Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Despre traitul in bula personala sau a unui grup restrans

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#55
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 18.06.2017

 Matrix40, on 24 decembrie 2023 - 12:27, said:

Uite de exemlu in bula ta sa simpatizezi un anumit politician sau partid politic si tot ce apare negativ, chiar si probe cum ca respectivul politician a furat, a mintit, a comis ticalosii tu sa nu le vezi, sau sa le vezi ca fake news, iar cand tu chiar ajungi sa le vezi nu dai inapoi din orgoliu, nu vrei sa admiti ca ai gresit.
In felul asta nu mai ai criterii obiective de evaluare, criteriile de moralitate le aplici diferit in functie de persoana, daca agreezi acea persoana ii cauti scuze, daca e din afara bulei tale folosesti acele fapte pentru a o acuza cat mai dur.
Nu are treaba bula cu faptul ca tu esti un om cu idei fixe, care nu pot fi schimbate, indiferent de cate argumente ii aduci. Oamenii cu idei fixe evolueaza extrem de greu, sau nu o fac niciodata.
Incearca sa explici la ce te referi cand zici bula, altfel discutam la infinit pe nimic, ca o ecuatie cu 3 elemente, toate necunoscute.

#56
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,734
  • Înscris: 12.07.2022
Io n am nicio bulă. Dar sigur nu mă regăsesc pe nicio temă în bula #rezist. = ))))

 robert23mg, on 24 decembrie 2023 - 12:45, said:

Nu are treaba bula cu faptul ca tu esti un om cu idei fixe, care nu pot fi schimbate, indiferent de cate argumente ii aduci. Oamenii cu idei fixe evolueaza extrem de greu, sau nu o fac niciodata.
Incearca sa explici la ce te referi cand zici bula, altfel discutam la infinit pe nimic, ca o ecuatie cu 3 elemente, toate necunoscute.

Vrea să spună turmă. O adunare de oameni fără gândire critică, care preiau idei venite din partea unor "influențeri" de carton sau în trend.

Edited by Ev_eee, 24 December 2023 - 12:48.


#57
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,970
  • Înscris: 26.07.2017

 Ev_eee, on 24 decembrie 2023 - 12:47, said:

Io n am nicio bulă. Dar sigur nu mă regăsesc pe nicio temă în bula #rezist. = ))))


Tu ai facut o astfel de  bula pe Discord si iti placea sa fii lider; cum nu te-au mai ascultat i-ai dat afara!

#58
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,834
  • Înscris: 15.06.2007

 Matrix40, on 23 decembrie 2023 - 21:32, said:

Observ des in ultima perioada oameni ce traiesc in bula lor formata din ei insisi sau un grup restrans de oameni ce le valideaza crezurile si parerile. De multe ori nu sunt interesati de ceea ce e in afara bulii lor, cred ca ceea ce e in bula lor sunt axiome, cei din bula lor sunt destepti si toti ceilalti din afara bulii sunt prosti ce nu le valideaza crezurile.
Cred ca si multe din razboaiele de azi se bazeaza pe traitul intr-o bula, lumea din bula mea e superioara celei din bula ta si trebuie sa iti dau in cap pentru asta...
Eu am incercat mereu sa ies din bula mea, din zona mea de confort, sa ii inteleg si sa ma pun in pielea celor ce imi contesta ideile. Cei ce ma valideaza si ma plac mi se par mai degraba plictisitori.
Voi ce parere aveti?
Traiti in bulele voastre? Iesiti din ele?

Matricea ta are nevoie de un manual de gramatica.

Bec - bece, case - căşi, bula - bulii.. vai de bula ta.  Becule, stai aprins. Sau cum se zice, beculi stai aprins?

Un bec, doo bece

Acuma serios, eu cred ca fiecare bula e pe interesul propriu. Cand interesele nu mai coincid, bula se sparge.

Edited by tfmercedez, 24 December 2023 - 13:05.


#59
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Mare buleală :D

#60
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,919
  • Înscris: 06.07.2023
Despre ce bula mea se discuta aici?

#61
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,834
  • Înscris: 15.06.2007
.. Si mai cred ca se cheama si "sfere" ca suna rau bula. Putin dorea sa creeze o bula de influenta sovietica, sa nu fie lumea " unipolara".

#62
Ev_eee

Ev_eee

    Smochină Înghețată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,734
  • Înscris: 12.07.2022
Cum am ajuns la Putin? :w00t:

#63
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,834
  • Înscris: 15.06.2007
Cu sferele de influenta. Tarile din europa de est au iesit din "bula" rusilor, si au intrat in "bula" americanilor.

#64
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Balon, că rimează cu tampon.

Sfera e prea rotundă.

Edited by TamtamTicaticaPiupiu, 24 December 2023 - 13:14.


#65
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,834
  • Înscris: 15.06.2007
Asa cum in prezent Moldova se pregateste sa faca "schimb de bule".

 TamtamTicaticaPiupiu, on 24 decembrie 2023 - 13:14, said:

Balon, că rimează cu tampon.

Sfera e prea rotundă.
Bula e de la sapun.. balonul e din cauciuc.

#66
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 05.04.2023
Poate în bula ta :P

Colindători care sparg bule cu petarde, învață și ei înjurături noi.

#67
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,832
  • Înscris: 09.05.2008

 _Freya_, on 24 decembrie 2023 - 12:50, said:



Tu ai facut o astfel de  bula pe Discord si iti placea sa fii lider; cum nu te-au mai ascultat i-ai dat afara!
Mvaaaaai, aceste cuvinte ne doare.


#68
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 24.12.2004
Mi se pare normal sa fie fiecare cu bula lui. Fac ce vreau, in bula mea.
Enervanta expresie/termen.

#69
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

 robert23mg, on 24 decembrie 2023 - 12:45, said:

Incearca sa explici la ce te referi cand zici bula, altfel discutam la infinit pe nimic, ca o ecuatie cu 3 elemente, toate necunoscute.
Cand urmaresti doar o anumita parte a presei, esti intr-o bula. Intr-o "realitate" pe care ti-o livreaza acea parte a presei.
Ca e progresista sau conservatoare, nu e nici o diferenta. Cat timp urmaresti doar ce zice doar acea parte a presei esti manipulat, esti intr-o bula

#70
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,051
  • Înscris: 31.07.2007
Unii au bula mică să-și poată mirosi mai bine bășinile.

#71
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 19.06.2018

 TamtamTicaticaPiupiu, on 24 decembrie 2023 - 11:08, said:

Dar cultura ce e?
Corect, te ai prins, termenul corect e cultura, nu psihologie.

#72
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

 Matrix40, on 24 decembrie 2023 - 12:10, said:



Eu cred ca e firesc sa te pui si in pielea celuilalt si a incerca sa vezi realitatea din ochii lui, in felul asta il poti intelege de ce reactioneaza intr-un anumit fel.
Ia sa se spuna israelianul in pielea palestinianului si invers palestinianul in pielea israelianului, ia sa se puna rusul in pielea ucrainianului si ucrainianul in pielea rusului sa vada cum gandeste. Cred ca nu ar mai fi atateaeazboaie si conflicte in general.
Doar ca se ajunge la bula mea care e mai tare decat a ta si ajungem sa ne dam in cap unul altuia pentru asta.
Iti spun eu cum gândește rusul. Rusul zice sunt mare si tare si pot prada orice am eu chef ca sa-mi umflu eu si ai mei burta mai bine. Cum sa se puna ucraineanul in pielea rusului? Adica sa praduiasca si ei ceva? Pai nu prea au ce ca ei nu-s mari si tari  Deci asta cu pusul in pielea altuia nu merge.

Edited by Testosteron, 24 December 2023 - 16:59.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate