Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Probleme cutie viteze S-tronic audi a3 1.6 tdi 2012 105 cai

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
lmendzici

lmendzici

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2024
Buna ziua,

Recent am avut probleme la cutia de viteze S-tronic, am schimbat mecatronica, ambreajele si volanta toate noi care m-au ajuns undeva la 4mi euro.
Dupa ce am luat masina din service parea ca totul merge bine, dupa 2 zile au aparut mici smucituri si un sunet venind din partea din fata a masinii cel mai probabil de la cutia de viteze atunci cand merg in vitezezele 2-3-4 si spre exemplu bag piciorul in acceleratie mai tare se aude o pocnitura gen fier pe fier de acolo cand schimba viteza sau cand masina face un fel de frana de motor de exemplu sunt in viteza 4 si ridic piciorul de pe acceleratie brusc iarasi acel sunet si o mica smucitura.
Cei de la service au zis ca s-ar putea sa nu fie ambreajele adaptate corect si ca obsa faca o re adaptare dar voiam sa stiu daca a mai intampinat cineva problema.

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,430
  • Înscris: 28.10.2018
Au uitat vreun distantier. Obisnuieste-te cu smucitul si cu metalul pe metal, ca aia nu mai umbla la cutie in aceiasi bani.

#3
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Reparatie de 4 mii de euro la o masina de 8 mii de euro ?
Zi ne si noua numele serviceului

#4
lmendzici

lmendzici

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2024
Pai fai tu calculele, mecatronica noua, dublu ambreaj nou, volanta noua si EGR nou :))

#5
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 17.01.2013
2k parts si restul manopera. Ai garantie la cutie/piese.

La service si verificat tot.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

Vizualizare mesajlmendzici, pe 19 februarie 2024 - 20:26, a scris:

Pai fai tu calculele, mecatronica noua, dublu ambreaj nou, volanta noua si EGR nou Posted image)
Colegul cu siguranta se gandea ca nu a meritat sa bagi atatia bani in masina.
Cred ca mai bine o vindeai asa cum e atunci cand ti-au comunicat costul reparatiei, si cat ai bagat in reparatii foloseai sa-ti iei o masina posibil mai noua.

Vizualizare mesajabac, pe 19 februarie 2024 - 18:08, a scris:

Au uitat vreun distantier. Obisnuieste-te cu smucitul si cu metalul pe metal, ca aia nu mai umbla la cutie in aceiasi bani.
Faptul ca au uitat nu-i absolva de vina. In mod normal trebuie sa repare greseala (desfacut cutia, vazut exact care e problema si montat la loc) pe banii service-ului.
Asta desigur, daca are colegul nostru vreun act ca i-au montat piesele in service, si garantie pe asa ceva.
ffs, pentru 4k Euro si sa faca urat masina cand o scot din service, as veni peste ei cu ANPC-ul a doua zi.

Edited by Hider141, 20 February 2024 - 11:51.


#7
lmendzici

lmendzici

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.02.2024
Ce pot sa mai zic, am mers peste ei si ei zic ca o sa remedieze problema si ca cel mai probabil nu s-a adaptat mecatronicul ai ambreajele cum trebuie ca " s-a mai intamplat " in trecut. Initial au schimbat ambreajele + volanta si egr nou cu tot cu manopera 9800 lei si dupa aceea au zis ca trebuie schimbata si mecatronica care a fost tot undeva la 9600 lei cu manopera. Masina e luata de noua din Romania si are doar 90000km de aia am vrut sa o fac iar initial am crezut ca se repara cu 9800 lei ... am patit-o, asa e cand nu cunosti pe cineva care are sau se ocupa de masini ... acum nu prea mai am ce face decat sa dau inainte, voiam doar sa stiu daca a mai avut cineva probleme de genul la cutie s tronic cu ambreaj dublu uscat.

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,430
  • Înscris: 28.10.2018
Cutia e un DSG din grupul VAG. Eu te-as sfatui sa intrebi pe forumurile de marca Skoda, VW, Audi, Seat. Toate impart cutiile DSG cu dublu ambreiaj uscat.

Edited by abac, 20 February 2024 - 20:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate