Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Intrerupere utilitati casa temporar dupa deces

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009
In casa bunicii mele (din partea tatalui) locuia fratele tatalui meu, singur.

Bunica este decedata, bunicul este decedat, iar fratele tatalui meu a decedat saptamana trecuta, casa fiind acum nelocuita. Fratele tatalui meu nu era casatorit. Tata si cu decedatul sunt singurii copii.

Tata doreste intreruperea utilitatilor (gaz, energie electrica) pentru o perioada de un an, dat fiind ca o buna perioada de timp nu va locui nimeni acolo.

Are cineva idee care este procedura? Ce documente sunt necesare? La serviciul clienti al furnizorilor este foarte greu de ajuns la un operator. Furnizorii sunt Engie si Electrica Furnizare.

Multumesc.

PS: Utilitatile sunt trecute pe numele bunicii.

Edited by Ann0nyym0us, 15 April 2024 - 10:39.


#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
La mine bunica a decedat in 2009, am reziliat imediat telefonul fix (Romtelecom la acea vreme), CATV nu avea, curentul si apa le-am lasat functionale, in 2013 au inceput sa nu mai mearga prizele (casa de tara anii 50), in 2022 am vandut proprietatea catre un vecin si a demolat tot. Posted image Nici macar nu am scos sigurantele de la tablou cata vreme a stat nelocuita, 2009-2022.

Daca nu exista consum nu ai de ce sa reziliezi.

Edited by Neaceasca85, 15 April 2024 - 10:41.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 07.11.2006
Daca nu locuieste nimeni inseamna ca nu vor fi consumuri.
Peste un an, la rebransare, va trebui sa platesti. Cine stie care va fi procedura peste un an?

Insa daca tineti mortis sa va decuplati, tre' sa faceti succesiunea ca locuinta sa devina proprietatea cuiva si apoi mergeti la aia de la gaz si curent de care apartineti.

#4
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,867
  • Înscris: 13.03.2005
Mai ieftin cred ca e sa pastrezi contractele, eventual sa le treci pe tata si sa raportezi lunar 1 kWh decat sa le suspendati pe 1 an.  Eventual muti eneregia electrica la Hidroelectrica unde e mai ieftin si cand completezi fisa cu consumul lunar estimat pui 1kWh in fiecare luna, adica vreo 80 lei/luna.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 07.11.2006

View Postwertyck, on 15 aprilie 2024 - 10:43, said:

pui 1kWh in fiecare luna, adica vreo 80 lei/luna.

Oare?Posted Image

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajwertyck, pe 15 aprilie 2024 - 10:43, a scris:

Mai ieftin cred ca e sa pastrezi contractele, eventual sa le treci pe tata si sa raportezi lunar 1 kWh decat sa le suspendati pe 1 an.  Eventual muti eneregia electrica la Hidroelectrica unde e mai ieftin si cand completezi fisa cu consumul lunar estimat pui 1kWh in fiecare luna, adica vreo 80 lei/luna.
H-E e perfecta pentru case nelocuite, vin facturile din Paste pana la Calendele Grecesti. Posted image

CEZ la tara ma trecuse automat in regim de casa de vacanta, dupa ce au vazut consumurile aproape 0. Tot asa sunt si dincoace unde am pus camere video si am si lumini cu consum redus noaptea, din 2022.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,532
  • Înscris: 05.06.2009
Se poate face convenție de consum zero/activare opțiune absent.
Ia legătura cu fiecare furnizor, pe mail sau telefonic, la relații cu clienții, explica situația și cere detalii.

Engie:
"Voi lipsi de la locul de consum o perioadă îndelungată și nu voi înregistra consum. Pot înclude pentru anumite luni consum zero în convenția de consum?
În cazul în care pentru un anumit loc de consum nu vei avea consum de energie, ne poți contacta pentru a activa opțiunea absent de la domiciliu astfel încât să nu se mai emită facturi cât timp ești plecat și nu consumi. În acest fel convenția ta de consum va rămâne neschimbată și se vor păstra în sistem valorile estimate pe baza nevoilor tale."

#8
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,867
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajadisz, pe 15 aprilie 2024 - 10:44, a scris:

Oare?Posted image
Am vrut sa scriu bani in loc de lei, scuze.

Edited by wertyck, 15 April 2024 - 11:10.


#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 01.08.2006
Nu merita debransare. Nu stiu daca se poate suspendare. Dar cel mai simplu raportati o unitate de consum in fiecare luna. Eventual schimbati si conventia de consum la o unitate pe luna, ca sa fie mai sigur ca vor factura doar atat, in caz ca uitati sa trimiteti citirile.
Cred ca cu certificatul de deces puteti trece contractul pe cineva dintre voi.

Edited by bai3tzash, 15 April 2024 - 11:25.


#10
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 01.09.2021
Închide robineții și decuplează siguranțele și gata,  te ai debranșat. La astea, nu consumi, nu plătești.

Edited by stefan0011, 15 April 2024 - 11:30.


#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
Abonamentele de telecomunicatii sunt cele care trebuie reziliate, alea la care platesti aceeasi suma indiferent de consum.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Poate fi o problema daca nu se poate face citirea contoarelor - iti factureaza un consum "din burta" - raportat la diverse metodologi de calcul gen medie pe ultimele 3 luni, sau consumul din aceeasi luna a nului trecut...
Nefiind nimeni acasa... - la Gae poate e la poarta, poate nu, la curent sigur e prin casa... Nu sare ala de la curent sau gaze gardul sa intre sa citeasca, darmite sa mai sparga si usa...

Deci ideal ar fi o suspendare - sa fie notificati ca nu se va face consum.

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,402
  • Înscris: 11.08.2003
Vezi daca ai abonament si, cel mai probabil, nu asa ca nu ai nimic de facut decat sa platesti facturile curente si, ca sa nu ai batai de cap, un pic in plus. Daca nu au acces la contoare pentru citirea lor perioadica (de catre angajatii lor) atunci ai o mica problema altfel, se regleaza in vreo 2-3 luni (estimari/plati),

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,999
  • Înscris: 14.10.2008
La mine contor in loc vizibil la curent, iar la apa o vecina le deschidea poarta și apometrul.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,816
  • Înscris: 12.01.2018

Vizualizare mesajAnn0nyym0us, pe 15 aprilie 2024 - 10:30, a scris:

In casa bunicii mele (din partea tatalui) locuia fratele tatalui meu, singur.

Bunica este decedata, bunicul este decedat, iar fratele tatalui meu a decedat saptamana trecuta, casa fiind acum nelocuita. Fratele tatalui meu nu era casatorit. Tata si cu decedatul sunt singurii copii.

Tata doreste intreruperea utilitatilor (gaz, energie electrica) pentru o perioada de un an, dat fiind ca o buna perioada de timp nu va locui nimeni acolo.

Are cineva idee care este procedura? Ce documente sunt necesare? La serviciul clienti al furnizorilor este foarte greu de ajuns la un operator. Furnizorii sunt Engie si Electrica Furnizare.

Multumesc.

PS: Utilitatile sunt trecute pe numele bunicii.
faci cont online la utilitați si pui zero consum lunar

sau lași citirea lipită de poartă

#16
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 02.12.2007
Daca nu declari consumul lunar, se factureaza consumul estimat.
Grija la gaz. Daca nu se misca contorul timp de 6 luni, se scoate, se sigileaza instalatia si apoi pe langa costurile cu rebransarea, mai trebuie facuta si inspectia instalatiei.
Asa ca declarati zero la curent in fiecare luna si consumati macar 1 mc la maxim 6 luni la gaz.

#17
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 01.12.2017

Vizualizare mesajAnn0nyym0us, pe 15 aprilie 2024 - 10:30, a scris:

Tata doreste intreruperea utilitatilor (gaz, energie electrica)
PS: Utilitatile sunt trecute pe numele bunicii.
Cum poate intrerupe utilitatile tatal tau daca nu sunt pe numele lui si nu e nici proprietar (deocamdata)?
Nici macar nu poate modifica estimatul la 0.

Eu nu am suspendat nimic dar am trecut 0 la estimat.
Prima data am trecut utilitatile pe numele meu, dupa ce am avut certificatul de mostenitor.
Altfel nu poti modifica in tabelul de estimare.

Daca nu aveti posibilitatea sa faceti succesiunea in curand, puteti sa dati autocitirea lunar, pe zero, la Engie si Electrica. Dar daca uitati in vreo luna, veti plati cat este estimat.
Autocitirea poti sa o transmiti si daca nu esti titular de contract.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,121
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajeiffel, pe 15 aprilie 2024 - 13:19, a scris:

Poate fi o problema daca nu se poate face citirea contoarelor - iti factureaza un consum "din burta" -

Consumul din burta poate fi evitat foarte usor daca-ti faci cu cap conventia de consum. Vorbesc in general, pentru ca aici nu e cazul de conventie.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate