Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Orientare antena prime focus

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 31.12.2022
Buna seara, tuturor!

Am primit o antena prime focus, de 1.45m si incerc sa o orientez inspre un satelit. Pana acum am instalat destul de multe antene offset, dar niciodata antene prime focus, asa ca este posibil ca intrebarea sa fie una banala, dar cat am cautat, nu i-am gasit raspuns.

Care este diferenta, la orientare, fata de offset? Stiu ca acum LNB-ul sta pe directia satelitului, insa nu imi dau seama la elevatie comparativ cu cea offset cum trebuie sa stea (nu are unghiul scris pe undeva cum se obisnuieste la suportul de offset). Oricum, am incercat toate variantele si degeaba.

Pentru vreo doua ore am stat si am incercat sa nimeresc satelitul ABS 2, si Express 80, fara vreun rezultat.

Antena are si un LNB pe ea cu 4 iesiri, asa am primit-o, care pare ok, fiindca e detectat de receiver (GT Media, cumparat de pe Aliexpress, foarte fain si merge bine). Bineinteles, LNB-ul l-am pus la inclinatia corespunzatoare, conform calculatorului satlex.de

Am inceput sa ma gandesc ca nu modul in care orientez antena e gresit, stiind ca ar trebui sa fie chiar mai putin sensibila, ci poate configurarea receiverului pentru acest LNB. Difera LNB-urile de prime focus de cele pentru offset? Am o optiune in receiver in care pot seta LNB Frequency (eu am lasat la fel ca la LNB-ul pe care il foloseam la offset).

Pot schimba oare acest LNB cu cel pe care il foloseam la offset (un Amiko)?

Care poate fi problema de nu receptionez nici macar o liniuta?

Multumesc!

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 21.04.2005
Da difera . Ghidul de unda este altfel construit pentru prime focus fata de offset .
Dar asta nu are treaba cu orientarea fizica a antenei .La prime focus e mult mai usoara orientarea fata de offset.
Impotana este elevatia la punctul de montaj .Daca prinderea ei fixa sau polara nu are gradatie de elevatie , poti folosi un raportor cu ata cu plumb.
Pe timpuri cand montam antene asa le reglam .
Oldie but goldie !

Edited by ndor, 17 April 2024 - 20:14.


#3
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,065
  • Înscris: 02.03.2003
Sounds like 90's. Bucuria de a avea o nouă configurație și de a găsi noi sateliți. Ø145 ar trebui să fie permisiv pentru găsirea unui semnal slab.

#4
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 15.12.2020

View PostITChristian, on 17 aprilie 2024 - 19:58, said:

Buna seara, tuturor!

Am primit o antena prime focus, de 1.45m si incerc sa o orientez inspre un satelit. Pana acum am instalat destul de multe antene offset, dar niciodata antene prime focus, asa ca este posibil ca intrebarea sa fie una banala, dar cat am cautat, nu i-am gasit raspuns.

Care este diferenta, la orientare, fata de offset? Stiu ca acum LNB-ul sta pe directia satelitului, insa nu imi dau seama la elevatie comparativ cu cea offset cum trebuie sa stea (nu are unghiul scris pe undeva cum se obisnuieste la suportul de offset). Oricum, am incercat toate variantele si degeaba.


Orientarea, adica azimutul (unghiul de orizont masurat de la directia sud la verticala satelitului) este acelasi la o antena offset sau prime focus. Diferenta este elevatia, pentru ca antena offset este de fapt o parte decupata dintr-o antena simetrica, mai exact partea superioara, ceea ce presupune o alura mai favorabila impotriva diverselor depuneri pe oglinda cum ar fi zapada sau ploaia. Deci o antena prime focus(antena simetrica) are din start o elevatie mai ridicata. Pentru antenele prime focus se mai aduaga unghiul de declinatie, care este fix pentru o anumita latitudine si nu trebuie modificat. Provine din diferenta de calcul dintre sfera terestra teoretica si geoidul terestru. Calcularea azimutului, elevatiei, declinatie le gasesti pe https://www.satlex.r.../azel_calc.html

View PostITChristian, on 17 aprilie 2024 - 19:58, said:

Difera LNB-urile de prime focus de cele pentru offset? Am o optiune in receiver in care pot seta LNB Frequency (eu am lasat la fel ca la LNB-ul pe care il foloseam la offset).

Multumesc!

Sigur ca difera lnb-urile. La antenele prime focus ai nevoie de un lnb cu flansa pe care sa fixezi ghidul de unda specific al antenei. LNB-urile offset au incorporate un ghid de unda conic, iar antenele prime focus folosesc de regula un ghid de unda plat, cu inele concentrice. De obicei, antenele simetrice se vand impreuna cu ghidul de unda dedicat, dar se pot cumpara si ghiduri de unda separat. Nu recomand ghidul de unda reglabil de la Invacom, cel cu cinci inele concentrice. Nu e prost, dar nu merita pretul exagerat. De nevoie, am folosit doua astfel de ghiduri de unda montate pe un lnb inverto cu flansa. Nu am notat performante in plus comparativ cu niste ghiduri de unda din plastic, de pe ali-express, de 4-5 $ bucata, dar care se gasesc cam greu astazi.

Edited by dingo31, 18 April 2024 - 14:09.


#5
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 31.12.2022
Va multumesc tuturor! Am reusit pana la urma... Pentru satelitul ABS 2 totul a fost foarte sensibil si am avut o problema mare cu elevatia, fiindca a fost tare diferit fata de offset. Multumesc inca o data!!!

Edited by ITChristian, 18 April 2024 - 19:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate