Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

Masina din Germania expediata fara acte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Vengeance2k

Vengeance2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 21.06.2019
Mă confrunt cu o situație complicată legată de achiziția unei mașini din Germania, proces ce a implicat și un intermediar din România, o companie cunoscută și de încredere, care s-a ocupat de plata integrală a vehiculului. În ceea ce mă privește, am contribuit  cu un avans  în valoare de 80.000 de euro. Până acum, totul părea în regulă; mașina a ajuns în România fără incidente. Problema a apărut când dealer-ul a trimis doar copii ale documentației necesare, nu actele originale.
De aproximativ zece zile mă străduiesc să intru în posesia documentelor originale ale mașinii. Inițial, dealer-ul a invocat ca motiv al întârzierii faptul că se află în concediu. Ulterior, situația a devenit și mai nasoala când acesta a pretins că a pierdut documentele și că le va primi din nou în trei zile. Însă, în ultimele două zile, nu a mai răspuns deloc la telefon. Mă întreb dacă cineva a mai întâmpinat probleme similare...Momentan am avansul de 40% dat, maisna e in showroom dar nu se poate inmatricula.

#2
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 03.05.2020
Daca a fost luata de la licitatie, actele originale pot dura cateva zile. Se poate inmatricula provizoriu pe 5 zile fara documentele de origine (ca idee).

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,492
  • Înscris: 01.12.2001
Daca e companie cunoscuta și de încredere: nu te speria. Și dacă mașina e noua.
Daca o luai de la un dealer turc SH era problema. Riscai să o găsești la RAR că e data furata.

#4
Vengeance2k

Vengeance2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 21.06.2019

 mhro, on 18 ianuarie 2024 - 20:24, said:

Daca a fost luata de la licitatie, actele originale pot dura cateva zile. Se poate inmatricula provizoriu pe 5 zile fara documentele de origine (ca idee).
Incepand cu 2023 pentru numere rosii sunt necesare si actele in original, dar se predau doar copiile.

 dorin_2k, on 18 ianuarie 2024 - 20:38, said:

Daca e companie cunoscuta și de încredere: nu te speria. Și dacă mașina e noua.
Daca o luai de la un dealer turc SH era problema. Riscai să o găsești la RAR că e data furata.
Fima din Germania, activeaza din 2011 iar masina are 100km si sigur nu este furata.

#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Spui ca de plata integrala s-a ocupat un intermediar din Romania. Tu ai platit acestui intermediar un avans.

In cazul asta cu siguranta ai un contract cu acest intermediar.

Contractul de vanzare-cumparare cu firma din Germania a fost facut pe numele cui? Al tau? Al intermediarului?

Eu as incepe sa recitesc contractul cu intermediarul din Romania si drepturile si obligatiile fiecarei parti. Din moment ce eu platesc un intermediar pentru un serviciu, ma astept sa nu fiu eu cel care rezolva problemele aparute. De-aia nu inteleg de ce te agiti tu pentru acte, cand asta ar fi trebuit sa fie problema intermediarului.

#6
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,497
  • Înscris: 18.06.2007
De regula masina se trimite cu platforma și actele cu curierul.  



#7
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 08.10.2004
mie mi-a dat cu 0.o la avansul de 80.000 euro....

Edited by smoke, 18 January 2024 - 21:54.


#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,910
  • Înscris: 25.01.2007
Inmatriculezi linistit o masina fara acte, din punctul asta de vedere poti sa stai linistit.

#9
Vengeance2k

Vengeance2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 21.06.2019

 bogdan_o, on 18 ianuarie 2024 - 21:43, said:

Salut

Spui ca de plata integrala s-a ocupat un intermediar din Romania. Tu ai platit acestui intermediar un avans.

In cazul asta cu siguranta ai un contract cu acest intermediar.

Contractul de vanzare-cumparare cu firma din Germania a fost facut pe numele cui? Al tau? Al intermediarului?

Eu as incepe sa recitesc contractul cu intermediarul din Romania si drepturile si obligatiile fiecarei parti. Din moment ce eu platesc un intermediar pentru un serviciu, ma astept sa nu fiu eu cel care rezolva problemele aparute. De-aia nu inteleg de ce te agiti tu pentru acte, cand asta ar fi trebuit sa fie problema intermediarului.

Toate responsabilitatile cad in mana intermadiarului cu care da, am un contract. Intermediarul este de buna credinta, eu incerc doar sa grabesc livrarea actelor si eram curios daca s-a mai confruntat cineva cu o speta similara. Am auzit si cazuri rare in care s-a astepta 3,4 luni pana cand au ajuns actele in conditiile in care acestea au fost pierdute.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,952
  • Înscris: 13.07.2011
Pe tine nu te intereseaza firma din Germania, tu ai achizitionat-o printr-un intermediar. Tu ai incheiat contractul cu firma din Romania, ei sunt obligati sa isi indeplineasca conditiile stabilite in contract, restul este problema lor si asa mai departe.

La o masina de 200.000 nu o aduci pe acte copiate, deci chiar atat de serioasa si profesionista nu poate sa fie firma aceasta.

Iar la suma masinii actionezi printr-un avocat.

#11
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 05.04.2005

 Vengeance2k, on 18 ianuarie 2024 - 22:06, said:


Toate responsabilitatile cad in mana intermadiarului cu care da, am un contract. Intermediarul este de buna credinta, eu incerc doar sa grabesc livrarea actelor si eram curios daca s-a mai confruntat cineva cu o speta similara. Am auzit si cazuri rare in care s-a astepta 3,4 luni pana cand au ajuns actele in conditiile in care acestea au fost pierdute.

Salut

Atunci lasa-l sa rezolve problema. Ca nici lui nu cred ca i-ar conveni sa piarda 120K EUR.

Iti dai seama ca fiecare caz e particular. Probleme sunt diverse cu masinile aduse din Germania.

Se fac si la ei tot felul de circuite fictive pentru diverse "optimizari" fiscale. Nu s-a inventat hotia la noi. Nu pierde nici o firma actele unei masini pe care tocmai a vandut-o si exportat-o, cu atat mai putin un neamt care e inconjurat si obisnuit cu birocratia si inca cu atat mai putin ale unei masini de 200K.

In tot circuitul asta sunt "profesionisti". Dealer-ul neamt care cu asta se ocupa si intermediarul pe care l-ai angajat sa iti aduca masina. Meseria lor e vanzarea si cumpararea de masini, deci ar trebui sa stie toate chichitele, conditiile si exceptiile.

#12
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 12.09.2013
Cam usor ai dat 80k...tot la fel i-ai facut?In fine, e treaba ta....Ai cascat ochii la ce ai in contract cu firma, sau ai semnat ca primarul un contract?

#13
Vengeance2k

Vengeance2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 21.06.2019
Nu imi fac probeleme in ceea ce priveste avansul dat sau in privinta intermediarului din Romania. Cum spuneam, avem contract, totul e ok. Vreau doar sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu probleme similare si cat au asteptat pana cand au primit actele. Sunt sanse ca actele masinii sa fie la banca iar aceasta sa nu le elibereze  pana cand dealer-ul achita diferenta masinii catre aceasta.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,492
  • Înscris: 01.12.2001
Mașina de 100 km?
Rare tare îs astea.
Ori cu zero ori cu +100.000 km.
Ori cu km dat înapoi.
Dar sa ii dai înapoi și să lași doar 100 km e cam ciudat.
Are maxim 2 ore rulate? Asta se observă ușor.

#15
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 03.05.2020

 Vengeance2k, on 18 ianuarie 2024 - 21:30, said:

Incepand cu 2023 pentru numere rosii sunt necesare si actele in original, dar se predau doar copiile.


Fima din Germania, activeaza din 2011 iar masina are 100km si sigur nu este furata.

Am specificat clar pentru cate zile se elibereaza si in ce conditii.

https://dgpci.mai.go...o obligatorie.

5 zile.

#16
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008

 smoke, on 18 ianuarie 2024 - 21:54, said:

mie mi-a dat cu 0.o la avansul de 80.000 euro....
Ce sa facem...lumea asta e nedreapta.
Noi lucram pe maruntis ca sa le facem averi celor care platesc cu ochii inchisi 80k Euro pe ceva ce nici macar nu au in mana/sub fund.
Si tot ei se plang ca ne platesc prea mult, ca ar trebui sa lucram 16 ore pe zi, fiindca restul de 8 ore ne ajung pentru odihna, cumparaturi, stat cu familia, drumul pana la serviciu si inapoi.

#17
Vengeance2k

Vengeance2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 21.06.2019

 dorin_2k, on 19 ianuarie 2024 - 07:16, said:

Mașina de 100 km?
Rare tare îs astea.
Ori cu zero ori cu +100.000 km.
Ori cu km dat înapoi.
Dar sa ii dai înapoi și să lași doar 100 km e cam ciudat.
Are maxim 2 ore rulate? Asta se observă ușor.
Masina e din 2023, e noua. Multi au crezut ca au facut o smecherie cumparandul-e pentru a le reveinde cu un profit de 50-100k euro. Au crescut dobanzile si s-au trezit cu ele pe cap. Pretul de lista era de 250k euro deci am obtinut un discount extrem bun daca primesc si actele Posted Image . In caz contrar, daca nu am actele intr-o luna de la semnarea contractului, intermediarul din RO are obligatia de a-mi returna avansul. Dealer-ul din Germania e de 10 ani pe piata, feedback bun si a fost si veriicat de o fima de avocatura din Germania inainte de cumpararea masinii..

 mhro, on 19 ianuarie 2024 - 09:00, said:


Am specificat clar pentru cate zile se elibereaza si in ce conditii.

https://dgpci.mai.go...Ă‚ obligatorie.

5 zile.
Multumesc de info, n-am stiut. Oricum ca sa o inmatricultez trebuie sa semnez ridicarea masinii, lucru pe care nu il voi face cat timp intermadiarul nu are toate actele.

 Hider141, on 19 ianuarie 2024 - 09:05, said:

Ce sa facem...lumea asta e nedreapta.
Noi lucram pe maruntis ca sa le facem averi celor care platesc cu ochii inchisi 80k Euro pe ceva ce nici macar nu au in mana/sub fund.
Si tot ei se plang ca ne platesc prea mult, ca ar trebui sa lucram 16 ore pe zi, fiindca restul de 8 ore ne ajung pentru odihna, cumparaturi, stat cu familia, drumul pana la serviciu si inapoi.

Faina gandire, felicitari. Vei ajunge departe!Posted Image

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,878
  • Înscris: 06.01.2008

 Vengeance2k, on 19 ianuarie 2024 - 09:46, said:

...Faina gandire, felicitari. Vei ajunge departe!Posted Image
Nu vreau departe, vreau doar pana pe Marte... Posted Image

Edited by Hider141, 19 January 2024 - 10:12.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate