Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Despre traitul in bula personala sau a unui grup restrans

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
nix

nix

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.11.2023

 Matrix40, on 23 decembrie 2023 - 22:04, said:

Adica in bula lor...
Plictisitor,nimic interesant, mai ales daca ai facut asta la timpul potrivit.

Culmea ca tu laora asta si in ziua asta stai pe softpedia, ce e tot o bula.

Nu mai am de mulți ani vârsta de 30 de ani. Eu am descoperit internetul și forumuri și cum se poate discuta pe internet pe forumuri abia după vârsta de 45 de ani.

Nu am avut nici timp și nici nu știam că există așa ceva pe internet.

#20
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 Punter, on 23 decembrie 2023 - 21:57, said:

intrebarea ar fi unde/cum gasesti bule inteligente?

Pentru mine nu exista bule inteligente sau proaste, ci doar bule diferite.

#21
Trust25

Trust25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 26.02.2009
Am ajuns sa ne masuram si Bula pe forum? Posted Image

#22
corleone2023

corleone2023

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 01.10.2023

 Matrix40, on 23 decembrie 2023 - 21:38, said:

Ca oamenii sunt din ce in ce mai rupti de realitate. Vor sa auda doar ce le convine. Doar ca realitatea ii plesneste de multe ori peste ochi, dar nu inteleg nimic.

E o chestie psihologica, sau mai pe scurt cel mai detestat om este cel care spune adevarul. Platon a spus-o...

#23
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 Matrix40, on 23 decembrie 2023 - 21:32, said:

Observ des in ultima perioada oameni ce traiesc in bula lor formata din ei insisi sau un grup restrans de oameni ce le valideaza crezurile si parerile. De multe ori nu sunt interesati de ceea ce e in afara bulii lor, cred ca ceea ce e in bula lor sunt axiome, cei din bula lor sunt destepti si toti ceilalti din afara bulii sunt prosti ce nu le valideaza crezurile.

 Matrix40, on 23 decembrie 2023 - 22:20, said:

Pentru mine nu exista bule inteligente sau proaste, ci doar bule diferite.

fii și tu consecvent...

#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Citeam pe undeva ca oamenii au cam ramas la mentalitatea primitiva, cand tribul/satul lor avea cam 150 de oameni, si chiar si acum cercul de cunostinte (sau bula) fiecaruia masoara cam 150 de persoane. Acum, cu internetul asta, bula poate fi raspandita in toata lumea, nu e musai sa fie in satul sau cartierul tau. Asa ca, dupa mine, nu e nimic anormal sa avem fiecare bulele noastre.

#25
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 nix, on 23 decembrie 2023 - 22:14, said:

Eu am descoperit internetul [..] după vârsta de 45 de ani.
pfoa ej'nebun, asa mosh esti? pfoa...

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
deja devin îngrijorat: unde-i bula mea :o ?

#27
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Matrix40, on 23 decembrie 2023 - 21:32, said:

Observ des in ultima perioada oameni ce traiesc in bula lor formata din ei insisi sau un grup restrans de oameni ce le valideaza crezurile si parerile.

Înainte când n-aveai internet și mijloace de transport, lumea nu trăia tot în bula lor? Bunica nu stătea la spart semințe la poartă cu vecinele cu care nu se plăcea. Stătea cu alea cu care se înțelegea și care-i validau "crezurile și părerile".

 Matrix40, on 23 decembrie 2023 - 21:32, said:

Eu am incercat mereu sa ies din bula mea, din zona mea de confort, sa ii inteleg si sa ma pun in pielea celor ce imi contesta ideile. Cei ce ma valideaza si ma plac mi se par mai degraba plictisitori.

Spui niște tâmpenii. Cu cât e cineva mai apropiat și pe aceeași lungime de undă cu tine, deci îți este prieten bun, cu atât îi găsești mai plictisitori?

Da, înțeleg ce zici, doar că exemplele tale nu au sens.

Oamenii se înconjoară cu persoane cu care vor să petreacă timp. E normal să facem asta. În caz contrar, ne-am face vacanțele prin Coreea de Nord, ca să ne satisfacem nevoia de a ne sparge bula. Sunt care fac asta, dar majoritatea nu.

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

 Valy_User, on 23 decembrie 2023 - 21:39, said:

Tu ai cunoscut vreun român care să nu trăiască în bula lui? Eu nu.
buli și cu mia

#29
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 04.09.2013

 Matrix40, on 23 decembrie 2023 - 21:38, said:

Ca oamenii sunt din ce in ce mai rupti de realitate. Vor sa auda doar ce le convine. Doar ca realitatea ii plesneste de multe ori peste ochi, dar nu inteleg nimic.

Realitatea e diferita de la om la om, nu? Cate realitati atatea bule.
Unele bule sunt mai mari decat altele. Sau buli?

#30
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015

 Matrix40, on 23 decembrie 2023 - 22:09, said:

Foarte rau...  Mai si radem de americanii ce nu stiu unde e Europa.
Posted Image  Las' Posted Image că sunt și destui europeni/''evropeni'', asiatici, africani, melanezieni, polinezieni și chiar triburi indigene 'amazoniene' care nu știu nimic despre America, fie ea de Nord, de Sud sau Centrală + zona ''Caraibe'' Posted Image Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IVdRXudABKc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6PF6g_qcY10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image Posted Image  Posted Image Posted Image  Posted Image  Posted Image

Edited by TheStarkestTruthMatters, 24 December 2023 - 00:02.


#31
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

 wld-ro, on 23 decembrie 2023 - 23:47, said:

Unele bule sunt mai mari decat altele.
Așa este, vinul spumant are bule mai mici decât vinul spumos.

Stai și te întrebi, câți prieteni adevărați poate avea de-a lungul vieții un om normal? 3? 5? 10? Aia e bula lui, nu followerii și fanii.

#32
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9c2HjpZrA3Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite Asia

#33
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 16.08.2010
De unde cumpăr și eu o bulă de-asta? Să trăiesc și eu bine, în bula mea!

Tot mereu mă deranjează câte unii.

Par egzamplu, în seara asta au venit niște copii să mă întrebe de una Coana Marioara, nu'sh ce treabă aveau cu ea, că cică să iasă afară să le dea nu știu ce. Le-am zis că nu locuiește nimeni cu numele ăsta aici, le-am dat niște portocale, napolitane Milka și alte dulciuri ca să le închid gura și i-am trimis la treaba lor.

Eheeeei, dac-aveam și io o bulă mai mare așa...

#34
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Sa vezi in cluburi. Fiecare la masa lui, cam peste tot, dar eu ma duc sa mai cunosc lume, mai pun cate o intrebare la misto, la care imi zice "Da' ne cunoastem de undeva ?". Numai in Ro primesc intrebarea asta de om necioplit.

Edited by Mohombi, 24 December 2023 - 00:47.


#35
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 10.11.2013
Majoritatea oamenilor nu au timp sa se gandeasca la lucruri care nu-i afecteaza direct. Cu cat inaintezi in varsta, cu atata vezi ca o cafea cu prietenii, o vizita la parinti sau un joc de fotbal e mai misto decat sa dezbati tampenii gen cine a aparut prima data, oul sau gaina (aici includem orice dezbatere inutila gen politica, economie, razboi, muzica, filme).
Dupa ce muncesti 8 ore, la care adaugi alte 2-3 de trafic si pregatire, parca nu iti mai arde sa filozofezi.

Plus ca, odata cu varsta, multi te aproba din politete si deoarece nu au chef sa dezbata cacaturi cu tine, nu ca ar fi neaparat de acord, crede-ma ca vorba de la fotbal, cu "avem in Romania 10 milioane de antrenori" e cat se poate de reala, cati oameni, atatea pareri, nobody cares. Esti mai interesat de sanatatea prietenului tau si ce a mai facut el, ce-i mai face familia, decat de ce parere are el despre razboiul din Ucraina. Asa cum ar si trebui, de altfel.
Si, ca tot veni vorba de bule, nu-mi vine sa cred ca asta n-a nimerit pe aici.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LxtBwFSmOSo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by n-amname, 24 December 2023 - 02:17.


#36
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007

 TamtamTicaticaPiupiu, on 23 decembrie 2023 - 23:54, said:

Stai și te întrebi, câți prieteni adevărați poate avea de-a lungul vieții un om normal? 3? 5? 10? Aia e bula lui, nu followerii și fanii.

Optimist cu 3, dar totusi nerealist. :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate