Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Săpun Dove prost

* - - - - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
47 răspunsuri în acest subiect

#37
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.175
  • Înscris: 02.08.2021

 adisz, on 25 decembrie 2023 - 12:50, said:





Tot chimicale-s.



Ești culmea cu chimicalele.
Cumpăra hidroxid de sodiu și fă-ți cu untură de porc dacă ti-e frică de chimicale.

Editat de Valy_User, 25 decembrie 2023 - 13:09.


#38
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 195
  • Înscris: 30.08.2007

 stefan0011, on 25 decembrie 2023 - 12:56, said:

Acum sa va zic si eu o reteta neconvetionala împotriva matretii: o cunostinta se spala pe cap cu detergent de rufe, de ala praf. A zis ca a încercat cu șampon și a făcut mătreață, cică cu "dero" n are probleme.
Eu n am încercat, cred ca usucă parul prea tare.

Mai are par?

#39
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.386
  • Înscris: 01.09.2021
Și încă destul pentru vârsta lui.

#40
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.241
  • Înscris: 30.11.2021
Asa este Dave, zici ca nu te-ai spalat.
Sa incerci sa speli haine cu Dave este si mai amuzant ca nu face spuma.

#41
auditionstir

auditionstir

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 223
  • Înscris: 17.08.2023
Toate produsele de igiena sunt gandite sa fie ca o viziuina a iepurelui. Cu alte cuvinte, cu cat sapi mai mult, cu atat nu ajungi nicaieri. Multe informatii, care se bat cap in cap si timp pierdut.
In mare parte totate sunt la fel, cu principalul obiectiv de a vinde, si nu a face ceva. In momentul in care se realizeaza asta, totul devine clar.
In magazine nu exista nimic natural. Vrei natural, ti-l faci, si nu te costa nimic.

Acum.. Matreata in principal e creeata de stilul de viata. Sampoanele anti-matreata sunt o ineptie. Orice sampon natural este "anti-matreata". Astea anti-,matreata sunt facute sa faca matreata si mai abundenta.. atunci cand te opresti in a le mai folosi, sa raresti numarul de spalari. Ti se da impresia ca rezolva, iar cand vrei sa treci pe altceva..
Iar ce este scump este si mai nociv decat astea ieftine. Logica ar spune total invers, dar nu e corect. Ceea ce fac este sa adauge ceva (infim, dar natural) la ceva deja nesanatos pentru a-l face "sanatos". Tu nu platesti cat costa acel produs, ci de fapt cat esti dispus sa platesti. Sunt vise la sticla - asta vand. Ti se da ceea ce vrei sa auzi. Ceva similar a fost si la mega-image, cu etichetele alea ABCDEF, pana le-au scos si pe alea.

Ca orice sistem natural, este bine sa lasi corpul sa se "regleze' singur. Si se regleaza, daca nu este fortat. E ca atunci cand te trezesti dimineata.. te scoli cu ceasul, sau te scoli singur; fiecare alege ce e mai bine pentru el..

Cu sapunul.. Orice sapun - ca si in cazul samponului - este antibacterian prin definitie. Nu ai cum altfel. Noi oricum avem apa cu clor; in teorie doar spalatatul cu apa ar fi suficient daca te dai indeajuns de mult timp cu ea.
Sapunurile proaste usuca - as aiti dai seama. Daca tu nu te poti spala cu sapunul ala de 100 de ori pe zi fara sa-ti faca rani, atunci nu este un sapun bun/natural. Naturalul nu ataca pielea.

Editat de auditionstir, 25 decembrie 2023 - 17:08.


#42
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.175
  • Înscris: 02.08.2021
Ei nu sunt diferențe.
Nu ai cum să-mi spui că Dove e la fel cu Protex.
Sau Farmec la fel cu Syoss.

#43
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.030
  • Înscris: 06.07.2023
Pielea are o protectie naturala usor acida cu un ph in jur de 4,8...5,3. Sapunurile cu ph 8...11 sint alcaline si distrug o parte din bacteriile folositoare ale pielii. O piele sanatoasa nu are probleme, ph-ul se reface dupa citeva ore. Daca se distruge echilibrul apar eczemele, alergiile samd. Substantele sintetice din asa numitele sapaunuri lichide sint cele mai bune. Cu ph neutru sau 5,5

#44
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.132
  • Înscris: 07.11.2006

 Valy_User, on 25 decembrie 2023 - 13:08, said:

Ești culmea cu chimicalele.
Cumpăra hidroxid de sodiu și fă-ți cu untură de porc dacă ti-e frică de chimicale.

Asta o crezi doar tu. (eventual si altii) Posted Image
Remediul meu este asta, pe care l-am aratat deja
http://sapundealep.r...n-200g-saryane/

#45
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.873
  • Înscris: 15.08.2014
Pai si sapunul de alep din ce e e facut? Cenusa din nu stiu ce arbore,care de fapt e soda caustica+diverse si ulei de masline
Si e 40€/kg minim
Sapun de casa facut de mine din soda caustica si diverse grasimi,intre 8 si 20€/kg depinde de ce bag in el
Daca il fac din  untura de porc e vreo 8€/kg la preturile frantuzesti adica 7€/kg de untura si 12€/kg de soda.
Bunica mea facea sapun de casa la cald,din untura si soda. Iesea super,mai ales daca punea  pelin,menta samd.
Prin fierbzr iti faci si tu din cenusa in loc de soda. Pui cenusa in apa pina se topeste fulgul in ea,apoi solutia din asta si untura 1:4. Si bagi lemne pe foc. Si te costa 10 lei pe kg si si e ca ala de alep,ba chiar mai bun

#46
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.209
  • Înscris: 08.12.2006

 petit_christian, on 26 decembrie 2023 - 04:41, said:

Pai si sapunul de alep din ce e e facut? Cenusa din nu stiu ce arbore,care de fapt e soda caustica+diverse si ulei de masline
Si e 40€/kg minim
Sapun de casa facut de mine din soda caustica si diverse grasimi,intre 8 si 20€/kg depinde de ce bag in el
Daca il fac din  untura de porc e vreo 8€/kg la preturile frantuzesti adica 7€/kg de untura si 12€/kg de soda.

Nu asi spala nici cainele cu asemenea sapun...

#47
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.488
  • Înscris: 05.04.2023

 petit_christian, on 26 decembrie 2023 - 04:41, said:

Pai si sapunul de alep din ce e e facut? Cenusa din nu stiu ce arbore,care de fapt e soda caustica+diverse si ulei de masline
Si e 40€/kg minim
Sapun de casa facut de mine din soda caustica si diverse grasimi,intre 8 si 20€/kg depinde de ce bag in el
Daca il fac din  untura de porc e vreo 8€/kg la preturile frantuzesti adica 7€/kg de untura si 12€/kg de soda.
Bunica mea facea sapun de casa la cald,din untura si soda. Iesea super,mai ales daca punea  pelin,menta samd.
Prin fierbzr iti faci si tu din cenusa in loc de soda. Pui cenusa in apa pina se topeste fulgul in ea,apoi solutia din asta si untura 1:4. Si bagi lemne pe foc. Si te costa 10 lei pe kg si si e ca ala de alep,ba chiar mai bun

Pute de-ți cade părul din nas, bunică-mea spală cu săpun făcut tot așa, afară la foc în ceaun mare, din slănina de porc rămasă peste iarnă și sodă caustică.

#48
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.873
  • Înscris: 15.08.2014
Una e din slanina,alta e din untura. Nu i acelasi lucru.
@cuculea pai asa se face sapunul de alep..astea industriale se fac din soda+grasime vegetala sau animala. Alte metode nu exista


Sa inteleg ca tu te speli doar cu apa chioara?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate