Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Mutare in MOZAMBIC - pareri, experiente

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003

View Postdanaciu, on 25 aprilie 2024 - 09:04, said:

In rest, o tara care are un Kalasnikov si steaua sovietica pe drapel spune tot.
https://www.mozambiq...mozambique.html

Pentagrama este un simbol folosit de multe țări. De fapt calitatea se măsoară în steluțe cu cinci colțuri.

Poți să le trimiți o sugestie prin intermediul ambasadei. Recomandă-le un MG42. Posted Image

#38
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,284
  • Înscris: 29.12.2006

View Postioninho, on 24 aprilie 2024 - 20:57, said:

...ma bate gandul sa ma mut in Mozambic (...)  Momentan sunt student in Danemarca

Pentru ce ai plecat din Mozambic România, în una dintre cele mai civilizate țări ale lumii, Danemarca, dacă vrei să te întorci într-o astfel de țară ?!

#39
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,299
  • Înscris: 24.06.2006

View Postkrtyna, on 25 aprilie 2024 - 08:24, said:

Ca nu stiu ce sat a fost incendiat si 1000 de oameni omorati nu este caracteristic intregii tari.
Si in Romania daca cineva vrea poate rade aproape orice sat doreste. In orase nu mai e asa simplu.
deci pentru tine este totuna un fapt cu o ipoteza fantezista

#40
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Cand esti tanar totul e frumos, inclusiv sa stai in Mozambic :)). Eu zic sa te gandesti bine. Nu spun ca nu e bine sa te muti acolo, doar ca absolut totul trebuie luat in considerare.

Daca tot vrei zone mai deosebite, probabil ai gasi altceva, unde sa fie mai ok, dar si frumos.

Parerea mea, eu nu m-as muta acolo. Sau m-as muta doar daca as fi milionar in euro, eventual cu sute de milioane in cont, si sa ma urc in avionul privat si sa vin in civilizatie cand vreau eu. De fapt, nu m-as muta acolo, doar as lua o casa de vacanta unde sa merg cat am chef. Dar de mutat, nu.
Cu cateva mii de euro pe luna, hai 10 mii, nu stiu cat o sa ai salariu, ti-ar fi greu sa vii in civilizatie daca ai vreo problema. Te ia dracu' o criza de apendicita, cat economisesti cat stai acolo, dai pe transport rapid ca sa ajungi in civilizatie sa te operezi.

#41
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,685
  • Înscris: 22.05.2011
ceva lectura pt initiator,  dar eu sunt 99% ca e facatura :

https://medium.com/@...al-802446ed5260

#42
ionelp

ionelp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 29.02.2024
Deci initiatorul e la prima postare facuta si i s-a explicat destul de punctual de ce nu e bine acolo, este clar ca nu e copt deloc si doar viseaza la cai verzi pe pereti.
Faptul ca prietena lui este de acolo l-a motivat sa faca miscarea asta, probabil. Dar nu s-a intrebat nici o clipa, si nici nu ne-a explicat de ce dansa studiaza in DK si nu in Morzambique, tara unde decapitarile si luatul de ostatici sunt chestii normale.
El ne afirma ca Spania este o optiune mai nasoala decat Mozambiq, in ce univers habar nu am.

Pe langa toate cele enumerate eu unul cat m-am plimbat prin Europa de voie sau de nevoie cu jobul sau ca turist am vazut locuri unde m-as muta ieri, nu azi, daca as avea un loc de munca sa imi dea 5k eur/luna
Franta/Spania/Italia/Grecia la prima strigare au niste zone unde iti iei o vila pe malul apei in locuri unde dai cu bomba si nu deranjezi pe nimeni, dar costuri pe masura, in schimb ai parte de toate beneficiile lumii civilizate odata ce ti-ai luat lotul tau de teren departe de lume.
Sunt sigur ca esti mai in siguranta in Albania decat unde vrea initiatorul sa se mute, plus ca pe langa noi sunt atatea tari unde ai niste locuri incredibile sa te stabilesti ex croatia
Mai bine te muti in Australia sau Noua Zeelanda si stai la caldurica si civilizatie, sau si mai bine ... du-te boss in China, ca nu iti trebuie multi bani, si ca european esti pe jmekerie acolo, se poarta toti frumos cu tine.

De abia astept sa il vad pe initiator cum face la nasterea primului copil la iubi` acasa, si cum rezolva cu educatia, ca a terminat viitorul copilului daca il tine in tara aia.

Sunt atatea aspecte pe care cei pro mutare le ignora incat as putea crede ca nici unul din acestia nu a fost acolo de fapt si isi dau cu parerea doar din poze.

#43
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,800
  • Înscris: 12.01.2018

View Postgogosaru100, on 24 aprilie 2024 - 22:52, said:

misto, cu 5$ esti rege 1 luna

real vorbind, am un amic medic plecat in Ghana. experienta mare, salariu bun dintr-o tara dezvoltata s-a dus in africa
e fericit acum, probabil
și-n românia erai rege cu 100 de dolari nu demult

#44
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View PostTipiric, on 25 aprilie 2024 - 07:12, said:

Topic la misto. Daca pritena e din Mozambic ar fi intrebat-o pe ea nu pe noi.

ea i-a spus că nu-i  (de) bine, dar el nimic: „batman, batman”! Posted Image

în altă ordine de idei: umpic mai la dreapta găsești civilizație-n decor idilic: mai întâi Reunion, apoi Mauritius
cel puțin reunion este de vis pt o familie cu un buget de >5000 de coco!!!

Edited by gushpi, 26 April 2024 - 08:29.


#45
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 31.12.2008

View Postbenis, on 25 aprilie 2024 - 00:24, said:

Iată și o poză de acolo. În ritmul ăsta în vreo 20 de ani depășesc România a lui ciocolacu, ciolanis și alte personaje triste.
Cam goale strazile alea , fa o comparatie cu Bucuresti la orice ora.
La noi si in anii 90 erau mai multe masini.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate