Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Creare site gen OLX / Autovit

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.06.2011
Salutare,

Mi-a venit aseara o idee, cand stateam cu fratemiu de vorba si vrem sa facem un site gen OLX/Autovit.
Bun, acum OLX-ul e site general de vanzari, Autovit e site de vanzari Auto, noi vrem sa ne axam pe o alta categorie, gen masini de spalat (e doar un exemplu nu o sa fie facut siteul sa se vanda masini de spalat, e doar un exemplu ca sa intelegeti), si daca omul isi cauta sa isi cumpere o masina de spalat nu va ma intra pe OLX, unde cand cauta o sa aiba 100 de categorii de produse, si va intra pe site-ul specializat de vanzari doar de masini de spalat sh, exact cum e autovit-ul doar pentru autoturisme.

Deci in concluzie va trebui sa fac un site, unde utilizatorii isi pot crea cont, obligatoriu trebuie sa adaug si o verificare a numarului de telefon (sa nu puna un utilizator numarul unui "amic" ca sa faca misto de el), o posibilitate de cautare prin anunturi, setare de diverse campuri (gen, producator, diverse date tehnice ale produsului sa se poata face filtre, localitatea produsului, etc).

Site-ul vrem sa il facem noi 2, in principiu in mare parte ma voi ocupa eu sa il fac, el va fi mai mult cu ideile...

Care credeti ca e cea mai simpla metoda de a duce la bun sfarsit acest proiect? Se poate face un astfel de site in WordPress? Am alte alternative mai bune?
Vreau sa il fac eu, nu vreau sa platesc pentru el, nu e vorba de bani, e mai mult o ambitie ca pot duce la bun sfarsit un astfel de proiect.

Nu ma deranjaza cu nimic daca nimeni nu va folosi site-ul meu niciodata, e mai mult o ambitie ca pot duce la sfarsit un astfel de site. Daca va merge bine, daca nu asta e... da stiu, am mult timp liber.

O iau de la 0 (ZERO), nu am absolut nici cea mai mica cunostinta de HTML, PHP, MySQL, etc. Sunt o persoana analitica, invat rapid, am terminat liceul de mate-info, si la informatica eram cel mai bun din clasa(bun, pe vremea mea se facea TurboPascal si FoxPro), dar am mers pe o alta cale si am hotarat sa merg pe inginerie, nu pe IT.
La job sunt Expert Excel-ul departamentulu, oricine are orice problema sau orice vrea sa automatizeze ceva in Excel la mine apeleaza, deci cred ca am capacitatea de a invata si de a duce la bun sfarsit acest proiect.

Deci prima intrebare, de unde incep? Incerc sa il fac in WordPress sau am variante mai bune?

Sunt constient ca cea mai mare problema nu va fi cu crearea site-ului ci cu gazduirea lui in cazul in care putin probabil va avea succes, pentru ca vor fi cantitati mari de date (pozele produselor) si gazduirea nu va fi ieftina.
La fel sunt constient ca daca vreau sa fie vizibil vor trebui investite sume enorme in promovare.

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,913
  • Înscris: 07.08.2008
Da, se poate face pe WP - https://themeforest....rm=classifieds
Dar nu stiu daca ar fi cea mai buna optiune.

Ca alternativa: https://osclass-classifieds.com/ cu siguranta mai sunt si altele.

Indiferent ce platforma alegi, sa ii pui si Cloudflare, te ajuta la partea de trafic si incarcare a site-ului. Cel putin la WP poti ajunge pana la 90% din partea de cache sa fie asigurata de Clouflare.

#3
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Din pacate asta nu e un proiect de facut in 2 oameni, cu atat mai putin de unii care au cunostinte minime in domeniu.

Gandeste-te numai ca vei salva datele personale ale unor oameni. Asta te face automat operator de date --> obligativitate inscriere in registrul operatorilor de date + restul obligatiilor pe care trebuie sa le respecti intr-o astfel de pozitie. Pe langa birocratie, trebuie sa te asiguri ca respectivul website este scris intr-o maniera nu doar functionala, dar care sa puna accent pe securitate, ca datele sunt pastrate numai cat este necesar si intr-un mod sigur, ca te asiguri de mentenanta solutiei (vulnerabilitati sunt descoperite zilnic) etc...

Daca vrei sa faci un site, un blog personal, nu e nici o problema. Cand te gandesti sa ceri, sa verifici si sa stochezi date personale, deja lucrurile se complica.

Functional nu e complicat sa il faci. Sa il securizezi si sa te asiguri ca respecti legistaltia, aici intervine partea complicata. Pentru ca nu este un efort singular, ci acea solutie va avea nevoie de mentenanta in mod constant.

#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,113
  • Înscris: 15.08.2005
poti sa faci ceva si in 2 oameni. problema cea mai mare va fi sa atragi clienti, adica va trebui sa ai un buget de marketing serios ptr a-ti face publicitate
cand a aparut olx pe piata rulau reclame la site-ul lor pe toate canalele TV la ore de maxima audienta ca lumea sa afle de olx

apoi va trebui sa oferi serviciile gratuit timp de 6 luni-1an-2 ani pana cand o sa ai o masa mare de clienti care sa iti acceseze site-ul, adica va trebui sa iti permiti sa platesti costurile de intretinere ale acelui site (gazduire, salarii angajati, etc). ca daca ceri bani din prima de la clienti nu o sa intre nici naiba pe site-ul tau cand olx ofera cateva anunturi gratis si ai milioane de potentiali clienti

#5
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.06.2011

View Postbogdan_o, on 17 aprilie 2024 - 10:01, said:

Salut

Gandeste-te numai ca vei salva datele personale ale unor oameni. Asta te face automat operator de date --> obligativitate inscriere in registrul operatorilor de date + restul obligatiilor pe care trebuie sa le respecti intr-o astfel de pozitie.


La asta nu m-am gandit... o sa mai studiez putin problema...
Acum stau si ma gandesc ca un forum concurent softpedia a fost inchis de proprietar tocmai din cauza reglementarilor legate de datele cu caracter personal ale utilizatorilor.

mda...

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,858
  • Înscris: 10.12.2006
Chestiile de legalitate se rezolva in timp, problema e ca fara un marketing agresiv si scump nu vei reusi sa faci nimic.

#7
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,896
  • Înscris: 03.12.2001
OLX a cheltuit 2 milioane de euro pe reclamă să ajungă cunoscut.

#8
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.08.2015
reclama e mai importanta ca rubricile dedicate masinilor de spalat

#9
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 21.08.2003

View PostQwerty69, on 17 aprilie 2024 - 08:37, said:



Sunt constient ca cea mai mare problema nu va fi cu crearea site-ului ci cu gazduirea lui in cazul in care putin probabil va avea succes, pentru ca vor fi cantitati mari de date (pozele produselor) si gazduirea nu va fi ieftina.
La fel sunt constient ca daca vreau sa fie vizibil vor trebui investite sume enorme in promovare.
incearca aici: https://www.templatemonster.com/ trebuie sa fie ceva ptr vanzari si-l personalizezi cum vrei.

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,608
  • Înscris: 16.03.2007
ei lasa, mai stati la povesti, sigur o sa va vina ideea sa faceti clona youtube sau facebook.

#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009
In primul rand, trebuie sa faci un research sa vezi daca exista destula piata pentru categoria aia. De ex Vinted a inceput cu tzoale si nu o fost de ajuns.

In al doilea rand, nu o sa fiti doar 2. Poate cel putin 20 de oameni. Ai nevoie de un inginer, doi, de o persoana pe partea de legal, un DPO, contabil/ finante, UX designer, vreo 2 la marketing, vreo 2 la sales, etc si pui baza unei firme mici. CUm ti s-a zis si mai sus: la inceput, pe partea de crestere, trebuie sa iti oferi produsul gratuit si sa inghiti toate costurile. Costurile de operare a unui site de genul nu sunt mici, si cand vine vorba de reclama sunt chiar foarte mari.

Daca faci un plan bun, cu research cu tot, s-ar putea sa primesti finantari.

#12
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007

View Postvali, on 17 aprilie 2024 - 10:41, said:

OLX a cheltuit 2 milioane de euro pe reclamă să ajungă cunoscut.
Ce mai e milionul in ziua de azi...
Mai recent, TEMU a cheltuit 2 miliarde de dolari pe publicitate...

Edited by strongsss, 17 April 2024 - 12:30.


#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 27.10.2007

View PostQwerty69, on 17 aprilie 2024 - 08:37, said:

Salutare,

Mi-a venit aseara o idee, cand stateam cu fratemiu de vorba si vrem sa facem un site gen OLX/Autovit.

Deci prima intrebare, de unde incep? Incerc sa il fac in WordPress sau am variante mai bune?
nu as folosi WP, pentru ca e mare consumator de resurse.  as merge pe o tema cumparata, bazata pe php + MYSQL. din punct de vedere tehnic, pentru cineva cu cunostinte minime spre medii de programare  problema se poate rezolva si, intr-o saptamana ai site urcat pe net.  protectia la spam si atacuri de tot felul o vad mai importanta decat tema in sine, aici iti trebuie cineva priceput.

nu cred insa ca platforma este marea ta problema. intrebarea de 100 de puncte este cum faci bani din acest site?
probabil vezi foarte multi influenceri care se lauda cum fac ei bani dintr-un site, de pe urma unui cont de facebook sau youtube sau din cine stie ce Tik-Tok-ăreala.
ei bine, oamenii astia te mint. de fapt ei fac bani din reclame, afilieri, santaje si alte cuvinte care nu suna prea bine...

Edited by strongsss, 17 April 2024 - 13:07.


#14
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,113
  • Înscris: 15.08.2005

View PostQwerty69, on 17 aprilie 2024 - 08:37, said:

O iau de la 0 (ZERO), nu am absolut nici cea mai mica cunostinta de HTML, PHP, MySQL, etc. Sunt o persoana analitica, invat rapid, am terminat liceul de mate-info, si la informatica eram cel mai bun din clasa(bun, pe vremea mea se facea TurboPascal si FoxPro), dar am mers pe o alta cale si am hotarat sa merg pe inginerie, nu pe IT.
La job sunt Expert Excel-ul departamentulu, oricine are orice problema sau orice vrea sa automatizeze ceva in Excel la mine apeleaza, deci cred ca am capacitatea de a invata si de a duce la bun sfarsit acest proiect.
deci ai lucrat cu TurboPascal si FoxPro, esti expert in Excel dar nu stii nimic de tehnologii web deja clasice (HTML, PHP, MySQL) ca sa nu zic de HTML5, CSS, Javascript, ReactJS si alte tehnologii mai nou aparute....

daca chiar vrei sa investi ceva si sa nu iti prinzi urechile, cauta pe net "Chip Special - Webside Dinamic" ca acolo aveai un exemplu cum faci (adica scrii) un magazin online cu PHP, HTML si MySQL de la zero. instalezi PHP, MySQL si eventual Apache pe pc-ul tau sau daca nu vrei sa iti bati capul cu configurarea lor instalezi LAMP si gata, le ai pe totate
dar s-ar putea sa ai ceva probleme de compatibilitate intre versiunile noi de PHP si codul scris acolo, asa ca mai bine instalezi ceva versiuni mai vechi de PHP si MySQL

Edited by rexx, 17 April 2024 - 13:36.


#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 06.02.2008

 vali, on 17 aprilie 2024 - 10:41, said:

OLX a cheltuit 2 milioane de euro pe reclamă să ajungă cunoscut.

Și? El pune un milion și frate-su' încă unul.

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Exista "site-uri" gata facute ptr vanzari online - mai bune decat WordPress care a fost creat mai mult ptr bloguri ( unele pot lucra impreuna cu Wordpress prin pluginuri )

Gen Presta Shop, Woo Commerce... Astea s-ar preta mai bine ptr asa ceva.

Uite si ceva detalii cam care ar fi in top ( dupa cei care au scris articolul... ) - https://www.shopify....urce-ecommerce#

Sau poti apela la o platforma de webhosting cu site-ul gata facut.- gen Freewebstore.

Edited by eiffel, 17 April 2024 - 14:03.


#17
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,913
  • Înscris: 07.08.2008

Vizualizare mesajeiffel, pe 17 aprilie 2024 - 14:01, a scris:

Exista "site-uri" gata facute ptr vanzari online - mai bune decat WordPress [...]
Gen Presta Shop, Woo Commerce... Astea s-ar preta mai bine ptr asa ceva.
:D sper ca ai scris din greseala ca Woocommerce e mai bun fata de WP...

#18
maratona

maratona

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.12.2022
Ai nevoie de 1000 de programatori
Tocmai am vazut interviul lui Tucker Carlson cu Pavel Durov
Baiatul asta a facut Telegram singur singurel
Si inainte de asta, a facut VK, impreuna cu frate-su, care e un geniu al matematicii si
a dezvoltat algoritmii de criptare folositi
BTW, zicea ca atunci cand s-a mutat la San Francisco, l-au luat baietii de la FBI cu intrebari gen ce
librarii open source de criptare folositi. Mai mult, FBI i-a facut recomandari ce lubrarii open source
sa foloseasca, adica din alea pline de backdoors
Anyway, la VK, tot Pavel Durov a facut toata partea de programare, inclusiv setupul si mentenanta serverelor

A da, nu au cheltuit  $1 pe publicitate si atragere  de clienti

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate