Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Baterie originala S10e se mai gaseste?

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
Ma gandeam sa inlocuiesc bateria de la S10e, dar nu stiu daca de ex intr-o reprezentanta Samsung as mai gasi varianta originala. Am mai luat din trecut de pe Cel.ro si cumva tinea mai rau decat cea cu care venise telefonul. Stiti cumva vreun service care ar avea optiunea asta?

#2
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 23.09.2017
Daca merita sau nu, tu decizi.


esd   https://esdrom.ro/estimare-cost/
308 lei

ESTIMARE COST REPARAȚIE
308.7 Lei
Piesă: Baterie
Preț Piesă: 140.49 Lei
Manoperă: REPARATIE TELEFON/TABLETA
Preț Manoperă: 140 Lei
Include Adeziv: Da
Preț Adeziv: 28.21 Lei
Costul este informativ, actualizându-se frecvent pe fondul fluctuațiilor prețurilor producătorilor. Prețul final va fi comunicat după verificarea telefonului / tabletei.
PREȚURILE CONȚIN TVA

Edited by alex342, 04 April 2024 - 11:53.


#3
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008
[email protected]

Am trimis mail anul trecut prin Noiembrie. In poza sunt service-urile autorizate. Daca nu sunt in orasul tau poti trimite si prin curier.
Atat era constatarea atunci:

Attached Files



#4
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Nu cred ca mai gasesti originala, dar cum de ai reusit sa o bulesti?
Eu am S10 plus, cred ca este ceeasi gen cu al tau, si tine destul de bine,

#5
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 24.06.2008

View Postalex342, on 04 aprilie 2024 - 11:52, said:

Daca merita sau nu, tu decizi.


esd   https://esdrom.ro/estimare-cost/
308 lei

ESTIMARE COST REPARAȚIE
308.7 Lei
Piesă: Baterie
Preț Piesă: 140.49 Lei
Manoperă: REPARATIE TELEFON/TABLETA
Preț Manoperă: 140 Lei
Include Adeziv: Da
Preț Adeziv: 28.21 Lei
Costul este informativ, actualizându-se frecvent pe fondul fluctuațiilor prețurilor producătorilor. Prețul final va fi comunicat după verificarea telefonului / tabletei.
PREȚURILE CONȚIN TVA

Aia sunt saracii pe alta planeta.Eu am spart displayul la un s10 plus si nu vor sa schimbe displayul decat daca schimb si bateria.Pai ce treaba are una cu alta?Tepari pe fata!

ESTIMARE COST REPARAȚIE×
1506.59 LeiPiesă: Modul Display
Preț Piesă: 1185.11 Lei
Manoperă: REPARATIE TELEFON/TABLETA
Preț Manoperă: 140 Lei
Include Adeziv: Da
Preț Adeziv: 30.87 Lei
Baterie: 150.61 Lei
La înlocuirea ansamblului display este obligatoriu și schimbarea bateriei. Costul acesteia este înclus in prețul final
Costul este informativ, actualizându-se frecvent pe fondul fluctuațiilor prețurilor producătorilor. Prețul final va fi comunicat după verificarea telefonului / tabletei.

Edited by george_eu25, 04 April 2024 - 12:16.


#6
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 13.08.2020
https://www.gsmnet.r...ack-gh82-18825a

Poftim, e originală service pack. Am luat una tot de aici pentru un A52s și am schimbat-o singur acasă. Vezi aici postarea https://forum.softpe.../page__st__2034  Dacă te pricepi o rezolvi în maxim 1 oră.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4UkYAdeH8wQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002

View Postgeorge_eu25, on 04 aprilie 2024 - 12:15, said:

Aia sunt saracii pe alta planeta.Eu am spart displayul la un s10 plus si nu vor sa schimbe displayul decat daca schimb si bateria.Pai ce treaba are una cu alta?Tepari pe fata!
1506.59 Lei
Baterie: 150.61 Lei
Pentru a schimba display-ul, trebuie incalzit telefonul, ceea ce poate afecta bateria.
Probabil ca sufla si in iaurt dupa ce au patit cu note 7. Oricum costul bateriei este de 10% din pretul total al reparatiei.

#8
gsmcomputer

gsmcomputer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.08.2007
Salut, eu de aici cumpar si nu am avut probleme : https://servicepack....cumulator-g970/

#9
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,530
  • Înscris: 06.08.2015

View Postgsmcomputer, on 04 aprilie 2024 - 12:45, said:

Salut, eu de aici cumpar si nu am avut probleme : https://servicepack....cumulator-g970/
si eu am cumparat  2 bucati s8 si s7 bunicele. dar nu ca originalele
akku polarcell am luat .scumpe . nu sunt capacitatile reale. am 3 bucati de la ei
s7- tine bine
iphone 6s a cedat dupa 3 luni
iar acum xr meu- 5 ore viata fara functia de economisire- 6 cu functia de economisire. are aproximativ 3 saptamani -1 luna. pe aici
mai bine dai mai mult decat sa umblii toata ziua prin el. dar nu te astepta la ceva wow
montate de mine acasa

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004

Vizualizare mesajgeorge_eu25, pe 04 aprilie 2024 - 12:15, a scris:

Aia sunt saracii pe alta planeta.Eu am spart displayul la un s10 plus si nu vor sa schimbe displayul decat daca schimb si bateria.Pai ce treaba are una cu alta?Tepari pe fata!
La toate telefoanle Samsung bateria e la pachet cu display-ul dac schimbi display-ul. Asa a fost de ani de zile - e din proiectare.
Cel mai misto e cand schimbi display-ul in garantie si primesti si bateria noua.

#11
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View PostNoleafclover, on 04 aprilie 2024 - 11:46, said:

Ma gandeam sa inlocuiesc bateria de la S10e, dar nu stiu daca de ex intr-o reprezentanta Samsung as mai gasi varianta originala. Am mai luat din trecut de pe Cel.ro si cumva tinea mai rau decat cea cu care venise telefonul. Stiti cumva vreun service care ar avea optiunea asta?
Din păcate originală nu s-a găsit niciodată si nici nu se va găsi.
In aceiași situație am fost acum aproape un an jumate ,tot cu un S10e.....am dus tel la un service (Promos RG) autorizat Samsung din Brașov , bateria pusă de ei ținea puțin mai mult decât cea din telefon.
Crezând că mi-au pus una folosită ori ținută in condiții improprii am decis să cumpăr si eu una(130 lei) de pe Servicepack.ro+adezivul de capac și am înlocuit-o singur..
La fel si aceasta , ținea o idee mai mult ca cea din telefon, iar pe aplicația Accubattery îmi dădea doar 2700 mAh(baterie nouă)
-Ambele baterii arătau IDENTIC ca cea din telefon (atașez poză).
*În prezent sunt într-o dilemă , trebuie să înlocuiesc DIN NOU BATERIA,nu doresc să renunț la telefon,este excelent..
**Prima data fusesem la București la ESD,nu aveau baterie pe stock așa că nu am dorit să las tel la ei... dar MĂ ÎNDOIESC CĂ ACELEA SUNT CE TREBUIE.. până la urmă nu am de ales si voi incerca varianta ESD .
*** Din câte m-am interesat pe la cei care au service-uri gsm ,cel puțin la Samsung, originală nu există decât cea pusă de fabrică de prim montaj, ulterior sunt panarame.

Attached Files


Edited by missionnad, 04 April 2024 - 17:32.


#12
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 23.09.2017

View Postmissionnad, on 04 aprilie 2024 - 17:29, said:

nu doresc să renunț la telefon

Deci ai pus una in service autorizat samsung, apoi ai cumparat tu una 130 si acum vrei sa mergi la esd.

~250 + 130 + ~300 = ~700 lei plus drumuri benzina etc. Cam mult. Mai bine schimbi telefonul, il vinzi, mai iei si de pe el ceva.

#13
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Postved3neu, on 04 aprilie 2024 - 11:59, said:

[email protected]

Am trimis mail anul trecut prin Noiembrie. In poza sunt service-urile autorizate. Daca nu sunt in orasul tau poti trimite si prin curier.
Atat era constatarea atunci:
Repet,la Promos în Brașov am dus eu S10e-ul în August 2022, bateria montată de ei o mare dezamăgire.
Sigur si cea de la ESD in București e la fel , doar că....pe bani mai mulți.

View Postalex342, on 04 aprilie 2024 - 17:34, said:



Deci ai pus una in service autorizat samsung, apoi ai cumparat tu una 130 si acum vrei sa mergi la esd.

~250 + 130 + ~300 = ~700 lei plus drumuri benzina etc. Cam mult. Mai bine schimbi telefonul, il vinzi, mai iei si de pe el ceva.
Nu e cam mult,cea pusă în august 2022 la Promos în Brașov a costat 180 cu totul ,iar cea pusă de mine 150 cu tot cu kitul de adeziv (aici scădem manopera
A trecut  mai bine de 1 an jumate, a doua baterie e in telefon, binenteles că ține puțin ,deci altă soluție nu am decât ESD... după cum am zis și aici va fi "aceiași Marie" ca la Brașov doar că....mai scump.

View Postmarius2k, on 04 aprilie 2024 - 12:08, said:

Nu cred ca mai gasesti originala, dar cum de ai reusit sa o bulesti?
Eu am S10 plus, cred ca este ceeasi gen cu al tau, si tine destul de bine,
Mă scuzi ,sunt telefoane apărute in martie 2019.
În urma încărcărilor full zilnice până la 100 % bateriile se degradează,asadar dupa 3 ani-3 jumate acestea se cer schimbate....la care mai pui si faptul că S10e nu prea avea bateria ok ,deci trebuia încărcat zilnic.
In cazul tau sigur nu te incadrezi în cele expuse de mine mai sus, adică încărcări zilnice până la 100% timp de 3 ani jumate.

View Postgsmcomputer, on 04 aprilie 2024 - 12:45, said:

Salut, eu de aici cumpar si nu am avut probleme : https://servicepack....cumulator-g970/
Culmea că de aici am luat si eu ptr al meu S10e ....o mare dezamăgire (cel puțin ptr tel meu)...nu știu cum or fi bateriile ptr tel din seriile interioare (non S)

View Postgogosaru100, on 04 aprilie 2024 - 12:54, said:


si eu am cumparat  2 bucati s8 si s7 bunicele. dar nu ca originalele
akku polarcell am luat .scumpe . nu sunt capacitatile reale
Exact asta e problema, ambele baterii noi nouțe numai aveau capacitățile reale (cu toate că arătau IDENTIC ca cea din telefon) ,undeva la 2700 mAh îmi arăta pe Accubattery...asta in timp ce bateria originala din telefon încă avea 2500mAh.

#14
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008

Vizualizare mesajeiffel, pe 04 aprilie 2024 - 13:39, a scris:

La toate telefoanle Samsung bateria e la pachet cu display-ul dac schimbi display-ul. Asa a fost de ani de zile - e din proiectare.
Cel mai misto e cand schimbi display-ul in garantie si primesti si bateria noua.

Exact, prin februarie am trimis pentru cineva din familie un Galaxy A53 la garanţie care nu se mai deschidea. S-a întors înapoi cu placa de bază, bateria şi displayul schimbat.
Nu cred că problema pe care o avea era legată de toate 3 componente la un loc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate