Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Bani din cont BCR lipsa/furati

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022

Vizualizare mesajioni68939, pe 07 aprilie 2024 - 12:46, a scris:

Eu nu inteleg ce lege din Romania le permite sa ia din bani depusi pe motiv de taxe de administrare fara sa anunte clientul?
Asta este hotie

Daca anuntau vedeti ca o sa vi se i-a bani din cont erai sau nu de acord, dar nu ti se spune si mai si dau sms sa vi sa dai bani de administrare

Pai daca ai primit SMS nu inseamna ca te-au anuntat?
La deschiderea contului acum 6 ani nu ti-au comunicat si comisioanele? Ele se mai si modifica pe parcurs...dar trebuie sa te anunte inainte de modificare si aveai dreptul sa inchizi contul daca nu erai de acord.
Asta e , de acum inainte citeste cu atentie toate conditiile/termenii/comisioanele cand deschizi un cont, de orice fel.

Edited by danigoleman, 07 April 2024 - 12:50.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,695
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajioni68939, pe 07 aprilie 2024 - 12:39, a scris:

Anul asta au venit 3 sms ca sa platim iar taxa de adminstrare
Banii se tin in depozite, nu in conturi curente. Daca-i tii la depozit dobanda acopera fara probleme administrarea.

#21
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,840
  • Înscris: 01.09.2006

Vizualizare mesajioni68939, pe 07 aprilie 2024 - 12:42, a scris:

Ce dobanda, daca din 3000 euro in cont erau 2800 euro? aia 200 taxe de administrare
Tu ai facut depozite la termen, sau ai lasat banii in contul curent?

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,607
  • Înscris: 30.08.2017
Deci ai plătit 20 euro la deschidere cont apoi 180 în 6 ani, adică 30 euro pe an comision, adică 2.5 euro pe lună. Nimic spectaculos aici.

Dacă e conform contractului, unde este furtul?
Dobândă zero la cont curent e cam peste tot în lume, trebuia să deschizi depozit la termen cu reînnoire automată și capitalizare dobândă.

Edited by george_alexandru, 07 April 2024 - 13:01.


#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,787
  • Înscris: 21.03.2020
te-a pus dracu sa pui banii in BCR, asa patesti. Deschizi un cont Revolut si ii transferi pe toti acolo. Nu ai taxe de administrare la contul Standard....

#24
thursdayeighteen0523

thursdayeighteen0523

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.02.2024
Sigur nu ti-au fost furati banii, aia 200€ sunt comisioanele bancii.

#25
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,840
  • Înscris: 01.09.2006

Vizualizare mesajdanigoleman, pe 07 aprilie 2024 - 12:43, a scris:

Nu e posibil, ci sigur, cam toate au comision lunar la contul in euro. LA Raiffeisen de ex era 1.5 euro/luna cand am vrut sa deschid anul trecut.
Trebuie sa traiasca si ei din ceva, nu? Mai ales ca au happy-hour ala, unde iti face conversia la cursul BNR, pai lor ce le iese? Recupereaza din comision.
Am la BT,la Libra si la CEC conturi in euro si nu am platit niciodata vreo taxa de administrare si aveam impresia ca doar la conturile in lei mai baga bancile taxe de administrare.
De-aia zic ca nu inteleg cum gasiti fix bancile astea cu taxe de administrare cont de euro.

#26
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,787
  • Înscris: 21.03.2020
daca pui in cont de economii, Revolut iti da si o dobanda mica acolo...

la BCR daca mergi cu OP la ghiseu iti ia taxa 30 de RON minim... Posted image

Edited by GlCA_Contras, 07 April 2024 - 13:05.


#27
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,715
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajdanigoleman, pe 07 aprilie 2024 - 12:40, a scris:

Pai se stie ca bancile romanesti percep comisioane ptr conturile in valuta.
Si e si logic, daca tu ai vrea doar sa ii  tii acolo si sa nu platesti nimic, bancii  ce ii iese? De ce ti-ar tine banii, pe care tu ii poti scoate oricand (Daca e cont curent)?

Daca ai dorit doar sa pastrezi banii in euro in loc de lei pe motiv de depreciere a cursului, cel mai bine ii pastrai cash.
Nu se intelege ce fel de cont era. Daca era cont curent de unde dobanda?
Nu chiar toate.
Și acum șase ani existau bănci românești care nu comisionau contul de euro. Important era să te informezi înainte. Ca să dau exemplu concret, La Libra Bank unde am cont de mai bine de șapte ani și n-am plătit niciun comision, nici pentru contul de euro, nici pentru contul de lei.

Dar e adevărat că sunt unii care vor conturi și depozite doar la bănci mari, conturi cu comisioane Pe măsură, și apoi se plâng de faptul că ajung pe minus.
Băncile mai mici sunt soluția întotdeauna, pentru că încearcă să atragă clienții prin comisioane mai mici și multe alte gratuități și beneficii.

Edited by wertyck, 07 April 2024 - 13:06.


#28
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,787
  • Înscris: 21.03.2020
De obicei in plasa bancilor astea "mari" pica doar batranii....

#29
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022

Vizualizare mesajech, pe 07 aprilie 2024 - 13:03, a scris:

Am la BT,la Libra si la CEC conturi in euro si nu am platit niciodata vreo taxa de administrare

Intr-adevar, la CEC am si eu contul multicurrency si intr-adevar nu se ia niciun comision.

Cred ca e o solutie buna ptr initiator.

La BT platesti absolut zero lunar? Ca tot aveau niste comisioane pe tot pachetul parca.

Edited by danigoleman, 07 April 2024 - 13:09.


#30
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,715
  • Înscris: 13.03.2005
Da, și BT cu toate comisioanele lor, contul de euro nu era comisionat nici acum 6 ani(și nici acum) și puteai să ții banii liniștit acolo, fără să îți scadă valoarea lor.


#31
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,840
  • Înscris: 01.09.2006

Vizualizare mesajdanigoleman, pe 07 aprilie 2024 - 13:07, a scris:

La BT platesti absolut zero lunar? Ca tot aveau niste comisioane pe tot pachetul parca.
La BT nu platesti nimic daca ai incasari de minim 300 lei pe luna si abonament Salut. Si nu cred ca e mare scofala sa plimbi 300 de lei prin cont lunar.
La Libra e si mai simplu, nu ai nevoie de niciun rulaj.

#32
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 13.09.2022

Vizualizare mesajech, pe 07 aprilie 2024 - 13:15, a scris:

La BT nu platesti nimic daca ai incasari de minim 300 lei pe luna si abonament Salut. Si nu cred ca e mare scofala sa plimbi 300 de lei prin cont lunar.
La Libra e si mai simplu, nu ai nevoie de niciun rulaj.

Aha, inseamna ca pe mine m-au pacalit, ultima data cand mi-am schimbat cardul mi-au bagat un "abonament" de 7 lei, chipurile cica sa nu mai platesc comision cand imi intra bani... Am zis ca 7 lei pe luna nu e mare lucru. Inteleg ca pot sa revin la Salut?
Practic eu dau 12 lei pe luna, 7 abonamentul plus 5 sms alert.

Edited by danigoleman, 07 April 2024 - 13:18.


#33
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,840
  • Înscris: 01.09.2006

Vizualizare mesajdanigoleman, pe 07 aprilie 2024 - 13:17, a scris:

Aha, inseamna ca pe mine m-au pacalit, ultima data cand mi-am schimbat cardul mi-au bagat un "abonament" de 7 lei, chipurile cica sa nu mai platesc comision cand imi intra bani... Am zis ca 7 lei pe luna nu e mare lucru. Inteleg ca pot sa revin la Salut?
Practic eu dau 12 lei pe luna, 7 abonamentul plus 5 sms alert.
Pai nici la Salut nu platesti comision cand intra bani in cont.
Daca initial ai avut Salut si ti-au schmbat abonamentul pe acest motiv ... clar te-au mintit.
Bine, cunosc persoana care s-a dus la banca tocmai pentru a-si face abonament Salut si s-a intors cu acest abonament de 7 lei, deci sunt experti la asa ceva :lol:
A trebuit sa se mai duca inca o data ca sa-si faca abonament Salut.

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,607
  • Înscris: 30.08.2017
Care e faza cu abonentul ăsta? La BT nu e la fel ca la restul, deschizi un cont, cu sau fără comisioane, și aia e?
7 lei ca să nu plătești comision când îți intră bani în cont? :lol:

#35
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,840
  • Înscris: 01.09.2006
Cred ca la mai multe banci sunt astfel de pachete, abonamente. Si la CEC au. La Libra nu cred ca au.
Da, la BT e un pachet numit 365 parca, la 7 lei, si printre "beneficii" figureaza ceva gratuitate la incasari.
Dar aceeasi gratuitate o ai si la pachetl Salut, care e gratuit ...
Bine, astea se aplica la contul de lei, dar nu cred ca poti face cont de euro fara cont de lei.

#36
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 24.04.2013
Incepand cu 2014, la BCR era principiul ca daca ai depozit in valuta respectiva atunci contul curent nu se comisiona. Deci daca initatorul avea banii depusi in depozit, nu avea comision. SItuatia s-a schimbat insa acum cativa ani (nu mai stiu exact cand) si aceasta regula a fost eliminata, trecandu-se la comisionare indiferent daca ai sau nu depozite. Au trimis notificare din timp (vreo 60 de zile?) cand au facut aceasta modificare, trebuia doar sa nu o ignori…

Comisionul de administrare pentru fiecare cont in valuta a variat in timp. Posibil sa fi fost si gratis, a fost si 4,50LEI/luna (si inca mai este, in anumite conditii pentru anumiti clienti), acum standard este  20LEI/luna. Deci da, in cativa ani se pot aduna usor comisioane de 200EUR.

Edited by sags, 07 April 2024 - 13:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

bucuradrian

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate