Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Grosime adeziv gresie

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 10.08.2023
Ce grosime ar trebui sa aiba stratul de adeziv de gresie peste o sapa normala (semi-umeda), cu incalzire in pardoseala?

Gresia va avea dimensiuni moderate (undeva la 20 x 60cm), grosime 8 sau 9mm.

Ma intereseaza ca sa stiu cat pun XPS sub sapa, ca XPS merge din 2 in 2cm si cu grosimea mai mare as fi la limita limitei, deci orice mm conteaza.

Pe net am vazut tot felul de variante, de la 3 la 10mm. Eu ma gandesc ca un 5mm ar fi ideal, cam asa am vazut la gresie in general, dar nu cu ipat, ci adeziv normal. Am auzit ca aia pentru incalzire in pardoseala sunt speciali si nu stiu daca trebuie sa aiba si alta grosime.

#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 24.10.2019
Scrie pe fisa tehnica ce grosime maxima poti avea.

Riscul e sa crape.

#3
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 10.08.2023
M-am uitat la datele tehnice la niste adezivi, dar nu gasisem decat grosimea maxima, 10 sau 15mm. Eu sunt curios care e cea ideala. Sau cat va pune mesterul, cel mai probabil. Ca sa stiu cum imi calculez XPS de sub sapa, ca 10cm vine un pic cam putin, 12cm posibil sa depaseasca daca toarna sapa ceva mai grosa si mai e si adezivul in strat mai gros.

#4
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,321
  • Înscris: 24.06.2006
citeste si pe cutia gresiei, trebuie sa scrie si acolo despre asta

#5
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 10.08.2023
Nu am nici gresia, nici adezivul, trebuie sa pun extrudat, incalzirea si sa torn sapa. Deci nu am la ce sa ma uit in date tehnice, iar pe site nu zice decat grosime maxima

#6
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 08.09.2019

View PostRaimondMacelaru, on 15 aprilie 2024 - 20:04, said:

Sau cat va pune mesterul, cel mai probabil.

Cel mai probabil 3-5 mm (daca sapa este trasa perfect), in functie de ce scule foloseste. Gletierele dintate sunt de 6, 8, 10 mm (cele mai raspandite).

#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,321
  • Înscris: 24.06.2006

View PostRaimondMacelaru, on 15 aprilie 2024 - 20:44, said:

Nu am nici gresia
mergi la magazin si alege gresia, sa fie ok pentru incalzire-n pardoseala si vezi ce scrie pe cutie sau pe site-ul producatorului despre ea, eu asa am procedat cand am pus gresie/faianta, am ales-o, am mers si am vazut-o si m-am informat despre ea, ce adeziv recomanda producatorul, ce gletiera etc

#8
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,913
  • Înscris: 12.03.2009
Gletiera uzual folosita la montajul gresiei are 10mm. La asezarea placii si presare mai ramane undeva la 5-7mm, in functie de cat de dreapta e sapa.

#9
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013
Eu am pus 3 cm extrudat peste placa, prins teava de incalzire in pardoseala, 7 cm de sapa cu aditivi si fibre , facuta semiumeda cu ciment de ala albastru.

la gresie stratul de adeziv intre 8-10 mm ceresit CM12 flexibil pentru placi de 60x17 cm

la baie unde am avut gresie 60x120, la fel stratul de adeziv dar folosit CM17 de la ceresit

#10
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 10.08.2023
De ce sapa asa groasa si XPS asa subtire? De obicei am inteles ca se toarna 4-5cm sapa cand ai incalzire in pardoseala.

Pe plan local, mai greu cu prinderea direct in XPS. La mine a inceput sa se planga ca ies agrafele, ca sa pun plasa de armare sa lege tevele de ea... Nu o fi avand nici aparat de-ala de prins agrafe. E jale mare prin provincie, mereu ramasi cu cativa ani in urma cu metodele de lucru si mereu cu echipamente rudimentare, toti banii se duc in BMW X5.

#11
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 23.05.2013
Eu unul am sub placa 13 cm de polistiren xps, placa si apoi cei 3 cm de xps pe care sunt prinse tevile.

Tevile au fost prinse cu aparat de ala de bagat cleme si au stat foarte bine cand s-a turnat sapa.

Cica cu cat e mai groasa sapa cu atat va fi mai mare inertia termica.

Din necunostinta de cauza la recomandarea mesterilor eu am laut in calcul 10 cm de sapa total. Acu daca m-ai intreba as fi luat in calcul 10 cm de xps peste placa pe care sa prind tevile si 7 cm de sapa+gresie si adeziv....deci 20 brut.

Un cunoscut in zona Bucuresti/Giurgiu a facut casa cu IPAT incorporat direct in placa de la cota 0. Cica asa se face, asta e smecherie...

#12
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 14.10.2023
IPAT in placa de beton nu e smecherie din cauza puntilor termice aferente fundatiilor. Sa vezi acolo inertie aiurea, ai belit-o daca se raceste sau supraincalzeste. Uzul e industrial pentru "pentru ca" sape.

#13
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 10.08.2023
Doamne fereste, eu refuz sa cred ca a facut cineva IPAT direct in placa de beton sau in sapa lipita direct de placa de beton. Iti trage pamantul foarte multa caldura. Chiar daca ai izolat sub placa, sunt punti in soclu, in centuri.

Eu am doar 5cm XPS sub placa, dar prefer sa am mai mult peste (10cm), pentru ca ala de peste nu este influentat de puntile din soclu, grinzi, nici nu se desprinde in timp.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate