Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Alte întrebări despre instalații

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Georg A. Schink (director al Școlii de ucenici din Schweinfurt pe Main) Hermann Schneider (Profesor principal? la Școala de comerț din Stuttgart) - "Der praktische gas und wasserintallateur
Handbuch für  den Installateur und Technicker, für Werkstatt, Büro und Handwerkerschule (Manual pentru instalatori și tehnicieni, ateliere, birouri și școli de ucenici)"
Editura Ernst Heinrich Moriss (Inh. Hanz Mittelbach), Stuttgart
Tiparul: Engelhard Reyherschen Hofbuchdruckerei Gotha
partea II Wasserinstallation
Cap. VI "Apparaten und armaturen für die Wasserinstallation"
pg. 413 ceva despre armături pentru căzi. Nu îmi dau seama, robientul pentru cadă făcea corp comun cu scurgerea sau doar se sprijinea robinetul pe.

Attached File  Schink + Schneider - Der praktische Gas und Wasserinstallateur (cca 1930) pg. 413 cada.jpg   168.22K   50 downloads

Într-un catalog "Belco" Armaturent ("Bamberg, Leroi und Co.") din anii '20-'30 (început de anii '30) - Katalog A, se găsește ceva pus la cadă - pg. 154-155. Să înțeleg că nu avea prea plin cada?

Attached File  Belco Armaturean Katalog A (anii '20-'30) pg. 154-155.jpg   292.1K   53 downloads

dar la pg. 146-147 cum se făcea comutarea la duș? Că deschideai robinetul pentru duș, dar dacă nu închideai scurgerea apei pentru țeava de umplut cada, tot curgea și pe acolo   Posted image

Attached File  Belco Armaturean Katalog A (anii '20-'30) pg. 146-147.jpg   329.93K   43 downloads

Nu înțeleg la ce folosea țeava aia suplimentară pusă lângă cadă la pg. 123. Că pentru sprijint nu era.

Attached File  Belco Armaturean Katalog A (anii '20-'30) pg. 123.jpg   126.62K   35 downloads

Și modele de căzi - din cartea cu "Instalatorul pratic..." pg. 410

Attached File  Schink + Schneider - Der praktische Gas und Wasserinstallateur (cca 1930) pg. 410 tipuri de cazi.jpg   207.43K   26 downloads

și din aceiași carte, să înțeleg că bazinele de la pg. 373 aveau ventilul de umplere pe deasupra, care avea nu știu ce avantaj

Attached File  Schink + Schneider - Der praktische Gas und Wasserinstallateur (cca 1930) pg. 373 bazin buda.jpg   195.95K   17 downloads

cele de la pg. 380 și 381 bănuiesc că funcționau prin ceva depresiune, adică când scădea presiunea în rezervor, se autoamorsa sau flotorul greutate (pg. 381) împingea automat mecanismul de alimentare via presiunea rețelei când se umplea bazinul peste un anume nivel

Attached File  Schink + Schneider - Der praktische Gas und Wasserinstallateur (cca 1930) pg. 380 bazin buda.jpg   142.05K   14 downloadsAttached File  Schink + Schneider - Der praktische Gas und Wasserinstallateur (cca 1930) pg. 381 bazin buda.jpg   215.85K   11 downloads

la pg. 382 cred că e doar un grupaj de bude.

Attached File  Schink + Schneider - Der praktische Gas und Wasserinstallateur (cca 1930) pg. 382 bude.jpg   230.3K   19 downloads

De chestie, pe vremea aia "Belco" producea țevi, dar de dimensiuni standard, pentru bazinele montate sus, cum se vede de mai jos. pg. 87.

Attached File  Belco Armaturean Katalog A (anii '20-'30) pg. 87.jpg   113.6K   20 downloads

Suporții ăștia de chiuvetă văd că erau de mărime fixă, dar alea stil prismă dreptunghiulară, oare se puteau pune una peste alta? Și de ce se foloseau cei prismă? "Belco Amaturen" - Katalog A, pg. 164-165.

Attached File  Belco Armaturean Katalog A (anii '20-'30) pg. 164-165.jpg   268.98K   21 downloads

No, diverse suporturi din acel catalog. pg. 161

Attached File  Belco Armaturean Katalog A (anii '20-'30) pg. 161.jpg   113.54K   17 downloads


Plus alte diverse din catalog, inclusiv aspecte din fabricație. Pg. I-5

Attached File  Belco Armaturean Katalog A (anii '20-'30) pg. I.jpg   166.72K   15 downloadsAttached File  Belco Armaturean Katalog A (anii '20-'30) pg. II-III.jpg   377.84K   10 downloadsAttached File  Belco Armaturean Katalog A (anii '20-'30) pg. IV-V.jpg   409.08K   10 downloadsAttached File  Belco Armaturean Katalog A (anii '20-'30) pg. VI-VII.jpg   331.83K   11 downloadsAttached File  Belco Armaturean Katalog A (anii '20-'30) pg. VIII-1.jpg   265.14K   12 downloadsAttached File  Belco Armaturean Katalog A (anii '20-'30) pg. 2-3.jpg   346.65K   15 downloadsAttached File  Belco Armaturean Katalog A (anii '20-'30) pg. 4-5.jpg   370.15K   13 downloads

Edited by djl, 18 February 2024 - 21:22.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,480
  • Înscris: 01.12.2001
Tu chiar ai mașina timpului? Vrei sa te întorci în timp și să fii cel mai tare instalator de pe planeta?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,211
  • Înscris: 22.05.2003
Eu gasesc super tari informatiile, macar pt a intelege ce optiuni si ce se invata la scoala de ucenici in 1930!
Eu ma intreb ce invata instalatorii la noi :D

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,480
  • Înscris: 01.12.2001
Toți instalatorii pe care ii cunosc s-au întors din Italia sau Anglia înapoi în Ro.
Acolo au învățat și au venit cu scule.

#5
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostAdm, on 18 februarie 2024 - 22:26, said:

Eu ma intreb ce invata instalatorii la noi :D
Nu invata! Se uita pe youtube cum a facut altul sau cauta pe google

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,974
  • Înscris: 15.04.2019
Nasol e cand ai o instalatie atipica/un defect rar intalnit. Atunci e try & error. Ca si la medici. :)

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă sunt instalaţii unicat, precum case sau blocuri interbelice ori unele cinzeciste, cam aşa e.
Totuşi, aş vrea să primesc nişte răspunsuri la ce am întrebat.
@ Adm : nu ştiu dacă mai intri, dar e interesantă cartea. Cred că se preda cam ce se preda la noi în anii '50 - început de anii '60. Am ceva cărţi de atunci, unele chiar mişto, dar care nu arată toate chestiile din cartea aceea de pe la 1930, o carte foarte groasă. Azi, probabil fac ucenicie la ăia cu experienţă, că nu ştiu dacă mai există şcoli pentru instalatori, deşi teoretic ar trebui să mai fie.

Vizualizare mesajdorin_2k, pe 18 februarie 2024 - 21:54, a scris:

Tu chiar ai mașina timpului? Vrei sa te întorci în timp și să fii cel mai tare instalator de pe planeta?

Nu, dar mă fascinează mintea umană. Să văd cum se descurcau când nu exista electronică să-i ajute (aşa de mult) şi cum rezolvau unele automatizări fără electronică; şi cum, fie cu ajutorul cunoştinţelor dobândite în şcoală (materia numită Fizică de exemplu) sau prin observacii empirice reuşeau să găsească soluţia.
Plus că nu m-am gândit că s-ar putea să fie existat unele lucruri în trecut sau vreodată, deci mă fascinează ce făceau oamenii. Mai e şi ce e bun şi s-a pierdut.
Îmi pare rău că am făcut liceu industrial la electricitate în loc de instalaţii. Că atunci când eram mic, mă fascinau instalaţiile sanitare mai mult. Şi văd că pricep mai multe, deşi acum pot să înţeleg cât decât o schemă electrică şi anumite chestii, deşi încă nu pricep cum se fac fizic conexiunile stea - triunghi la bobinajul motorului, adică pe unde vin capetele de fire. Însă să repar chestii electrice îmi e mai uşor, că de ridicat chiuvete... La apă încă nu mă risc aşa de tare, că trebuie să pricep unele lucruri + să-mi stăpânesc mai bine îndemânarea.

#8
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 03.06.2006
Ca tot iti plac d-astea atipice: cand o fi Ziua Portilor Deschise (cu cateva zile inainte de Ziua Marinei) te duci frumusel la singurul submarin al nostru. Dincolo de prezentari, vei gasi singurul si unicul calculator pe ferita, functional care mai exista in lume. E folosit pentru calculul parametrilor la torpile. In rest, ca mai exista prin zona aparatura care calculeaza diverse unghiuri, distante cu roti dintate si conuri, e alta treaba Posted Image . Submarinul ala ar scoate bani buni doar prin expozitie si tururi turistice.
Oricum, fac pariu ca daca ar fi scos la licitatie, asa in starea in care este, unii colectionari ar da milioane de euro pe el. Sau un submarin nou la schimb...
Mai multe detalii: https://en.wikipedia...tic-core_memory

Edited by gvincentiu, 19 February 2024 - 12:50.


#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,716
  • Înscris: 13.06.2004
Submarinul "Delfinul" e tras la cheu de ani din păcate. Cică acum vor altul.
Apropos de "submarine", se pare că chestiile alea cu rezervor erau montate sub budă, pentru budele care se aflau în locuri cu risc de îngheţare. Deci erau acţionate de ce curgea prin budă, nu de apa pentru tras.  
Oricum, am să mai studiez ce scrie prin cartea aia. Că sunt curios să văd ce mai făceau pe atunci. Voi scana paginile, că văd că există site care poate transcrie şi alfabetul Fraktur. Până atunci, poate mă lămureşe totuşi cineva cum era cu unii bideni, că tot nu pricep.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate