Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu
 Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 

Mașina la 18 ani

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
SocolaCox

SocolaCox

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.07.2023

 __Dan__, on 16 ianuarie 2024 - 09:14, said:

Daca ai parte de sex de calitate (gratuit) si fara masina, nu-ti cumpara. Daca nu, incearca cu masina.
Adica incearca sa-ti cumperi. Posted Image
Ce treaba are reproducerea cu o masina nu stiu...eu imi doresc o masina ca sa vizitez , sa ma plimb etc...oricum pana la ce visez eu mai am un bac si de intrat la o facultate...

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,062
  • Înscris: 20.10.2015

 DannyHuwe, on 16 ianuarie 2024 - 20:14, said:

Cu 5000 eur ar lua initiator Logan/Sandero bun, sa-si faca mana pe ea, cativa ani sa o tina.

N-a mai raspuns, ca aveam si alte intrebari.
Nu ajunge sa ai doar masina, iti trebuie si de reparatii si de gaz si de asigurare care nu e mica, impozit etc

#39
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 Tsunamii, on 16 ianuarie 2024 - 20:59, said:

Nu ajunge sa ai doar masina, iti trebuie si de reparatii si de gaz si de asigurare care nu e mica, impozit etc
n-auzi ca-i da parintii bani?

Edited by DannyHuwe, 16 January 2024 - 21:14.


#40
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 26.05.2005
Masina are diverse costuri, in familie ai masina, poti intreba detalii.
1.RCA: obligatoriu, simulezi pe un site online si afli exact: la ce masina ai ales tu, e in jur de 2200 lei pe an (daca inmatriculezi masina pe numele parintilor este 1300 pe an; pe numele bunicilor, tot pe acolo, nu merita).
2.Impozit: la hybride e aproape gratis (3 lei pe an); la masini termice de sub 2000cm3 e relativ iesftin, sub 250 de lei pe an.
3.Bani de combustibili: depinde cat mergi cu masina... probabil, dupa buget.
4.ITP: daca e masina mai veche de 11-12 ani, faci odata pe an, nu costa mult, 100-150 de lei pe an.
5.Revizii: Cam odata pe an e recomandat sa faci o revizie, schimbi ulei, filtre, depinde de service, de masina, cateva sute de lei probabil.
6.Optional: piese care se mai strica pe la masina, in functie de noroc: anvelope, stergatoare, freon, pompe, motorase, ambreiaj, bucse, etc...
7.Optional: se poate intampla sa mai iei amenzi.
8.Optional sau nu: parcare masina, acasa si prin oras: poate fi 0 sau cativa lei.

In cazul cel mai fericit, cand e masina hibrida, pe numele parintilor, nu se strica ceva prea rau etc, ai putea scapa cu 150 de lei pe luna cheltuieli fixe; si vreo 2 sute pe benzina sa te plimbi prin oras.
Nu uita sa nu te hazardezi la volan, fi prudent o perioada, pana prinzi experienta; un fost coleg de gimnaziu, si-a cumparat o Dacie pe la 18 ani si apoi nu a mai prin aniversarea de 19 sau 20 de ani.

#41
SocolaCox

SocolaCox

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.07.2023

 Tsunamii, on 16 ianuarie 2024 - 20:59, said:



N-a mai raspuns, ca aveam si alte intrebari.
Nu ajunge sa ai doar masina, iti trebuie si de reparatii si de gaz si de asigurare care nu e mica, impozit etc

Da , până la vară îi fac , acum am in jur de 4000 , dar nu asta am intrebat initial , am intrebat daca merita sa imi iau masina sau nu , tinand cont ca ai mei nu ma sustin in asa ceva deocamdata.

#42
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 22.08.2012
Cre' ca ar trebui sa-ti asculti parintii, ca nu zic rau deloc - mai ales ca distractia va fi pe banii lor.

O sa-i cumpar masina fiului meu atunci cand o sa si-o cumpere singur, o sa o intretina singur, si o sa aprecieze cu adevarat.

Daca tot ceea ce te face ok intre altii e o masina, atunci ai o problema destul de naspa.

#43
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,132
  • Înscris: 04.08.2007
O sa strângi banii de mașină până în vară.ok
Sa nu uiți să iei în calcul restul: ITP anual 150 lei, revizie câteva sute de lei, impozit 100 (daca iei ceva 1.4-1.6), RCA peste 2000, benzina - cât conduci dar tot bagi de câteva sute lunar, anvelope + schimbare și echilibrare de 2 ori pe an câteva sute, reparatii - depinde de noroc dar la o mașină cu așa vechime norocul nu prea exista, tot trebuie să-ți bugetezi măcar 1000 pe an, rovigneta 150, parcări, eventuale amenzi, consumabile (lichid de parbriz, ștergătoare, spălătorii, etc).
Per total, fără banii de achiziție vei avea nevoie de vreo 2000 euro pe an. Asta fara să apara vreo problema mai gravă la mașină.
Daca crezi că acoperi suma și iți mai rămân bani de distracții, haine, etc...îți răspunzi singur daca merita.

Edited by remvirg, 17 January 2024 - 16:58.


#44
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

 SocolaCox, on 17 ianuarie 2024 - 08:11, said:

Da , până la vară îi fac , acum am in jur de 4000 , dar nu asta am intrebat initial , am intrebat daca merita sa imi iau masina sau nu , tinand cont ca ai mei nu ma sustin in asa ceva deocamdata.
Sfatul meu e sa mergi cu transportul in comun. Daca chiar ai nevoie si te grabesti,chemi taxiul si se rezolva.
Mai sus s-a postat obiectiv de cheltuielile pe langa masina,ce inseamna.
Trebuie sa iei in calcul si ca masina se strica si va trebui bani de mecanic/electrician + piese.

Edited by DannyHuwe, 17 January 2024 - 17:20.


#45
RealMe

RealMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.12.2023
O "împarți" cu ai tăi mașina familiei,n-ai ce face.Mai încolo vezi ce finanțe mai produci și funcție de...N-ai de ales.Gândește-te că sunt alții care n-au nici varianta cu mașina familiei.Măcar tu ai pe ce pune mâna.Nu te compara cu ăia de bani gata care vin la școală într-a doișpea cu bmw-u cumpărat de tati.

#46
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 22.08.2012

 Mizu, on 16 ianuarie 2024 - 14:20, said:

In ziua de azi e greu sa mai iesi in evidenta cu o masina, si oricum tipele nu stiu care e mai tare decat ca scrie BMW pe ele.
Daca vrei sa impresionezi si sa le dai clasa fraierilor ia-ti de banii aia o Kawasaki Ninja ZX-6R.

[ https://i.imgur.com/ubKauZA.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Macar recomanda-i Hayabusa, ca sa nu se mai duca SMURD-ul cand face accident, sa trimita direct dricul.

#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,455
  • Înscris: 06.02.2008

 Mizu, on 16 ianuarie 2024 - 14:20, said:

In ziua de azi e greu sa mai iesi in evidenta cu o masina, si oricum tipele nu stiu care e mai tare decat ca scrie BMW pe ele.
Daca vrei sa impresionezi si sa le dai clasa fraierilor ia-ti de banii aia o Kawasaki Ninja ZX-6R.

[ https://i.imgur.com/ubKauZA.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da. Acum vreo 20-25 de ani, la Bacău, când pe stradă majoritatea erau Dacia berlină, SuperNova, Golf 3-4, Tico, Cielo și Espero, aveam Opel Vectra B. Atunci era ceva, și traficul era de oraș de provincie din urmă cu două decenii, mă plimbam cu orele, ardeam benzina. O mai și foliasem de nu mai vedeam prin geamuri, chestii de tânăr cu figuri, mi se dusese baul că aș fi un proxenet și diverse legende. Acum, într-adevăr, trebuie să ai vreo mașină exotică sau extrem de scumpă să mai atragi atenția.

Edited by caiuscorneliu, 18 January 2024 - 13:02.


#48
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012
ce tată rău și obtuz... :(
io i-am dat copilului mașina de weekenduri (diesel) s-o birjărească corespunzător
în primul an (adică toată cls a 12-a) a făcut 20.000 de km
:P
apoi a plecat la școli înalte
prima sa mașină fu o corsa SH benzinară = 1 an
următoarea o ibiza SH benzinară = 1 an
next o fiesta NEW benzinară = 1 an
...
acum exploatează cele 3 mașini ale familiei, dar pt că nu-i îndeajuns și-a luat o kawasaki vulcan 650S

disclaimer: am înșirat toate astea pt a face toți tinerii să fie curajoși și să-și cumpere tot ce-și doresc... :)

#49
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.12.2019

 Olteanul_sfios, on 17 ianuarie 2024 - 14:03, said:

O sa-i cumpar masina fiului meu atunci cand o sa si-o cumpere singur, o sa o intretina singur, si o sa aprecieze cu adevarat.
Când era mic, mămica l-a alăptat sau a trebuit să-și prepare singur biberonul?

#50
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,032
  • Înscris: 17.08.2022

 gushpi, on 18 ianuarie 2024 - 13:47, said:


disclaimer: am înșirat toate astea pt a face toți tinerii să fie curajoși și să-și cumpere tot ce-și doresc... Posted Image

Dar nu le-ai dat si adresa ta de unde sa vina sa ridice banii....

#51
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 29.11.2021
Cred că poți avea mașină la 18 ani daca familia își permite să o întrețină. Ia ți ceva ce se întreține ușor si costa puțin, sa nu dau gaura in buget.

Pe urmă când o să ai serviciul tau poți să o schimbi sau întreține mai bine.

#52
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,188
  • Înscris: 17.01.2012

 vio69c, on 19 ianuarie 2024 - 12:53, said:

Dar nu le-ai dat si adresa ta de unde sa vina sa ridice banii....

puturoșii ăia de părinți să facă bine și să facă copii doar dacă îi poate și răsfăța
că dacă îi faci doar ca să aibă cine-ți da un pahar cu apă pe patul de moarte... :(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate