Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Sertizare papuci izolati?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
Producatorii recomanda din pozitia unor aplicatii industriale, ca sa nu fie raspunderea lor, respectiv ca sa nu introduci inca o etapa de control de calitate. Acasa nu e mare schema chiar si sa faci un test destructiv pe un conductor de proba daca folosesti o combinatie mai originala de papuci si prese.
Printre inventiile mele, cand nu imi trebuia decat o bucata de anume cablu/papuc mare, a fost sa sertizez papucul cu un cric hidraulic si o bila de rulment sub platforma unei autoutilitare. Ajutam pe cineva, dar, din cate stiu, cablul ala merge si azi la un troliu electric.

#38
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Treaba sta in felul urmator: eu chiar am avut clestele acela cu presare hexagonala cu bacuri rotative.
L-am luat din Dedeman.
L-am testat si pe sectiuni mici si pe sectiuni mai mari.
Rezultatele sunt sub orice critica.

La inceputul anului am facut curatenie si l-am dat la fier vechi. Pacat ca l-am dat ca v-as fi aratat ce poate face.

Eu intre timp mi-am luat scule Klauke gama R pana la 70mmp (pentru cabluri de baterii sisteme PV). Si un mic stoc de papuci Klauke R.
E din cu totul alt film.
Papuci: https://www.klauke.c...ndard-type-4957
Cleste: https://www.klauke.c...d-type-6-120-mm

"Standard type" la Klauke inseamna seria R...este un standard neoficial pe care-l respecta mai multi producatori (Klauke, Haupa, Cimco, etc). La unii producatori se numeste "euro type".

Exista si un standard oficial DIN 46235 pentru papuci tubulari. Papucii au alte dimensiuni si necesita alte scule pentru presare.
Mie papucii DIN 46235 mi se par cam prea mari si la unele invertoare efectiv nu incape in partea de jos unde se leaga bateria. De aceea am mers pe gama R.
Papucii pot fi recunoscuti dupa tubul foarte lung si marcaje cu liniute pentru numarul de presari si pozitia de presare (atat pt presare ingusta 5 mm cat si presare lata 10 - 13 mm).

Klauke mai are o gama "low cost" seria L (Light). Are papuci si scule compatibile.
Papucii seria L se gasesc pe la noi in magazinele de bricolaj.
https://www.klauke.c...ugs-l-series-cu


Alta varianta mai low-cost de calitate decenta sunt papucii BM Group. Gasiti la TME un stoc foarte bun de papuci si cleste compatibil.
BM018371 (50M8):  https://www.tme.eu/r...olate/bm-group/
Cleste: https://www.tme.eu/r...m-group/bm-512/

#39
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Deci, vorbim impreuna si ne intelegem separat.
Eu zic ca acel cleste din linkul dat de acel coleg este o parnaie si ca sunt clesti, tot cu strangere hexagonala, cu bacuri rotative, care fac o treaba buna dar la alte preturi.
Tu zici ca nu este ok strangerea hexagonala dar ti-ai luat cleste bun de la klauke care face strangere hexagonala si are bacuri rotative. Posted Image

Bun asa.

#40
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,444
  • Înscris: 06.06.2006
Presele alea hexagonale ieftine de prin magazinele de bricolaj sunt cam praf sincer.
De regula merg doar cu papucii L de la Klauke.

#41
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,635
  • Înscris: 31.01.2010
Sint la preturi onorabile prese hideaulice bunute.

#42
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpetman, on 12 martie 2024 - 12:30, said:

Eu zic ...
Tu zici ca exista un cleste "panaceu universal".
Eu iti spun din experienta ca nu exista si ca trebuie clestele potrivit pentru tipul de papuc folosit.
  • Papucii BM Group, sertizati cu cleste rotativ Klauke seria R se smulg relativ usor de pe cablu.
  • Papucii Klauke seria R, sertizati cu cleste rotativ BM Group sunt presati prea tare, fac "aripioare" iar litzele sunt prea strivite, alungite si slabite.
Daca te uiti in cataloage la diametrul interior si exterior al tubului la fiecare, o sa intelegi imediat de ce.

View Postpetman, on 12 martie 2024 - 12:30, said:

Tu zici ca nu este ok strangerea hexagonala dar ti-ai luat cleste bun de la klauke care face strangere hexagonala si are bacuri rotative.
Eu am zis doar ca producatorii de papuci nu recomanda strangerea hexagonala pentru conductori clasa 5 de flexibilitate.

Dar daca vrei sa aprofundam acest subiect, atunci putem discuta: din testele mele, eu consider ca e totusi acceptabila si mecanic si electric.

#43
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.03.2006
cat va certati voi pe 2 clesti vine dorel electrozugravul si strange cu patentul, daca nu si-a baut ultimii neuroni ferifica daca iese cablul din papuc, daca nu .. sa speram ca exista un diferential pe undeva

pam pam

#44
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,635
  • Înscris: 31.01.2010
S-au vazut si conectori N pentru LMR 400  si RG213 sertizati cu pantentul...

#45
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011

View Postsuperbec, on 12 martie 2024 - 15:27, said:

cat va certati voi pe 2 clesti vine dorel electrozugravul si strange cu patentul, daca nu si-a baut ultimii neuroni ferifica daca iese cablul din papuc, daca nu .. sa speram ca exista un diferential pe undeva

pam pam

Diferential care sa faca ce mai exact? Acesta nu detecteaza contactul electric cu problemele, pe care se disipa putere.

#46
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.03.2006

View Posty0z, on 14 martie 2024 - 11:11, said:

Diferential care sa faca ce mai exact? Acesta nu detecteaza contactul electric cu problemele, pe care se disipa putere.

cand iese firul din papuc'' ce se pateste?  :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate