Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Sfat stare sapa autonivelantă

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,026
  • Înscris: 03.12.2005
Planseele de lemn au o oarecare flexibilitate cu care cimentul nu se impaca. Peste asta, romanii in general nu folosesc elemente de lemn suficient de groase ca sa mentina deformarea normala a planseului la valori foarte mici. Americanii folosesc niste tabele de dimensionare si de acolo ies sectiuni de obicei mai groase decat ce le place alor nostri sa cumpere, si asta doar pentru incarcare normala, fara sapa si tot ce ai mai adaugat deasupra.

#20
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 04.03.2006
nici nu stiu de unde sa incep , e ceva de scris ...

iti dau 2 solutii , poate ti se par stupide in momentul asta , eu unul asa as face daca era casa mea .

1. spart tot , tot inclusiv sapa de beton , e mai usor decat ai crede , un pick-hamer la hornbachi e 150E parca

vazut exact ce grosime trebuie sa aibe sapa , vezi daca ai loc de 2 cm de xps ,  apoi trasa o sapa semiuscata armata cu fibre , dureaza foarte putin, trebuie sa iasa perfect  si gasesti pe olx echipe specializate in asta .
aici ai in jur de 85% sanse de reusita  , in functie de cat de bine e facuta constructia de dedesupt si starea ei .


2. asta e solutia posibil mai scumpa pe termen lung, se numeste bagarea capului in pamant si a degetului in... :)  , pur si simplu continui cu finisajele si ignori sapa , pui cat mai mult parchet laminat custrat suport minim 5mm, gresie numai unde este strict necesar si acolo folosesti o membrana de separatie( gen sch...luter ditr..a 25)  ( si adeziv S1 daca nu gasesti s2) si nici nu te uita la placi de gresie mai mari de 30x30, cat mai mici cu atat vor rezista mai bine

asta e cam 50/50 :)

multa bafta

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate