Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Insula Corfu

- - - - -
  • Please log in to reply
6160 replies to this topic

Poll: RUGAMINTE: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica SANCTIUNI. (68 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (14 votes [20.29%])

    Percentage of vote: 20.29%

  3. Fara scandal si offtopic. Incalcarea regulamentului duce la suspendarea contului.Multumim (41 votes [59.42%])

    Percentage of vote: 59.42%

Vote Guests cannot vote

#91
Laurbalaur46

Laurbalaur46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 15.05.2006

View Postsensuela, on Aug 1 2006, 18:34, said:

Salut !!
  Pentru cei care vor sa mearga cu ONIRO TRAVEL, va povestesc istoria mea: mi-a placut oferta lor pe internet, era cea mai ieftina dintre toate si doream sa merg in Corfu la cate impresii am citit despre aceasta insula. Pana la urma am hotarat sa riscam si sa platim prin cont bancar. A durat vreo saptamana pana am primit confirmarea, si intre timp am vazut pe site-ul lor ca au ridicat preturile.  Deja ne panicam.
  Luni dimineata,cand asteptam in parcarea de la Ateneu autocarul, prietenul meu facea glume ca poate nu vin,ca poate nici nu exista asa firma. Dar au venit! Autocar nou-nout, curat,comfortabil, personal al firmei. Pe scaune ne asteptau vouchere-le si alte informatii despre Corfu si plus o harta a insulei.  Eu zic ca au fost foarte organizati.
  Pe parcursul drumului au facut mai multe opriri,au fost amabili si civilizati. Ne-au dus pana la hotel,partenerul lor din grecia ne-a preluat si ne-a prezentat la registratura. Am stat in Hotel Potamaki si am fost multumiti (pt mai multe informatii,scrieti-mi) .
   Altfel, doar pareri bune despre ei. Asistenta turisitca, ghid care a stat cu noi in Corfu, programe optionale si preturi foarte bune.
  A fost o vacanta reusita.

Salut, da si tu mai multe detalii despre hotel Potamaki, o sa stau tot acolo si eu. Cum ti s-a parut, serviciile cum erau, unde ai manacat in statiune, preturi, etc..
Mersi.

#92
olivette

olivette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.05.2005
Pisimirti, te-ai intors? Te asteptam cu impresii despre Benistes si Agentia Oniro. :worthy:

#93
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
Well, hotelul cred ca are un bun raport calitate/pret. Camerele suficient de mari, nu ca sa dansezi in ele dar nici inghesuite nu sunt. Mobila mi s-a parut ok. Noi am stat la etajul 4 si am avut de la balcon o vedere minunata: si mare, si munte, si piscina:)  Am avut si un mic frigider in camera, dar am inteles ca nu toate camerele sunt dotate cu frigider, dar puteti sa specificati la receptie ca ati prefera si daca au liber..poate,poate. In general angajatii mi-au parut foarte draguti si utili. Se face curatenie si schimba lengeria/prosoape zilnic.  Dejunul e tip bufet suedez, alegerea e destul de buna: caise, pepene verde pe saturate (nu stiu de unde ii luau da erau deliciosi), cascaval si salam (de,calitate medie) iaurt, orez cu lapte, ceai, cafea, etc,etc.
  Noi am mancat aproape zilnic la restaurantul Benitses, daca mergeti din hotel spre directia Kerkyra(capitala) atunci sigur dati de el. Deservirea a fost mereu impecabila iar de mancare nici nu mai zic, aveau un bucatar maestru.  Nu au cele mai mici preturi, dar s-a meritat. O salata greceasca 4E, tzatziki 3.5E , gyros 8E (le spun dupa memorie,poate mai gresesc +/- 0.5E )
   Oricum sunt supermarketuri vreo 4-5 prin preajma, poti sa gasesti de toate.
   Hotelul l-as recomnda,e si situat bine (chiar in fata lui opreste masina Benitses-Kerkyra) si serviciile care le ofera sutn bune.

#94
olivette

olivette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.05.2005
Sensuela, spune-mi te rog mai multe despre Benitses. Eu am vazut niste poze cu plaja si pare fff ingusta. Este cu pietre multe? Apa cum este? Are multe pietre in ea? Sezlongurile cat costau pe plaja? In general, cum ti s-a parut statiunea?

Ati inchiriat vreo masina? Cam pe unde v-ati plimbat pe insula, in afara de capitala, unde am inteles ca ati mers cu autobuzul?

Edited by olivette, 10 August 2006 - 10:33.


#95
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006

View Postolivette, on Aug 10 2006, 11:25, said:

Sensuela, spune-mi te rog mai multe despre Benitses. Eu am vazut niste poze cu plaja si pare fff ingusta. Este cu pietre multe? Apa cum este? Are multe pietre in ea? Sezlongurile cat costau pe plaja? In general, cum ti s-a parut statiunea?

Ati inchiriat vreo masina? Cam pe unde v-ati plimbat pe insula, in afara de capitala, unde am inteles ca ati mers cu autobuzul?


  Plaja intr-adevar este ingusta, daca vorbesti despre cea din fata hotelului. Dar la vreo 300m in directia Kerkyra e alta mai mare, mai ingrijita, cu cabine de dus si paza. Aia mi-a parut mai curata, a primit si steag albastru. (blue flag) Acolo gasesti si un pic de nisip pe alocuri. Nu te speria de pietris, nu sunt "bolovani"! E pietris marunt, iti spun ca am stat intinsa doar pe prosop si nu m-a deranjat. Sezlongurile nu stiu cat sunt.. n-am intrbat caci n-am avut nevoie. Stiu ca in Sidari am luat un sezlong cu 2.5E ziua. Ofereau 2 sezlonguri cu umbrela la 8E ziua. Cred ca in Benitses ar avea cam aceleasi preturi.  Am mai scris ca in apa ne-au atacat in prima zi niste pesti marunti care muscau cam rau. Mi-am adus imediat aminte de toate filmele de groaza cu piranii vazute. :) Dar in alte zile nu i-am mai intalnit. Apa e foarte clada, linistita, se adanceste lent.  In apa pietre nu sunt parca.. dupa vreo 1-2m e nisipos chiar. Am impresia ca valurile scot toate pitricele pe mal.  
  
   In general, statiunea mi-a parut verde, frumoasa, plina de viata. Nu te astepta la discoteci una langa alta (erau vreo 2 cluburi) dar in rest e plin de magazine de suvenire, restaurante zeci, pt toate gusturile si toate preturile.  Dupa ce am vazut Sidari, care sigur merita vazut caci canal d'amour e intr-adevar o frumusete) totusi mi-a parut bine ca am ales benitses. Sidari e un loc uscat, plaja e un soi de namol, si inaintezi vreo 10 m in apa pana se adanceste.  
  
Masina n-am inchiriat caci ne-am deplasat cu autocarul. Ti-as recomanda mai mult un scoter sau ceva de felul, caci multe din drumurile lor sunt foarte inguste,isi parcheaza masinile mai rau ca romanii si e aglomerat.  Gasesti "rent a car" la fiecare 100m in Benitses.  
  
Cel mai mult mi-a placut Paleokastritza, e un "MUST" daca pleci in Corfu. Noi am inchiriat o bicicleta de apa si ne-am oprit departe de mal si am inotat acolo. A fost o minune. Tot acolo poti merge in diverse excursii: pestere , Albania, vas cu fundul de sticla, etc. Si pesterele sunt frumoase, mi-au placut.   Apa e minunata.. plajele sunt mai nisipoase,dar tot au pietricele.  

Mai multe n-am reusit sa vedem,caci prietenul meu s-a imbolnavit din prima zi..si am stat o zi in spital incercand sa-i scad febra, apoi l-a luat ambulanta la spital unde a mai stat 3 zile :) Si tot ce am vazut a fost in ultimele 3 zile cand am alergat peste tot!  Asa ca nu uitati sa va faceti ASIGURARE MEDICALA. Niciodata nu stiti ce se poate intampla!  

Va doresc vacanta placuta, mai scrieti daca aveti intrebari.

#96
olivette

olivette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.05.2005
Sensuela, merci din suflet. M-ai mai linistit cu Benitses. Vorbisem cu cineva care s-a intors total dezamagit de acolo si nu mai stiam ce impresiea sa-mi fac. Noi ne gandeam sa mergem la vile. Ai vorbit cu cineva din grupul vostru care au stat la vile? Drumul cum a fost? Cate ore ati facut? Scuze daca te bombardez cu intrebari  :kisstogether:

Ceva poze ai de pe-acolo?

#97
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006

View Postolivette, on Aug 10 2006, 12:04, said:

Sensuela, merci din suflet. M-ai mai linistit cu Benitses. Vorbisem cu cineva care s-a intors total dezamagit de acolo si nu mai stiam ce impresiea sa-mi fac. Noi ne gandeam sa mergem la vile. Ai vorbit cu cineva din grupul vostru care au stat la vile? Drumul cum a fost? Cate ore ati facut? Scuze daca te bombardez cu intrebari  :kisstogether:

Ceva poze ai de pe-acolo?

   Din autocarul nostru cred ca 80% s-au cazat in vile. Alex&katerini. Lor le-a placut, s-au imprietenit, nu s-a plans nimeni, cred ca chiar s-au simtit bine.  Vilele sunt mai sus de autostrada,deci mai izolate (sunt cam la 200-300m). Noi i-am vizitat caci trebuia sa concretizez la ghid ora exacta a plecarii,etc. Camerele lor nu stiu cum au fost dar.. daca ar trebui sa aleg inca odata, sigur sigur as alege hotelul. Parca e alta viata. Hotelul are terasa deschisa pana seara tarziu in fata, muzica buna, e si piscina cu sezlonguri si umbrele gratis, si curatenie se face zilnic in camera.  Drept ca daca vrei sa gatesti singura.. in hotel nu poti. Dar eu te sfatui sa nu gatesti :)  E vacanta la urma urmei! Noi ne-am luat doar un ceainic electric, ca suntem iubitori de ceai.  Dar altfel..nu sunt mari diferente.
  drumul a fost obositor. Sa te pregatesti psihic. :) Au facut opriri destul de des, dar..26 de ore sunt 26 de ore. In Grecia am ajuns noaptea, si pe la 5,eram prin munti, pe la 2000m, superbe peisaje. Merita sa te trezesti mai devreme :)  
  Am poze cu camera,cu piscina,cu plaja si cu un frumos rasarit de soare vazut de la balcon dar trebuie sa le schimb formatul.Le trimit diseara sau maine.  

Mai intreaba daca vrei sa stii ceva :)

#98
olivette

olivette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.05.2005
:kisstogether:  Merci mult pentru toate informatiile. In nici un caz nu vreau sa gatesc in vacanta! N-am facut-o niciodata! Nici macar un ceai! Ideea era ca la vile parca intri mai bine in atmosfera locala. In Thassos cel putin a fost super la viluta (gradina cu terasa unde stateam seara, liniste pentru ca avea doar cateva camere vila si nu te deranja nimeni...)Hotelurile sunt cam peste tot la fel. (cu toate ca suna bine piscina aceea...in caz ca in mare incep sa ne atace pestii :D ). Oricum, mai avem timp sa ne razgandim!

#99
scuby

scuby

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.03.2006

View Postsensuela, on Aug 2 2006, 11:44, said:

Benitses e o statiune verde,frumoasa, cu o multime de restaurante,taverne, cluburi. Distractiile oferite sunt oarecum limitate, dar le gasesti prin alte staiuni. Plajele sunt cu pietris marunt, apa este foarte calda (mai ales in comparatie cu Sidari sau Paleokastritsa) dar sunt cam multe plante de apa, si niste pestisori minusculi care pisca uneori.  Prin Moraitika am fost doar in trecere, nu pot sa va spun nimic despre plaja-apa.  

Parerea mea, este ca plajele cu pietris din Benitses sunt mult mai placute decat lutul din Sidari. Acolo cand paseam in apa, mi se afunda piciorul intr-un soi de noroi lutos, si apa e tulbure.  Si apoi Sidari are o vegetatie atit de uscata. Merita cu siguranta vazut canalul d'amour, dar nu e un loc sa-ti petreci sejurul. Pe de alta parte Paleokastritsa ofera hoteluri mult prea scumpe.

Pentru noi a fost perfect sa stam in Benitses, de acolo pleaca din 30 in 30 min autobuse spre capitala (Kerkyra), drumul dureaza inca vreo 30 min (biletul costa 1E) iar din capitala poti sa iai autobus catre Sidari, catre Paleokastritsa (2E de calatorie) sau mai orice alte destinatii.


Am inteles ca ai stat la Potamaki, cum a fost hotelul si cum a fost micul dejun? Mersi mult

#100
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
poate cineva sa spuna ceva de Moraitica.....?

#101
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View Postolivette, on Aug 10 2006, 12:47, said:

:kisstogether:  Merci mult pentru toate informatiile. In nici un caz nu vreau sa gatesc in vacanta! N-am facut-o niciodata! Nici macar un ceai! Ideea era ca la vile parca intri mai bine in atmosfera locala. In Thassos cel putin a fost super la viluta (gradina cu terasa unde stateam seara, liniste pentru ca avea doar cateva camere vila si nu te deranja nimeni...)Hotelurile sunt cam peste tot la fel. (cu toate ca suna bine piscina aceea...in caz ca in mare incep sa ne atace pestii :D ). Oricum, mai avem timp sa ne razgandim!

Salutare Corfiotilor

Plec si eu pe 3 septembrie cu Christian Tour in Benitses, dar voi sta la Corfu Maris. Poate cineva sa-mi povesteasca cineva ceva despre zona in care este plasat?

Asta asa, ca idee, ca n-am chef doar sa stau si sa ma prajesc la soare, vreau sa ma plimb. Banuiesc ca daca inchiriez o masina pe 6-7 zile pot chiar sa obtin o reducere. Chiar daca stiu din experientele anterioare ca mai mult de 10% nu obtii reducere la nimic.

Apropos, olivette, unde ai stat in Thassos? Eu am fost de 2 ori. O data in Potos, la vila Malliaros, si o data in Limenaria, la hotel Papagheorghiu. Si inclin sa-ti dau dreptate, la hotel confortul a fost super, dar la vila am ramas prietena cu proprietarii si ne trimitem felicitari de Pasti si de Craciun.

Avea si Christian Tour oferta pe vile, dar mi-au spus ca sunt destul de departe de plaja.

Vroiam sa va intreb, pe cei care ati fost prin agentii, daca ati facut excursiile optionale si care merita facute.

Apreciez orice sfat

Edited by almona, 11 August 2006 - 15:37.


#102
olivette

olivette

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.05.2005
Salut, Almona!

Noi am fost in Potos, cazati la vila Dimitrios & Marlene. Ne facea nemtoaica curatenie in camera si schimba prosoapele la fiecare 2 zile.

#103
chirila

chirila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.11.2005
Salut.

Noi mergem pe o insula mai la vale de Corfu, Lefkada. Am fi vrut sa facem un drum pana in Corfu pentru Aqualand. Ati fost? Am auzit ca ar fi o mizerie de nedescris si ca preturile din interior sunt f. mari.

Multzam

#104
Laurbalaur46

Laurbalaur46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 15.05.2006

View Postalmona, on Aug 11 2006, 16:36, said:

Salutare Corfiotilor
Plec si eu pe 3 septembrie cu Christian Tour in Benitses, dar voi sta la Corfu Maris. Poate cineva sa-mi povesteasca cineva ceva despre zona in care este plasat?
Asta asa, ca idee, ca n-am chef doar sa stau si sa ma prajesc la soare, vreau sa ma plimb. Banuiesc ca daca inchiriez o masina pe 6-7 zile pot chiar sa obtin o reducere. Chiar daca stiu din experientele anterioare ca mai mult de 10% nu obtii reducere la nimic.

Vroiam sa va intreb, pe cei care ati fost prin agentii, daca ati facut excursiile optionale si care merita facute.

Apreciez orice sfat

Uite o harta a orasului, din pacate hotelul tau e in capatul statiunii :)
Poti sa inchiriezi o masina, pe 6-7 zile , minim 200 EUR parca, depinde de model...
Iar ca excursii optionale, sunt ok : Insulele PAXOS & ANTI PAXOS , Marele tur al insulei Corfu(palatul Ahilio, Paleokastritsa, Canal d’Amour-Sidari), etc.
Uite si cateva cuvinte, in caz ca te ratacesti, si nu gasesti corfioti care sa stie engleza:
Buna dimineata! Kalimera!
Buna seara! Kalispera!
Unde este statia de autobus? Pou einai i stasi ton leoforion ?
Cand pleaca urmatorul autobus? Pote feugei to epomeno leoforio?
Acceptati credit card? Dexeste pistotiki karta ?
Cat costa? Poso kostizei?
Cum ajung la...? Pos na pao sto...
Unde gasesc...? Pou mporo na vro ?
Aeroport Aerodromio
Port Limani

:w00t:

Attached Files


Edited by Laurbalaur46, 16 August 2006 - 08:54.


#105
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View PostLaurbalaur46, on Aug 16 2006, 08:28, said:

Uite o harta a orasului, din pacate hotelul tau e in capatul statiunii :)
Poti sa inchiriezi o masina, pe 6-7 zile , minim 200 EUR parca, depinde de model...
Iar ca excursii optionale, sunt ok : Insulele PAXOS & ANTI PAXOS , Marele tur al insulei Corfu(palatul Ahilio, Paleokastritsa, Canal d’Amour-Sidari), etc.
Uite si cateva cuvinte, in caz ca te ratacesti, si nu gasesti corfioti care sa stie engleza:
Buna dimineata! Kalimera!
Buna seara! Kalispera!
Unde este statia de autobus? Pou einai i stasi ton leoforion ?
Cand pleaca urmatorul autobus? Pote feugei to epomeno leoforio?
Acceptati credit card? Dexeste pistotiki karta ?
Cat costa? Poso kostizei?
Cum ajung la...? Pos na pao sto...
Unde gasesc...? Pou mporo na vro ?
Aeroport Aerodromio
Port Limani

:w00t:


Mersi, laure.

Chestia cu expresiile uzuale cred ca e bine venita pt oricine pleca prima oara in Grecia.

Poate deschidem un subforum pe tema asta.

#106
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View Postsensuela, on Aug 10 2006, 10:53, said:

Plaja intr-adevar este ingusta, daca vorbesti despre cea din fata hotelului. Dar la vreo 300m in directia Kerkyra e alta mai mare, mai ingrijita, cu cabine de dus si paza. Aia mi-a parut mai curata, a primit si steag albastru. (blue flag) Acolo gasesti si un pic de nisip pe alocuri. Nu te speria de pietris, nu sunt "bolovani"! E pietris marunt, iti spun ca am stat intinsa doar pe prosop si nu m-a deranjat. Sezlongurile nu stiu cat sunt.. n-am intrbat caci n-am avut nevoie. Stiu ca in Sidari am luat un sezlong cu 2.5E ziua. Ofereau 2 sezlonguri cu umbrela la 8E ziua. Cred ca in Benitses ar avea cam aceleasi preturi.  Am mai scris ca in apa ne-au atacat in prima zi niste pesti marunti care muscau cam rau. Mi-am adus imediat aminte de toate filmele de groaza cu piranii vazute. :) Dar in alte zile nu i-am mai intalnit. Apa e foarte clada, linistita, se adanceste lent.  In apa pietre nu sunt parca.. dupa vreo 1-2m e nisipos chiar. Am impresia ca valurile scot toate pitricele pe mal.  
  
   In general, statiunea mi-a parut verde, frumoasa, plina de viata. Nu te astepta la discoteci una langa alta (erau vreo 2 cluburi) dar in rest e plin de magazine de suvenire, restaurante zeci, pt toate gusturile si toate preturile.  Dupa ce am vazut Sidari, care sigur merita vazut caci canal d'amour e intr-adevar o frumusete) totusi mi-a parut bine ca am ales benitses. Sidari e un loc uscat, plaja e un soi de namol, si inaintezi vreo 10 m in apa pana se adanceste.  
  
Masina n-am inchiriat caci ne-am deplasat cu autocarul. Ti-as recomanda mai mult un scoter sau ceva de felul, caci multe din drumurile lor sunt foarte inguste,isi parcheaza masinile mai rau ca romanii si e aglomerat.  Gasesti "rent a car" la fiecare 100m in Benitses.  
  
Cel mai mult mi-a placut Paleokastritza, e un "MUST" daca pleci in Corfu. Noi am inchiriat o bicicleta de apa si ne-am oprit departe de mal si am inotat acolo. A fost o minune. Tot acolo poti merge in diverse excursii: pestere , Albania, vas cu fundul de sticla, etc. Si pesterele sunt frumoase, mi-au placut.   Apa e minunata.. plajele sunt mai nisipoase,dar tot au pietricele.  

Mai multe n-am reusit sa vedem,caci prietenul meu s-a imbolnavit din prima zi..si am stat o zi in spital incercand sa-i scad febra, apoi l-a luat ambulanta la spital unde a mai stat 3 zile :) Si tot ce am vazut a fost in ultimele 3 zile cand am alergat peste tot!  Asa ca nu uitati sa va faceti ASIGURARE MEDICALA. Niciodata nu stiti ce se poate intampla!  

Va doresc vacanta placuta, mai scrieti daca aveti intrebari.

Buna, sensuela,

se vede ca ai ramas fan Benitses si asta nu poate fi decat o nota buna pt ei.

Am vazut ca prin centru este un internet cafe. Ai cumva idee daca pot descarca niste fotografii si sa le copiez pe CD. Ai cumva idee si de preturi in legatura cu asta?

#107
tilincutza

tilincutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.07.2006
Dragilor,
m-am intors azi-noapte din Grecia - Corfu si va promiteam impresii.
Asadar... noi am facut cu masinile drumul pe varianta Michelin - drumul e super bun, sincer. Soselele la bulgari sunt excelente, iar la greci nu mai spunem. Inainte sa plecam va intrebam daca merge facut drumul dintr-o singura bucata. Ei bine, nu prea. Noi am plecat la 4 dimineata din Bucuresti, vamile le-am trecut foarte usor si am ajuns in Salonic pe la ora 4 dupa-amiaza, cred. Oricum, i-am dat talpa unde am putut (mai putin in Bulgaria). Apropo de Bulgaria, nu am dat peste politisti care sa ceara spaga, nu te opreau decat daca depaseai limitele de viteza, singura chestie pe care v-o pot spune e ca noi ne-am furat o amenda de 75 de euro (!!!) pt ca aveam 92km/h unde se mergea cu 50. Nu au vrut spaga, ne-au dat amenda, dar sfatul foarte sincer este sa nu o platiti. Nu e ca la noi, sa iti opreasca actele pana aduci dovada platii, poti pleca linistit mai departe. Noua ne-au atras atentia cand am intrat inapoi in Bulgaria la intoarcere ca avem o amenda neplatita, dar am facut pe nesimtitii si nu am platit nimic. La Ruse nu ne-a intrebat nimeni nimic. Sfatul de a nu plati ne-a fost dat de un prieten bulgar care a "experimentat" asta de mai multe ori, deci eu zic sa faceti ca mine daca va prind. Nu de alta, dar anti-radarul nu prea e de folos, pentru ca bulgarii au radar din ala pistol, asa ca aparatul piuie fix in secunda in care te-au "luat" aia. :)
In fine, deci drumul pana la Salonic e cam de 12 ore (cu mici opriri de "urgenta" si tigara). In Salonic va recomand sa innoptati, si nu in alte statiuni, pentru ca sunt mai scumpe. Noi la dus am stat o noapte intr-o statiune (N. Pori) si ne-a costat o camera intr-un pseudo-hotel 60 de euro pe noapte. Prin comparatie, la intoarcere, am stat intr-un hotel din Salonic (pe bulevardul Egnatia sunt cel putin 6-7 hoteluri unul langa altul, noi am stat in Hotel Ilios, e acceptabil - oricum are aer conditionat si baie curata) si ne-a costa camera 35 de euro! So... judecati si voi.
Mai departe, cam nasol e ca drumul de la Salonic la Igoumenitsa, de unde se ia ferry-ul catre Kerkyra, e NUMAI serpentine. Nu ai cum sa tii volanul drept, sincer. Drumul te tot baga si te tot scoate de pe autostrada, ca si ei lucreaza la drumuri (apropo, au niste tuneluri super-marfa!! ), dar vreau sa subliniez din nou ca drumurile pe varianta Michelin sunt super ok.
Prin comparatie, va pot spune ca daca din Bucuresti la Salonic am facut cca 12h, de la Salonic la Igoumenitsa se fac cam 6 ore pentru ca practic treci toti muntii. De asta spuneam ca nu prea poti face drumul intr-o singura zi.
Ferry-ul e super ok, unele mai rapide, altele mai incete - toate la acelasi pret, dar depinde cum le nimeresti. Se plateste asa: 30 Euro pt masina si 6,5 euro de persoana (copiii parca 3 euro). Apropo de taxe, la greci chiar e misto pt ca nu ai nimic de platit: nici in vama, nici vigneta, nimic. Iar politistii sunt super ok, nu au treaba cu tine.
Legat de Corfu, noi am stat acolo 10 nopti si am inchiriat scutere (ceva de genul 90 de euro pt toata perioada - deci super ok), pentru ca drumurile sunt uneori foarte inguste si te deplasezi cam greu cu masina. Sa nu mai punem la socoteala costurile. Insula e mica, nu sunt prea multe plaje, dar noua ne-a placut ca sunt mici golfulete unde abia ai loc sa iti pui 2-3 prosoape si unde nu mai e nimeni cu tine. Noi am avut parte de un astfel de loc exact unde am stat. Apropo, va recomand cu maaaaare caldura locul unde ne-am cazat - se numeste Oceanis www.oceanis-rooms.gr. Arata exact ca in poze, poate chiar mai misto. Daca ma lamuresc cum pot atasa aici niste poze, o sa o fac. insula e plina ochi de italieni, de altfel toti grecii asta te intreaba in primul rand - daca esti italian. De distractie - recomand zona Dasia-Ypsos (club Edem din Dasia, de exemplu) si NEAPARAT "La Grota", un loc aproape de Paleokastritsa, unde chiar merita sa mergi daca esti putin mai clubber (si daca nu esti e f misto, sincer!). De precizat ca la Grota se merge ziua, ca e un beach club unde se face plaja.
Distractia cea mai la indemana este sa faci snorkling - gasesti oriunde ochelari si tub; la Grota, de exemplu, dar si oriunde altundeva, e fascinant sa vezi pestii din apa si toate vietatile de pe acolo, stelele de mare etc.
Ce sa va mai scriu? Eu acum v-as scrie si de preturi, dar zic sa nu ma complic. Cred ca e suficient sa va spun ca noi am cheltuit in doi oameni cam 2.500 de euro cu tot cu distractii, cazari, drum, taxe, shopping (o-ho-ho, cat shopping, saracul prietenul meu...) - 12 zile.
de vizitat, as zice ca nu e cine stie ce: palatul lui Ahile - sau al printesei Sissy (7euro/pers), cele doua forturi venetiene din capitala Kerkyra (asta e un orasel f simpatic, foarte similar Venetiei, datorita ocupatiei venetiente de 700 de ani - cu stradute mici, inghesuite)...nu imi dau seama daca ar mai fi ceva obiective turistice... cred ca nu. dar pe drumul de pe continent se pot vizita Meteorele (pt cei mai piosi :)  ).
Va rog sa ma mai intrebati voi ce vreti sa mai stiti, ca va dau detalii cu mare placere. :)

Attached Files



#108
dragospas

dragospas

    mai bine chiulangiu decat securist,mai bine mort decat comunist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,377
  • Înscris: 07.08.2006
Inteleg ca de la Salonic ati ales varianta Veroia-Grevena-Metsovo so ,spune-mi te rog cat de mult se circula pe noua lor autostrada egnatia
In corfu exista cumva un hipermarket tip Carefur ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate