Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Aplicare LEGE nr. 9 din 4 ianuarie 2023-Dispare dosarul cu șină - doar copii electronice ale documentelor ?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 16.01.2023
Eu am de facut ceva acte pentru un batran din familie si am constatat cu stupefactie ca inca nu se aplica legea.

Din 4 iulie 2023 trebuia sa dispara dosarul cu șină cerut de instituțiile publice deoarece legal , incepand cu acest termen, se pot depune și copii electronice ale documentelor - Instituțiile publice avand obligatia sa se conformeze noii obligații începând din 4 iulie 2023, potrivit Legii nr. 9/2023 pentru modificarea si completarea OUG 41/2016 (M.O. nr. 14 din 5 ianuarie 2023)

Autoritățile publice trebuie:

_să publice din oficiu modele de formulare aferente tuturor serviciilor publice furnizate, în format electronic, _sa accepte copia in format electronic după cartea de identitate, transmisa prin e-mail si
_sa elimine cerința de depunere a copiilor legalizate după documente la furnizarea serviciilor publice
_sa nu mai solicite persoanelor fizice sau firmelor in vederea soluționării cererilor pentru furnizarea unui serviciu public, dosare, dosare cu șina, precum si niciun alt articol sau obiect de birotica sau papetarie
_când vor solicita copii in format fizic pe hârtie pentru diverse acte, cereri sau formulare, instituțiile sunt obligate de a asigura, in mod gratuit, fotocopierea acestora

Nu se vor mai solicita de la populație:
_copii legalizate de pe documente, ci ele vor fi semnate pentru conformitate de funcționarul care le primește;
_copii de pe avize sau alte documente care au fost emise de către alte instituții publice, organe de specialitate ale administrației publice centrale și locale;
_dosare, dosare cu șină, precum și niciun alt articol sau obiect de birotică sau papetărie

Principalele prevederi din Legea nr. 9/2023
Se interzice instituțiilor publice

_(…) să solicite persoanelor fizice sau persoanelor juridice, în vederea soluționării cererilor pentru furnizarea unui serviciu public, copii de pe avize sau alte documente care au fost emise de către alte instituții publice

_Instituțiile publice (…) nu pot solicita persoanelor fizice sau persoanelor juridice, în vederea soluționării cererilor pentru furnizarea unui serviciu public, dosare, dosare cu șină, precum și niciun alt articol sau obiect de birotică sau papetărie

_Instituțiile publice (…) care solicită copii în format fizic pe hârtie pentru diverse acte, cereri sau formulare au obligația de a asigura, în mod gratuit, fotocopierea acestora

_Instituțiile publice (…) au obligația de a oferi metode alternative de plată a serviciilor publice furnizate contra cost, fie prin plata cu cardul, fie prin intermediul altor sisteme de plată

_Instituțiile publice (…) sunt obligate să folosească cu precădere mijloacele electronice pentru comunicarea cu beneficiarii serviciilor publice, acolo unde beneficiarul are și este de acord să furnizeze o adresă de poștă electronică

_Toate instituțiile publice (…) au obligația să publice o adresă de e-mail pentru primirea în format electronic a copiei după cartea de identitate, pe punctul de contact unic electronic şi pe pagina proprie de internet

_Fiecare instituție publică (…) este obligată să elimine cerința de depunere a copiilor legalizate după documente la furnizarea serviciilor publice, înlocuindu-le cu certificarea conformității cu originalul de către funcționarul competent

sursa: https://termene.ro/a...dosarul-cu-sina

https://legislatie.j...Document/263706

Vreau sa va intreb daca ati mai pomenit in 2024 sa se ceara dosar cu sina si fotocopii de pe toate documentele pe care institutia publica respectiva le solicita in procedura respectiva.

Edited by Sterone, 02 February 2024 - 16:18.


#2
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 04.11.2014
Am patit si eu la inceputul anului la evidenta populatiei. In teorie n-ar mai trebui copii, in practica tot te duci cu ele daca vrei sa rezolvi treaba.

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Dispare pe dracu.
Tocmai ce am venit de la politie ca voiam sa-mi fac si eu buletinul mai repede decat m-au programat astia (aproape 2 luni din momentul programarii).
Chestia e ca as cam avea nevoie de buletin sa nu fie exprirat.

Mi-a cerut adeverinta de la serviciu, stampilata. N-au fost de acord sa o trimita pe mail sau pe fax sau.. ceva. Doar hartia scrisa si stampulita.
Nu era nimeni la ghiseu. Probabil ca de aia s-au dus programarile asa de tarziu, ca baga 2 insi pe ora, in rest stau si-o freaca.

#4
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009
Pentru la ce adeverinta de la serviciu?

#5
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,822
  • Înscris: 13.08.2008
Ar trebui intrebat invers:
Ati mai pomenit sa nu se ceara ?
Ce inseamna aplicarea legii in Romani©a ?! O gluma buna/ prosta ?! Posted Image

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmaccip, on 02 februarie 2024 - 16:33, said:

Dispare pe dracu.
Tocmai ce am venit de la politie ca voiam sa-mi fac si eu buletinul mai repede decat m-au programat astia (aproape 2 luni din momentul programarii)..
Unde e cu programare?
Ieri și-a scos fiul meu CI. Depus actele cu 10 zile in urma.

#7
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 16.01.2023
Oricum , la mine e cumplit ca am de facut ceva dosare medicale si vor istoricul medical al unui batran de 87 de ani care a avut mai multe diverse operatii, sunt pur si simplu nebuni sa-mi ceara totul in dosar cu sina - nici nu incap intr-un dosar - cand am totul scanat color perfect , puse elegant pe foldere, pe date, pe sectiuni, ca sa poata fi gasite usor, o sa ia cateva ore bune cineva sa le printeze si alte ore sa le puna cumva in ordine.

N-am vazut mai multa nebunie, de ce mai dau astia ai nostri legi daca ne fac viata asa grea ca nu le respecta nici o institutie publica?

Cu omul asta am alergat in 3 spitale, la 4 medici, cautat loc de parcare, asteptat pt consult, asteptat pt investigatii, mers cu ele la medic de familie, luat scrisoare medicala , facut nu stiu cate cereri pt nu stiu cate comisii si acum pentru ultimele dosare vor absolut totul plus istoric lui medical de 87 de ani - sa le depun personal sau prin posta, NIMIC ELECTRONIC.

Vai mama noastra ! Mi-a luat o zi doar sa scanez totul, ca vor inclusiv retetele, ce tratamente a luat etc

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Deocamdata se aplica prima faza a legii dom'le
Doar pentru ministere

Pentru primarii, servicii locale si alte d'astea urmeaza faza 2 care incepe undeva intre Pastele Cailor si Sfatu' Asteapta

Pana atunci, ma duc sa-mi mai cumpar cateva dosare cu sina ca nu se stie cand am nevoie Posted Image

#9
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 16.01.2023

View Postvacantamijlocie, on 02 februarie 2024 - 16:45, said:

Ce inseamna aplicarea legii in Romani©a ?! O gluma buna/ prosta ?! Posted Image

Si de ce ne mai incurcam cu legile ? Doar sa dea amenzi de circulatie si sa platim impozitele la timp ?

View PostNaijax, on 02 februarie 2024 - 16:53, said:

Deocamdata se aplica prima faza a legii dom'le
Doar pentru ministere

Pentru primarii, servicii locale si alte d'astea urmeaza faza 2 care incepe undeva intre Pastele Cailor si Sfatu' Asteapta

Pana atunci, ma duc sa-mi mai cumpar cateva dosare cu sina ca nu se stie cand am nevoie Posted Image
Articolul 1
(1) Instituțiile publice, organele de specialitate ale administrației publice centrale și locale, precum și persoanele juridice de drept privat care, potrivit legii, au obținut statut de utilitate publică sau sunt autorizate să presteze un serviciu public, în regim de putere publică, au obligația de a publica, din oficiu, informații și modele de formulare sau cereri aferente tuturor serviciilor publice furnizate, în format electronic, atât pe pagina de internet proprie, cât și pe punctul de contact unic electronic, definit de Hotărârea Guvernului nr. 922/2010 privind organizarea și funcționarea Punctului de contact unic electronic, în varianta actualizată și într-un format tehnic care să permită descărcarea și editarea lor în scopul completării în format electronic de către beneficiar.

Edited by Sterone, 02 February 2024 - 17:02.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Suna mirobolant dar, deocamdata nu exista act normativ care stabileaste regulile interogarilor inter-institutionale de date

Pana atunci - ramanem la copiile din dosarul cu sina

#11
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 23.12.2022
Adică nu poți să dai un fwd la mail semnat digital ? E atât de simplu și în lege scrie că trebuie să accepte.

De ce sa le printez ????

#12
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 16.01.2023
Oricum, sunt varza ai nostri,

in cererea electronica ce trebuie completata sunt 8 seturi de acte ce trebuie anexate insa

pe mail, acolo unde mi-au trimis cererea ce tb completata, sunt 12 seturi de acte cerute, unele difera

Trebuie sa stai sa faci un tabel care cu care se potriveste si pana la urma sa le aduni pe toate.

De-aia suntem in urma ca tara, ca suntem obligati sa pierdem timpul, fiecare cu bolnavul lui, in loc sa stea unul singur si sa le fi pus in ordine, o singura data, si ce-i pe site sa fie si in cerere si in mailul cu info.

Edited by Sterone, 02 February 2024 - 17:21.


#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru ca NU le pot citi
N-au cu ce

Va dau un exemplu
Nevasta-mea a facut o radiografie mamara la Spitalul Orasenesc Harsova
De ce ? Pentru ca acolo este cel mai modern mamograf din Dobrogea - nu glumesc aici

Aia i-au dau un CD care ... surpriza ... NU putea fi deschis de nimeni prin Constanta - nu aveau cu ce

L-am deschis eu acasa si am facut print screen ... dupa aia printat la imprimanta din dotare si ... VOILA
Credeti sau nu, situatia asta amuzanta se regaseste la nivel national
Mai ales daca ai analize facute inaintea erei noastre cum probabil are batranul ala de 87 de ani

Daca ma plangeam pe forumuri nu rezolvam problema, asa ca ...

Edited by Naijax, 02 February 2024 - 17:19.


#14
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 16.01.2023
De acord cu tine

_cu Harsova - si a mea m-a pus sa conduc pana acolo , poate e bine de stiut si pt altii, intr-adevar, spital model

_nu-s de acord ca ei nu pot citi un mail forwardat cu semnatura digitala, multe acte asa le-am primit, ce valoare mai are semnatura digitala cand printez pe hartie ?

Edited by Sterone, 02 February 2024 - 17:27.


#15
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Nu pot ... nu vor ... n-au chef ... nu stiu ... NU MAI CONTEAZA

Vrei sa rezolvi problema ?
Ia un dosar cu sina frate

#16
Sterone

Sterone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 16.01.2023

View PostNaijax, on 02 februarie 2024 - 17:19, said:

Daca ma plangeam pe forumuri nu rezolvam problema, asa ca ...

Lasa ca de pe forumul asta am aflat mai multe decat din ziare, crede-ma !

E bine aici sa scrii ce te doare poate altii la vremea lor vor avea o abordare mult mai agresiva si mai putin permisiva impotriva indiferentei si e bine sa si citesti ce initiaza altii, sa clarvizionezi ce te asteapta.

#17
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,822
  • Înscris: 13.08.2008
Legea aceasta nu prevede si Norme metodologice ?
Dar sanctiuni ?
Nu se pot cere despagubiri/ daune/ sanctionarea vinovatilor/ celor responsabili ?

Edited by vacantamijlocie, 02 February 2024 - 17:34.


#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007

View Postffaannee, on 02 februarie 2024 - 16:40, said:

Pentru la ce adeverinta de la serviciu?
Cred ca mi-a bagat-o duamna de la ea, pentru ca eu am venit cu toate docomentele la mine si nu scria nimic de asa ceva niciunde.
Apoi, de unde sa iau adeverinta ca ma grabesc daca de exemplu am nevoie de buletin la maternitate, sau la aeroport.
Sigur nu exista asa ceva. Mi-a bagat-o ca nu avea chef de mine si ca ma considera din start prost.
Asa se vad lucrurile din cealalta parte a ghiseului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate