Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Care credeti ca este probabilitatea ca Rusia sa atace Romania si de ce ar face acest gest?

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
276 replies to this topic

Poll: Care este probabilitatea ca Rusia sa atace Romania? (192 member(s) have cast votes)

Care este probabilitatea ca Rusia sa atace Romania?

  1. 0% (140 votes [72.92%])

    Percentage of vote: 72.92%

  2. 50% (34 votes [17.71%])

    Percentage of vote: 17.71%

  3. 100% (18 votes [9.38%])

    Percentage of vote: 9.38%

Vote Guests cannot vote

#1
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,463
  • Înscris: 29.04.2008
Observ ca s-a creat deja o isterie vis-a-vis de incorporare, razboi, Romania atacata si imi pun intrebarea cat de real vede fiecare acest scenariu.

Personal cred ca la nivel inalt sunt semnale adresate rusilor (desi ma indoiesc de rezultatul lor), iar la nivel de presa o paine buna de mancat.

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,438
  • Înscris: 29.07.2013
ZERO %

In rest, incorporarea, armata obligatorie din nou sunt actiuni menite sa asigure o mai mare participare a Romaniei la forta  NATO.
Actiunile mi se par normale si necesare dat fiind situatia internationala. Atata doar ca politrucii, eternii mincinosi ai Romaniei fasifica datele financiare in legatura cu cotizatia promisa si datorata aliantei si astfel reusim sa ne facem de cacat, ca de obicei.

Edited by argonaut, 15 April 2024 - 10:31.


#3
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,663
  • Înscris: 30.01.2008

Vizualizare mesajiladi, pe 15 aprilie 2024 - 10:24, a scris:

Observ ca s-a creat deja o isterie vis-a-vis de incorporare, razboi, Romania atacata si imi pun intrebarea cat de real vede fiecare acest scenariu.

Personal cred ca la nivel inalt sunt semnale adresate rusilor (desi ma indoiesc de rezultatul lor), iar la nivel de presa o paine buna de mancat.
Probabilitatea este de 1% intr-un caz in care implicarea NATO va face din baza de la Kogalniceanu o tinta .

Probabilitatea era mai mare inainte atacul de asupra Ucrainei -prin atacarea indirecta a R.Moldova -Transnistria ...

Acum nu sunt in stare sa se apere bine pe ei daramite sa mai atace pe altcineva in sistemul clasic -singura optiune fiind rachetele balistice /nucleare prin care mai pot ataca pe cineva/altcineva .

Edited by Daco_Get, 15 April 2024 - 10:36.


#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,504
  • Înscris: 17.04.2006
Probabilitatea raportata la ce perioada?
Maine 0%

#5
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 25.09.2014
Risc foarte mic spre zero. Totul este o isterie. Ma uit pe facebook, intamplator la filmulete cu deplasarea trupelor la antrenamente. Citesc comentariile si ma minunez cat de incuiati sunt majoritatea celor care posteaza. Nu mai zic de povestile despre "fumul" din urma avioanelor, despre faptul ca noaptea se stropeste "cu COVID", etc. Nu stiu de ce nu se informeaza opinia publica in mod corect despre chemarile rezervistilor, ce scop au, despre starea armatei, despre rolul NATO, etc.

#6
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 02.12.2007
Foarte mare. Pana de curand ni se spunea ca Rusia era praf pulbere fina, putin bolnav de enspe cancere si nu mai avea mult de trait, acum deja ni se spune sa ne pregatim de invazie ca ucraina pierde.

Edited by Tipiric, 15 April 2024 - 10:41.


#7
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,503
  • Înscris: 04.12.2003
Cat suntem in NATO-UE probabilitate 0%.

#8
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,736
  • Înscris: 06.08.2004
10% as zice.

0% pentru atacuri conventionale cu soldati si nave. S-ar vedea de pe luna daca pregatesc asa ceva. Doi la mana, un astfel de atac nu ar avea sens pentru rusi. Daca e sa atace NATO nu isi bat capul cu gurile dunarii sau cucerit bucurestiul, ar fi o miza prea mica.

Insa e posibil sa atace cu drone. Genul de atac "hai ba, v-ati speriat?!" la care NATO sa zica ca "oricum nu a fost ceva serios".

Edited by Cris007, 15 April 2024 - 10:42.


#9
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 01.12.2007
Cred ca fumul s-ar putea sa existe mai mult in mintea unora mai ...relaxati

https://www.scientif...aign=socialflow

#10
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,155
  • Înscris: 14.09.2021
Eu cred că 0% că nu au ce lua de la noi.

#11
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 01.09.2021

View PostTipiric, on 15 aprilie 2024 - 10:39, said:

Foarte mare. Pana de curand ni se spunea ca Rusia era praf pulbere fina, putin bolnav de enspe cancere si nu mai avea mult de trait, acum deja ni se spune sa ne pregatim de invazie ca ucraina pierde.

Sunt de acord ca propaganda vest -pupincurista s a dat acum de gol cu toate minciunile și luarea Rusiei în derâdere. Cand spuneam ca au baza, resursele, toți ma făceau putinist. Vestul are servicii, " tehnologie", dau 3 bombe super sofisticate și scumpe și apoi se trezesc ca nu și mai permit altele. Europa importa materie prima pentru praf de pusca...din China. Asa nu castigi un razboi in veci, ti a inchis chinezul livrarea, esti pa. Uite ca rusii au tăcut, s au repliat și  s au apucat de fabricat bombe fără număr.
În mod normal, probabilitatea sa atace Romania ar fi zero, dar dacă trupele nato se duc pe la odesa sa intervină, e foarte probabil ca bazele din RO și Polonia sa fie bombardate.

#12
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,996
  • Înscris: 06.07.2023

View Postiladi, on 15 aprilie 2024 - 10:24, said:

Observ ca s-a creat deja o isterie vis-a-vis de incorporare, razboi, Romania atacata si imi pun intrebarea cat de real vede fiecare acest scenariu.

Personal cred ca la nivel inalt sunt semnale adresate rusilor (desi ma indoiesc de rezultatul lor), iar la nivel de presa o paine buna de mancat.

Io n-as baga mina-n foc pentru nicio varianta si cu atit mai mult in legatura cu sanatatea mintala a lui Putin, sau a dictatorilor planetei in general. Cine credea acum citeva luni pina la citeva saptamini ca Iranul va risca escaladarea? Dar cu China si Taiwanul cum va ramine?
Sau poate stii tu de ceva garantii reale ca....

#13
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 22.02.2014
Zero la suta.

#14
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,329
  • Înscris: 08.01.2021
Probabilitatea oricărui eveniment e 50%.
Sau se întâmplă, sau nu :D

#15
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 28.05.2008
Rusia a "aranjat" alegeri si a initiat actiuni militare doar in zonele in care exista minoritati rusofone importante; stiu si ei cat de "iubiti" sunt in Romania sau Polonia ...
Nu cred ca tov. Putin (sau vreun acolit militaros) sa ia in considerare la modul serios un atac direct asupra Romaniei; despre invazie nici nu poate fi vorba, nu ar avea sprijin aerian / naval adecvat.
Asta nu inseamna ca nu vor face eforturi uriase in continuare pentru a destabiliza prin orice mijloace Rep. Moldova + tarile baltice.
In ceea ce priveste "bombele fara numar ale Rusiei": este o diferenta uriasa intre Rusia care a trecut la productia de razboi si statele aliate care inca se gandesc ce sa faca ... daca ne reamintim insa ce a insemnat ca SUA sa treaca la productia de razboi acum 80 de ani, ar trebui sa reevaluam situatia ...
Iar superioritatea aeriana totala pe care NATO o poate asigura in cateva zile inseamna si urmatorul lucru: nu va mai conta cate bombe/rachete are Rusia, nu vor mai avea cu ce sa le lanseze ...
Vorbim desigur de razboi conventional.

Edited by sdrc, 15 April 2024 - 11:01.


#16
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 02.12.2007
La cum merg lucrurile mie imi pare ca Romania vrea sa atace Rusia si nu invers. Avem deja conducatori care tot incearca sa bage Romania in razboiul altora.

#17
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,329
  • Înscris: 08.01.2021
Probabilitatea să interfereze in alegeri e 105%.
Nu-i nevoie să-i iubești pe rusi ca să le aperi interesele, e suficient doar sa faci alegeri care să le servească interesele și sa te expună.

#18
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 22.12.2015
Marele  atu ( dar si asta este relativ...in vremurile astea pline de  turbulente si agitatie  cu zgomot de arme ) al Romaniei  - cum spunea  analistul  Armand Gosu, poate cel mai avizat in privinta  Rusiei  -este ca Romania nu a fost niciodata parte a  Rusiei.
Pe cand Polonia si Tarile Baltice da....
Daca rusii ajung la  Odesa atunci este un mare pericol.
Momentan cam  10 % sanse de atac direct.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate