Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1837
andreyTer

andreyTer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 26.10.2010
Quick question in legatura cu depunerea cererii pentru eliberarea adeverintei prin care se atesta plata si nerestituirea taxei de poluare ... trebuie sa o depuna neaparat cumparatorul scris in contractul de V-C ? Actele le fac pe numele tatalui si nu vreau sa-l mai duc si pe el pana la anaf.
Din cate am citit, tre sa le duc si copie dupa cartea de identitate, certificatul de inmatriculare si contract de v-c ... nu zice nimic de buletinul cumparatorului.

#1838
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008

View Postnacks, on 23 august 2015 - 19:32, said:

Salut,

vreau sa cumpar o masina care a fost achizitionata de la VW din Romania si inmatriculata in 06.08.2007.
Pentru aceasta trebuie sa platesc acum taxa de inmatriculare?

Multumesc.

In 2007 se platea taxa de prima inmatriculare. Daca primul proprietar a platit taxa si nu a recuperat-o, tu nu mai platesti nimic. Daca a recuperat-o, platesti.
Nu poti sti daca e recuperatat sau nu decat daca scoti adeverinta ANAF ce atesta recuperarea/nerecuperarea taxei.

View PostandreyTer, on 24 august 2015 - 16:20, said:

Quick question in legatura cu depunerea cererii pentru eliberarea adeverintei prin care se atesta plata si nerestituirea taxei de poluare ... trebuie sa o depuna neaparat cumparatorul scris in contractul de V-C ? Actele le fac pe numele tatalui si nu vreau sa-l mai duc si pe el pana la anaf.
Din cate am citit, tre sa le duc si copie dupa cartea de identitate, certificatul de inmatriculare si contract de v-c ... nu zice nimic de buletinul cumparatorului.

pai mergi tu cu documentele. Nu ar trebui sa ai probleme daca tatal tau nu este prezent. Eu am depus acte pentru altcineva si nu am avut probleme.

#1839
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,299
  • Înscris: 13.03.2015
Întrebare poate nepotrivitã:
Se cumpãrã o mașinã cu taxã plãtitã și nerecuperata. Noul proprietar o vinde, este nevoie iarasi de adeverințã?

#1840
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Da!Noul cumparator trebuie sa depuna o noua dovada, la dosar la inmatriculari, cum ca este platita taxa si nu e recuperata!

Pare aiurea, dar birocratia e mare si nu exista baze de date comune in Romania, sa stie stanga, ce face dreapta!Trebuie sa le dai mura-n gura si musai hartii!

Asa se fac banuti la buget!

Edited by arab, 24 August 2015 - 20:40.


#1841
andreyTer

andreyTer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 26.10.2010
Salut,

E adevarat ca fiscalul scos de vanzator e valabil pana la sfarsitul lunii in curs (am citit pe un alt forum) ? Am fiscalul ( a fost scos pe 14.08 ), dar am obtinut programare la rar abia pe 4 septembrie ... asta inseamna ca cei de la inmatriculari nu-mi vor accepta dosarul ? Posted Image Ieri am fost la fisc si parca citisem ceva ca atestarea fiscala e valabila 30 de zile, nu ca e valabila doar luna in curs. Posted Image

#1842
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Fiscalul obtinut pana in 25 e valabil doar pana la finele lunii respective.Cel obtinut din 25 trece si luna cealalta!

Ce treaba are RAR-ul cu fiscalul?Sunt chestii diferite!Daca ai RAR in 4, poti circula ok pana acolo, cu numerele vechi.

Mergi la taxe si impozite si ia in evidenta fiscala masina!Risti amenda daca depasesti finele lunii in curs!

Edited by arab, 26 August 2015 - 12:48.


#1843
andreyTer

andreyTer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 26.10.2010
Am inteles, dar stiam ca in dosarul pe care trebuie sa-l duc la inmatriculari, tre sa fie si fiscalul.
Voi merge astazi s-o ia in evidenta.

#1844
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,908
  • Înscris: 25.01.2007
cu fiscalul ala te poti duce la inmatriculari si peste o luna si peste un an si peste 3.

#1845
ionutz_nv

ionutz_nv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.06.2015
buna ziua domnilor....stiti cumva cat dureaza in provincie...mai exact in sfantu gheorghe pana primesti numerele,cartea,etc din momentul in care depui actele la politie? am vazut ca in capitala cam 2 ore dar cineve imi spune ca le 10 zile.... si inca ceva ..daca am cumparat o masina din acelasi judet cu totul la zi...trebuie sa scot  numere rosii si sa platesc alta asigurare pana fac restul actelor?...sau pot circula cu ea asa cum este?

#1846
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,908
  • Înscris: 25.01.2007
Maxim a doua zi primesti numerele.

circuli cu ea cum este, cu actele si asigurarea fostului propitar.

#1847
ionutz_nv

ionutz_nv

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.06.2015
multumesc mult pentru raspunsuri......multa sanatate.

#1848
adyj13

adyj13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 01.08.2010
Buna ziua, exista vre-o posibilitate sa scot numere rosii in absenta proprietarului ? Detin o procura de mana, cei de la inmatriculari imi spun ca o pot inmatricula definitiv cu acea procura dar nu poate scoate nr rosii decat proprietarul.

Edited by adyj13, 28 August 2015 - 11:49.


#1849
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,908
  • Înscris: 25.01.2007
a riidoil inmatricula ceva cu procura de mana.

#1850
FloRedWhite

FloRedWhite

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.08.2011
Salut tuturor! Am inceput sa citesc cu mare interes acest forum de discutii, din momentul in care doresc sa imi cumpar o masina sh.

In primul rand as vrea sa-i multumesc lui sail, pentru toate sfaturile sale si pentru informatii. ( am scris o foaie A4 doar cu sfaturi ). Urmeaza sa pun niste intrebari, unele evident pentru multi par ridicole...

1. Inca nu am facut scoala, o voi face curand. Pot sa cumpar o masina si sa o inmatriculez pe numele meu? Exista ceva dezavantaje? ( evident, daca o pun pe numele lui tata, taxa ( care?) am auzit ca e mult mai mica )

2. Exista aici in oras o firma care se ocupa cu aducerea de masini din Germania, masini sh. Ce ar trebui sa cer de la ei inainte sa le dau banii?

Contract V-C intre ei si persoana din Germania, fisa fiscala vizata si certificatul de atestare fiscalizat?

Iar apoi dupa ce dau banii ar trebui sa scrie ei pe talon: instrainat catre <mine>, la data de <....> ( Daca trec masina pe numele tatalui, aici va scrie instrainat catre dansul ? )

Mai am o gramada de intrebari, imi cer scuze daca plictisesc, le voi adresa ulterior. Mersi fain

Edited by FloRedWhite, 01 September 2015 - 06:57.


#1851
Eugen01m

Eugen01m

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.09.2015
Salutare tuturor!
Am cumparat o masina de la un proprietar care tocmai terminase leasing-ul si intrare in posesia masinii.
Are act de proprietate pe masina, ba chiar a inregistrat-o si la Primarie (astfel ca am primit fisa de inmatriculare de la primaria lui + fiscal), doar ca nu a mai ajuns la RAR si DRPCIV pentru ca mi-a vandut mie masina.

Am reusit sa inscriu fara probleme masina la Primaria de care apartin, am platit si impozitul.
Problema ar fi ca in cartea de identitate a vehicului nu apare trecuta persoana fizica de la care am luat masina (pt ca nu a ajuns la DRPCIV) ci doar firma de leasing. Voi intampina eu probleme la DRPCIV ?

Multumesc mult!

Edited by Eugen01m, 01 September 2015 - 12:29.


#1852
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Nu vei avea probleme, daca ai desigur toate documentele necesare!

Ai C-V cu el?Ai cele 2 fise?Ai fiscalul de la el?Ai talonul cu rubrica instrainat?

#1853
andreyTer

andreyTer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 26.10.2010
In exact aceeasi situatie sunt si eu. Am talonul(la rubrica instrainat apare cel de la care am luat-o), contract V-C ,fiscal de la el, de la BCR Leasing, am cele 2 fise, am pana si nu stiu ce factura de la BCR Leasing, cartea de identitate. Pe 4 am programarea la RAR. Am inscris masina la primarie.
Imi lipseste vreun act ?

Martea trecuta am depus cerere ptr. eliberarea adeverintei ca a fost platita taxa de poluare si am fost azi iar la ei si au zis ca inca nu e gata, mi-a zis baba aia nu stiu ce cu trezoreria si mi-a dat un nr. de telefon sa mai sun sa intreb.

Edited by andreyTer, 01 September 2015 - 13:06.


#1854
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,908
  • Înscris: 25.01.2007
e o.k., cat timp aveti fisele stampilate si la leasing si la proprietarul de dupa, sau macar fiscal separat de la ei.
la dosar o sa depuneti copie dupa factura leasing/proprietar si contractul proprietar/voi.

View PostFloRedWhite, on 01 septembrie 2015 - 06:56, said:

Salut tuturor! Am inceput sa citesc cu mare interes acest forum de discutii, din momentul in care doresc sa imi cumpar o masina sh.

1. Inca nu am facut scoala, o voi face curand. Pot sa cumpar o masina si sa o inmatriculez pe numele meu? Exista ceva dezavantaje? ( evident, daca o pun pe numele lui tata, taxa ( care?) am auzit ca e mult mai mica )

2. Exista aici in oras o firma care se ocupa cu aducerea de masini din Germania, masini sh. Ce ar trebui sa cer de la ei inainte sa le dau banii?
Contract V-C intre ei si persoana din Germania, fisa fiscala vizata si certificatul de atestare fiscalizat?

Iar apoi dupa ce dau banii ar trebui sa scrie ei pe talon: instrainat catre <mine>, la data de <....> ( Daca trec masina pe numele tatalui, aici va scrie instrainat catre dansul ? )
asigurarea care la 50 de ani e 300 lei, la 20 de ani e 1300 lei.
pana la 30 de ani asigurarile sunt scumpe.
actele de germaia, brif mare si mic, contract intre ei si neamt, daca e firma, factura catre tine, si certificat de atestare fiscala.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate