Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Macara pentru camera video: mod de constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Numele meu pe mess.

#20
marius_marciu

marius_marciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.04.2007

View Postmoticsak, on May 17 2006, 15:13, said:

Macaraua ta este realitate... visul este urmatorul... :)
Cu siguranta, ai oferit o MANA MARE de ajutor tuturor amatorilor de filmari cu aceasta macara... sincer sa fiu, eu deja lucrez la ea :) dar ar mai o questiune foarte importanta,
de exemplu : eu vreau una cu ceva motorase sau alte minuni, adica vreau sa zic ca eu as vrea sa am o macara pe care sa o pot controla de la o telecomanda sau atceva... cert este ca ar trebui sa ii poti misca bratul pe verticala/orizontala prin intermediul unei telecomenzi ...
Daca vreau sa filmez la mica petrecere sa nu fiu nevoit sa tin pe cineva in permanenta langa macara si sa o pot comanda si "de la distanta" sa ii pot "invarti" bratul stanga/dreapta sus/jos sa nu pierd fazele care mi se par mai interesante :)
Sper ca o sa postezi tu sau altcineva ceva in acest sens... cum s-ar putea adauga ceva la ea si sa o transformi dintr-o "simpla" macara in una cat mai "profesionala" :)
Bafta
P.S. oricum e de mare ajutor... bravo, continua tot asa
dragul meu, pentru miscarea unei macarale asa cum tu ti-ai dori, ar fi nevoie, in mare cam de 4 motoare, cu tot ce presupun ele, reductoare viteze variabile, cuplu constant, inertie cat mai mica, miscare uniforma etc. etc... desigur ce-ti doresti este posibil DAR, nu uita ca pentru o filmare de calitate este neaparata nevoie de un operator, care, vrei sau nu, trebuie sa existe (pentru incadrari, zoom, iris, clar si mai ales pentru comanda miscarii). din aceste motive, in general o macara este deservita de 2 oameni, unul responsabil cu miscarea bratului, iar cel de-al doilea cu preluarea cadrelor SI corelarea miscarii camerei pe 2 axe, de obicei, cu ajutorul unui joystick. mai mult, exista macarale la care cameramanul este asezat in varful macaralei, intr-un scaun special. Solutia aceasta este cel mai des folosita in cinematografie (si videoclipuri), dand libertate mai mare imaginatiei operatorului de imagine, dar, ca sa revin, exista si un al doilea om, operatorul bratului macaralei. Asadar, o macara automata, cred eu, nu-ti este necesara. Ah, uitasem, comanda, joystick pentru miscare, pentru controlul functiilor camerei, lanck...

Edited by marius_marciu, 10 April 2007 - 18:54.


#21
marius_marciu

marius_marciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.04.2007

View PostVlad237, on Apr 29 2006, 13:29, said:

OK, eram dator si cu o poza cu toata macaraua. Mai jos e atasata o poza cu ea.
Attachment attachment
meshtere, daca mi-e permis, dupa felicitarile de rigoare (bla, bla....), as vrea sa te sfatuiesc, cu permisiunea ta asupra a doua aspecte, sau poate trei, in ce priveste relizarea ta. 1. Poate ca n-am observat eu din pozele de la tine, bratul macaralei este sufat? Adica, la lungimi mari, este necesara o rigidizare a bratului pentru evitarea elasticitatii. De obicei se folosesc 3 sufe, una superioara (pentru ca intreaga greutate, are directia de aplicare in jos) si doua laterale pentru a contracara deformarea stanga-dreapta datorita masei inertiale a sistemului (inclusiv masa inertiala a camerei). 2. Asa cum cred ca deja te-ai convins, ai nevoie de o miscare mai complicata a camerei (stg.-drt., sus-jos, pentru pan si plonjeuri si contraplonjeuri). 3. Poate ca ar fi fost indicat ca tot sistemul (macara+camera cu cap mobil pe 2 axe)sa-l amplasezi pe un carucior mobil, rezolvand astfel, prin extindere, problema travelling-ului. Ei, ce zici, cred ca nu te-am suparat prea rau?...

#22
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005

Quote

meshtere, daca mi-e permis, dupa felicitarile de rigoare
nici o problema pentru observatie , dar...
din vechi timpuri si pana acum, se stie ca un "meserias" nu arata intotdeauna totul, si cred ca am rezolvat cele 3 probleme. Tot ce am prezentat a fost un inceput, fiecare avand datoria "cautarii" mai in detaliu. Mura in gura...nu rezolvi nimic, aduci doar critici de la "profesionisti virtuali"  :nonobad: Chiar ma bucur ca ai observat micile "greseli" pe care le prezinta camera. Ce ai vazut este proprie "inventie" cu materiale uzuale si la indemana oricui, asa ca, fiecare se descurca mai departe cum crede. Eu am batut la usa, am deschis ,...mai departe depinde de "tine" cum treci pragul. Si ca un raspuns, am mai facut "ceva" modificari la macara, d.p.d.v. al echilibrarii, dar singura "neregula" este aceea ca nu am facut inca miscare laterala la cap. Mi-a placut mai mult sa fie mecanica, pentru ca era si usor de montat si accesibila la lucru. Daca lucram pe electric, avem nevoie de o sursa de tensiune "acumulator, priza..." , pretentioasa la vreme rea, umezeala, intretinere... si nu am vrut sa ma complic. Zilele astea o sa atasez un mic filmulet de cateva minute cu ce poate face macaraua "simpla" pe care am realizat-o.
PS. pentru o imagine mai panoramica, folositi Wide Angle x 0,5 (0,7)  :coolspeak:
                                                                                            Cu stima, Vlad Ciobanu

#23
tucashow

tucashow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2004

View Postmoticsak, on May 17 2006, 14:13, said:

Macaraua ta este realitate... visul este urmatorul... :)
Cu siguranta, ai oferit o MANA MARE de ajutor tuturor amatorilor de filmari cu aceasta macara... sincer sa fiu, eu deja lucrez la ea :) dar ar mai o questiune foarte importanta,
de exemplu : eu vreau una cu ceva motorase sau alte minuni, adica vreau sa zic ca eu as vrea sa am o macara pe care sa o pot controla de la o telecomanda sau atceva... cert este ca ar trebui sa ii poti misca bratul pe verticala/orizontala prin intermediul unei telecomenzi ...
Daca vreau sa filmez la mica petrecere sa nu fiu nevoit sa tin pe cineva in permanenta langa macara si sa o pot comanda si "de la distanta" sa ii pot "invarti" bratul stanga/dreapta sus/jos sa nu pierd fazele care mi se par mai interesante :)
Sper ca o sa postezi tu sau altcineva ceva in acest sens... cum s-ar putea adauga ceva la ea si sa o transformi dintr-o "simpla" macara in una cat mai "profesionala" :)
Bafta



P.S. oricum e de mare ajutor... bravo, continua tot asa


salut . am gasit treadul asta prin alt tread vecin...mi se pare mai complet asta asa ca voi posta aici.

iata ce am facut eu [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/llhYgp6vDQY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   dar doar din placere ...eu ca meserie nu sunt operator ...si mi a fost foarte greu sa dau si din joystick sa misc si bratul macaralei sa ma uit si iin monitor...

pe scurt ...pt ca a venit cineva la mine , am cumparat de la materiale de constructii doo tevi patrate de 6 metri si am incropit o macara ....o sa revin cu detalii....

#24
tucashow

tucashow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2004
dupa cum am promis ....revin o sa incerc sa pun si cateva poze ...ce zic eu acum , am facut acum vreo 3 - 5 ani nu mai stiu exact...deci povestea e veche ...dar am zis ca am destule poze sa pun pt DiY ...dupa cum se vede si intr o poza ...nu mai sunt pachete de alea de LM de nus cat timp :))))

deci :

povestea a inceput la un mos in curte ...un tovaras de al meu..." Nu ai cum sa faci tu o macara video...."  si de acolo a inceput tot...i am zis ca sa imi dea niste fiare de la el din curte si o fac.
mosu mi a dat tot ce am vrut eu ...motorase , tevi , si alte tractorase (printre care si o imprimanta facuta praf...din care am luat motorasele :D )

intr o poza se vede cum arata initial capul rotativ...o gramada de fiare...
Nu stiu daca pot sa dau prea multe sfaturi cuiva care vrea sa faca o macara ...ideia e sa gandesti ca la jocul ala lego....sa vezi care unde se potriveste ..e adevarat ca am aruncat si un ochi pe net..la ce au facut altii...inversoarele de sens al motoraselor sunt facute cu cateva relee si potentiometri ...tre sa stii un pic de electronica / electromecanica ...
La vremea aia nu prea erau accesibile camerele DV si am folosit un HI8 ...dealtfel foarte buna si cu niste culori foarte calde... am facut o un pic praf ca sa ii trag eu niste controale de zoom si alte balarii...acuma exista lanc ul ...deci e mai simplu...in fine ...o sa pun pozele si vedeti voi care cum e treaba ...

aici e o fimare cu o motocicleta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/llhYgp6vDQY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

aici e prima filmare cu macaraua [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SUTfiIGLkTM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

daca cineva are vreo intrebare , il ajut cu cea mai mare placere ...


(nu sunt interesat de  , " nu imi faci si mie una ? "  ...nu . nu fac ...timpul pt toti este pretios...)
(o sa mai deschid un tread , daca imi este permis cu   " camera de sacrificiu sau filmare in macro " ...  si pe viitor , "carcasa subacvatica trv900 " si " steady cam cu ham "  )

Attached Files



#25
tucashow

tucashow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2004
vroiam sa pun mai multe poze ..dar am vaz ca doar 10 au mers..

inca vreo 3 in ansamblu...

Attached Files



#26
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Sorry de offtopic dar nu pot sa ma abtin: motocicleta e facuta tot de tine, din bucati? Nu ma refer la CBR. :P

enjoy,
Mtz

#27
tucashow

tucashow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 09.05.2004
ai sa razi ... :D dar chiar am adus o in saci de rafie ...bucati ...si dupa ce am montat o nu mai puteam sa o scot din subsol.. :) ))) a trebuit sa demontez ghidonul si o roata ca sa o pot scoate :D este/era un IJ de 350

Edited by Mtz, 19 November 2007 - 02:34.


#28
watashi

watashi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 11.12.2006

View PostVlad237, on May 14 2006, 01:58, said:

Sa vezi cu ce surpriza o sa mai vin, un ...  STANDY ARTIZANAL ( tot inventie proprie :) )Sper sa imi reuseasca "ghidusia"
Ceva noutati?
Vlad 237 ai facut acel standy?

#29
DJ_JOHN

DJ_JOHN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2008
Am inceput si eu un proiect nou de macara (3,9 m lungime, 3 m in fata, posibilitate strangere la 1,3m fiecare brat)...am ajuns in stadiul asta; inca se lucreaza. Astept pareri...revin cu noi poze ...

Attached Files


Edited by DJ_JOHN, 18 April 2013 - 08:16.


#30
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
In primul rand felicitari pentru constructii, am citit topicul pe sarite dar am sa mai revin sigur.

as crede ca e ok a se folosi 2...4 acumulatori de ups in loc de greutati, eu asa intentionez.

Pentru o camera mica care urmaresc sa o cumpar de acum as vrea sa incep ceva dar lipseste curajul si unele materiale.

Am un  hv30 si fx1, hv-ul nu are lanc, iar fx1 e prea grea si se complica mult constructia, caut alta camera ... .... poate un hc1.
Pentru camera mica  cred ca se poate folosi un trepied clasic. Pentru brat inca caut teava patrata de aluminiu, prefer 3 segmente de 120cm care intra unu in altul. Lcd de 7 inch la 5---,8 volti am pus de mult timp deoparte si deasemenea vre-o colectie de cca 30 motorase daca nu exagerez am tot strans insa numai doua sunt cu reductor.

EDIT:
abia acum am vazut cat de vechi e topicul

Edited by c_anicai, 03 May 2013 - 17:54.


#31
DJ_JOHN

DJ_JOHN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2008
Nu conteaza ca e vechi topicul, inca se lucreaza...Posted Image
Eu am finalizat-o.
Am cateva probleme la ea...
Am folosit 2 servomecanisme programabile cu arduino si unul din ele merge singur la o turatie foarte mica si-mi da camera peste cap dupa cateva minute...
sper sa rezolv si problema asta.
A doua problema este ca folosesc o camera foarte mare (SONY HXR-MC2000) si-mi flambeaza putin ca am facut placuta foarte mica pe care sta camera. Dar o remediez si pe asta curand. Revin cu pozele finale peste cateva zile...

#32
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
astazi am cumparat doua bete de undita de 6 metri pt ca sa iau primele doua tevi mai groase care insumeaza 2 metri si 15 cm.

tevile din fibra ar parea destul de ok la prima vedere pt a sustine o camera video de max 1 kg, si care se echilibreaza cu o contragreutate de cca 4 kg, adica o baterie de ups de 12 v 7 amperi.

ma intereseaza sa reproduc modelul din poza atasata, ceva sfaturi ? merita incercat ? sau sa ma duc la peste cu betele. Oricum ma duc la peste cu ce a ramas, adica cca 3,8 metri.

Attached Files



#33
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
foarte greu e inceputul, prima poza cu cateva chestii care am reusit sa le fac,

piesa de metal vrea sa fie un cap de trepied pt montat bratele, iar unde e orificiul ala fac lagarul de rotire pe trepied.

iar la captul tevilor din fibra am montat intarituri metalice, teava si piesa cu lagare (vopsite negru) pt montare brate pe furca (cap trepied macara).

am sa vin cu poze suplimentare, detalii la unele piese, pe parcurs cum evolueaza proiectul.

estimez la cca 3 saptamani de lucru.

Attached Files


Edited by c_anicai, 19 June 2013 - 22:25.


#34
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
inca se lucreaza

Attached Files



#35
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
aproape de final cu constructia mecanica, inca nu am reusit sa montez contragreutatea si nici nu-mi vin idei cum ar trebui procedat cu mecanismele pt. miscarea de camera.

din cauza ca bratele sunt din fibra (bota de undita), apare o incovoiere (camera de cca 700 grame), ma gandesc ca ar fi ok un cablu de otel de intindere.(nu stiu exact cum se numeste)

Attached Files


Edited by c_anicai, 22 June 2013 - 16:22.


#36
DJ_JOHN

DJ_JOHN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2008

View Postc_anicai, on 22 iunie 2013 - 16:21, said:

aproape de final cu constructia mecanica, inca nu am reusit sa montez contragreutatea si nici nu-mi vin idei cum ar trebui procedat cu mecanismele pt. miscarea de camera.

din cauza ca bratele sunt din fibra (bota de undita), apare o incovoiere (camera de cca 700 grame), ma gandesc ca ar fi ok un cablu de otel de intindere.(nu stiu exact cum se numeste)

Bine lucrat...se pare ca ai o problema. Acolo la Incheietura pare sa fie fix. Trebuie sa lasi liber sa oscileze cele 2 bete. La 700 g camera poti folosi un cablu de intindere de otel de rufe. (Gasesti la orice magazin, otel invelit intr-un plastic transparent 2 lei / 10m).

Nu ieseai mai ieftin cu 2 tevi de aluminiu?

o sa ai miscare doar sus-jos. Sunt multe probleme din cauza asta...

Daca mai ai nelamuriri, astept intrebari...
Eu am finalizat-o 99% cu unele mici defecte, dar am confectionat inclusiv capul cu motorase si joystick, tv, camera 2,8kg...33kg contragreutati, 3,9m lungime brat...
Revin cu poze curand...

Edited by DJ_JOHN, 27 June 2013 - 13:13.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate