Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Redmi note 13, 13pro, 13pro+

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#109
TerryY

TerryY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2023
Senzorul virtual de proximitate functioneaza perfect. Nu am avut nici un fel de problema pana acum cu acest tel.

#110
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
Salutare!
Dupa multi ani de utilizat un Redmi Note 5, care inca isi face treaba bine, cu unele exceptii, am inceput si eu sa ma orientez catre un alt telefon si m-ar interesa Redmi Note 13 Pro 5G ...
Cu telefonul actual am inceput sa am probleme cu diverse aplicatii, in general cu cele bancare dar nu numai, care imi semnaleaza ca este rootat si din aceasca cauza aplicatiile respective nu mai functioneaza, se inchid. Telefonul l-am luat nou, de pe eMag sau PcGarage, nu mai tin minte exact (candva prin 2016-2017, mult timp de atunci), eu sigur nu l-am rootat, presupun ca e din cauza OS-ului de la Xiaomi, MIUI...
Intrebarile mele pentru voi, cei care aveti deja Redmi Note 13 Pro 5G ar fi daca aveti probleme de genul asta cu aplicatiile si in plus daca merge sa il folositi cu Android Auto. Al meu nu a mers deloc cu Andoid Auto, imi da eroare si din ce am citit ar fi din cauza Dual App, mai exact din cauza ca folosesc 2 conturi de WhatsApp, cel personal si cel de munca. Pe un Redmi 7A, unde e doar un cont de WhatsApp, merge Andoid Auto..
Ca sa sintetizez, ma intereseaza daca aveti eroare la aplicatii care sa nu functioneze din cauza ca apare telefonul rootat si daca functioneaza conectarea la Android Auto..
Multumesc

#111
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Aplicațiile bancare au nevoie să ruleze pe versiuni cat mai noi de Android, din motive de securitate. Redmi Note 5 rulează pe o versiune de Android prea  veche. A fost lansat cu Android 8, probabil rulează maxim 9. Acum s-a ajuns la Android 14. Alta cauză a problemelor - ai cumpărat telefon cu soft de China care a fost modificat (Root) de vânzător să arate ca unul Global, iar aplicațiile sensibile detectează acest lucru.

Cumpără un telefon mai nou și asigură-te că rulează oficial versiunea de Android Global sau Europe (EEA). Așa nu o să mai ai probleme in viitor.

Edited by nei-k, 21 March 2024 - 06:38.


#112
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
Ok, imi era clar ca Redmi Note 5 e depasit, din acest motiv am si inceput sa ma orientez catre unul nou. Eu as fi vrut sa ma lamuresc in ceea ce priveste Redmi Note 13 Pro 5G daca cei care il au mai intampina problemele astea, cu aplicatiile bancare (si nu numai), care il semnaleaza ca ar fi rootat si nu ruleaza si cu Android Auto, daca sunt probleme de conectare (cu cablu sau fara). La Redmi Note 5 imi dadea Error 16, nu se putea conecta deloc la aplicatie.
Telefonul aveam de gand sa il iau din China (cu livrare din Franta de fapt), scrie Global Version dar nu am nici o garantie ca nu va fi ca in cazul specificat de tine. Cum de altfel si la Redmi Note 5, luat de la noi din tara si uite ca tot acolo am ajuns, deci si daca il iau din tara nu voi avea garantia ca va fi ROM-ul care trebuie.

#113
TerryY

TerryY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2023
functioneaza pe android auto f bine cu versiunea globala. Nu stiu de rotat si de ce ai face asa ceva.

#114
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
https://www.reddit.c...tual_proximity/
Lasa-i pe altii sa-si bata capul cu senzorul virtual. La aceiasi bani gasesti telefoane cu senzori reali.
Am vazut persoane cu telefonul la ureche si ecranul aprins ca in filme si nu intelegeam de ce. Macar in filme era doar o poza pe ecran.
Moto G84 1300 lei cu toti senzorii reali si 12 GB ram. Cel mai performant e 40 Edge dar are ecran curbat.

Edited by Leo2006, 21 March 2024 - 10:04.


#115
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007

Vizualizare mesajTerryY, pe 21 martie 2024 - 09:39, a scris:

functioneaza pe android auto f bine cu versiunea globala. Nu stiu de rotat si de ce ai face asa ceva.

Nu l-as roota nici eu. Mai ales daca asta mi-ar putea compromite (iar, ca si la cel vechi) accesul la aplicatiile necesare.
Ma bucur sa aud ca functioneaza Android Auto, dar spune-mi te rog daca folosesti Dual Apps, in special WhatsApp pe telefonul tau. Din ce m-am mai informat, ar fi una din cauzele care imi genereaza mie eroarea pe telefonul actual.
Multumesc

#116
TerryY

TerryY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2023
Nu folosesc dual apps.

#117
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
eh uite, poate de aia la tine merge Android Auto ... :-/
Eu am nr personal si nr de serviciu, am nevoie de ambele WhatsApp-uri, ca sa nu car 2 telefoane dupa mine, si uite asa...

#118
TerryY

TerryY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2023

 Leo2006, pe 21 martie 2024 - 09:53, a scris:

https://www.reddit.c...tual_proximity/
Lasa-i pe altii sa-si bata capul cu senzorul virtual. La aceiasi bani gasesti telefoane cu senzori reali.
Am vazut persoane cu telefonul la ureche si ecranul aprins ca in filme si nu intelegeam de ce. Macar in filme era doar o poza pe ecran.
Moto G84 1300 lei cu toti senzorii reali si 12 GB ram. Cel mai performant e 40 Edge dar are ecran curbat.
functioneaza f bine senzorul virtual. Am si alte tel si la fel functioneaza ok senzorul. Doar la unele samsunguri ieftine da buleala, pt ca samsung. G84 ala are procesorul anemic.

#119
rambo200

rambo200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 30.12.2015
Intrebare pentru cei care au schimbat softul la Redmi Note 13 Pro 5G ce imagine ati folosit si cu ce ati incarcat-o in telefon? Xiaomi Update si Fastboot sau direct din telefon cuTWRP?Am reusit sa deblochez bootloaderul si m-am blocat pentru ca nu gasesc imagine rom.Am gasit ceva dar este arhiva .tgz si nu este vazuta nici de Xiaomi update nici de TWRP.


#120
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
TGZ-ul ala trebuie dezarhivat cu 7Zip.
Acel fisier este o arhiva ce contine o serie de fisiere, imagini, ce pot fi flash-uite in Fastboot cu aplicatia oficiala de flash-uit de la Xiaomi Mi Flash Tool.

#121
david35

david35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 22.06.2006
A apărut Xiaomi HyperOS pentru Redmi note13pro+

#122
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 30.12.2007
Intrebari pentru cei care au deja 13 pro plus. Husa din pachet are pe spate margini pronuntate sa protejeze inelele camerelor atunci cind sta pe spate pe masa? Sau telefonul sta cu marginea de plastic a camerelor direct pe masa? Conform review-ului de pe gsmarena inelele din jurul camerelor sunt din plastic lucios. Ma rog, pe masa ..., ma refer la suprafata pe care e asezat pe spate in plan orizontal.

Vad ca are pret bun la altex, am comandat si eu o bucata. Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   108.61K   19 downloads
  • Attached File  2.jpg   100.41K   25 downloads

Edited by xew, 28 March 2024 - 22:25.


#123
david35

david35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 22.06.2006

View Postxew, on 28 martie 2024 - 22:19, said:

Intrebari pentru cei care au deja 13 pro plus. Husa din pachet are pe spate margini pronuntate sa protejeze inelele camerelor atunci cind sta pe spate pe masa? Sau telefonul sta cu marginea de plastic a camerelor direct pe masa? Conform review-ului de pe gsmarena inelele din jurul camerelor sunt din plastic lucios. Ma rog, pe masa ..., ma refer la suprafata pe care e asezat pe spate in plan orizontal.

Vad ca are pret bun la altex, am comandat si eu o bucata. Posted Image
Se sprijină pe marginea de la husa

#124
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 30.12.2007
Daca e asa e un lucru bun, la P60 Pro daca misti telefonul pe o suprafata plana inelul camerei e de metal si se aude o rîcîiala, semn ca husa nu izoleaza/protejeaza camerele.

Edited by xew, 29 March 2024 - 18:19.


#125
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 30.12.2007
Am luat pe seara telefonul de la altex, intradevar marginile de la husa sunt inalte si protejeaza camerele daca e asezat in plan orizontal. A aparut actualizare dar neavind sim si wifi ca eram pe afara am facut hotspot si l-am rezolvat, am testat si camera pe intuneric/noapte si mi se pare cam praf, pe zi probabil ar fi mai ok. Se misca bine prin setari, aplicatiile se deschid si se misca ok comparat cu Huawei P60 Pro, dar la camera e diferenta mare. O sa-l mai testez zilele urmatoare si cred ca va ramine in familie sa inlocuiasca un Huawei P20 Lite la care nu prea mai tine bateria si se misca asa, mai in reluare.

#126
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Salutare!
Ma intereseaza daca Redmi note 13 pro 4G are sau nu are esim?
Codul modelului este MZB0G7HEU.
Din ce vad se pare ca doar varianta 5G suporta esim.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate