Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

Redmi note 13, 13pro, 13pro+

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#73
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 11.08.2007
Intre 13 pro+ si Samsung S54 care e de preferat? Care e mai bun? La A54 ma atrage faptul ca are slot micro sd, dar e prea mic ecranul. Vreau ceva cu ecran cat mai mare.

#74
TerryY

TerryY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 26.01.2023
are si margini imense, nu doar ecran mic. Astia de la samsung numai panarame de telefoane scot.

#75
lone-wolf

lone-wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.06.2007

View PostTerryY, on 03 februarie 2024 - 14:43, said:

Alexis, imi prind urechile la ce ai enumerat acolo ��
Pai cum sa-ti prinzi urechile? Doar sînt copilarii, pentru un om matur si cu experienta cum pari, n-ar trebui sa reprezinte o problema...Posted Image

#76
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023

View Postgigoto, on 03 februarie 2024 - 14:46, said:

Intre 13 pro+ si Samsung S54 care e de preferat?
De toată jena screen to body ratio la Samsung 82.9% față de Xiaomi 89.8%.
Xiaomi cu gama Redmi Pro a tot plusat la capitolul asta în fiecare an, de aici și prețul care este tot mai mare la fiecare lansare. Huawei avea niste ecrane superbe, peste 90% screen to body ratio, și puse pe telefoane de 1200 de lei.

#77
cucioan1979

cucioan1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.08.2014

View Post[mc]xtrem, on 27 ianuarie 2024 - 16:05, said:

Slabe speranțe cu HyperOs. O sa fim nevoiti să plătim pentru metode neoficiale.

Incerca asta :
https://xiaomiui.net...-hyperos-53493/

asta am facut si eu,  dupa care tocmai azi i-am dat Unlock si am de asteptat cele 168 ore......

#78
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 11.08.2007
Dar voi aveti telefonul din China sau de ce trebuie sa faceti toate astea?
Sau la orice Xiaomi trebuie facut tot felul de minuni ca sa-l poti folosi?
Adica nu e doar switch on power si gata!?

#79
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009

View Postcucioan1979, on 05 februarie 2024 - 19:21, said:

Incerca asta :
https://xiaomiui.net...-hyperos-53493/

asta am facut si eu,  dupa care tocmai azi i-am dat Unlock si am de asteptat cele 168 ore......
"With the new Xiaomi HyperOS, the bootloader unlock time has been reduced from 168 hours to 72 hours."
Asta scrie in articolul pus de tine. Sa ne spui cat dureaza de fapt.

View Postgigoto, on 06 februarie 2024 - 02:30, said:

Dar voi aveti telefonul din China sau de ce trebuie sa faceti toate astea?
Pentru a pune un rom custom, in principiu xiaomi.eu

#80
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 11.08.2007
De ce trebuie sa pui rom custom? Asta nu inteleg, daca telefonul e luat sa spunem de pe emag, vandut de emag...mai trebuie sa fac ceva? Nu pot sa-l folosesc asa cum vine?

#81
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,889
  • Înscris: 03.02.2005
Ba da, poti sa-l folosesti cum doresti, astfel sunt unii care doresc sa-si flash-uieasca ROM-uri customizate pe telefon din diferite motive ce tin de preferintele lor.

#82
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 11.08.2007
Am inteles, nu am facut niciodata asta cu nici un telefon, si nici nu cred ca am sa fac. Ma gandesc ca pierzi si garantia! Ca sa nu zic ca poti sa-l strici definitiv din cate am mai citit pe ici pe colo 😊, Totusi, ma gandesc cate fac oamenii din plictiseala 😊.
Banuiesc ca in final, telefonul va face acelasi lucru si cu diferite rom-uri....raspunde la apeluri, mai un whatsup, facebook, etc.

#83
TerryY

TerryY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 26.01.2023
Nici eu nu am inteles niciodata pt ce sa schimbi romul.

#84
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 10.10.2005
Pai poate nu vrei publicitate, nu vrei aplicatiile Xiaomi .Sau nu vrei interfata Xiaomi, vrei interfata mai simpla de Android.
Iar dupa ce nu mai ai suport, sa instalezi versiuni mai noi de Android daca nu vrei sa schimbi telefonul.
Eu si acum folosesc ca telefon auxiliar un Redmi Note 7 cu android 14.

Edited by trid_ovi, 06 February 2024 - 11:49.


#85
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 11.08.2007
Pai atunci nu mai iau xiaomi,simplu, nu stiu despre ce reclame vorbesti, nu am avut xiaomi pana acum.
Dar si cele pentru Europa au reclame,  sau unde apar acele reclame?
Adica daca nu vreau aplicatiile xiaomi, sau interfata xiaomi,  atunci de ce sa mai cumpar Xiaomi?? 🤔😊
Si schimbarea asta de ROM o inteleg dupa cativa ani, cand nu mai primesti update, dar din cate vad multi nici nu cumpara telefonul si deja se gandesc la schimbarea sistemului.
Asa si eu am un Samsung Galaxy Note 4 pe care inca-l folosesc, dar a ramas cu androidul lui si inca merge, nu cred ca e neaparat nevoie sa schimb romul.

#86
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,834
  • Înscris: 30.03.2009
Nu trebuie să schimbi nimic. Xiaomi funcționează foarte bine așa cum este.
Tocmai acest lucru, deblocarea lui, face ca Xiaomi să fie preferat în unii oameni care vor să aibă posibilități de schimbare a softului după bunul plac. Bineînțeles, nu este un lucru de făcut de către oricine.

#87
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,889
  • Înscris: 03.02.2005

View Postgigoto, on 06 februarie 2024 - 09:52, said:

Am inteles, nu am facut niciodata asta cu nici un telefon, si nici nu cred ca am sa fac. Ma gandesc ca pierzi si garantia! Ca sa nu zic ca poti sa-l strici definitiv din cate am mai citit pe ici pe colo...
Cum am mai spus, e alegerea fiecaruia, farmecul e ca pana acum, la cei de la Xiaomi poti sa revii oricand la ROM-uri stock, sa blochezi la loc bootloader-ul si atunci telefonul e ca nou, din punct de vedere a software-ului.
Daca e stricat de nu se mai deschide, atunci chiar si cei din service ii vor scrie din prima firmware-ul stock in incercarea de a-l resuscita.
Asadar, pentru ca poti oricand reveni la firmware-ul stock, fara a avea ulterior vreo urma a vreunui ROM custom sau ca a avut bootloader-ul deblocat, e un mare avantaj.

Nu stiu avantaje au ROM-urile custom, depinde de la ROM la ROM, insa spre exemplu xiaomi.eu e un ROM curatat de toate aplicatiile si serviciile nefolositoare, pana si aplicatiile preinstalate de la Google pe variatele globale nu sunt in pachetul de baza a ROM-ului, doar serviciile minimale ale celor de la Google.
Eu spre exemplu imi place ca am:
- double tap in home scree, sa-mi blochez ecranul telefonului;
- widget-ul de ceas si vreme imi afiseaza temepratura locala in functie de pozitia curenta si nu de o locatie fixa;
- posibilitatea de a inregistra audio un apel telefonic direct din aplicatia de apeluri;
- imi plac mai mult aplicatiile de apeluri si agenda de contacte de la Miui (Xiaomi) decat cele de la Google.
Sunt mici chichite care imi plac mie si asa au si altii alte aspecte care ii fac sa fie atrasi de alte ROM-uri decat cele oficiale.

#88
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Trebuie sa ai și banii de servis puși deoparte când te apuci de schimbat ROM-ul.

#89
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,889
  • Înscris: 03.02.2005
Hai sa oprim aici offtopicul la modul general despre custom ROM-uri, pana la urma este alegerea fiecaruia si este un proces ce presupune documentare temeinica, nu e pentru cei ce nu sunt siguri pentru ceea ce urmeaza sa faca.

#90
gdm

gdm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.02.2014
Ce parere aveti de Redmi Note 13 Pro 4G ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate