Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Lovituri de berbec la tevi

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
asdf92

asdf92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.11.2023
Buna seara,
De curand ne-am mutat in noul apartament si am observat ca de fiecare data cand opresc repede (sau brusc) apa cald se aud foarte tare acele lovituri de berbec in tevi. (la apa rece nu face asa)
Mentionez ca am centrala pe gaz, tevile sunt de cupru si loviturile se aud la baia mica ( mai exact in spatele faiantei unde s-au facut santuri pentru tevile de cupru pentru robinet si cabina de dus) , care este si cel mai departe de centrala, indiferent de la ce robinet opresc brusc apa.
Ma poate ajuta cineva cu o rezolvare ?

Va multumesc frumos !

#2
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 22.12.2006
daca instalatia permite, trebuie montate dispozitive de amortizare speciale

altfel, inveti sa inchizi usor robinetul

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001
Montezi un vas de expansiune pe conducta

#4
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,060
  • Înscris: 02.08.2021
Poți pune un amortizor de lovituri de berbec.
Sau un vas de expansiune.
Vezi, unde e posibilitatea, îl legi la țeava de apă rece.

Și recomand să închizi ușor apa, altfel îți plesnesc îmbinările.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007
Vas de expansiune sau bypass.

#6
asdf92

asdf92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.11.2023
Am montat deja unul sub centrala si nu am rezolvat nimic....oare trebuia sa fie montat in alta parte sau nu este bun amortizorul ?

#7
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,060
  • Înscris: 02.08.2021
L-ai montat pentru instalația de calorifere?
Sau pentru apa rece?
Sau poate l-ai pus pe apă caldă și ai clapetă antiretur înainte de centrală.

#8
asdf92

asdf92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.11.2023
L-am pus la apa calda care iese din centrala si se duce la robinete...(asa am crezut ca e logic din moment ce am lovituri de berbec cand inchid apa calda la robinete)

Edited by Dany_Darke, 04 January 2024 - 21:13.


#9
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 15.06.2009
Poate nu e lovitura de berbec, poate sa fie teava in canal cu lungime mare intre bride, copci si se misca 2-3 zecimi de mm la salturi de presiune si loveste in faianta.

#10
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 01.09.2021
daca ai baterie monocomanda inchide apa dand de clapeta in diagonala, nu direct in jos. Daca faci asta si cu miscari nu atat de bruste, o sa simti diferenta.

#11
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Amortizorul loviturii de berbec se pune fix sub bateria de la chiuveta, altfel nu se amortizeaza daca il pui sub centrala, socul deja iti misca tevile, deja pune presiune pe imbinari.

Eu am pus amortizor fix langa masina de spalat, tot asa imi trozneau tevile sub centrala cand mergea masina de spalat rufe. A avut efect cam 80%

#12
rider_x

rider_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 14.10.2023
Exemple de montaj amortizoare in manualele producatorilor sunt: pe intrarea in locuinta, pe rampele de distributie, la consumatori. Pe rampele de distributie e un compromis bun pentru ca acoperi toata reteaua din casa inclusiv centrala si partea de intrare cu niste costuri minime de doar 2 amortizoare. In special centrala care va avea un amortizor pe intrarea de apa rece si unul pe iesirea de apa calda, ceea ce e un lucru bun centrala fiind cea mai scumpa componenta.
Producatorii de centrale recomanda amortizoarele de tip vas de expansiune cu membrana, probabil fiindca la acestea si poate regla presiunea pernei de aer ca sa fie in echilibru cu presiunea din reteaua de alimentare a casei cu apa rece, astfel devenind mai performante in amortizarea socurilor, dar sunt putin mai scumpe. La o implementare de 2 amortizoare pe rampele de distributie majorarea de costuri nu e mare si merita o performanta sporita.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   60.57K   29 downloads
  • Attached File  2.jpg   27.49K   32 downloads
  • Attached File  3.jpg   84.25K   26 downloads
  • Attached File  5.jpg   34.4K   26 downloads
  • Attached File  4.jpg   151.19K   23 downloads


#13
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 asdf92, on 04 ianuarie 2024 - 19:51, said:

Mentionez ca am centrala pe gaz
Ce centrala ai ? Nu la toate se intampla asta, unele au protectie.

Se mai pot monta baterii monocomanda cu inchidere usoara (ca unse).

#14
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,188
  • Înscris: 15.10.2006
Daca iti curge apa din centrala cand o incarci prin supapa de suprapresiune atunci ai peste 3 bari in instalatie si ai nevoie de un reductor de presiune.
Poti incerca si cu reducerea debitului de apa calda din robinet.

#15
asdf92

asdf92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.11.2023

 MMike, on 05 ianuarie 2024 - 16:38, said:


Ce centrala ai ? Nu la toate se intampla asta, unele au protectie.

Se mai pot monta baterii monocomanda cu inchidere usoara (ca unse).


Centrala este de la firma motan…nu stiu ce model

#16
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,014
  • Înscris: 25.04.2016

 asdf92, on 06 ianuarie 2024 - 14:02, said:

Centrala este de la firma motan…
Mda.... Vezi in manual daca scrie ca are protectie la asa?ceva, daca nu scrie, e clar. A mea e Ariston Alteas One Net 24kw si am la ACM doua circuite, unul scurt de vreo 2 m si altul lung, cvadruplu (vreo 8 m) si pe niciunu nu face, nu se aude nimic cand inchid ACM, indiferent cat de repede o fac. Dar scrie si in manual.

#17
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,444
  • Înscris: 06.06.2006
inainte de a pune atenuatoare&Co nu ar trebui gasita cauza?

#18
asdf92

asdf92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.11.2023

 MMike, on 07 ianuarie 2024 - 15:22, said:


Mda.... Vezi in manual daca scrie ca are protectie la asa?ceva, daca nu scrie, e clar. A mea e Ariston Alteas One Net 24kw si am la ACM doua circuite, unul scurt de vreo 2 m si altul lung, cvadruplu (vreo 8 m) si pe niciunu nu face, nu se aude nimic cand inchid ACM, indiferent cat de repede o fac. Dar scrie si in manual.

Ma gandesc ca nu conteaza ce model este pentru ca indiferent daca are protectie sau nu loviturile de berbec tot exista…
Interesant este ca la robinetul de la bucatarie, cel care este cel mai aproape de centrala, nu am vreo problema daca inchid apa repede, dar la baia mare si la baia mica am aceste lovituri de berbec
Si mai interesant este ca se aude cel mai puternic in spatele faiantei de la baia mica, cea pe care am renovat o recen..
Deci cel mai probabil santurile sunt prea subtiri si ori se ating tevile ori lovesc faiant cand inchid brusc apa clada..
As dori sa ma corecteze cineva cu experienta daca cumva gresesc, apreciez parerile tuturor care si au rapit din timp pentru a ma ajuta !!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate