Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Menstruatie prelungita?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
GIE

GIE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2006
Am o mare dilema, am inceput sa iau anticonceptionale, RIGEVIDON, la indrumarea medicului normal, prblema e ca de 11 zile nu mi se mai termina menstruatia iar de doctor pot sa dau abia peste o saptamana. S-a mai intamplat cuiva, e normal si cam cat o mai tin asa ca deja e neplacut.  :confuzzled:

Edited by mufă, 09 May 2006 - 16:23.


#2
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
da, s-a mai intamplat. nu te impacienta. nu ti-a zis medicul ca "o sa ai mici dereglari de menstruatie"? astea inseamna "mici". si asteapta-te ca dupa ce se va termina, sa stai "pe liber"  cam 2 sapt si apoi sa inceapa din nou

#3
GIE

GIE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2006

View Postrox, on May 9 2006, 09:19, said:

da, s-a mai intamplat. nu te impacienta. nu ti-a zis medicul ca "o sa ai mici dereglari de menstruatie"? astea inseamna "mici". si asteapta-te ca dupa ce se va termina, sa stai "pe liber"  cam 2 sapt si apoi sa inceapa din nou

brrrr, asta inseamna "mici"? mi-a zis medicul ceva total opus cum ca s-ar putea ca perioada sa fie mai scurta, nicidecum mai lunga. asta e  ;)

#4
god_father

god_father

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 25.01.2006

View PostGIE, on May 9 2006, 08:41, said:

iar de doctor pot sa dau abia peste o samtamana.
mda...alți doctori nu mai sunt? ce știe ăla și nu știu și ceilalți? :huh:

#5
GIE

GIE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2006

View Postgod_father, on May 9 2006, 12:03, said:

mda...alți doctori nu mai sunt? ce știe ăla și nu știu și ceilalți? :huh:
nu cred ca stie ceva mai deosebit decat ceilalti doar ca e doctorul cu care colaborez de cativa ani. Acum dupa o pauza de anticonceptionale si dupa controlul de rutina a considerat necesar sa -mi schimbe ce luam inainte cu Rigevidon.

#6
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostGIE, on May 9 2006, 09:43, said:

brrrr, asta inseamna "mici"? mi-a zis medicul ceva total opus cum ca s-ar putea ca perioada sa fie mai scurta, nicidecum mai lunga. asta e ;)


Medicul are dreptate, este valabil cand iei rigevidonul mult timp.Pot apare singerari neregulate sau usoare pentru citeva luni, dar apoi menstruatia va scade in intensitate.

Sunt mai multe motive pt care mentstruatia ta sa dureze luna asta mai mult (ai luat antibiotice sau ai o raceala...etc)

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
1. schimba medicul.
2. schimba medicatia.
3. nu mai astepta prea mult, si aplica primele 2 sfaturi. daca ai obiectii aplica sfatul cu nr. 3. succes.

#8
GIE

GIE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2006

View PostMembruAnonim, on May 9 2006, 12:37, said:

1. schimba medicul.
2. schimba medicatia.
3. nu mai astepta prea mult, si aplica primele 2 sfaturi. daca ai obiectii aplica sfatul cu nr. 3. succes.
- 1 - usor de facut cu toate ca am incredere in el pt ca (ma repet)  il stiu de ceva timp
- 2 - schimb medicatia? da clar si pt ce s-a mai intamplat intre timp cine raspunde? pt ca sti si tu banuiesc ca nu-si mai fac efectul daca intrerupi "tratamentul"

#9
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
ar trebui sa te vada alt medic (nu in sensul de a-l "schimba", ci din cauza ca al tau nu e disponibil) - dar ar fi bine daca stii sa-i spui din ce motive "a considerat necesar" sa schimbe contraceptivele. si de asemenea daca ai la tine analize de sange, l-ar lamuri cat de cat cum stau lucrurile.

#10
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
asculta ce au zis anetvorbitorii, du-te la un medic si vezi care e chestia, e posibil sa fie ceva mai grav de atat. controalele ginecologice se fac PERIODIC dupa cum e recomandat, nu daca ai probleme...asa ca pana iti vine celalalt medic, fugi la o clinica particulara si vezi care e problema.

e posibil sa nu fie nimic dar exista 1000 de probleme ginecologice de care nici macar 10 % dintre femei nu stiu :)

#11
GIE

GIE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2006
si normal ca nu avem de unde sa stim toate cele nu stiu cate probleme ginecologice existente pe lume, ca am fi fost toate doctorite  :D
Intrebam doar daca cineva a mai patit-o ca sa stiu daca ma prezint instant la un control la altcineva sau il astept pe "nea caisa" asta de-l cunosc. Multam mult oricum tuturor pt raspuns, sunteti niste draguti si dragute.

#12
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Hai sa-ti mai zic ceva. Majoritatea medicilor recomanda la inceput rigevidonul pt ca e cel mai comun anticonceptional; apoi doar daca apar alte probleme fac investigatii mai amanuntite si se sinchisesc sa-ti dea ceva mai bun. citeste si tu prospectul rigevidonului si ai sa intelegi mai multe...

#13
GIE

GIE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2006

View PostBebeluska, on May 9 2006, 16:44, said:

Hai sa-ti mai zic ceva. Majoritatea medicilor recomanda la inceput rigevidonul pt ca e cel mai comun anticonceptional; apoi doar daca apar alte probleme fac investigatii mai amanuntite si se sinchisesc sa-ti dea ceva mai bun. citeste si tu prospectul rigevidonului si ai sa intelegi mai multe...
L-am citit draguta (nu iau dupa ureche )si nu sunt primele anticonceptionale pe care le iau. Am si specificat ca mi-au fost schimbate dupa ce am facut o binemeritata pauza.

#14
Pana

Pana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.10.2005
Mai bine nu ai mai lua anticonceptionale pt. ca sunt mai mult otrava decat bune. Cancer.

#15
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostPana, on May 9 2006, 17:08, said:

Mai bine nu ai mai lua anticonceptionale pt. ca sunt mai mult otrava decat bune. Cancer.


zici tu? si la care tip de cancer te referi?

#16
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,799
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmianna, on May 9 2006, 18:32, said:

zici tu? si la care tip de cancer te referi?
La prostată? :D

#17
god_father

god_father

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 811
  • Înscris: 25.01.2006

View PostPana, on May 9 2006, 17:08, said:

Mai bine nu ai mai lua anticonceptionale pt. ca sunt mai mult otrava decat bune. Cancer.
Ne relatezi din proprie experienta ?  :mellow:

#18
n0nee

n0nee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.12.2005
Daca anticonceptionalele se iau in timpul menstruatiei exista vre-un risc ? Sangerari mai "accentuate" ca de obicei...etc..?
Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate