Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Zidul care desparte romanii de romi in Baia Mare va fi demolat

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
185 replies to this topic

#19
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,245
  • Înscris: 22.01.2004
Cred ca problema se rezolva mult mai normal daca in loc de gard se postau acolo masini de politie si jandarmerie care sa vegheze in mod real 24 din 24 respectarea legii si sa actioneze atunci cand legea nu este respectata. La fiecare parter de bloc din cele 3, cate o sectie.

Exact cum este in centrul vechi din Bucuresti unde exista o sectie de politie fix acolo si dedicata acelei zone.

Daca este sa fim corecti si sa ne pese de drepturile minoritatilor conlocuitoare, atunci ar fi normal sa ne pese si sa actionam in mod legal si pentru drepturile majoritatii din zona.

#20
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004
Ce tare.
Vorbim din fata calculatorului sau de pe telefon din fotoliu.
Dar a intrebat cineva vecinii din zona respectiva cum este mai bine? Cu gard sau fara gard?
Lucuiti in proximitatea unei astfel de zone? Va doriti sa locuiti intr-o astfel de zona?
Vorbiti in necunostinta de cauza.
Este foarte dificil de locuit langa astfel de "oameni" care refuza civilizatia si traiesc dupa reguli proprii.
Discutia asta cu gardul apare in fiecare an electoral.
Eu sunt de parere ca trebuie sa ramana acolo ba mai mult trebuie inaltat cu inca 2 metri.

#21
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajKiloW, pe 25 februarie 2024 - 11:21, a scris:

Eu sunt dispus să pariez că aia care aplaudă zidul în jurul cartierului de rromi ar fi extrem de indignați dacă cineva ar construi unul în jurul României.
Sfânta dubla măsură a 'telectualului mioritic.
Motivul pentru care sanctionam antisocialul este chiar acesta, ne dorim o viata in siguranta, liniste si armonie.
Cum ar sa lasam liberi infractorii si sa nu ii izolam intre ziduri ?
Etnicii romi au lideri iar acestia nu impun comunitatii reguli ai intregii societati.
Eu ma invecinam cu o familie de romi iar tatal isi invata purandeii cum sa bage furca in romani.
Eu zic sa reveniti la realitate. Ei trebuie in primul rand sa accepte regulile intregii comunitati, sa se adapteze. Findca societatea noastra le ofera destule sanse sa-si revina. Numai ca ei nu doresc sa se alinieze la regulile de convietuire acceptate de toti.

#22
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010

Vizualizare mesajKiloW, pe 25 februarie 2024 - 11:21, a scris:

Sfânta dubla măsură a 'telectualului mioritic.
Indignare selectiva se numeste.Posted image

#23
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,298
  • Înscris: 24.06.2006

Vizualizare mesajKiloW, pe 25 februarie 2024 - 11:21, a scris:

Eu sunt dispus să pariez că aia care aplaudă zidul în jurul cartierului de rromi
si io sunt dispus sa pariez ca daca ai locui de partea cealalta a zidului, n-ai mai fi asa dispus sa pariezi dar, de departe si din fata ecranului, din tastatura e simplu si usor

#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,080
  • Înscris: 23.09.2005

Vizualizare mesajandreic, pe 25 februarie 2024 - 10:26, a scris:

Foarte bine, nu au ce cauta zidurile in civilizatia moderna.

Pai aia-i, ca zidul ala nu e in civilizatia moderna ci la marginea ei. Posted image

Cu toate ca de fapt, no, nici de o parte nici de alta a zidului n-avem "civilizatie moderna", de-o parte avem primitivism, de cealalta parte avem numa` o adunatura de bișnițari, dar hai, sa fie cum vrei tu, andreic, sa-i zicem civilizatie moderna. :)

Edited by Phobos, 25 February 2024 - 12:01.


#25
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,298
  • Înscris: 24.06.2006

Vizualizare mesajMoinesti72, pe 25 februarie 2024 - 11:30, a scris:

Fair enough ,și în State albii deschis ocolesc așa numitele "projects" unde sunt majoritari albii închis și nu urla nimeni că e rasism
si asta ti se pare tie normal, natural, omenesc?

#26
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,106
  • Înscris: 30.07.2006

Vizualizare mesajdan210, pe 25 februarie 2024 - 11:56, a scris:


si asta ti se pare tie normal, natural, omenesc?

Intr-o singura locație am văzut albii deschis locuind fericiți langa albii închis, esse și asiatici, mielul păscând fericit langa leu ,etc
In Turnul de Veghe.🙏

Edited by Moinesti72, 25 February 2024 - 12:02.


#27
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,343
  • Înscris: 31.07.2017
Fiti ingaduitori cu colegii de viata majoritari ai copiilor vostri, nu se stie cand vi se vor aduce unii d-astia in familie, ca deh, numeric,ne vor face!

In rest, alt exemplu de ura tipic romaneasca, in loc sa-i ajute comunitatea, ii ostracizeaza.

#28
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajdan210, pe 25 februarie 2024 - 11:56, a scris:

si asta ti se pare tie normal, natural, omenesc?
Zidul desparte doar zona, nu si oamenii.
Etnicii rromi au libertatea sa plece si sa intre cand doresc. Zidul are doar rolul ca hoardele de antisociali sa nu atace persoanele in trecere.
Eu din acset motiv am construit un gard in jurul proprietatii, ca antisocialii sa fie tinuti la distanta. Acesta e si rolul zidului acela, sa protejeze pe trecatori de cei ce nu respecta libertatile altora.

#29
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Noi avem peste drum o casa una singura , aproximativ 20 de persoane poate 30 cu copiii mici, unde incap nu inteleg. Casa e dezastru, strada in fata lor e pubela. Fetele stau la cersit in fata unui magazin alimentar zilnic. Intre blocuri este un mic parc de joaca, arata oribil, sunt aici zilnic, samanta , peturi, doze de energizant cu duiumul galagie si scandal permanent. Si intre blocuri se aude tare. Urlete ragnete , aprind pachete de tigari si de chibrituri, se pun sa manance pe masa de tenis, isi fac nevoile acolo in parc, in tobogan. La inceput , acum cativa ani cand au aparaut in zona am incercat, am zis am comentat, le-am reprosat am tot adunat.
Acum am renuntat si noi si vecinii din bloc. Unul singur de la et1 mai iasa pe geam pe la 10 11 seara sa nu mai urle. Vin cei de la salubritate si curata iar a doua zi e covor de seminte in parc si ambalaje de mancare. Asta desi exista cos iar la cativa metri tomberoanele- care desigur stiti cum arata si cine le rastoarna noaptea.
Copiii cum ii vad ca trec strada spre parc dispar instant sunt agresivi etnicii romi , ii scuipa cer bani, cand se aduna mai multi rapid incep scandal, nu demult unul dintre ei si-a dat pantalonii si striga ca le da mmumu la toti si isi arata talentul la niste fatute de 10-12 ani.
Politia e degeaba, nu vine , sau daca vine reuseste mereu sa intarzie pana pleaca astia. Personal am fost odata sa dau declaratii ca am vazut o bataie, am stat pana pe la 12 noaptea , vre-o 4 ore , data viitoare ciocu mic, nu stiu nu am vazut , lasa-i sa se omoare.

#30
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,298
  • Înscris: 24.06.2006

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 25 februarie 2024 - 12:06, a scris:

Zidul desparte doar zona, nu si oamenii.
ma refeream la situatia citata

Vizualizare mesajMoinesti72, pe 25 februarie 2024 - 12:01, a scris:

Intr-o singura locație am văzut
intrebarea era alta, dar nu mai are nici o importanta

#31
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,768
  • Înscris: 21.03.2020

Vizualizare mesajPaco_ste1, pe 25 februarie 2024 - 11:16, a scris:

Nu e permis asa ceva. Posted image
E nevoie de ziduri cand e vorba de comunitati antisociale.
Intra tu noapte in Ferentari si iti zic eu ca o sa doresti un zid si mai inalt , cu accesoriile aferente.
Cam ce ai putea cauta noaptea in Ferentari?

Te duci sa imprumuti o carte de la un preten?

#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017

Vizualizare mesajbotelucian, pe 25 februarie 2024 - 12:07, a scris:

Politia e degeaba, nu vine , sau daca vine reuseste mereu sa intarzie pana pleaca astia. Personal am fost odata sa dau declaratii ca am vazut o bataie, am stat pana pe la 12 noaptea , vre-o 4 ore , data viitoare ciocu mic, nu stiu nu am vazut , lasa-i sa se omoare.

Păi asta este de fapt problema.

Ar trebui arși la buzunar. Nu au cu ce plăti, muncă în folosul comunității. Refuză... pușcărie. Se disciplineaza rapid. Până și animalul învață de frică.
Cu zidul doar ascunzi mizeria.

#33
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Aici ai dreptate, si in spatele zidului dezastrul creste. Insa daca e la liber mizeria si dezastrul se imprastie peste tot. Nu exista nici o metoda disciplinare. Pentru majoritatea o amenda sau prezenta politiei inseamna ceva, chiar si numai “rusinea” ca avenit politia din cauza galagiei dar astea tin de bunul simt, educatie.
Chiar vineri pe la 9 seara pe bezna erau niste copii in parc iar sotia le- a zis sa nu mai urle, faceau ca animalele sincer. Raspunsul unei adolescente sau cel putin era mai mare a fost dai pace la proasta aia urlati mai departe.
Un zid nu rezolva , dar ascunde si uneori te multumesti si doar cu atat

#34
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017
Acei cetățeni sunt undeva foarte in urmă cu educația și civilizația, cu câteva secole în urmă. Dar educația se face și cu parul, atunci când vorba bună nu funcționează. Trebuie doar voință.

#35
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023

Vizualizare mesajandreic, pe 25 februarie 2024 - 10:26, a scris:


Viitoru' e cu ziduri. Cu oameni care vor trai linistiti-n granitele comunitatilor lor.

Edited by a010, 25 February 2024 - 12:46.


#36
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Trist dar probabil adevarat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate