Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#3151
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
O treci pe tine. Politaiul care te prinde in trafic iti ia numerele, actele si-ti da amenda.

#3152
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
Nu stiu daca sa mai scris,am citit dar nu am vazut asa intamplare .Am cumparat masina din Germania am actele de vanzare cumparare briful mare si mic.Am facut programare la inmatriculare provizorie,azi cand ma bag la ghiseu imi spune omul ca pe masina mai apar doua randuri de numere rosii pe numele unui roman, din MM,sa cad pe acolo.Am actul de vanzare pe numele aluia de pe carte,proprietarul,am cmr-ul de la platforma ce naiba se intampla.Va rog ajutati-ma cu un sfat,ceva

#3153
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006
Intrebare de baraj!
La politie in Pipera, la serviciul inmatriculari Ilfov, mai trebuie mers de la ora 4-5 dimineata pentru a lua bon de ordine? Daca inmatriculez doua masini, iau doua bonuri?
Multumesc!

#3154
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007

 gligo, on 26 septembrie 2017 - 15:58, said:

Nu stiu daca sa mai scris,am citit dar nu am vazut asa intamplare .Am cumparat masina din Germania am actele de vanzare cumparare briful mare si mic.Am facut programare la inmatriculare provizorie,azi cand ma bag la ghiseu imi spune omul ca pe masina mai apar doua randuri de numere rosii pe numele unui roman, din MM,sa cad pe acolo.Am actul de vanzare pe numele aluia de pe carte,proprietarul,am cmr-ul de la platforma ce naiba se intampla.Va rog ajutati-ma cu un sfat,ceva
Iti trebuie contract intre neamt si maramuresean, intre maramuresean si tine.

#3155
gligo

gligo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 28.10.2008
cum naiba actele au ajuns inapoi la neamt cu tot cu masina.Nici nemtii nu mai sunt ce au fost

#3156
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
Se vinde (exporta) o Dacie 1310 de colectie (1985, vopsea originala) in Polonia, cumparatorul vine dupa ea.
Cel mai probabil va pleca pe platforma. Este inmatriculata, se plateste impozit, nu mai are ITP din 2014, nici asigurare sau rovigneta.
Ce trebuie sa fac eu ca vanzator?

Edited by Razvan_N, 29 September 2017 - 19:04.


#3157
macoveibogdanernest

macoveibogdanernest

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.09.2017
Buna ziua!
Am cumparat un microbuz din germania pe numele meu dar l-a adus un prieten de acolo. Contractul de V-C este pe numele meu dar briefurile sunt pe numele prietenului. Acum sunt bulversat pentru ca unii imi spun ca nu sunt bune actele , ca trebuie contract intre mine si el , ca imi trebuie certificat de la primarie cum ca el nu are datorii , etc. eu nu inteleg ce treaba are certificarea lui fiscala cu simplul fapt ca el a fost un sofer care a adus masina la mine acasa, banii pentru masina fiind platiti de mine catre autohausul din germania. Altii imi spun ca imi trebuie factura  dar din ce am citit eu pe net este valabil contactul de V=C. Imi puteti explica si dumneavoastra din experienta care este solutia fara a intampina probleme. Prietenul meu a fost si a facut si RaR-ul la brasov ca a prins loc acolo, eu fiind in suceava. va multumesc

#3158
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
La suceava sa o inmatriculezi iti trebuie contract intre german si prieten, contract intre prieten si tine. Prietenul se ia in evidenta la impozit cu auto, se scade si iti da fiscal.

#3159
bejan

bejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 26.01.2006
Am si eu o intrebare stupida. am cumparat masina inmatriculata. Contractul de vanzare cumparare are sus doua casute.si mai are jos inca o casuta cu "denumirea organului fiscal local....".  Casuta de sus din stanga este completata de primaria de la domiciliul vanzatorului. Intrebarea mea este, unde pun stampila cei de la primaria de la domiciliul meu? in casuta de sus dreapta sau in casuta de jos? Mentionez ca am si certificat fiscal de la vanzator. Multumesc!

#3160
gabriel1981

gabriel1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 30.04.2012
Buna,am un fiesta cumparat in 2008 masina fiind din 2006
Pe atunci iti faceau certificatul de propietate  nu ca acum on-line.
Masina fiind cumparata in italia unde se si afla,acum problema este ca as dori sa o aduc in tara sa o vand sau sa o inmatriculez din cate am inteles imi trebuie actul de vanzare/cumparare etc eu am masina de 9 ani si de acte nu mai stiu nimic ori nu le mai gasesc etc.
Am sunat si la cei de unde am cumparat-o  si nu prea ma pot ajuta caci atunci iti faceau direct certificatul etc..
Intrebarea mea este cum as putea sa o inmatriculez meavand actele de cumparare?
Daca este dificil voi vinde masina aici ca sa nu ma mai.chinui cu surprizele din tara.
Multumesc anticipat celor ce ma vor sfatui.

#3161
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
Am și eu o speță adiacenta. Mașina avariata serios acum 3 ani și necirculata de atunci, impozit platit la zi, curte pe numele părinților. Cum fac sa o scot de la impozit in vederea dezmembrarii in regim propriu?

#3162
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
cu adeverinta de la primarie ca au teren, plus o declaratie simpla ca iti primesc masina pe terenul lor, plus fiscalul tau, civ si copie, ci copie, la inmatriculari.
mai verifica la tine, intre judete mai sunt diferente. daca iti cere declaratia parintilor notariala, mai bine dai tu direct declaratia ca ai dezmembrat-o.

 gabriel1981, on 05 octombrie 2017 - 01:01, said:

Buna,am un fiesta cumparat in 2008 masina fiind din 2006
Pe atunci iti faceau certificatul de propietate  nu ca acum on-line.
Masina fiind cumparata in italia unde se si afla,acum problema este ca as dori sa o aduc in tara sa o vand sau sa o inmatriculez din cate am inteles imi trebuie actul de vanzare/cumparare etc eu am masina de 9 ani si de acte nu mai stiu nimic ori nu le mai gasesc etc.
Am sunat si la cei de unde am cumparat-o  si nu prea ma pot ajuta caci atunci iti faceau direct certificatul etc..
Intrebarea mea este cum as putea sa o inmatriculez meavand actele de cumparare?
Daca este dificil voi vinde masina aici ca sa nu ma mai.chinui cu surprizele din tara.
Multumesc anticipat celor ce ma vor sfatui.
si nu gasesti un contract in italiana sa-l scrii? nu ii face nimeni analiza cu carbon sa vada ca e ala de acum 9 ani.
in general, la majoritatea serviciilor de inmatriculare nu-l vor cere, sunt doar cateva care mai cer daca tu esti proprietar in strainatate, cu adresa de acolo.
dar pe la taxe si impozite nu prea scapi fara unul din ala, depinde de functionar.

 bejan, on 03 octombrie 2017 - 14:28, said:

Am si eu o intrebare stupida. am cumparat masina inmatriculata. Contractul de vanzare cumparare are sus doua casute.si mai are jos inca o casuta cu "denumirea organului fiscal local....".  Casuta de sus din stanga este completata de primaria de la domiciliul vanzatorului. Intrebarea mea este, unde pun stampila cei de la primaria de la domiciliul meu? in casuta de sus dreapta sau in casuta de jos? Mentionez ca am si certificat fiscal de la vanzator. Multumesc!
in casutele de jos. ar fi culmea sa le explici tu ce sa faca, mai lipseste sa te duci tu cu tusiera de acasa. daca ai fiscal din ala pe coala a4 de la vanzator, vezi ca ala trebuie sa ajunga original la inmatriculari. la taxe si impozite lasi copie simpla, unii cer legalizata.

Edited by slai, 06 October 2017 - 11:28.


#3163
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007

 macoveibogdanernest, on 30 septembrie 2017 - 22:36, said:

Buna ziua!
Am cumparat un microbuz din germania pe numele meu dar l-a adus un prieten de acolo. Contractul de V-C este pe numele meu dar briefurile sunt pe numele prietenului. Acum sunt bulversat pentru ca unii imi spun ca nu sunt bune actele , ca trebuie contract intre mine si el , ca imi trebuie certificat de la primarie cum ca el nu are datorii , etc. eu nu inteleg ce treaba are certificarea lui fiscala cu simplul fapt ca el a fost un sofer care a adus masina la mine acasa, banii pentru masina fiind platiti de mine catre autohausul din germania. Altii imi spun ca imi trebuie factura  dar din ce am citit eu pe net este valabil contactul de V=C. Imi puteti explica si dumneavoastra din experienta care este solutia fara a intampina probleme. Prietenul meu a fost si a facut si RaR-ul la brasov ca a prins loc acolo, eu fiind in suceava. va multumesc

Salut,

Nu este absolut nicio problema ca pe brief-uri este trecut prietenul tau iar pe contractul de vanzare-cumparare esti ttecut tu, proprietarul de drept al autoturismului. Asa e si normal, altfel nu accepta vanzatorul din Germania.

Prin urmare, urmeaza mai departe procedura de inmatriculare, nu vei avea nicio problema, nu trebuie niciun document pt prietenul tau.

Succes,

 slai, on 01 octombrie 2017 - 19:59, said:

La suceava sa o inmatriculezi iti trebuie contract intre german si prieten, contract intre prieten si tine. Prietenul se ia in evidenta la impozit cu auto, se scade si iti da fiscal.

NU este adevarat, este o prostie ceea ce ai scris!

Edited by kimi_ro, 06 October 2017 - 12:47.


#3164
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,883
  • Înscris: 25.01.2007
esti 100% convins ca stii tu din bucuresti regulile care le aplica aia de la suceava la inmatriculari?

#3165
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Da, sunt sigur ca asta e procedura.

#3166
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
Slai are dreptate,cei de la SV sunt foarte stricti.

#3167
Ista

Ista

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.11.2005
Salut,
Persoana fizica, am cumparat cu factura o masina adusa din germania.
Respectivul, are firma cu obiect de activitate comert cu masini.
Vreau sa o inmatriculez in Covasna si am intrebat pe la cei ce se ocupa cu inmatriculari pe acolo, ce acte am nevoie.
Am ramas surprins cand mi-au spus ca am nevoie si de NIR ( nota intrare receptie)
Ati mai auzit de asa ceva?
Stima

#3168
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Salut  !

Cat mai dureaza la RAR Voluntari o omologare GPL ca timp ?

Trecerea datelor in CIV se face pe loc (se astepta pana te plictisesti), sau se vine in alta zi  ptr recuperare Carte?


Mi-am facut programare la prima ora in timpul saptamanii. Instalatia urmeaza sa o montez.
La RAR, Sambata nu mai gasesti nimic pana la Anul Nou cred. Totul full.

Sper sa nu fiu nevoit sa imi iau o zi libera fix ptr asta !

Edited by M4V3RiCk_, 11 October 2017 - 00:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate