Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Uși culisante - întrebare mai mult teoretică

* * - - - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
26 răspunsuri în acest subiect

#19
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.161
  • Înscris: 04.12.2004
Am montat la bucătărie două uși culisante.   Izolează surprinzător de bine,  nu se pierde căldură.    Fiind afară, nu-mi dau seama dacă lasă ceva miros să iasă. Nu se simte.
Poate fi o soluție bună dar un pic cam scumpă,  o ușă de tipul pe care eu l-am ales,  are 210 * 220 cm și a costat aproximativ 900 Euro cu tot cu montaj.    La bucătărie ai trafic,  așa că ușa trebuie aleasă astfel încât să permită închideri și deschideri repetate fără a se strica sau uza. Din punctul meu de vedere,  având și experiențe anterioare cu alte tipuri,  consider ușa culisantă la bucătărie  o soluție bună.   Dacă spațiul permite,  evident.

#20
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.241
  • Înscris: 03.12.2005

 djl, on 01 martie 2024 - 18:10, said:

Ce aş găti cele mai împuţite mâncări, până ţi-ar mirosi televizorul şi mobila de trebuie să le schimbi. Zi de zi aş găti.
Dacă e bucătărie mare, se poate şi mânca în ea. La mine în familie s-a gătit, se mai găteşte. Nu ştiu de unde ideea cu staff-ul, că nu mai sunt în interbelic, când de aia erau majoritatea bucătăriilor mici (am văzut uneori de şi de 8-10 m.p., adică o.k., dar sunt foarte rare), că acolo era servitoarea. Văd că imobiliarii sunt rămaşi în trecut, când fac bucătării aiurea.

In lumea civilizata nu gatim "cele mai imputite mancari" si stim ca se numesc "mancaruri", pentru ca am frecventat scoala. Nu stiu cum sa iti zic, dar oamenii au obiceiul sa se cupleze cu alti oameni asemanatori lor. Probabil va trebui sa iti cauti o alta amatoare de "cele mai imputite mancari" si sa va puneti usi culisante impreuna. Si poti sa lasi avansurile, nu esti genul meu.

#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.690
  • Înscris: 27.10.2007

 djl, on 01 martie 2024 - 19:10, said:

În mod normal nu am de ce să împut aiurea casa cuiva.
In mod normal nu ar trebui sa te intereseze absolut deloc cum e structurata casa cuiva.
daca proprietarului ii place, nu e treaba ta.
Daca la un moment dat a fost nevoit sa faca un compromis, cu care s-a invatat intre timp, iarasi, nu e treaba ta.

dar, sa revenim la usile culisante.
du-te si tu intr-un magazin din asta de materiale de constructii si decoratiuni (dedeman, hornbach, leroy-sa le nominalizez pe cele mai cunsocute) si o sa le vezi.
dupa ce te lamuresti cat de cat cum se monteaza, atat cele ietfine cat si cele scumpe, revino cu intrebarea!

Editat de strongsss, 04 martie 2024 - 11:39.


#22
explorer

explorer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 22
  • Înscris: 20.02.2024
Exista usi culisante in perete fara canal jos si care chiar izoleaza foarte bine, ca o usa normala. Eu am asa la bucatarie de la Porta Doors, de ani buni, si nu a facut probleme.

#23
djl

djl

    A mai rămas o zi până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 113.024
  • Înscris: 13.06.2004
@ strongsss : în mod normal, nu e treaba mea ce are omul în casă. Însă:
1) Mă enervează când se răspândesc mode tâmpite;
2) Cei care nu vor open space, uneori sunt obligaţi să aibă, că aşa "vin" apartamentele noi. Aia cu uşile ar putea fi o soluţie care te lasă să alegi.
În rest, aia cu vizitatul în magazin, e un sfat bun. Altfel înţelegi dintr-o demonstraţie.

#24
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.241
  • Înscris: 03.12.2005
Daca nu iti place open space ai optiunea autorizarii unei lucrari de recompartimentare interioara si construiesti ce pereti ai chef. Bine, nu trebuie sa iti faci griji, nu vei gasi niciunde un open space cu mucegai si finisaje degradate cum ne arati tu. Esti safe minim inca vreo 20-30 de ani. Iar aia care nu il vor azi stiu ce au de facut deja.

#25
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.690
  • Înscris: 27.10.2007

 djl, on 04 martie 2024 - 18:53, said:

@ strongsss : în mod normal, nu e treaba mea ce are omul în casă. Însă:
1) Mă enervează când se răspândesc mode tâmpite;
"Moda" nu poate fi tampita. E moda si atat. Unora le place, unora nu, altii ar dori altceva dar nu au bani.
Dar sa revenim la open space. Uita-te pe HGTV si, din cate case renoveaza aia, spune-mi daca fac vreuna cu usa la bucatarie. Case de sute de mii de dolari, unele chiar peste milion. Crezi ca oamenii aia nu aveau bani, sa-si puna usa la bucatarie?
Stiu, o casa e mult mai mare decat un apartament si, in plus, noi avem traditia mancarurilor grele (la stomac si la miros). Dar, crede-ma si treaba asta e pe trecute...acum totul e pe repede inainte, inclusiv mancarea.  
Nu mai spun ca destui oameni manca in oras ( meniul zilei sau vreo cantina aproape locul de munca) vremea cand oamenii se duceau la munca cu sufertașul plin cu ciorba a cam trecut (chiar daca asta nu e neaparat de bine).

In plus exista solutia peretilor despartitori, daca chiar vrei sa pui perete.
Cred, mai degraba ca ai ramas tu blocat in tipologia si topologia apartamentului comunist. Sau a apartamentelor bucurestene,  din perioada interbelica, unde bacataria era ferecata cu usa, pentru ca in bucatarie stateau servitorii, care pregateau mancarea pentru boieri.
In ziua de azi, cine face mancare, vrea sa faca parte din familie, iar open space este o solutie.

Editat de strongsss, 04 martie 2024 - 21:54.


#26
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.163
  • Înscris: 04.09.2013
Pe HGTV sunt doar americani. De la ei am importat acest stil "open space", nu? Cred ca ei nici nu stiu ca se poate si cu usa la bucatarie. Alta particularitate, pentru ei nu exista conceptul de 2 camere in care se include si sufrageria. Ei se raporteaza la numarul de dormitoare, presupunandu-se din start ca sufrageria / living-ul exista deja.

In multe dintre casele mari americane exista bucatarie (zona de gatit), dining (zona de luat masa) si living (zona de petrecut timp cu familia sau prietenii) si mai exista si enternainment room daca spatiul permite unde isi mai pune omul o masa de biliard sau ce s-or mai juca. Primele 3 in general sunt toate open space si sunt una in continuarea celeilalte.

Sunt de acord ca e trist ca de la generatie la generatie se gateste din ce in ce mai putin acasa.

#27
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.710
  • Înscris: 22.01.2015
One bed flat> 3 bed flat. Diferenta pret(intervin ceva circumstantiale ajutatoare) 200 pounds. Avantaje- gradina. Dezavantaje- face curat sotia de o tin numai pe energizante.Posted Image. Habar nu aveam cata munca implica sa tii o casa/ap mare in regula.   Alegerea ei ,sustinuta de mine si ajutor ocazional. Ps nu avem urmasi ca ....cred ca era cosmar in gestionarea situatiei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate