Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Despre traitul in bula personala sau a unui grup restrans

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Observ des in ultima perioada oameni ce traiesc in bula lor formata din ei insisi sau un grup restrans de oameni ce le valideaza crezurile si parerile. De multe ori nu sunt interesati de ceea ce e in afara bulii lor, cred ca ceea ce e in bula lor sunt axiome, cei din bula lor sunt destepti si toti ceilalti din afara bulii sunt prosti ce nu le valideaza crezurile.
Cred ca si multe din razboaiele de azi se bazeaza pe traitul intr-o bula, lumea din bula mea e superioara celei din bula ta si trebuie sa iti dau in cap pentru asta...
Eu am incercat mereu sa ies din bula mea, din zona mea de confort, sa ii inteleg si sa ma pun in pielea celor ce imi contesta ideile. Cei ce ma valideaza si ma plac mi se par mai degraba plictisitori.
Voi ce parere aveti?
Traiti in bulele voastre? Iesiti din ele?

Edited by Matrix40, 23 December 2023 - 21:32.


#2
Parusoaica

Parusoaica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.09.2023
Nu, dar stiu multe bancuri cu Bula.

#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

Eu am incercat mereu sa ies din bula mea, din zona mea de confort, sa ii inteleg si sa ma pun in pielea celor ce imi contesta ideile
Pai zi la ce concluzie ai ajuns cumetre.. cu tot acest efort - nu ne lasa in fata portii.

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,028
  • Înscris: 31.07.2007

View PostMatrix40, on 23 decembrie 2023 - 21:32, said:

De multe ori nu sunt interesati de ceea ce e in afara bulii lor,

E nasol cu bulili astea, mai ales ca absolut toti traim in ele. Depinde doar marimea bulilei fiecaruia. :D

#5
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostPieptoasa, on 23 decembrie 2023 - 21:36, said:


Pai zi la ce concluzie ai ajuns cumetre.. cu tot acest efort - nu ne lasa in fata portii.

Ca oamenii sunt din ce in ce mai rupti de realitate. Vor sa auda doar ce le convine. Doar ca realitatea ii plesneste de multe ori peste ochi, dar nu inteleg nimic.

Edited by Matrix40, 23 December 2023 - 21:39.


#6
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Tu ai cunoscut vreun român care să nu trăiască în bula lui? Eu nu.

#7
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 31.07.2011
@Matrix40 - de dragul experimentului merita sa sari putin din barca propriilor pretentii.. dar dupa o varsta nici experimentul asta nu mai merita.
Fiecare e cu formatul, educatia si nuanta lui de chiloti.

#8
nix

nix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.11.2023

View PostMatrix40, on 23 decembrie 2023 - 21:38, said:

Ca oamenii sunt din ce in ce mai rupti de realitate. Vor sa auda doar ce le convine. Doar ca realitatea ii plesneste de multe ori peste ochi, dar nu inteleg nimic.

Te referi la lumea care trăiește pe internet și ăștia sunt rupți de lumea reală.

Este generația 16 ani - 25 de ani până pe la 30 de ani care sunt tineri care nu lucrează și stau cu părinții.

Ei trăiesc numai pe internet și cam ăsta e viitorul pentru tot mai mulți.

Edited by nix, 23 December 2023 - 21:48.


#9
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postnix, on 23 decembrie 2023 - 21:47, said:



Te referi la lumea care trăiește pe internet și ăștia sunt rupți de lumea reală.

Este generația 16 ani - 25 de ani până pe la 30 de ani care sunt tineri care nu lucrează și stau cu părinții.

Ei trăiesc numai pe internet și cam ăsta e viitorul pentru tot mai mulți.

Nope, din contra, internetul te conecteaza la lume, bineinteles daca vrei sa descoperi lumea.
Generatia 16-25 e mai conectata la lume decat cei mai in varsta ce folosesc internetul doar sa vada ce gratare face cumatrul.

#10
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,230
  • Înscris: 24.07.2022
intrebarea ar fi unde/cum gasesti bule inteligente?

#11
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
Indiferent de epoca/de varsta... lumea a preferat dintotdeauna sa traiasca intr-o anumita bula. Cel care a refuzat a fost...[]

#12
nix

nix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.11.2023

View PostMatrix40, on 23 decembrie 2023 - 21:51, said:

Nope, din contra, internetul te conecteaza la lume, bineinteles daca vrei sa descoperi lumea.
Generatia 16-25 e mai conectata la lume decat cei mai in varsta ce folosesc internetul doar sa vada ce gratare face cumatrul.

Și tu trăiești pe internet dacă ai scris - internetul te conecteaza la lume, bineinteles daca vrei sa descoperi lumea.

Nu descoperi nimic pe internet cum e în lumea reală.

Dacă ai scris asta - Generatia 16-25 e mai conectata la lume decat cei mai in varsta ce folosesc internetul doar sa vada ce gratare face cumatrul - și crezi că e important grătarul făcut la alții înseamnă că habar nu ai cum e în lumea reală.

Este sâmbătă seara ora 21.57 și tu dacă ai până în 30 de ani și stai pe internet pe un forum arată că ai o viață numai pe internet.

Alții care nu trăiesc pe internet, la ora asta sâmbătă seara sunt în cluburi sau cu prieteni.

#13
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,283
  • Înscris: 27.10.2007
Nimic nou sub soare.
Oamenii sunt animale sociale, asa ca mai devreme sau mai tarziu adera la o haita.
Acum, daca tu vrei sa-i spui bula, nu e nimic rau in asta.

#14
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
in general e un fenomen natural autosegregarea oamenilor in grupuri cu interese si valori comune. Eu de exemplu nu stiu pe nimeni care sa lucreze pe salariul minim sau sa nu fi luat bac-ul. Si sincer, nu simt ca pierd nimic prin asta.

Nu am probleme cu amicii cu care sa ma contrazic sau sa imi zica ca gresesc, dar daca acest oameni numai asta fac cu mine, mari sanse ca relatia sa se strice in timp.

#15
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 26.07.2023
In bula mea, ma doare-n paispe.

#16
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postnix, on 23 decembrie 2023 - 21:59, said:


Alții care nu trăiesc pe internet, la ora asta sâmbătă seara sunt în cluburi sau cu prieteni.

Adica in bula lor...
Plictisitor,nimic interesant, mai ales daca ai facut asta la timpul potrivit.

Culmea ca tu laora asta si in ziua asta stai pe softpedia, ce e tot o bula.

Edited by Matrix40, 23 December 2023 - 22:07.


#17
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 28.12.2012
Fiecare cu ula lui ...

#18
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postvis_constructiv, on 23 decembrie 2023 - 22:07, said:

Fiecare cu ula lui ...
Foarte rau...
Mai si radem de americanii ce nu stiu unde e Europa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate