemplu drumurile lungi , se ia lumea de ghizi , de parca ei nu parcurg acelasi drum la fel de obositor    IDEEA E CA O SA MAI MERG CU BIG TRAVEL .

#130
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006
Am gasit cateva oferte pentru sejur Corfu (Europa Travel si Christian Tour).
A fost cineva cu aceste agentii?  Sau aveti alte recomandari pentru Corfu?
Ma intereseaza ceva linistit si frumos, cazare vile sau hotel, transport autocar.

#131
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
Daca vei citi topicul Corfu vei gasi destule detalii despre aceasta insula.Eu am fost anul trecut cu Eximtur reprezentant TUI in RO.Am ales Moraitica ,hotel Delfinia si iti garantez ca nu o sa regreti daca vei alege si tu locatia asta....
Bafta

#132
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
revin si cu o propunere .....transport cu avionul ca sa fie o vacanta reusita.(parerea mea ca transportul cu autocarul este exclus )

#133
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006

View Postdragospas, on Jan 15 2007, 19:19, said:

revin si cu o propunere .....transport cu avionul ca sa fie o vacanta reusita.(parerea mea ca transportul cu autocarul este exclus )


Multumesc dragospas pentru raspuns, am citit topicul despre corfu.
Problema este ca eximtur nu are inca oferte postate ptr anul acesta, pe de alta parte avionul este exclus. Cele doua agentii scrise de mine nu sunt prea laudate... asa ca mai astept sa apara noi oferte.
sau alte recomandari de la cei care au fost...

#134
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006
Eu am fost anul trecut in Corfu , nu vreau sa comentez alte statiuni desi le-am vizitat pe toate , cert este faptul ca  statiunile din nordul insulei sunt mai dragute , in plus , plaja este din nisip (nu pietricele), legat de agentii cu siguranta in primavara-aprilie cel tirziu,  o sa apara destule agentii care o sa faca charter pentru Corfu.Legat  de cele doua agentii din ce am citit  pe diverse foruri parerile sunt cam neplacute in privinta lor!Eu am avut norocul sa imi organizez singur excursia, am luat de la o agentie transportul ,iar cazarea mi-am asigurat-o de pe internet,iar conditiile gasite au fost super iar per total a fost mai ieftin ca la agentie sau comparabila ca pret , dar diferenta mare de calitate in favoarea a ce am gasit  eu unde am facut rezervarea .Ti-as recomanda statiunile din nordul insulei  se simte mai mult aerul de occident :).Legat de drum intr-adevar  drumul e obositor , cam 24 ore de mers cu autocarul,daca vrei mai multe detalii contacteaza-ma!

#135
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006

View Postesperando, on Jan 20 2007, 18:43, said:

Eu am fost anul trecut in Corfu , nu vreau sa comentez alte statiuni desi le-am vizitat pe toate , cert este faptul ca  statiunile din nordul insulei sunt mai dragute , in plus , plaja este din nisip (nu pietricele), legat de agentii cu siguranta in primavara-aprilie cel tirziu,  o sa apara destule agentii care o sa faca charter pentru Corfu.Legat  de cele doua agentii din ce am citit  pe diverse foruri parerile sunt cam neplacute in privinta lor!Eu am avut norocul sa imi organizez singur excursia, am luat de la o agentie transportul ,iar cazarea mi-am asigurat-o de pe internet,iar conditiile gasite au fost super iar per total a fost mai ieftin ca la agentie sau comparabila ca pret , dar diferenta mare de calitate in favoarea a ce am gasit  eu unde am facut rezervarea .Ti-as recomanda statiunile din nordul insulei  se simte mai mult aerul de occident :).Legat de drum intr-adevar  drumul e obositor , cam 24 ore de mers cu autocarul,daca vrei mai multe detalii contacteaza-ma!


Poti sa imi oferi mai multe detalii, referitor la cazare si transport? eventual recomandari  (la ce m-am uitat eu nu este afisat pret).
Multumesc

#136
kaminski

kaminski

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 05.05.2004
A aparut deja ceva oferte speciale pe www.businessjet.ro

#137
si`n`gura69

si`n`gura69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.08.2006
Salutare!
Am fost anul trecut in septembrie cu Europa Travel..nu te mai lua dupa cei care platesc 125-200 de euro si vin cu pretentii de parca ar fi dat o caruta de bani!!Agentia e in general ok,problema ca ei au hotel si vile in nord,Acharravi mai exact..nu e ingrozitor de frumos acolo,dar,banuiesc ca o sa mergi in mai multe statiuni..eu vreau sa merg anul asta mai in sud,Agios Gordios..mi
`au placut imaginile de pe net..oricum,Corfu e o super insula(sunt convins ca o sa impartasesti aceeasi opinie dupa ce vei veni)si merita sa o vezi..nu uita de croaziere in insulele vecine(paxi si antipaxi) ,paleokastrita,sidari..daca mai vrei si alte detalii..te astept:)
Sergiu:)

#138
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
si nici nu este scumpa insula asta(Corfu)....Ma uit la tarifele hotelurilor din Halkidiki si la gasesc mai scumpe la acelesi conditii decat Corfu....

#139
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006
Multumesc pentru recomandari, cu siguranta aleg Corfu (mai ales dupa citirea topicului de anul trecut).
Inca nu stiu care oferta aleg, dar tind si eu spre Agios Gordis, au poze superbe

#140
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006
Multumesc pentru recomandari, cu siguranta aleg Corfu (mai ales dupa citirea topicului de anul trecut).
Inca nu stiu care oferta aleg, dar tind si eu spre Agios Gordis, au poze superbe



Transportul cu autocarul dureaza cam 24-26 ore depinde de agentie de firma, dar avind in vedere ca am intrat in U.E. cred se reduce undeva la 1-2 ore , eu anul trecut am mers cu o firma cu autocar  productie 2006 deci ultima generatie ,au mers foarte bine , am avut si opriri de cite ori am dorit!!Legat de Agios Gordis trebuie spus ca este o statiune destul de mica care se reduce la citeva hoteluri si vile , din pacate seara nu prea ai ce face acolo, daca doresti sa ai unde iesi iti recomand statiunile din nordul insulei care sut mai pline de viata ca sa spun asa seara, intr-adevar peisajul e superb ca si plaja ,dar ca extra program de plaja nu ai multe optiuni.Eu am stat in nordul insulei intr-o statiune plina de englezi!Alte detalii....cere si ti se va oferi!:)

#141
monny_75

monny_75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2006

View Postesperando, on Feb 6 2007, 18:31, said:

Multumesc pentru recomandari, cu siguranta aleg Corfu (mai ales dupa citirea topicului de anul trecut).
Inca nu stiu care oferta aleg, dar tind si eu spre Agios Gordis, au poze superbe
Transportul cu autocarul dureaza cam 24-26 ore depinde de agentie de firma, dar avind in vedere ca am intrat in U.E. cred se reduce undeva la 1-2 ore , eu anul trecut am mers cu o firma cu autocar  productie 2006 deci ultima generatie ,au mers foarte bine , am avut si opriri de cite ori am dorit!!Legat de Agios Gordis trebuie spus ca este o statiune destul de mica care se reduce la citeva hoteluri si vile , din pacate seara nu prea ai ce face acolo, daca doresti sa ai unde iesi iti recomand statiunile din nordul insulei care sut mai pline de viata ca sa spun asa seara, intr-adevar peisajul e superb ca si plaja ,dar ca extra program de plaja nu ai multe optiuni.Eu am stat in nordul insulei intr-o statiune plina de englezi!Alte detalii....cere si ti se va oferi!:)

Mersi pt sfaturi, dar am ales Agios Gordis tocmai pentru liniste si relaxare. Am gasit deja niste oferte bune pe net, ramane problema transportului (avion exclus): autobuz sau tren. Ne gandeam si la o varianta de Balkan flexi (poate reusim sa includ si altceva pe drum), am vazut ca este cale ferata pana la Kalambaka si Trikala, problema va fi de acolo pana la Igoumenitza (momentan nu functioneaza pagina ktel.org- singura ce am gasit pt transport cu bus intre localitati).
Eventual poti sa imi zici cu ce firma ai fost cu autocarul?

#142
fserbanescu

fserbanescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2006
Au mai aparut si alte oferte si de alte agentii.Si eu vreau sa merg in anul acesta in Corfu si  deja mi-am facut rezervare la agentia Oniro din Ploiesti.Au si site, puteti evalua si oferta lor.Pacat ca acum observ ca nu mai merge..probleme tehnice..probabil.
   Despre aceasta agentie am auzit de bine, se bucura de o reputatie excelenta, sunt seriosi..cel putin eu asa am auzit si sper din tot sufletul sa fie asa.
   Am vazut si ofertele celor doua agentii Christian Tour si Europa Travel.Ambele au o reputie proasta; ultima chiar dezastruoasa asa eu nu m-as uita la ele.
   Sfatul meu ..Mai asteapta o zi-doua sa isi revina Oniro cu site-ul lor (curios in ultimile 2 saptamani am intrat frecvent si nu a fost nici o problema) si macar analizeaza si oferta lor.
   Eu plec pentru prima data in Corfu, in Benitses, (de fapt plec prima data in afara), si exceptand costurile propiu-zise(cazare+transport+excursii) ma poate ajuta cineva sa imi spuna cam cati banii de cheltuiala ar fi necesari? Datele problemei 2 persoane fara pretentii exagerate..
  Multumesc anticipat!

#143
fserbanescu

fserbanescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.11.2006
http://www.oniro.ro/...;cat=CAT0025131

Acum vad ca merge..Aceasta e o oferta de care vorbeam mai sus..Oniro din Ploiesti

#144
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006
:))  Pai eu tocmai cu Oniro din Ploiesti am plecat cu autocarul , dar cunosteam pe cineva acolo pentru ei fac charter si nu i-au decit clientii  lor (iar cum eu aveam rezolvata cazare altfel...) , daca vrei sa vb acolo sa imi spui.Iti spuneam ca autocarul este nou , conditii foarte bune si daca te uiti pe forumul de anul trecut vezi mentionandu-se de ei pe acolo, unele mentiuni facute chiar de mine si cei carora le=am recomandat agentia au fost multumiti de  conditiile oferite!Sa nu se creada ca fac reclama firmei in vreun scop, eu am dat  doar citeva relatii!Cind ai vrea sa pleci?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate