Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

Combina frigorifica / frigider

* * * * * 1 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
6291 răspunsuri în acest subiect

#415
delphi

delphi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 30.07.2006
Am citit toate cele 14 pagini dar nu am gasit nimic legat de combinele frigorifice Daewoo. Am vazut de curind o oferta la Sellgros, Combina frigorifica Daewoo Electronics (nu stiu exact ce model) in jur la 10,5 mil. E buna de ceva? Unde este facuta? Are cineva idee despre electrocasnicele Daewoo?

#416
razec

razec

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 298
  • Înscris: 24.03.2004
Daca gandeai ca "la acelasi pret iei cu doua compresoare" faceai bine!
Ai auzit de Danfoss sa faca televizoare si alte electronice?
Astia parca se ocupau e HDTV(concurentul blueray) nu de frig!
Mai bine iti cumparai Gorenje!

#417
delphi

delphi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 37
  • Înscris: 30.07.2006
Are cineva Combina Frigorifica Daewoo ERF 334 A - NO FROST
http://www.daewoo-el...p;id_model=167#

Am vazut la Flanco modelul de la Liebherr CU 30210 Comfort si are compresor ASPERA. Stie cineva ceva despre aceste compresoare?
http://www.liebherr....hp?id=5&prod=16


Intre cele 2 modele care se meriata?
Daewoo - 11 mil
Liebherr - 12 mil

Editat de delphi, 31 iulie 2006 - 15:12.


#418
sorin_35

sorin_35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 49
  • Înscris: 20.06.2005

View Postdelphi, on Jul 31 2006, 16:08, said:

Are cineva Combina Frigorifica Daewoo ERF 334 A - NO FROST
http://www.daewoo-el...p;id_model=167#

Am vazut la Flanco modelul de la Liebherr CU 30210 Comfort si are compresor ASPERA. Stie cineva ceva despre aceste compresoare?
http://www.liebherr....hp?id=5&prod=16
Intre cele 2 modele care se meriata?
Daewoo - 11 mil
Liebherr - 12 mil


Sfatul meu este sa alegi Liebherr, nu am citit pana acum despre vre-un utilizator Liebherr nemultumit, cat despre compresoare, am inteles ca in acest moment diferentele de calitate sunt relativ mici intre marcile care le produc. O sa observati chiar si la unele chinezisme, garantie pentru compresor 3 ani - 5 ani, iar pentru restul componentelor maxim un an....
Din ce am aflat eu, Aspera sunt producatorul de compresoare cu cea mai mare gama, calitativ, cel putin pentru compresoarele clasice, sunt se pare, sub Danfoss, oricum, "Danfoss - made in germany" nu-mi spune decat ca e un fals...Danfoss nu sunt nemti...
Izobutanul are performante bune ca agent de racire, nemultumirile legate de valorile temperaturii din interior vin de la zgarcenia cu care sunt produse evaporatoarele si calitatea proasta a izolatiei termice, la ce preturi se vand acum majoritatea frigiderelor chiar ma mir ca functioneaza...
Cat despre compresoarele liniare, am aflat ca sunt deja producatori de parate frigorifice care monteaza deja compresoarele de la LG pe aparatele lor din gama de varf...inclusiv Liebherr se pare ca au inceput sa le monteze...o vor face si ceilalti cu siguranta, oricum, cu exceptia Electrolux si LG mai nou, majoritatea producatorilor de frigidere nu sunt si producatori de compresoare, tocmai de aceea, atunci cand 2 aparate vor fi echipate cu acelasi tip de compresor, diferenta de pret, performante si calitate va fi data de celelalte componente (electronica, izolatie, dimensiuni evaoprator/condensator, etc.).
parerea mea... :cheers:



View Postdelphi, on Jul 31 2006, 16:08, said:

Are cineva Combina Frigorifica Daewoo ERF 334 A - NO FROST
http://www.daewoo-el...p;id_model=167#

Am vazut la Flanco modelul de la Liebherr CU 30210 Comfort si are compresor ASPERA. Stie cineva ceva despre aceste compresoare?
http://www.liebherr....hp?id=5&prod=16
Intre cele 2 modele care se meriata?
Daewoo - 11 mil
Liebherr - 12 mil


e doar un detaliu, dar mie mi s-a parut ca are totusi importanta: Liebherr - 4 ani de garantie...e totusi altceva la un produs care are aprox. 10 ani durata de utilizare...

#419
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.362
  • Înscris: 07.12.2002

View Postanuntu, on Jul 29 2006, 02:41, said:

Revin deoarece am ALES !   - mi-am cumparat un BOSCH KGV36600
Pentru ACEST TIP de Bosch, compresorul este facut de MATSUSHITA / Panasonic in Malaesya.
Stai linistit ca de-asta are si maica-mea. Am pus-o sa masoare temperatura si inauntru are aproape 4 grade la pozitia 2. Nu mai arunca cu kkt degeaba in Matsushita/Bosch.

View Postandreic, on Jul 29 2006, 04:36, said:

E facut in Ungaria sau Turcia ? (de curiozitate)

Mie mi-au zis ca in Spania.

View Postrazec, on Jul 31 2006, 05:59, said:

Daca gandeai ca "la acelasi pret iei cu doua compresoare" faceai bine!
Ai auzit de Danfoss sa faca televizoare si alte electronice?
Astia parca se ocupau e HDTV(concurentul blueray) nu de frig!
Mai bine iti cumparai Gorenje!
:death:

#420
wyk

wyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 211
  • Înscris: 18.11.2005
Eu am o mica nelamurire cu un Electrolux pe care l-am cumparat de vre-o luna. Inca de la inceput, in timp ce functioneaza motorul se aude in spatele lui un "bolborosit" (scuzati-mi expresia) prin tevile din spate. O fi normal ???

#421
Icet

Icet

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 15.07.2006
anuntu,ce ai cumparat tu este un racitor!Tempeartura minima pe care o poate realiza acest tip de frigider este de 5*C si asta in anumite conditii termice exterioare.Majoritatea aparatelor care nu au si un ventilator in compartimentul de racire(frigider cum ii zicem noi)nu realizeaza temperaturi prea scazute ci undeva intre 8-10*C.In cartea cu instructiuni,chiar daca nu sunt detaliate temperaturile pe care le poate realiza,ar trebui sa ai un tabel orientativ cu rezistenta anumitor tipuri de alimente in zile.Ar fi trebuit sa iei modelul cu 2 compresoare,era altceva!
Daca tot zici ca in manual se refera la tempeartura externa a mdediului,care e maximul de temperatura unde acest aparat lucreaza normal??
Asa ca idee,cu cat este mai cald in mediul ambiant,cu atat acel aparat sau ma rog,compresor,va munci mai mult ca sa faca cat poate el de frig in interior.
Acel rahat de Izobutan,este un gaz,ca cel de la aragaz,in cantitate mai mare de 100g provoaca explozii puternice in contactul cu focul.Intr-un astfel de aparat nu depaseste 35-40g,deci nu este periculos.Freonul si mai ales cel R12 ataca startul de ozon,de aceea el s-a cam interzis.Va urma R134a,dar vor mai trece ceva ani pana atunci.
Eu unul as zice sa fii suparat pe alegerea care ai facut-o,pe timpul asta canicular si mai putin pe aparat in sine,pentru ca saracu cam atata poate.
ps..wyk,e normal bolborositul.....e de la circulatia freonului..........si a izolatiei subtiri care permite sa auzi tu acel zgomot :P .

Editat de Icet, 31 iulie 2006 - 22:16.


#422
altai78

altai78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 79
  • Înscris: 26.06.2006
salut, ajutati-ma si pe mine daca puteti: vreau un frigider cu 2 usi si mai maricel, in jur de 12-15 milioane. in primul rand, care e mai fiabil, mai bun: un frigider clasic (static), unul cu ventilatie AIR sau un no frost? intre un artic rd 33s la 8,3 mil, un ariston cu AIR la 15 mil si un indesit no frost la 16 mil sunt diferemte mari? voi ce ati alege? la astea m-am oprit eu pana acum. dar astept orice sfaturi... multumesc

#423
adiop

adiop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 39
  • Înscris: 22.02.2004
La Aristonul meu tot ce bag in congelator ingheta imediat inauntru fiind -19gr.In frigider mancarea gatita se pastreaza bine si nu iti ingheata dintii daca mananci direct din frigider.Nu am avut curiozitatea sa bag un termometru in frigider dar o sa o fac sa vad daca ma "minte".Deocamdata sunt multumit.La detalii tehnice gen unde este facut compresorul si de cine nu m-am uitat.Combina este facuta in Turcia( scria si pe cutie ca este facuta de merloni in Turcia)

#424
anuntu

anuntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 18.10.2005
salut ICET, Sorin_5 si RAZEC ! va raspund..

View PostIcet, on Jul 31 2006, 23:12, said:

anuntu,ce ai cumparat tu este un racitor!Tempeartura minima pe care o poate realiza acest tip de frigider este de 5*C si asta in anumite conditii termice exterioare.Majoritatea...

AM SCHIMBAT Bosch-ul cu 1 compresor pe ala cu 2 Danfoss> Baietii de la Flanco au fost draguti caci s-au deplasat la mine si s-au uitat pe termometrul din interiorul combinei, imediat dupa prima pauza ce a luat-o.. (erau 9 gr Cels. pe raftul de jos-mijloc iar in congelatoar doar -12 in loc de cele -18 asteptate.. Temperatura din bucatarie +28 gr Cels)

Initial cand am intrebat pe forum nu ati aparut.. :)   Acum insa din reply-uri imi dau seama ca sunteti niste ing. care stiu ce vorbesc.

Atat de disperat am fost de slaba performanta (intr-o camera in care temp (28 gr C) era aproape de limita de sus a 'suportabilitatii' (32 gr C) incat am studiat nu NUMAI compresoarele ci si agentii termici )

Asa este!  R12 si R24 APROAPE au disparut de pe piata; mai exista o singura fabricuta in China care face compresoare/frigidere cu asa ceva.. si le vinde cu peste 4000$ !

Apoi MAJORITATEA celor ce-si repara compresoarele au parte tot de R12 sau R24 caci R600a de exemplu nu-i chiar asa usor de obtinut/depozitat.

Contraziceti-ma daca nu este adevarat DAR eu cred ca amaratii astia de la Service-ul local (provincie) care mi-au luat vechia combina Zanussi la reparat (si pe care mi-au adus-o ieri) si i-au inlocuit compresorul cu un altul second-hand (provenit din second-hand-urile din Germany), NU CRED ca au facut refill cu R600a sau R412 sau orice alt agent ecologic, ci cu FREON - R24 (le-am vazut buteliile R24) !

Apoi prin cautarile mele dupa compresoare am ajuns sa inteleg ca presiunile la care R600a "si fratii" se lichefiaza, DIFERA binisor fata de R12/24..
Compresoarele, sunt PROIECTATE pentru a merge cu ANUMITE gaze.. iar astia in service baga si ei ce pot, iar in PLUS, ori baga PREA mult ori prea PUTIN, presiuni iarasi STRICT definite pentru fiecare compresor in parte.

Deci eu cred ca dupa  1990 de cand aproape TOATA planeta a semnat acel acord de eliminare a agentilor R12/24 din compresoare, REPARATIA frigiderelor in RO este "o apa de ploaie"
Apropo: USA Army NU ACCEPTA agentii ecologici in racitoarele lor deoarece sunt potential-explozivi.

Nu stiu cine spunea ca mai toti fabricantii de compr. lucreaza de la o vreme destul de bine si ca nu prea mai sunt diferentae.. - ARE DREPTATE !   am stat cu nasul in parametri catorva compr. Panasonic, Danfoss si ACC si parca sunt trasi la xerox!

Iarasi unul dintre dv. spune ca in ziua de azi, parametrul : "cat de ADIABATICA"  (bine izolata termic) este cutia frigiderului este PRIMORDIAL - asa este!  insa din moment ce OEM sunt toate..

Apoi LACOMIA celor ce alerga dupa Clasa A+ ..   TREABA asta este o teapa de proportii !
Daca vrei sa faci FRIG atunci trebuie sa CONSUMI energie..    Doar daca PUI LACAT frigiderului ca sa nu-i  mai deschizi usa, doar atunci vei face economii.. (asta deoarece toate compr. "seamana")

In fine, eu mi-am invatat lectia.. "CAT DAI atata ai"

Norocul sa va insoteasca !  :D

#425
Icet

Icet

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 267
  • Înscris: 15.07.2006

View Postanuntu, on Aug 1 2006, 12:51, said:

In fine, eu mi-am invatat lectia.. "CAT DAI atata ai"
E,uite o chestie de pus in rama!
Ma bucur ca ai reusit sa scapi de panarama aia de aparat!Indiferent de marca sa nu faca nimeni prostia sa cumpere o astfel de combina echipata numai cu un compresor.
Referitor la gaze,sa stii ca un compresor care initial e pentru R134a,poate merge bine mersi si cu R12 fara sa tuseasca sau sa faca pneumonie ani de zile.Aceeasi chestie se poate intampla si cu un compresor de R600 in care se baga R134a!La aceste compresoare difera uleiul folosit si anume din ce este facut el.El e singurul care nu se poate impaca cu refrigerantul,dar din experienta proprie i-ti spun ca nu sunt probleme.S-au intalnit cazuri,dar rare,cand s-a folosit refrigerantul recomandat si dupa o perioada(un an)uleuil din compresor se transforma in parafina,moment in care pistonul se blocheaza ca nu mai are ungere.
Una peste alta,e bine ca ai scapat de raposata si sa te bucuri de "frigul" realizat de actuala :P !

Editat de Icet, 01 august 2006 - 22:39.


#426
anuntu

anuntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 18.10.2005

View PostIcet, on Aug 1 2006, 23:38, said:

.....sa stii ca un compresor care initial e pentru R134a,poate merge bine mersi si cu R12 fara sa tuseasca sau sa faca pneumonie ani de zile.Aceeasi chestie se poate intampla si cu un compresor de R600 in care se baga R134a!La aceste compresoare difera uleiul folosit si anume din ce este facut el.El e singurul care nu se poate impaca cu refrigerantul,dar din experienta proprie i-ti spun ca nu sunt probleme.S-au intalnit cazuri,dar rare,cand s-a folosit refrigerantul recomandat si dupa o perioada(un an)uleuil din compresor se transforma in parafina,moment in care pistonul se blocheaza ca nu mai are ungere....

Salut ICET !!!  
UNDE erai cand puneam intrebari ca disperatu' despre ce frigider sa-mi trag ?
SE VEDE CLAR ca stii ce spui.. :)  CRED CA ASTA FACI TOATA ziua - frigidere.. ! este?

Fa si tu un clasament al combinelor de pe piata, ca vad ca stii..

numa' bine!

#427
kalimera

kalimera

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 02.08.2006
Buna!
Caut de ceva timp un frigider (congelator sus) si nu reusesc sa ma decid.
Ma tenteaza un ARISTON MTM 1911 F sau MTM 1712 F. Ce parere aveti? Are cineva un astfel de model sau ceva similar? Sau mai bine sa-mi iau gindul de la marfa italiana si sa ma indrept spre ceva facut nemtzeste?

#428
aionaro

aionaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 112
  • Înscris: 21.05.2005
ce recomandati: un full no frost cu un singur compresor sau unul cu 2 compresoare si cu gheata in congelator?

#429
altai78

altai78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 79
  • Înscris: 26.06.2006
revin cu dilemele mele: care e mai fiabil, mai bun: un frigider clasic (static), unul cu ventilatie AIR sau un no frost? intre un artic rd 33s la 8,3 mil, un ariston cu AIR la 15 mil si un indesit no frost la 16 mil sunt diferente mari? voi ce ati alege? mai nou am vazut un beko no frost la 18 mil. arata tare bine, dar consuma 447 pe an. astept sfaturi... multumesc.  :helpsmilie:

#430
Danm79

Danm79

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 519
  • Înscris: 10.09.2004
Am si eu o intrebare pentru initiati..sau cei care se mai pricep.. :D :
Intre Indesit BAN 13(sau 14), Whirpool 5550 si un
Arctic ce ati recomanda?? Toate sunt pe la 11 mil...
Am mai vazut un Gorenje  RK 61340 W(11,5 mil) la Flanco, credetzi ca merita mai mult?
Ma uitasem, si la LIEBHERR CU30210 de la Flanco, dar deja se duce in 13 mil si e cam mica...plus ca am inteles de aici ca e facuta prin Bulgaria, la castraveti  :coolspeak:
Tot asa vazusem un Bosch 36600 la oferta la 11 mil , dar dupa ce am citit pe aici nu prea e lumea incantata si multumita de el...
Oricum am nevoie de un sfat...Multumesc anticipat!! :lol:

Editat de Danm79, 04 august 2006 - 06:49.


#431
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 620
  • Înscris: 06.07.2004

View PostDanm79, on Aug 4 2006, 07:48, said:

Am si eu o intrebare pentru initiati..sau cei care se mai pricep.. :D :
Intre Indesit BAN 13(sau 14), Whirpool 5550 si un
Arctic ce ati recomanda?? Toate sunt pe la 11 mil...
Am mai vazut un Gorenje  RK 61340 W(11,5 mil) la Flanco, credetzi ca merita mai mult?
Ma uitasem, si la LIEBHERR CU30210 de la Flanco, dar deja se duce in 13 mil si e cam mica...plus ca am inteles de aici ca e facuta prin Bulgaria, la castraveti  :coolspeak:
Tot asa vazusem un Bosch 36600 la oferta la 11 mil , dar dupa ce am citit pe aici nu prea e lumea incantata si multumita de el...
Oricum am nevoie de un sfat...Multumesc anticipat!! :lol:

eu as alege Indesitul..... Parerea mea!

#432
Danm79

Danm79

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 519
  • Înscris: 10.09.2004
Dupa ce m-am mai documentat si eu parca tot spre Indesit as inclina...
Practic este singurul model care se vinde si in afara (Italia si Franta cel putin)...celelate modele..inlcusiv Liebherr,Gorenje sau Bosch nu figureaza pe site-urile din afara..practic sunt comercializate numai pe piata din est...
Iarasi o chestie interesanta , de la Indesit Ban 14 nu se comercializeaza in afara pe cand Ban 13 si Ban 10 da...
Astept in continuare opinii.... :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate