Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Macara pentru camera video: mod de constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
vreau o parere avizata, ..... noul cap construit mi-a iesit de 1,475 kg, adica nu e ansamblat motoarele dar am cantarit si acestea, oare e ok ?

http://diverse.radas...ane_ans_61n.jpg

#56
razvandelatimisoara

razvandelatimisoara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2013
FOARTE FRUMOS CONSTRUITA..AM O INTREBARE ...CAT AR COSTA DACA AI MAI CONSTRUI O MACARA CA ACEASTA?

#57
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
materialele nu costa mult dar e enervant si pierderea de timp e imensa iar rezultatul nu e cel mai ok, mai bine cumperi una industriala, eu am facut ca nu prea aveam bani insa aveam scule si ceva materiale. Nu pot face alta contra unei sume ca ma scalpeaza nevasta ca aduc iar fierataniile in casa sii ii stric si prafuiesc totul.

is multe chestii experimentale, ori iese ori nu iese, vreau sa fac alt cap, care e inceput si nu pot continua ca nu am ideie ce motoare sa folosesc, am cumparat peste 25 motoare de diverse feluri din care imi trebuie doar doua dar nu sunt multumit.


deci am cam stagnat cu finalizarea capului, ma gandeam ca as folosi transmisia mecanica cu cuplaj electric pt control pozitie camera, jos la comanda sa am doar o maneta ca la trepied care sa-mi antreneze prin doua cremaliere sau alta metoda ...
[ http://diverse.radaseni.info.ro/handlenpantiltcommand.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si un filmulet pe youtube pt a vedea cum vreau sa aplic
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3UK04AvCxaU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by c_anicai, 18 October 2013 - 11:31.


#58
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
[ https://player.vimeo.com/video/81228665 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#59
DJ_JOHN

DJ_JOHN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2008

View Postc_anicai, on 18 octombrie 2013 - 11:27, said:

materialele nu costa mult dar e enervant si pierderea de timp e imensa iar rezultatul nu e cel mai ok, mai bine cumperi una industriala, eu am facut ca nu prea aveam bani insa aveam scule si ceva materiale. Nu pot face alta contra unei sume ca ma scalpeaza nevasta ca aduc iar fierataniile in casa sii ii stric si prafuiesc totul.

is multe chestii experimentale, ori iese ori nu iese, vreau sa fac alt cap, care e inceput si nu pot continua ca nu am ideie ce motoare sa folosesc, am cumparat peste 25 motoare de diverse feluri din care imi trebuie doar doua dar nu sunt multumit.


deci am cam stagnat cu finalizarea capului, ma gandeam ca as folosi transmisia mecanica cu cuplaj electric pt control pozitie camera, jos la comanda sa am doar o maneta ca la trepied care sa-mi antreneze prin doua cremaliere sau alta metoda ...
[ http://diverse.radaseni.info.ro/handlenpantiltcommand.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si un filmulet pe youtube pt a vedea cum vreau sa aplic
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3UK04AvCxaU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si eu m-am blocat la cap. Am cumparat niste servomecanisme care imi dau numai batai de cap...am gasit pe cineva care le-a programat dar camera este cam grea si la un momentdat pleaca singura in jos. Studiez problema de 6 luni, cred ca ideea ar fi ca trebuie niste motoare pas cu pas. Electronica stiu doar de baza. Trebuie cineva care poate sa ajute sa spuna ce mai trebuiesc pe langa niste motoare pas cu pas...
In ce stadiu ai ajuns? Poate ne putem sfatui la vreun model de motoare...

#60
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
inca nu am terminat varianta 2 de cap inceputa, tot la capitolul motorase angrenaje m-am blocat..

La prima varianta nu am viteza variabila, am folosit motoare mici de curent continuu si angrenaje improvizate cum se vede in pozele ce am postat pe paginile anterioare.

Nu conteaza greutatea camerei daca se construieste un cap cum am inceput eu ultima varianta deoarece se poate regla  sa stea tot timpul in echilibru chiar fara angrenajele cuplate. Forta de actionare in acest caz este foarte mica.

Sigur am sa revin cu detalii daca mai progresez.

Edited by c_anicai, 14 February 2014 - 19:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate