Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Protectie soare/vizuala in interior

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 21.11.2005
Va salut stimati colegi.
Se da urmatoarea situatie:

- geam 200x200
- usa+ geam fix 320x205

M-ar interesa ce solutie as avea de protectie solara/vizuala care sa fie ieftina si usor de folosit. De ex, am vazut la ikea niste stor-uri care au preturi foarte bune si par a avea un mecanism foarte usor de folosit.  https://www.ikea.com...396864/#content
Mi-ar fi placut varianta motorizata insa acolo nu au latimile decat pana la 140 latime. Deci o problema pare a fi golul de 320 latime. Din acel gol, am o usa undeva la 70, deci as putea imparti in 2 bucati daca nu merge din una, 250+70

Ar mai fi jalizelele clasice verticale, vad ca sunt si ceva adaptari cu sisteme motorizate pe la 300 lei insa acelea folosesc snurul cu bile, deci practic nu sunt utile.
Cele exterioare sunt foarte scumpe.

#2
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,163
  • Înscris: 02.08.2021
Ori poți folosi niște draperii serioase la interior.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 07.11.2006
Indiferent ce vei alege, storuri, jaluzele, etc., sa ai in vedere deschiderea geamului si a usii.pemtru ca astea-s tare faine pentru geam/usa fixe. Pentru cele mobile este putin mai altfel.

#4
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,925
  • Înscris: 21.06.2016
Folie.
E totdeauna preferabil sa nu lasi lumina sa intre decat sa intre si sa te chinui sa o impingi afara iar prin geam.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Pe vremuri se foloseau draperii + perdele...
Mai nou vad ca nu se mai pune nimic in geamuri, vezi tot ce fac aia in casa Posted image Unii pun folie reflectorizanta sau chiar geamuri si zic ca au rezolvat si nu mai vede nimenii la ei in casa si nici nu intra soarele. Pana aprind lumina seara...

Edited by eiffel, 16 April 2024 - 14:36.


#6
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 10.08.2023
Eu am ajuns la concluzia ca perdele + draperii opace aprope total (99%) sunt solutia pentru mine. Asta pentru ca vreau intimitate noaptea, cand aprind lumina.
Poti opta pentru perdele + draperii semi-opace sau pentru perdele semi-transparente plus draperii opace. Depinde unde bat ferestrele, ce intimitate doresti si cand (zi, noapte, ambele), in ce masura vrei sa opresti soarele, daca vrei sa il opresti partial sau doar total etc. Trebuie mai multe detalii.

#7
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 21.11.2005
Geamurile sunt spre gradina, deci doresc ceva cat mai putin vizibil pe timp de zi cand est "strans" sa zic asa. Doar seara cand aprind luminile in casa, doresc sa inchid fereastra vitrata. Avand in vedere configuratia cladirii (mult open space), cel mai probabil pe timp de soare, aportul de caldura o sa fie benefic zonelor unde nu ajunge soarele, facandu-se o echilibrare a temperaturii.

Cred ca doar o solutie automatizabila m-ar coafa, care seara sa se coboare singure iar dimineata sa se ridice, deci cel mai probabil un rulou textil.
Nu doresc perdele + draperii decat daca nu am de ales. Ocupa mult spatiu, aduna praf, am tot avut as incerca si ceva nou.

Edited by alinescoo, 16 April 2024 - 16:29.


#8
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,925
  • Înscris: 21.06.2016

View Posteiffel, on 16 aprilie 2024 - 14:36, said:

Pe vremuri se foloseau draperii + perdele...
Mai nou vad ca nu se mai pune nimic in geamuri, vezi tot ce fac aia in casa Posted Image Unii pun folie reflectorizanta sau chiar geamuri si zic ca au rezolvat si nu mai vede nimenii la ei in casa si nici nu intra soarele. Pana aprind lumina seara...

E d ebine.
Citisem undeva un studiu ca cu cat oamenii au mai multi bani, au mai putine perdele si geamurile mai mari. Bogatlor nu le e rusine sau frica si sunt siguri pe ei.

Edited by vrajitoruldinoz, 17 April 2024 - 02:36.


#9
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 10.08.2023
Sau au curtile destul de mari sau blocul destul spatiu in jur incat sa nu aiba vecinii geamul la cativa metri de geamul lor, cum au oamenii fara gramezi de bani

Bine, aici nu intra in discutie fetishistii de pe la occidentali sau nevroticii cu probleme psihologice, care daca pun perdele/draperii, se simt "singuri si rupti de lumea exterioara", cum zicea o olandeza intr-un interviu pe tema asta.

Edited by RaimondMacelaru, 17 April 2024 - 05:51.


#10
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,925
  • Înscris: 21.06.2016
Nu era vorba de conace și curți, ci clădiri la strada.
Dar da, fetișul romanesc cu garduri de 3m de beton fata de garduri inexistente sau mici in vest, casele cu ferestre mici etc nu e numai romanesc ci îl găsești prin toate țările in curs se dezvoltare, Mexic de exemplu.

#11
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 10.08.2023
Pai trebuie sa suferi de ceva boala psihica sa iti placa sa te vada in casa aia care trec pe strada. Din ce am vazut in interviuri, se simt singuri si au teama ca sunt deconectati de lume daca trag draperiile.

Iar daca vii, ca peste tot, cu ideile tale specifice, explica-mi si cat de nedezvoltati sunt japonezii, ne-educati etc. Am fost pe acolo si am vazut multi care isi puneau geamuri sablate chiar si unde ar fi avut priveliste ok, nu doar unde era geamul la 2m de casa vecinului. Pe ei nu ii intereseaza asa mult ce e afara si nu vor nici sa se expuna celor de afara. Desigur, sunt exceptii si la ei, si in vestul Europei.

In orice caz, fereastra fara perdele arata oribil, ca intr-un sediu de banca, de firma, o gara etc. Perdelele difuzeaza lumina, o fac mai placuta, si sunt o bariera vizuala fina, care te face sa te simti ca esti inauntru, nu afara.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
În Amsterdam am văzut cel mai puține perdele și draperii la ferestre, chiar mă miram cum stau oamenii așa, la vedere. Cu atât mai mult în cartierul roșu! :)

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,925
  • Înscris: 21.06.2016

View PostRaimondMacelaru, on 17 aprilie 2024 - 07:45, said:

Pai trebuie sa suferi de ceva boala psihica sa iti placa sa te vada in casa aia care trec pe strada. Din ce am vazut in interviuri, se simt singuri si au teama ca sunt deconectati de lume daca trag draperiile.

Iar daca vii, ca peste tot, cu ideile tale specifice, explica-mi si cat de nedezvoltati sunt japonezii, ne-educati etc. Am fost pe acolo si am vazut multi care isi puneau geamuri sablate chiar si unde ar fi avut priveliste ok, nu doar unde era geamul la 2m de casa vecinului. Pe ei nu ii intereseaza asa mult ce e afara si nu vor nici sa se expuna celor de afara. Desigur, sunt exceptii si la ei, si in vestul Europei.

In orice caz, fereastra fara perdele arata oribil, ca intr-un sediu de banca, de firma, o gara etc. Perdelele difuzeaza lumina, o fac mai placuta, si sunt o bariera vizuala fina, care te face sa te simti ca esti inauntru, nu afara.

Totul e chestie de obisnuita si cultura locala, nu de "boli psihice" si aberatii din astea. Tie iti plac perdelele, altii le cosnidera oribile, nepractice si din anii 70. Tu vrei sa te ascunzi in casa, altii nu vor sa stea in casa. Samd. Eu de exemplu cred ca orice ora petrecuta in casa e o ora pierduta si ca o casa trebuie sa aiba ferestre cat mai mari sa para ca esti afara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate