Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

Monitor Gaming Asus PG329Q-W și PG329Q

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ciprianionut

ciprianionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.04.2007
Salut, referitor la cele două monitoare dacă am găsit bine pe internet, modelul PG329Q-W este culoarea alba fabricatie 2022 iar cel fara W adică PG329Q este fabricatie 2020 culoarea neagra, in rest identic totul.
Acum să vă zic de ce am creat acest topic.
Ori confund eu lucrurile, ori am dreptate, habar nu am, să mă lămurească cineva dacă poate legat de porturile de conectare.
Pe pagina oficială dar și peste tot în lume scrie că are displayport 1.2 ?!!!!!!!!!!!
Măi oameni buni, displayport versiunea 1.2 este din anul 2012 și nu suportă HDR dar nici rezoluția de 175hz dar nici HDCP 2.2 ?!!
Ce nu este în regulă, să fie atât de idioți încât au trecut în loc de displayport 2.1 pe pagina oficială dar și pe manuale, pe cutie, display port 1.2 ?
În rest, aștept să vină monitorul, de abia l-am comandat modelul PG329Q-W.
Puteți a scrie și păreri despre el ca model, setări, etc.

#2
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 23.10.2015
Eu am versiunea de 27" (PG279Q) si merge foarte bine pe 1440p la 165Ghz.

DisplayPort este 1.2. Versiunea 2.1 de abia a fost anuntata in Oct-22.

#3
ciprianionut

ciprianionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.04.2007

 LukRo, on 12 ianuarie 2024 - 10:32, said:

Eu am versiunea de 27" (PG279Q) si merge foarte bine pe 1440p la 165Ghz.

DisplayPort este 1.2. Versiunea 2.1 de abia a fost anuntata in Oct-22.
Este imposibil, puteau pune versiunea 1.3, 1.4, 1.4a, versiunea 1.2 nu suporta nimic din ceea ce am scris, o sa le dau e-mail, sunt curios de raspuns.

#4
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 23.10.2015
Nu sunt expert in hardware, dar Wikipedia zice ca pentru 1440p la 165hz ai nevoie de 16.30 Gbit/s.

Quote

DisplayPort version 1.2 was introduced on 7 January 2010.[11] The most significant improvement of this version is the doubling of the data rate to 17.28 Gbit/s in High Bit Rate 2 (HBR2) mode

Ceea ce pot sa confirm este la mine ca functioneaza corect.

#5
ciprianionut

ciprianionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.04.2007

 LukRo, on 12 ianuarie 2024 - 10:47, said:

Nu sunt expert in hardware, dar Wikipedia zice ca pentru 1440p la 165hz ai nevoie de 16.30 Gbit/s.



Ceea ce pot sa confirm este la mine ca functioneaza corect.
Modelul amintit de mine merge la 175hz overclock, nu voi folosi pe overclock ci pe 165hz,displayul este pe 10 biti, conform unor calcule din tabele ce pot fi gasite pe internet banda pentru 165hz pe 10bit culoare cu RGB este in jurul a 20-21gb/s.
Deci ce facem ?
Pe hdmi 2.0 iara este o problema ca va merge pe standardul de culoare redus la frecventa mare sau reduci frecventa la 120 hz ca sa ai 10 biti si Chroma Subsampling.
Din pacate am gasit un forum unde se dezbate problema si ca mine se intreaba lumea de ce mama masii au pus displayport 1.2 !!?
Se pare ca de fapt la frecventa mare va merge pe 8 biti nu pe 10 biti, deja cam cred ca voi refuza monitorul, nu stiu inca, cel ce are ce doresc eu are rezolutie prea mare (4k) si costa 8000 lei.

#6
ciprianionut

ciprianionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 04.04.2007
Topicul poate să rămână deschis pentru cei care au acest monitor, eu am anulat comanda, întradevăr toată gama are display port 1.2, o mânăreală de 2 bani, pui panel 10 biti pe monitor ce nu va merge in rezoluția nu neapărat cu overclock dar măcar 165 hz, ce să vorbesc de 144hz, problema este că utilizatorii nu cunosc aspectele acestea, de Chroma Subsampling 4.2.2, 4.2.0, 4.4.4, omul ia pentru gaming in general, eu cunosc aspectele acestea deoarece am cunoștințe avansate de it, sunt și fotograf si videograf de aici și cunoștințele asupra aspectelor acestea ce definesc calitatea unui monitor.
Mă voi opri în a mai scrie aici, am comandat altul tot astăzi, sper să fie ok dacă nu îl voi returna, este vorba de modelul Porsche Design | AOC Agon Pro PD32M, nu doream fite de design sau boxe pe monitor dar acest monitor intruneste ce conditiile ce le doresc eu, nu ma deranjeaza ca are 144hz, este nativ 144hz si are toate porturile la zi ca si model, etc.
Păcat de acest monitor Asus că l-au ciuntit !!!!!!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate