Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cu masina electrica in Napoli... Tesla Model 3LR

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023

Vizualizare mesajfloraur, pe 01 ianuarie 2024 - 15:47, a scris:


Legat de costurile cu consumul ce sa zic, de 100 de euro faceam cu termica undeva la 650km minim avand in vedere si mersul in urban. Daca mai adaugi si banii de chirie sa zicem un 1000 de km asa, rotund !
Acum , legat de rentabilitate daca acasa iti permiti sa o incarci de la retea si nu de la chargere, daca tiparul de folosire iti permite sa o folosesti fara a avea nevoie sa ai la dispozitie o masina cu autonomie dubla la orice ora atunci merita !
Intrebarea ar fi de ce nu ai luat din start electrica in loc de  plugin fiindca oricum la bani erau similare presupun !

#56
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Eu cu 100 euro fac cam 1 500 km la HEV fara menajamente, dar trebuie sa ma opresc o data ca rezervorul are 35l Posted image

#57
cata32

cata32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 29.04.2008
Păi e o problemă pentru consumatorii care nici măcar nu au mașină că pe viitor o să crească prețul energiei electrice din cauze care nu au legătură cu consumatorii obișnuiți și nu văd refacerea infrastructurii electrice altfel decât pe banii noștri. Să te ții atunci.
Măcar pentru combustibilii clasici nu este nevoie de nicio infrastructură în afară de stațiile peco în sine. Că unități de producție există și la electricitate și rafinării.

Eu mă bucur de ceea ce am acum pentru că pur și simplu I am too old for this EV bullshit. Pentru mine e simfonie pentru urechi cum urcă un 6 cilindri în mii de ture.

#58
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 22.07.2005

Vizualizare mesajq_p, pe 02 ianuarie 2024 - 14:25, a scris:

Intrebarea ar fi de ce nu ai luat din start electrica in loc de  plugin fiindca oricum la bani erau similare presupun !

Pentru ca am o afacere la Galati si trebuie sa fac un drum acolo saptamanal. Nu prea cred ca sunt multe masini care iti dau pe timp de iarna 250km ca lumea, in regim de autostrada, iar o Tesla nu am putut sa cumpar atata vreme cat astia nu aveau nici macar un service de firma in toata Romania.

Acum, daca stau si ma gandesc eu asa la rece, nici Tesla asta pe care am folosit-o eu M3LR (cu baterie de 75KWh), nu cred ca ma duce la GL dintr-una, intr-o zi de asta cum se anunta saptamana viitoare, cu -15 grade Celsius. La +15 grade Celsius ati vazut si voi cati KW am consumat pentru 566km. Putem consudera ca toti KW din factura sunt consumati de mine, caci am dat masina cam cu cat am luat-o sau daca ma duce o face la limita, cu emotii. Un MY de care as fi vrut eu, de asta simplu normal range, sigur nu ma-ar putea duce la destinatie. Ei, cam aici suntem cu masinile electrice... fara abureala si spreadsheet-uri mincinoase.

Va spun sincer, daca as gasi un hibrid care sa imi ofere pe bune, pe vremea asta de iarna,100km reali in regim electric, nu as mai cauta vreodata in viata o masina electrica.

Pentru oras 100km mie imi sunt aproape suficienti... pentru cele mai multe zile.

Edited by floraur, 03 January 2024 - 01:45.


#59
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Un PHEV serios te duce 50 km, in conditii favorabile chiar si peste 85 km in EV. Numai avantaje : naveta de 25 + 25 km si cel mai bine se simte in orase aglomerate, la drum lung scade mult consumul de combustibil ca intercaleaza modul EV, nu stai cu stres ca trebuie sa incarci obligat, daca vrei sa mai reduci consumul la cate o mica pauza poti sa incarci de la statii EV.. mai au si panouri fotovoltaice Posted image, incalzirea o face motorul termic nu cu reseu ca la EV care papa enorm de multa energie electrica..

#60
RealMe

RealMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.12.2023

Vizualizare mesajdanaciu, pe 02 ianuarie 2024 - 10:05, a scris:



Din totalul populatiei cei care stau la bloc sunt mai putini decat cei care stau la case.
Chiar si in Ro. Ca sa nu mai vorbim de tarile civilizate.
Dacă pui și mediul rural așa e.Dar acolo luxul suprem după Dacia 1300 a fost(este) Loganu de 10-12€ nu Tesla de 50 de mii.Și majoritar tot transportul eco dar cu căruța.

#61
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 07.06.2023

Vizualizare mesajcrischir, pe 03 ianuarie 2024 - 10:03, a scris:

incalzirea o face motorul termic nu cu reseu ca la EV care papa enorm de multa energie electrica..
Cata energie papa EV-ul pentru incalzire?
În afara de ,,enorma"?

Edited by 2cata, 03 January 2024 - 19:20.


#62
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Tot timpul cand ii ceri caldura cam 2-6 KWh in o ORA.. depinde de harb Posted image , cat de cald vrei si de vreme. Ai altceva sa ne arati ?

Edited by crischir, 03 January 2024 - 20:10.


#63
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,165
  • Înscris: 13.11.2017

Vizualizare mesajcrischir, pe 03 ianuarie 2024 - 10:03, a scris:

incalzirea o face motorul termic nu cu reseu ca la EV care papa enorm de multa energie electrica..

Asta-i si motivul pentru care nu imi convine HEV sau PHEV. Ca nu pot merge iarna doar electric. Desi am inteles ca au inceput sa puna "resou" si la unele modele de PHEV

#64
RealMe

RealMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.12.2023

Vizualizare mesajFord4, pe 03 ianuarie 2024 - 20:51, a scris:



Asta-i si motivul pentru care nu imi convine HEV sau PHEV. Ca nu pot merge iarna doar electric. Desi am inteles ca au inceput sa puna "resou" si la unele modele de PHEV
Stai liniștit pe scodă că stai bine.Nu mai visa cai verzi pe pereți.

#65
RealMe

RealMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.12.2023

Vizualizare mesajcrischir, pe 03 ianuarie 2024 - 20:06, a scris:

Tot timpul cand ii ceri caldura cam 2-6 KWh in o ORA.. depinde de harb Posted image , cat de cald vrei si de vreme. Ai altceva sa ne arati ?
Mi se pare mult

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate