Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Contestare proces verbal amenda circulatie emis in baza unui HCL ce pare ilicit

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 16.01.2023
Eu cred că ar merge și o excepție de neconstitutionalitate, chiar daca durează câștig timp pentru finalizarea dosarului pilot, daca nu accepta instanță suspendarea.

Oricum, sa pui persoanele cu handicap și însoțitorii acestora sa caute locuri marcate special când ele nu exista sau sunt mereu ocupate mi se pare discriminare. Apoi sa le amendezi că nu au răbdarea necesară să stea o ora să găsească un loc liber marcat care se eliberează.

#20
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,796
  • Înscris: 21.03.2020
Persoana cu handicap ar trebui sa sune la politia locala cand gaseste locul ocupat...

#21
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 11.08.2003
... si (cred ca) la primarie pentru crearea unui loc de parcare aproape de resedinta, marcat corespunzator.

#22
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,796
  • Înscris: 21.03.2020
e chiar obligatoriu din ce stiu...

#23
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012
Ce-mi plac mie oamenii care dupa ce isi fac de cap, conduc beti, testeaza rachete prin localitati, alearga babele pe trecerea de pietoni sau lasa masina de-a-nplwea (nu e vorba de initiator, ca sa fie clar) alearga sa conteste nush ce litera scrisa gresit.

De-aia rade Budeanca de noi...

#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,796
  • Înscris: 21.03.2020
Aia e o fataloaie fricoasa care linge dorsala pesedeului ...

#25
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 16.01.2023

View PostOtineu, on 10 aprilie 2024 - 04:47, said:

Din experiența anterioară în justiție când am avut 7 amenzi din cauza rovinietei, toate câștigate, de fiecare dată instanța a motivat altfel. Deci, nu este o unitate de vederi la nivelul instanțelor. În consecință, sugestia mea este să treci în acțiunea pe care o depui toate motivele juridice pentru care consideri că acțiunea Poliției Locale este ilegală.
Dacă este un precedent în care s-a dovedit că acel act normativ este ilegal atunci șansele de a câștiga sunt foarte ridicate pentru că poți invoca hotărârea dată în cazul precedent.
La momentul actual consider că acțiunea la Avocatul Poporului nu te poate ajuta. Se poate depune acolo o sesizare, dar (1) nu știi dacă ți-o va lua în considerare, (2) dacă o ia în considerare, nu te ajută cu nimic deoarece decizia finală nu te va ajuta în cazul tău, ci în cazurile viitoare.
Poți să faci altceva. Când depui acțiunea în instanță să faci referire la ilegalitatea actului normativ local și, în același timp, să soliciți instanței să trimită această constatare la Înalta Curte de Casație și Justiție care, prin hotărârea luată, poate deființa acel act normativ. De asemenea, tot aici poți menționa dacă au fost cazuri când deciziile instanțelor de fond au fost contradictorii. În astfel de cazuri, procesul tău se suspendă până când se judecă cazul la ICCJ. Durează ceva, dar nu doar că se rezolvă cazul tău, dar se rezolvă și pentru altele în viitor.
NB Nu contează că HCL nu este lege. Nici Regulamentulde aplicare a Codului rutier nu este lege, ci este un act normativ aprobat în baza unui HG. Contează dacă actul normativ este întocmit conform Legii nr. 24/2000. Dacă s-au ars niște etape obligatorii atunci le ataci în instanță și, așa cum au câștigat și alții, așa ar trebui să le câștigi și tu. Deci, studiază cu atenție Legea nr. 24/2000. E foarte probabil ca în viața de zi cu zi să constați că multe acte normative emise de edili să nu respecte acest act normativ. Eu am descoperit în București cu duiumul.

CA a constat deja:

încălcarea prevederilor art.136 alin.1, alin.3 lit.a) și b) din Codul administrativ
încălcarea prevederilor art.40 alin.3 din Legea nr.24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative
încălcarea prevederilor art.128 alin.2 din OUG nr.195/2002 privind circulația pe drumurile publice“.

#26
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 22.08.2012

View PostGlCA_Contras, on 10 aprilie 2024 - 09:26, said:

e chiar obligatoriu din ce stiu...

De acord, cu tine.

Dar de acord cu ea cand rade de fatalai.

#27
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,796
  • Înscris: 21.03.2020
Mai fataloaica fara coloana vertebrala ca asta nu cred ca exista in tarisoara care este... Sosoaca e mascula neamului :)

#28
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014

View PostSterone, on 10 aprilie 2024 - 11:32, said:

CA a constat deja:

încălcarea prevederilor art.136 alin.1, alin.3 lit.a) și b) din Codul administrativ
încălcarea prevederilor art.40 alin.3 din Legea nr.24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative
încălcarea prevederilor art.128 alin.2 din OUG nr.195/2002 privind circulația pe drumurile publice“.

- Procesul încă  se judecă la Tribunalul Constanța, după ce CA a trimis spre rejudecare dosarul.

https://portal.just....8015&id_inst=36

https://portal.just....717&id_inst=118

- Ordonanța nr. 21 din 30 ianuarie 2002

Art. 9
(...)

m) să nu ocupe domeniul public cu vehicule în afara spațiilor marcate expres de administratorul domeniului public.

https://legislatie.j...Document/232340

#29
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015

View PostSterone, on 10 aprilie 2024 - 08:06, said:

Eu cred că ar merge și o excepție de neconstitutionalitate, chiar daca durează câștig timp pentru finalizarea dosarului pilot, daca nu accepta instanță suspendarea.

Oricum, sa pui persoanele cu handicap și însoțitorii acestora sa caute locuri marcate special când ele nu exista sau sunt mereu ocupate mi se pare discriminare. Apoi sa le amendezi că nu au răbdarea necesară să stea o ora să găsească un loc liber marcat care se eliberează.
Acestea sunt argumente de efect. Nu te împiedică nimeni să le menționezi. Dar fără argumentele juridice sunt egale cu zero.

View PostSterone, on 10 aprilie 2024 - 11:32, said:

CA a constat deja:

încălcarea prevederilor art.136 alin.1, alin.3 lit.a) și b) din Codul administrativ
încălcarea prevederilor art.40 alin.3 din Legea nr.24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative
încălcarea prevederilor art.128 alin.2 din OUG nr.195/2002 privind circulația pe drumurile publice“.
QED Atunci, la atac folosind aceste argumente juridice.

View PostKrystina, on 10 aprilie 2024 - 19:39, said:

- Ordonanța nr. 21 din 30 ianuarie 2002

Art. 9
(...)

m) să nu ocupe domeniul public cu vehicule în afara spațiilor marcate expres de administratorul domeniului public.

https://legislatie.j...Document/232340
Codul rutier are rang superior față de OG nr. 21/2002. O astfel e speță ar trebui clarificată și rezolvată de ÎCCJ.

#30
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 16.01.2023

View PostKrystina, on 10 aprilie 2024 - 19:39, said:



- Procesul încă  se judecă la Tribunalul Constanța, după ce CA a trimis spre rejudecare dosarul.

https://portal.just....8015&id_inst=36

https://portal.just....717&id_inst=118

- Ordonanța nr. 21 din 30 ianuarie 2002

Art. 9
(...)

m) să nu ocupe domeniul public cu vehicule în afara spațiilor marcate expres de administratorul domeniului public.

https://legislatie.j...Document/232340

Știu că dosarul s-a întors la Tribunal, bănuiesc că acolo e fondul însă nu știam de conținutul Ordonanței nr. 21 din 30 ianuarie 2002 și bine că mi ai zis până să lansez acțiunea, cumva se schimba treaba ... Adică trebuie sa schimb argumentația... eram convins că e făcătură lor povestea cu ocuparea domeniului public

Deși rămâne în picioare dosarul pilot, o să cer suspendarea dosarului meu pedinte de al lui.

Și mâine schimb motivarea.

Plângerea prealabilă am făcut-o și trimis-o deja, bine că nu am înaintat și plângerea contravențională.

O sa incerc și o excepție de neconstituționalitate.

În condițiile în care nu s marcate nici acum in 2024 toate locurile de parcare pare o gluma pretenția asta a lor în 2002, chiar o stupiditate sa limitezi posibilitățile de parcare Intr un municipiu doar la ce e marcat. Sunt mii de mașini parcate seara pe locuri nemarcate.

Mai degrabă ar avea câștig de cauză starea de necesitate și eroarea de fapt. O sa le dezvolt pe toate.

Edited by Sterone, 10 April 2024 - 21:32.


#31
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,665
  • Înscris: 13.12.2006

View PostSterone, on 10 aprilie 2024 - 21:24, said:


Plângerea prealabilă am făcut-o și trimis-o deja, bine că nu am înaintat și plângerea contravențională.


esti constient ca "plangerea prealabila" este de fapt un denunt penal, fara de care nu se pune in miscare actiunea penala, in cazul unor infractiuni?
nicidecum o "plangere" pe care o depui in prealabil unei alte "plangeri" mai serioase, mai bine argumentata, etc Posted Image

ce e aia plangere contraventionala?

#32
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 16.01.2023
"Procedura prealabila" din contencios, oboseala își spune cuvântul, încurc la ora asta plângerea cu procedura, adevărul e că le am lucrat pe amândouă in paralel dar am trimis doar una ...

(1) Înainte de a se adresa instanței de contencios administrativ competente, persoana care se consideră vătămată într-un drept al său sau într-un interes legitim, printr-un act administrativ unilateral, trebuie să solicite autorității publice emitente, în termen de 30 de zile de la data comunicării actului, revocarea, în tot sau în parte, a acestuia.



Plangerea contraventionala se refera la un tip de cerere prin care contravenientul contesta legalitatea procesului verbal de contraventie, incheiat de organul constatator. Cererea este facuta catre instanta competenta.

Edited by Sterone, 10 April 2024 - 21:47.


#33
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014

View PostOtineu, on 10 aprilie 2024 - 19:49, said:

Codul rutier are rang superior față de OG nr. 21/2002. O astfel e speță ar trebui clarificată și rezolvată de ÎCCJ.

Articolul 9 din OG nr. 21/2002 a fost modificat prin Legea nr. 273 din 25 noiembrie 2020, publicată în Monitorul Oficial nr. 1133 din 25 noiembrie 2020. După cum se știe, respectarea legilor în România este obligatorie. Dispozițiile OG nr. 21/2002 se aplică în ceea ce privește gospodărirea localităților urbane și rurale.

Din motivarea deciziei CA, se poate reține că nici judecătorii CA Constanța nu s-au pronunțat în sensul că dispozițiile OG nr. 21/2001 nu sunt aplicabile în speță.

Judecătorii au spus că „având în vedere obiectul de reglementare al OG nr.21/2002, al Regulamentului privind îmbunătățirea activității de gospodărire, protecția mediului, întreținere și înfrumusețare a municipiului Constanța aprobat prin HCL nr.77/2021 precum şi prevederile art.128 din OUG nr.195/2002 invocat de reclamant, se impune a se analiza dacă era sau nu necesar un aviz al IPJ Constanţa sau şeful poliţiei rutiere a judeţului Constanţa“.

Edited by Krystina, 11 April 2024 - 10:16.


#34
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View PostSterone, on 09 aprilie 2024 - 22:30, said:

Să facă locuri de parcare atunci. Să le marcheze. Nu poți să ai bloc turn cu 4 locuri de parcare marcate și încă 20 nemarcate și să amendezi că stau pe cele nemarcate.

Aici ai perfecta dreptate. Din nefericire trendul e dat de la Vest sa se taie locurile de parcare si pe cele putine ramase sa aiba acces doar cei ce au multi bani, adica in niciun caz angajatii, ca astia prin ordin de la Vest trebuie sa ajunga sa mearga doar cu autobuzul, ca in comunism, ca se reintoarce comunismul, e trendy si cool din nou dupa rebranduire.  

View PostGaSar, on 09 aprilie 2024 - 22:43, said:

Eu am locuit in Canada vreo 7 ani si ca sa imi pot inmatricula masina...
Nu cred ca e reala povestea ta, dar si daca ar fi nu ar trebui sa avem ca model o tara unde comunismul e in floare, ci sa continuam sa luptam zi de zi astfel iincat comunismul sa nu mai reapara in tara asta.
Si iti zic si de ce nu e reala, ca am rude care stau in Canada si niciodata nu au mentionat asa ceva, dar poate o fi din cauza ca nu sunt din categoria sociala a muncitoriilor si nici nu locuiesc in zonele destinate clasei muncitoresti. Nu contest ca e posibil ca in zonele de clasa muncitoare regulile probabil sunt mai drastice, sa descurajeze muncitorul sa aiba confort, sa mearga cu autobuzul ca ala e pentru clasa muncitoare. E un fapt cunoscut ca in Canada e un cancer comunist la cote inalte.

View PostSterone, on 09 aprilie 2024 - 23:44, said:

Eu am în îngrijire un bătrân cu handicap, dosar medical de 200 de file, afecțiuni multiple, daca tu crezi că pot să mă învârt cu mașina 30-40 min la fiecare programare la doctor până se eliberează un loc marcat înseamnă că n-ai deloc idee despre ce este vorba. Și atunci chiar discutăm degeaba.
Lux e mașina pentru puturoși, nu când chiar nu îți ajunge o zi sa le faci pe toate și mai ai și pe cineva bolnav cu tine.
Ati vrut locuri VIP pentru handicap, atunci invatati sa le folositi pe alea.
Nu va mai justificati si ascundeti dupa bunicul pentru orice, ca bunicul maine nu mai e si o sa fie grea trezirea la realitate.

View PostSterone, on 09 aprilie 2024 - 23:44, said:

Revenind ontopic m-ar interesa juridic ce șanse ar fi și pe ce temei sa invoc nulitatea PV emis în baza unui HCL ilicit, fata de care CA a constatat într-un alt dosar pilot lipsa prerogativelor esențiale, respectiv avizele necesare înaintea votării lui, care lipsesc cu desăvârșire.
E finala? Ca nu cred ca este din moment ce HCL e inca in vigoare.
Daca nu e finala e ca si cum n-ar fi fost. Cel mult poti cere amanarea pana cand se da o solutie pe speta HCL. Asta daca nu gasesti un judecator care sa iti anuleze de la sine putere sanctiunea bazata strict pe interpretarea sa personala a spetei. Se mai intampla si asa, am primit si eu o decizie care era motivata mai mult pe interpretarea personala a judecatorului a spiritului legii, nu a literei.
Dar depinde de speta, ca daca sanctiunea e ca ai parcat pe bulevardul Chisinau pe prima banda chiar si dupa lasarea intunericuului, sunt mai slabe sansele sa gasesti intelegere.

#35
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 16.01.2023

View PostKrystina, on 11 aprilie 2024 - 10:15, said:



Articolul 9 din OG nr. 21/2002 a fost modificat prin Legea nr. 273 din 25 noiembrie 2020, publicată în Monitorul Oficial nr. 1133 din 25 noiembrie 2020. După cum se știe, respectarea legilor în România este obligatorie. Dispozițiile OG nr. 21/2002 se aplică în ceea ce privește gospodărirea localităților urbane și rurale.

Din motivarea deciziei CA, se poate reține că nici judecătorii CA Constanța nu s-au pronunțat în sensul că dispozițiile OG nr. 21/2001 nu sunt aplicabile în speță.

Judecătorii au spus că „având în vedere obiectul de reglementare al OG nr.21/2002, al Regulamentului privind îmbunătățirea activității de gospodărire, protecția mediului, întreținere și înfrumusețare a municipiului Constanța aprobat prin HCL nr.77/2021 precum și prevederile art.128 din OUG nr.195/2002 invocat de reclamant, se impune a se analiza dacă era sau nu necesar un aviz al IPJ Constanța sau șeful poliției rutiere a județului Constanța“.

Nu s au pronunțat deoarece ar fi încălcat principiul dublei jurisdicții, nu cred s-a judecat fondul, cred că a fost respinsa pe cale de excepție.

Oricum vor rejudeca in limitele casării, o să cer suspendarea pedinte de acest dosar oricum deși cred că pot obține anularea PV pe excepția necesității și a erorii de fapt.

O sa incerc de dragul experienței sa deschid speță și în fața ombudsman, AP nu cred că se baga in așa ceva.

#36
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 16.01.2023

View PostKrystina, on 11 aprilie 2024 - 10:15, said:

Din motivarea deciziei CA, se poate reține că nici judecătorii CA Constanța nu s-au pronunțat în sensul că dispozițiile OG nr. 21/2001 nu sunt aplicabile în speță.
Speta colegului este anulare acte administrativ cu caracter normativ HCL nr. 77/26.03.2021, insa

in coditiile contestarii PV pe calea plangerii contraventionale nu pot sa pun in discutie decat aplicarea si continutul HCL nr. 77/26.03.2021, indiferent ce alt act normativ ii sta in spate, chiar daca este copiat identic.

PV de amenda va fi emis in baza acestui HCL. Intr-adevar,preferam sa nu aiba in spate un OG.

Totusi, excedent legalitatii HCL in cauza, trebuie gasita o solutie de echilibru in ponderarea  acestei prevederi dat fiind ca este imposibil sa parchezi mereu pe spatii marcate, nefiind toate marcate si nefiind de ajuns cele marcate de pana acum, fiind o realitate cotidiana obiectiva, faptul ca poti fi oricand amendat ca tu esti acela care - datorita obligatiilor familiale, a varstei, a starii de sanatate, a priceperii la condus - nu a gasit un loc de parcare marcat contravine cu normele constitutionale, prevederea ar fi prezentat echilibrul juridic necesar si o minima predictibilitate in momentul in care ar fi existat suficiente locuri marcate de parcare in fiecare domeniu public supus acestor prevederi.  O alta discriminare, care se aseaza la randul celorlalte, se produce astfel intre populatia rurala si cea urbana si precum si intre locul de rezidenta deoarece edilii nu au finalizat ion fiecare UAT marcajele in mod egal, nu in acelasi timp, nu cu aceeasi amploare, nu au aratat o preocupare eficienta in mod egal - dovada fiind bine cunoscutul fapt ca in anumite orase parcarile sunt o problema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate