Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

"Refugiat ucrainean" de România

* * * * * 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,963
  • Înscris: 15.04.2019
Din nou, o parte a concetatenilor nostri ce-si procura o paine mai alba prin Jermănica au fost prinsi de polițiștii nemti cu... cioara vopsita. Pretindeau ca-s refugiati ucraineni si prin urmare incasau ajutoare banesti de la friți.
Din 1.300 de "deghizati"  decât 58 au fost confirmati drept cetateni maghiari.  Au fost demascati relativ repede, vorbind (si) ucraineana numai cu mainile.
Din text - https://www.dailybus...ermania-399461/ - concluzionez ca profitorii aveau ceva acte de provenienta false (un secretar de stat din Baden-Wurttemburg le bate obrazul organelor din UA).
Credeti ca politistilor germani le-au starnit suspiciunea "accesoriile", comportamentul sau graiul pribegilor? Isi vor recupera nemtii paguba (si daca da, de la cine)? Cati romani or incasa bani in tara, de la autoritatile noastre (cu complicitate desigur), pretinzand ca-s emigranti?

Edited by Naoto, 14 February 2024 - 17:26.


#2
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008
Pana la urma erau romani sau maghiari?

#3
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,901
  • Înscris: 15.12.2009
Am eliminat "detaliile" susceptibile de comentarii rasiste.

Voi fi atentă să nu conducă la flame pe topic.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,008
  • Înscris: 25.06.2007
“Este vorba despre persoane din Ungaria sau România, care doar dețineau cetățenia ucraineană, dar pretindeau că sunt refugiați ucraineni.
Acești indivizi, provenind în principal din regiunea Transcarpatia”…

Articolul e foarte neclar, eu nu cred ca autoarea a înțeles despre ce e vorba acolo…

#5
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,661
  • Înscris: 11.03.2006

View Post__Dan__, on 14 februarie 2024 - 17:20, said:

Credeti ca politistilor germani le-au starnit suspiciunea "accesoriile", comportamentul sau graiul pribegilor? Isi vor recupera nemtii paguba (si daca da, de la cine)? Cati romani or incasa bani in tara, de la autoritatile noastre (cu complicitate desigur), pretinzand ca-s emigranti?

Cum zicea seful politiei din Suedia, ca ii cunoaste pe mafiotii care au ridicat criminalitatea de acolo dupa... sepci, care sunt facaturi ale unora de firma, presupun ca pe astia i-au depistat dupa fustele lungi, ghiuluri si dintii de aur. Nimic rasist sau discriminator, pur si simplu oamenii astia pusi pe rele se pare ca au un stil vestimentar aiurea.

Nu inteleg de ce sa nu spunem ce sunt. O sa ajungem sa credem ca suntem gunoaie, daca tot citim ca romanii sunt pusi pe rele peste tot.

#6
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,901
  • Înscris: 15.12.2009
La înregistrare pe forum ai acceptat nişte REGULI.

Participarea la discuţii îţi este condiţionată de respectarea lor.

CLAR?

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,582
  • Înscris: 30.10.2003
Pai se profita din toate. Musulmanii cum plang ca-s din regiuni napastuite?

#8
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 09.07.2005
"Este vorba despre persoane din Ungaria sau România, care doar dețineau cetățenia ucraineană, dar pretindeau că sunt refugiați ucraineni". Aia erau ucrainieni nu?

Ce dracu vorbim aici? "Autorul" articolului cred ca a fumat sepci. Am folosit masculinul ("autorul")  ca sa nu zica Naruto ca sunt misogin.

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,963
  • Înscris: 15.04.2019

View PostImperathor, on 14 februarie 2024 - 17:26, said:

Pana la urma erau romani sau maghiari?
"O anchetă a publicației Schwäbische Zeitung arată că autorităților de imigrație au descoperit peste 1.300 de cazuri suspecte de persoane care se dau drept ucraineni. Dintre aceștia, 58 au fost confirmați a fi cetățeni maghiari."
"La un control mai amănunțit, autoritățile din landul german Baden-Württemberg au descoperit români și maghiari, care, deși dețin cetățenie ucraineană, provin din România și Ungaria, nu din zonele afectate de război, informează știridiaspora.ro." - https://www.stiridec...-i-a-dat-de-gol
Par a fi oameni cu dubla cetatenie. Care nu cunosc limba ucraineana.
Cred ca a doua cetatenie au luat-o pe bani. Cine ar face asa ceva? Posted Image
A, evident ca (majoritatea) n-aveau la ei acte de identitate cu cetatenia reala. D-aia si identificarea e problematica (dar o vor reusi nemtii, dupa moacele/eventual amprentele din baza de date si in colaborare cu Politiile din statele proveniente).

Edited by __Dan__, 14 February 2024 - 18:06.


#10
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postcumparator, on 14 februarie 2024 - 17:36, said:

Nu inteleg de ce sa nu spunem ce sunt. O sa ajungem sa credem ca suntem gunoaie, daca tot citim ca romanii sunt pusi pe rele peste tot.
Daca e sa fim sinceri si asumati: astia tot produsul societatii noastre sunt.

#11
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,661
  • Înscris: 11.03.2006

View PostNaoto, on 14 februarie 2024 - 17:39, said:

La înregistrare pe forum ai acceptat nişte REGULI.

Participarea la discuţii îţi este condiţionată de respectarea lor.

CLAR?

Absolut. N-am ambitia sa schimb eu lumea.
Dar s-a ajuns la situatii ridicole. Cum sa zici ca stii care sunt criminalii, ca poarta sepci de nu stiu care, pentru ca n-ai voie sa spui ce etnie au? Mi se pare super periculos, refuzi sansa oamenilor onesti si naivi de a se apara.
Mai e putin si citim ca suedezii sunt cei mai mari criminali si violatori din lume. Ce naiba!

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,690
  • Înscris: 07.02.2003

View Post__Dan__, on 14 februarie 2024 - 17:53, said:

"O anchetă a publicației Schwäbische Zeitung arată că autorităților de imigrație au descoperit peste 1.300 de cazuri suspecte de persoane care se dau drept ucraineni
E o schema simpla de fentare a autoritatilor, de obtinere de foloase necuvenite. Ce sa-i faci nu toata lumea e cinstita Posted Image Daca ar putea si cetatenii nostri sa ia fonduri de undeva uzurpand calitati ce nu le au, fii sigur ca s-ar fi bagat. A stai... unii chiar o fac, ajutoare sociale fara sa fie incapacitati.

Edited by andreic, 14 February 2024 - 18:23.


#13
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,901
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcumparator, on 14 februarie 2024 - 17:54, said:

Absolut. N-am ambitia sa schimb eu lumea.
Dar s-a ajuns la situatii ridicole. Cum sa zici ca stii care sunt criminalii, ca poarta sepci de nu stiu care, pentru ca n-ai voie sa spui ce etnie au? Mi se pare super periculos, refuzi sansa oamenilor onesti si naivi de a se apara.
Mai e putin si citim ca suedezii sunt cei mai mari criminali si violatori din lume. Ce naiba!

Suedezii n-or fi cei mai mari criminali şi violatori pe lumea asta. Nici norvegienii.

Ah! totuşi încă n-am auzit de vreun Breivik gitan. Tuciuriu. Whatever!

Poţi depăşi stereotipiile astea?

https://www.boredpan...ng-stereotypes/

Edited by Naoto, 14 February 2024 - 19:24.


#14
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 26.07.2023
Daca au cetatenie ucraineana, dar nu stiu limba, inseamna ca nu-s ucraineni. Bun asa.
Pe principiul asta, unii care au cetatenie romana, dar nu stiu limba, inseamna ca nu sunt romani?

#15
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,655
  • Înscris: 10.08.2009

View PostNaoto, on 14 februarie 2024 - 18:25, said:

Suedezii n-or fi cei mai mari criminali şi violatori pe lumea asta. Nici norvegienii.


Nu stiu de norvegieni dar suedezii par campioni, medalia de aur:
https://alephnews.ro...criminalitatii/
Da bine ca sunt pe locul 5 la cele mai fericite natiuni din lume.Posted Image

#16
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,661
  • Înscris: 11.03.2006

View PostNaoto, on 14 februarie 2024 - 18:25, said:

Suedezii n-or fi cei mai mari criminali şi violatori pe lumea asta. Nici norvegienii.

Ah! totuşi încă n-am auzit de vreun Breivik gitan. Tuciuriu. Whatever!

Poţi depăşi stereotipiile astea?

Pot. As prefera sa se spuna exact cine a facut ceva rau. Daca vrem sa indreptam lucrurile, ceea ce ar fi de dorit, dupa parerea mea.
Suedia era in 2019 tara cu cea mai mare criminalitate din Europa. Acum e pe podium, cu Franta si Belgia, alte tari cu cetateni criminali, ca Suedia. E si Belarus acolo, dar asa e chiar de inteles.
https://www.numbeo.c...2019&region=150

Edited by cumparator, 14 February 2024 - 18:50.


#17
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Unde putea sa se intample asa ceva daca nu in Germania. Pe astia ii prostesc si copiii de gradinita daca vor.

Secretarul de stat al justiției din Baden-Württemberg, Siegfried Lorek, a solicitat autorităților ucrainene o mai mare atenție la eliberarea documentelor pentru a preveni abuzurile.

Asta e cea mai mare tampenie pe care am extras o din articol. Un stat solicita altui stat sa nu mai acorde cetatenie unora care indeplinesc toate conditiile solictate de acel stat la momentul depunerii cererii, de parca Ucraina ar elibera sau ar fi obligata sa elibereze vreun document aditional din care sa reiasa statutul de refugiat.

In rest, ca e roman, maghiar, malgas sau nigerian, oricare fura sau insala autoritatile. Tine doar de statistica si de observat daca e un fenomen izolat orI un modus operandi al acelor popoare.

#18
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,661
  • Înscris: 11.03.2006

View PostDANANDREI2001, on 14 februarie 2024 - 18:45, said:

Nu stiu de norvegieni dar suedezii par campioni, medalia de aur:
https://alephnews.ro...criminalitatii/
Da bine ca sunt pe locul 5 la cele mai fericite natiuni din lume.Posted Image

O parte au ramas in lumea lor inca.Posted Image
Gata, am incheiat.

Edited by cumparator, 14 February 2024 - 18:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate