Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Despre traitul in bula personala sau a unui grup restrans

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 hellmarvel, on 25 decembrie 2023 - 10:10, said:


Poate pe j (la scrisul de mina). Ce e rau sa ai opinii ferme, pe care sa nu ti le schimbi dupa cum bate vintul sau cum zic unii si altii? Atita vreme cit nu tii mortis sa ti se dea dreptate, n-ai decit sa-ti expui ce pareri, opinii, si convingeri ai, si daca cineva percuteaza la ele, bravos, ai un padawan care a invatat ceva de la tine. Daca nu, e treaba si viata lor, nu cred ca ai vrea sa se ia cineva dupa tine, si daca o da in bara sa dea vina pe tine.

OT acum, OP, care e problema ta, ca au unii bulele lor si nu te lasa si pe tine in ele? Eu stiu ca cei mai multi n-au curajul propriilor opinii si cauta confirmari (bulele care sa-i aprobe), problema care trebuie sa te preocupe e daca ai tu ce trebuie ca sa aderi la, hai sa-i zicem, curentul de opinie respectiv. Pentru ca bulele astea-s cu specific, nu poti alege la ce aderi (iti place la ele) si ce nu. Îs cu take it or leave it. Eu de exemplu aleg de cele mai multe ori „leave it”.

Asa ar fi normal intr-o tara normala, dar romanii vor sa nu ridici capul din turma, sa fii si sa gandesti la fel ca turma.
Daca ai observat in momentul in care vorbesti cu un vest european si ii spui ce intentionezi sa faci acesta zambeste, asculta cu atentie.
Cu romanul e altfel, te opreste si iti arata el cum se face treaba, ca doar romanul e expert la toate desi in viata lui nu a realizat mare lucru. Viata lui e varza, a demonstrat ca nu a fost capabil sa ia deciziile inteligente in viata lui, dar iri da tie lectii ca un om mare...

#92
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 a010, on 25 decembrie 2023 - 06:52, said:



Forumul asta-n sine e o bula.
am vrut si eu sa zic asta dar m-am abtinut initial.

#93
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Si de fiecare dată cand scapi de o bulă dai de alta. Sau nu scapi ci doar îți imaginezi ca ai scapat.

#94
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
trebuie sa-ti alegi bulele cu grija. daca te ajuta sa progresezi sunt bune. daca ramai acelasi sau mai rau, sunt proaste si trebuie schimbate.

#95
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Nu tu alegi bulele. Mai degrabă te aleg ele pe tine .

#96
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006

 tfmercedez, on 24 decembrie 2023 - 17:59, said:

mai poate fi enumerata "bula" antivaxerilor, bula conspirationistilor, aia cu pamantu plat, hamas,  etc.
Ai omis bula calului!

#97
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
În vărful dealului!

#98
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006
Majoritatea traiesc intr-o bula personala, stiu si cred ca toti sunt la fel ca persoanele din jurul lor spre exemplu cu privire la salarii, optiuni politice, preferinte alimentare, de (ne)vaccinare, etc. dar surpriza - nu e asa, multe chestii ce credeam si eu ca nu exista sau sunt foarte izolate s-au dovedit a fi reale dupa ce am ajuns sa cunosc persoane din alte orase, localnici nativi.

#99
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Parusoaica, on 23 decembrie 2023 - 21:35, said:

Nu, dar stiu multe bancuri cu Bula.

Do tell us more... ;)

#100
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

 Matrix40, on 25 decembrie 2023 - 10:48, said:

Asa ar fi normal intr-o tara normala, dar romanii vor sa nu ridici capul din turma, sa fii si sa gandesti la fel ca turma.
Daca ai observat in momentul in care vorbesti cu un vest european si ii spui ce intentionezi sa faci acesta zambeste, asculta cu atentie.
Cu romanul e altfel, te opreste si iti arata el cum se face treaba, ca doar romanul e expert la toate desi in viata lui nu a realizat mare lucru. Viata lui e varza, a demonstrat ca nu a fost capabil sa ia deciziile inteligente in viata lui, dar iri da tie lectii ca un om mare...
asa eram si eu, dar acum, daca imi zice unul ca vrea sa se dea cu capul de pereti... "ia-ti avant!"

#101
whiteproud

whiteproud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 22.06.2022

 LunaCrystal, on 26 decembrie 2023 - 02:23, said:

Majoritatea traiesc intr-o bula personala, stiu si cred ca toti sunt la fel ca persoanele din jurul lor spre exemplu cu privire la salarii, optiuni politice, preferinte alimentare, de (ne)vaccinare, etc. dar surpriza - nu e asa, multe chestii ce credeam si eu ca nu exista sau sunt foarte izolate s-au dovedit a fi reale dupa ce am ajuns sa cunosc persoane din alte orase, localnici nativi.
problema apare atunci cand cineva din bula vine cu o parere cu care bula nu e de acord, apare scandalul in bula, vezi cazul Lasconi :)

#102
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 whiteproud, on 27 decembrie 2023 - 04:47, said:


asa eram si eu, dar acum, daca imi zice unul ca vrea sa se dea cu capul de pereti... "ia-ti avant!"

Corect, asa e si natural.
De asemenea cand vii si imi dai sfaturi trebuie sa ma convingi prin puterea exemplulul, sa fi realizat in viata mult mai mult decat mine, demonstrand astfel ca ai fost destul de inteligent incat sa iei deciziile corecte in viata pentru tine si astfel poti da sfaturi sanatoase si altora.

Dar sa dai sfaturi despre bani cand esti sarac, sau despre familie cand tu nu stii ce e e aia familie e cam de porc.
Si la parenting vad ca sunt multi care dau sfaturi, dar ei nu au copii.

Si culmea, de multe ori fix aia ai caror viata e un esec se grabesc sa dea sfaturi altora.

Edited by Matrix40, 27 December 2023 - 14:35.


#103
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,224
  • Înscris: 24.07.2022
si daca esti "de succes", poate reteta ta nu merge in toate cazurile si pt toate persoanele. asa ca dai sfat/exemplu doar cand ti se cere si doar la modul general, nu trebuie sa te imite nimeni.

Edited by Punter, 28 December 2023 - 01:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate