Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Uși culisante - întrebare mai mult teoretică

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Una dintre maniile actuale este cea cu open space. Totuși, după a mea părere, nu e plăcut să stai la televizor în timp ce simți mirosul de la oale sau auzi zdrăgănit de vase spălate.
Așa că una dintres soluții este să existe un perete de uși care să separe la nevoie cele 2 spații și să le uneacă la nevoie. Se poate face fie cu uși franceze (glasvanduri), care însă ocupă loc în lateral, că ai nevoie de cel puțin 6 uși,
sau cu uși care să culiseze în pereții laterali.
Ușile culisante au însă dezavantajul că dacă au un canal de ghidaj jos, o persoană neatentă se poate împiedica de el. Deci se poate pune un canal de ghidaj sus (de fapt vreo 2, pentru a se putea culisa paralel părțile ușii, deci profunzimea în perete să fie mai mică), eventual ajutate de ceva role ale ușilor, fără canal jos și cu toate astea ușile să nu se bălăgăne la manevare.

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
asteptam cu interes si intrebarea :)

#3
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,991
  • Înscris: 18.09.2008

Vizualizare mesajxcit, pe 01 martie 2024 - 13:24, a scris:

asteptam cu interes si intrebarea Posted image

În teorie, trebuia să fie și o întrebare.

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,438
  • Înscris: 29.07.2013

Vizualizare mesajdjl, pe 01 martie 2024 - 13:07, a scris:

Una dintre maniile actuale este cea cu open space. Totuşi, după a mea părere, nu e plăcut să stai la televizor în timp ce simţi mirosul de la oale sau auzi zdrăgănit de vase spălate.


O veste  proasta:
Niciun tip de usa culisanta nu-ti va asigura linistea multdorita si lipsa mirosului de la mancarea care se gateste. Posted image

#5
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Nici măcar cea mai performantă hotă!

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,504
  • Înscris: 17.04.2006
Daca esti in faza de amenajare poti face canalurile usii ingropate.
Dar de ce sa iti iei open space daca ai o familie in care se gateste mult?

#7
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
depinde de casa, de concept, de buget si de altele...sina de jos nu este o problema, mai bine zis sina de jos nu este Posted Image

Attached Files



#8
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 18.12.2019
usile culisante nu se inchid ermetic

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,073
  • Înscris: 28.10.2006
Usile culisante fara ghidaj jos sunt ATARNATE si sunt predispuse la balanganeala, oricat de rigid este ghidajul superior.

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Djl,inteleg.    E vineri si au reduceri la farma!  Ce piramidon vrei sa afli?Posted image

#11
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 04.09.2013
Entuziasmul legat de usi l-a facut sa uite intrebarea.

Usile culisante sunt bune cel mult la debara/camara.

Am astfel de usi de aproximativ 2.50m sau cat o avea casa asta intaltimea si pentru ca sunt asa de inalte, ca sa stea fixe am montat ghidaj si sus si jos. Pe laterale am pus material textil ca sa atenueze impactul la lovirea peretelui. Se pare ca functioneaza bine pana acum. Recomand 10/10.

Am mai vazut usi culisante cu deschidere in perete la baia unor hoteluri. Ca aspect sunt placute, ca functionalitate nu stiu. Nu m-au deranjat pe durata sederii. Poate pe termen lung isi arata limitele.

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Wld ro,in Collina Moncalleri am montat o usa cam de care zici.  Tu ai platit,eu am montat. Cata carne am livrat la frigider cu deschidere dubla nu ai idee.  Era ceva neam cu Agnelli,fraeru cu fiatu!

#13
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postviceroy56, on 01 martie 2024 - 14:51, said:

Usile culisante fara ghidaj jos sunt ATARNATE si sunt predispuse la balanganeala, oricat de rigid este ghidajul superior.

cum am zis depinde de casa si buget, daca incepi procedurile de la constructie-amenajare interioara si se ia in calcul un buget de  minim 2000euro/buc atunci nu atarna, nu balangane si se inchid ermetic.

succes

#14
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Superm,unul singur am vazut.  Si-a  proiectat casa,total open singur.  Deja din cobstructie golul pt fenestre avea prevazuta toleranta 0,5 mm.  Rama metalica incorporata in zidarie.  Aka intri in casa si vezi jacuzzi la dreapta,saloon imens cu zona gatit. Etaj open fata de parter.    Ps. cred ca tipu nu mai respira deja avea schimbate sumedenie de incheieturi Moto GP.

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,025
  • Înscris: 03.12.2005
Djl lasa aberatiile. Majoritatea nu au o angajata in bucatarie, iar colega de locuinta poate chiar isi doreste sa simta ca face parte din familie, nu din staff.
Pentru toate fobiile tale exista, in linii mari, solutii in 2024. Ar trebui sa incerci sa traiesti in prezent.

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Ce aş găti cele mai împuţite mâncări, până ţi-ar mirosi televizorul şi mobila de trebuie să le schimbi. Zi de zi aş găti.
Dacă e bucătărie mare, se poate şi mânca în ea. La mine în familie s-a gătit, se mai găteşte. Nu ştiu de unde ideea cu staff-ul, că nu mai sunt în interbelic, când de aia erau majoritatea bucătăriilor mici (am văzut uneori de şi de 8-10 m.p., adică o.k., dar sunt foarte rare), că acolo era servitoarea. Văd că imobiliarii sunt rămaşi în trecut, când fac bucătării aiurea.

#17
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,265
  • Înscris: 24.01.2008

Vizualizare mesajdjl, pe 01 martie 2024 - 18:10, a scris:

Ce aş găti cele mai împuţite mâncări, până ţi-ar mirosi televizorul şi mobila de trebuie să le schimbi. Zi de zi aş găti.
Ce-ai zbura din casa aia, sa gatesti "cele mai imputite mancaruri" in casa platita de tine !...

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Am folosit un limbaj agresiv pentru că şi userul sebublus a folosit, cum îi este obiceiul. Dacă ar fi vorbit normal, aş fi replicat normal. Dar nu poate, aşa că nici eu nu mă abţin. În mod normal nu am de ce să împut aiurea casa cuiva.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate