Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Vi se pare ca se abuzeaza in ultimii ani de mersul la psiholog?

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 18.10.2011
Nu stiu daca mi se pare mie, dar aud in tot felul de comunitati de tot felul de mers la terapie (?) cu copilul, de prea dese diagnostice de autism, ADHD, tot felul de tulburari etc etc.


Vi se pare un abuz, un hiper/extracare nenecesar chiar daunator, o moda a societatii moderne? Acum 30-40 de ani existau destule probleme (chiar mult mai multe), bullyingul de tot felul era la ordinea zilei, si totusi rareori vedeai ca mergea lumea la psiholog/psihiatru - bine, era o stigma, era invers, nu se apela decat in ultimul moment.

Care sunt diverse situatii /patternuri pe care le-ati intalnit si in ce situatii psihologul a ajutat? Eu vad multe porbleme aproape ireparabile, aka "daca barbatul ma abuzeaza si nu am cum sa plec, nu ma poate ajuta psihologul /psihiatrul", sau "daca am salariul mic si nu ma pot recalifica, nu ma poate ajuta o terta persoana", "daca e traficul de r#h$t si trebuie sa fac drumul asta zilnic, nu ma poate ajuta psihologul" etc - in afara de cazurile evidente (risipa alimentara, stiu si eu diverse traume din trecut, obsesii etc). Ce probleme rezolva obiectiv, pana la urma, psihologul? Cine si cand poate recomanda asemenea terapii? Medicii? Si pe ce baza?
Nu vorbim de adictii evidente (jocuri de noroc, alcool) in care vietile persoanei in cauza sunt evident modificate etc.

Edited by aaaa4567, 21 March 2024 - 22:31.


#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,769
  • Înscris: 08.10.2004
in general psihologul e unu care nu da 2 bani pe tine da la care te duci sa te plangi ca sa te simti bine dupa aia...in trecut fiecare gospodarie avea un psiholog propriu...era bunica si ea chiar tinea la ai ei...

#3
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Se ''abuzeaza '' cu preturile nesimtite care le au,niste excroci ''pisihologii' astia care pacalesc oamenii unii cu probleme altii cu probleme inchipuite.

#4
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.11.2023
Nu prea cred ca se abuzeaza in general, insa aici in DE nu se plateste daca mergi la psiholog, e acoperit de casa de sanatate.

#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,735
  • Înscris: 06.07.2005
Am observat ca pe forumul asta se demonizeaza destul de des meseria de psiholog, pesemne sunt fie oameni patiti cu incompetenti, fie atotstiutori.

In a nutshell, psihologul te ajuta sa-ti redresezi creierul cand o ia pe aratura, atunci cand tiparul tau de gandire se duce intr-o directie care nu te ajuta(sau iti face rau).

Vizualizare mesajaaaa4567, pe 21 martie 2024 - 22:28, a scris:

Eu vad multe porbleme aproape ireparabile
Multe din astea sunt piedici din capul nostru sau, cel putin, persoanele alea ar avea o viata cu ceva mai putina suferinta printr-o schimbare de perspectiva.

Din experienta personala, am nimerit din prima un super terapeut si efectiv sunt alt om. Nici nu prea aveam bani cand am cerut ajutor si mi-a cerut o suma modica, muult sub pretul pietei. In cercul de apropiati cunosc cazuri similare. Am o amica psiholog foarte implicata. Alta la fel, dar e abia la inceput de drum.
De curand am vazut pe social media un psiholog care spunea ca femeile sunt abuzate doar in cazul in care sunt certarete si "nefeminine" Posted image
Ca in orice domeniu, sunt fel de fel de oameni.

#6
Palatinatul

Palatinatul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 09.12.2022
Nu cred că se abuzează, ba chiar din contra - mai e mult de lucrat împotriva stigmei acesteia care există cu privire la a avea grijă de sănătatea ta mintala și de a merge la psiholog.

#7
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 04.09.2013
Toate echipele de fotbal serioase au psihologi. Nu cred ca abuzeaza de ei.

Generatiile mai tinere (20-40 de ani) sunt mai deschise la a incerca lucruri noi si nu prea le intereseaza ce zic altii, in timp ce generatiile anterioare sunt mai conservatoare si mereu sunt atenti sa nu ii vorbeasca lumea. Nu?

#8
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.11.2023
Din punctul meu de vedere, domeniul asta inca nu exista in Romania, adica nu se lucreaza deloc pe partea de psihologie/psihiatrie. Si treaba asta se vede, daca te pricepi putin vezi o gramada de oameni intre cunoscuti care au probleme de genul insa refuza sa le rezolve de teama ca apropiatii ar spune ceva. Totusi societatea romaneasca e inca la nivelul la care lumea se baga peste tot in viata ta (alta problema din domeniul despre care discutam).

#9
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 15.01.2014
Nu știu dacă se abuzează sau nu, personal nu cunosc pe nimeni care să se includă în exemplul tău.

Cred că un psiholog te poate ajuta sa repari niste chestii anormale dobândite din diferite cauze.
Rata de succes variază ca multe alte lucruri în viață.

#10
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.11.2023

View PostpexCom, on 21 martie 2024 - 23:24, said:

Nu știu dacă se abuzează sau nu, personal nu cunosc pe nimeni care să se includă în exemplul tău.

Cred că un psiholog te poate ajuta sa repari niste chestii anormale dobândite din diferite cauze.
Rata de succes variază ca multe alte lucruri în viață.

Un psiholog in primul rand te ajuta sa constientizezi niste probleme pe care le ai si refuzi sa le vezi. Apoi sa le rezolvi....

#11
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,113
  • Înscris: 15.08.2005
pe vremea lui Ceasca' oamenii erau ocupati sa faca rost de cele necesare vietii si nu aveau timp si bani de psiholog
care avea cate o problema o rezolva fie batandu-se cu altii pe strada sau la carciuma, fie ptr aia mai natafleti batandu-si nevasta acasa

acum daca te bati cu unul pe strada risti sa te alegi cu dosar penal, condamnare cu suspendare sau chiar cu executare, ce inseamna ca nu vei putea sa te angajezi aproape pe nicaieri, ca toti zic ca esti violent
mai ramane batutul nevestei, asta daca nu cumva cheama si ea politia, resp mersul la psiholog. dintre astea doua cea mai usoara e ultima Posted Image

Edited by rexx, 21 March 2024 - 23:26.


#12
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 18.10.2011

View Postgiuliani2, on 21 martie 2024 - 23:25, said:

Un psiholog in primul rand te ajuta sa constientizezi niste probleme pe care le ai si refuzi sa le vezi. Apoi sa le rezolvi....
Dar multe probleme sunt nerezolvabile, greu rezolvabile etc. Un parinte /sot abuziv de care nu te poti desparti (locuinta comuna etc), un sef abuziv, traficul de cosmar, o problema de sanatate a copilului, un parinte cu dementa etc. satrea socitatii, faptul ca nu sunt respectat ca profesor de exemplu. Cum m-ar putea ajuta un psiholog in cazuri ca asta, ca greu inteleg... Ma face sa accept, pur simplu? Ca asta nu o consider rezolvare...

Edited by aaaa4567, 21 March 2024 - 23:55.


#13
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 04.11.2023

Vizualizare mesajaaaa4567, pe 21 martie 2024 - 23:54, a scris:

Dar multe probleme sunt nerezolvabile, greu rezolvabile etc. Un parinte /sot abuziv de care nu te poti desparti (locuinta comuna etc), un sef abuziv, traficul de cosmar, o problema de sanatate a copilului, un parinte cu dementa etc. satrea socitatii, faptul ca nu sunt respectat ca profesor de exemplu. Cum m-ar putea ajuta un psiholog in cazuri ca asta, ca greu inteleg... Ma face sa accept, pur simplu? Ca asta nu o consider rezolvare...

Nu ma pricep, insa exact pentru motive de genul de mai sus e nevoie de consiliere psihologica.  De un sot abuziv te poti desparti oricand, de un sef abuziv/lipsa respectului la profesori de asemenea. Da, scoietatea romaneasca e in multe puncte profund stricata si nu poti tu sa faci ordine, insa in alte situatii chiar ajuta.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,792
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajaaaa4567, pe 21 martie 2024 - 22:28, a scris:

Vi se pare un abuz, un hiper/extracare nenecesar chiar daunator, o moda a societatii moderne?
Mi se pare ca de fapt mergem foarte putini, multi oameni cu dificultati de natura psihica nu sunt diagnosticati sau tratati.

Edited by andreic, 22 March 2024 - 00:18.


#15
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,393
  • Înscris: 13.01.2011

Vizualizare mesajaaaa4567, pe 21 martie 2024 - 23:54, a scris:

... Cum m-ar putea ajuta un psiholog in cazuri ca asta, ca greu inteleg... Ma face sa accept, pur simplu?...
Normal, poate ești dilimandros, din moment ce alții suportă cu mult mai mult stres.

Vizualizare mesajaaaa4567, pe 21 martie 2024 - 23:54, a scris:

... Ca asta nu o consider rezolvare...
Vezi?!
Ești conflictual  😂

Vizualizare mesajgiuliani2, pe 22 martie 2024 - 00:17, a scris:

...  De un sot abuziv te poti desparti oricand...
Hm, ultima știre din Ro, ultimul caz grav, o femeie a fost omorîtă, pentru că dorea să divorțeze.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,035
  • Înscris: 20.10.2015
E un lucru bun mersul la psiholog.

Dpmdv, mie imi e teama stiind in ce hal e sistemul de invatamant romanesc

#17
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,025
  • Înscris: 14.11.2006

Vizualizare mesajUn-ZeU, pe 21 martie 2024 - 22:43, a scris:

Se ''abuzeaza '' cu preturile nesimtite care le au,niste excroci ''pisihologii' astia care pacalesc oamenii unii cu probleme altii cu probleme inchipuite.
și care ar fi preturile alea nesimtite? serviciul e decontat de CAS daca ai trimitere

sunt multe cazuri in care se apeleaza: atacuri de panica, dependente (pacanele, pariuri) probleme de cuplu, dosare de handicap, trimitere de la pshiatru sau alt medic.  sunt multi copii cu probleme , mult mai multi fata de generatiile anterioare.  de vorbire, de comportament etc. se vede si la stiri.

sunt multi psihologi care profeseaza fara drept (nu au acreditare de la colegiu). daca vreodata mergeti să le cereti să va arate acreditarea. acesta se obtine dupa mai multi ani de cursuri si supervizare.

#18
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.05.2013
inițiator, ai pus problema de parcă întrebai despre terapeuții cu îngeri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate