Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre traitul in bula personala sau a unui grup restrans

* * - - - 8 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#37
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Ce a fost prima dată, bula sau axioma?
Oamenii se bagă în bule pentru că au nevoie de validare. Este greu sa fii autosuficient, fara sa fii infatuat, îți trebuie inteligență peste medie.

#38
PadreofAll

PadreofAll

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 08.07.2023
Baaaa !! Care mi-ai ciordit bula ?? Posted Image

#39
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Culmea e ca atunci cand incerci sa le deschizi ochii asupra faptului ca lucrurile pot fi si altfel, ca modul in care se intampla lucrurile in bula lor e mai degraba exceptia si nu regula oanenii reactioneaza negativ, nu sunt interesati sa afle cum se pot face altfel lucrurile. Si sa nu uitam, romanii sunt europenii printre cei mai reticenti la schimbare, dupa cum spune si profesorul Daniel David:

"Alte trăsături care sunt importante pentru a înțelege mai bine ce trăim azi, în România?
Există un alt element fundamental care se leagă de cele două: de obicei, nu toate, dar majoritatea țărilor vestice – mai ales din zona anglo-saxonă – au tendința să vadă viitorul și schimbarea ca oportunitate. Noi, din păcate, avem tendința să vedem schimbarea și viitorul ca pe un pericol. Asta este o chestie extrem de periculoasă, deoarece nu stimulează schimbări de paradigmă, nu stimulează spiritul antreprenorial. Schimbarea este văzută ca un pericol."
https://www.andreear...o/daniel-david/

Edited by Matrix40, 24 December 2023 - 08:54.


#40
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 19.06.2018

 Matrix40, on 24 decembrie 2023 - 08:50, said:

Culmea e ca atunci cand incerci sa le deschizi ochii asupra faptului ca lucrurile pot fi si altfel, ca modul in care se intampla lucrurile in bula lor e mai degraba exceptia si nu regula oanenii reactioneaza negativ, nu sunt interesati sa afle cum se pot face altfel lucrurile. Si sa nu uitam, romanii sunt europenii printre cei mai reticenti la schimbare, dupa cum spune si profesorul Daniel David:

"Alte trăsături care sunt importante pentru a înțelege mai bine ce trăim azi, în România?
Există un alt element fundamental care se leagă de cele două: de obicei, nu toate, dar majoritatea țărilor vestice – mai ales din zona anglo-saxonă – au tendința să vadă viitorul și schimbarea ca oportunitate. Noi, din păcate, avem tendința să vedem schimbarea și viitorul ca pe un pericol. Asta este o chestie extrem de periculoasă, deoarece nu stimulează schimbări de paradigmă, nu stimulează spiritul antreprenorial. Schimbarea este văzută ca un pericol."
https://www.andreear...o/daniel-david/
Pai si tu traiesti intr o bula, cauti  argumente care iti valideaza opinia. Ai dat un citat din cel mai ilustru exemplu de impostura academica contemporana. Intr o tara cu apa calda, cu tezele lui omul asta nu si ar fi putut scrie nici macar dizertatia, nu i ar fi fost acceptata. Popoarele nu au psihologie cum nu au sistem digestiv.

Poti sa verifici te rog daca articolele lui pe tema sunt in publicatii peer review de profil? Daca a mai scris vreun psiholog undeva in lumea civilizata in ultimii 70 de ani o lucrare de referinta asemanatoare? Cum e vazuta teza lui in psihologia contemporana? Iti spun eu ca la modul cel mai deplorabil.

Ia mai iesi din bula si documenteaza te!

#41
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

 Matrix40, on 23 decembrie 2023 - 21:32, said:


Traiti in bulele voastre? Iesiti din ele?

Da, e inevitabil.
Încerc, cu mai mult sau mai puțin succes.

#42
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@Matrix40 Romanul e speriat din scoala de paralelogram, daca-i zici de schimbari de paradigma l-ai pierdut cu totul.
E mai simplu sa-l intrebi - la judecata de apoi ce vrei sa ti se spuna: "du-te-n bula ta!" sau "du-te-n bula mea!"?, desi daca e credincios ortodox o sa-ti spuna ca-i indiferent. Si-atunci e bine sa-i lasi in bula lor. :)

#43
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
E firesc să trăiești în bula ta, și e un lucru foarte sănătos, pentru că nu poți fi de toate, pentru toți, crezând orice, oricând, toate în același timp, inclusiv concepte antagonice, în speranța că vei mulțumi pe toată lumea. E imposibil...trebuie să-ți alegi un set de principii și valori care funcționează pentru tine. Fiecare om e unic, deci e normal ca și ”bula” lui să fie unică.
Dacă extrapolăm, ne dăm seama că orice ideologie, fie ea politică, socio-economică, religioasă sau filosofică reprezintă bule la care aderă cei cărora le sunt potrivite.

Edited by glassofwine, 24 December 2023 - 09:45.


#44
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022
Mai degraba e vorba de perceptie diferita a realitatii.
Unii vad partea plina a paharului, altii doar partea goala.
Spiritul optimist ofera o stare de fericire mult mai atractiva.

#45
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 Matrix40, on 23 decembrie 2023 - 21:32, said:

bula lor
bulii lor
ce e in bula lor
cei din bula lor
din afara bulii
traitul intr-o bula,
lumea din bula mea
din bula ta
din bula mea,
Voi ce parere aveti?
Traiti in bulele voastre? Iesiti din ele?

Daca ai pomenit de iesit, de exemplu stiu ca sunt unele femei care sar din bulã in bulã. Posted Image

[ https://i.postimg.cc/y6SRMZtp/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 24 December 2023 - 10:36.


#46
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 Matrix40, on 23 decembrie 2023 - 21:32, said:

Observ des in ultima perioada oameni ce traiesc in bula lor formata din ei insisi sau un grup restrans de oameni ce le valideaza crezurile si parerile. De multe ori nu sunt interesati de ceea ce e in afara bulii lor, cred ca ceea ce e in bula lor sunt axiome, cei din bula lor sunt destepti si toti ceilalti din afara bulii sunt prosti ce nu le valideaza crezurile.
Cred ca si multe din razboaiele de azi se bazeaza pe traitul intr-o bula, lumea din bula mea e superioara celei din bula ta si trebuie sa iti dau in cap pentru asta...
Eu am incercat mereu sa ies din bula mea, din zona mea de confort, sa ii inteleg si sa ma pun in pielea celor ce imi contesta ideile. Cei ce ma valideaza si ma plac mi se par mai degraba plictisitori.
Voi ce parere aveti?
Traiti in bulele voastre? Iesiti din ele?
Dar vezi ca propria bula nu e mai bună decat bula altora.

#47
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

 Matrix40, on 24 decembrie 2023 - 08:50, said:

"Alte trăsături care sunt importante pentru a înțelege mai bine ce trăim azi, în România?
Există un alt element fundamental care se leagă de cele două: de obicei, nu toate, dar majoritatea țărilor vestice – mai ales din zona anglo-saxonă – au tendința să vadă viitorul și schimbarea ca oportunitate. Noi, din păcate, avem tendința să vedem schimbarea și viitorul ca pe un pericol. Asta este o chestie extrem de periculoasă, deoarece nu stimulează schimbări de paradigmă, nu stimulează spiritul antreprenorial. Schimbarea este văzută ca un pericol."

Nu știu ce fundamente și precepte are la dispoziție individul când declară așa ceva, dar cred că o astfel de generalizare este extrem de periculoasă pentru reputația oricăruia, ca să-l citez.
Să compari spiritul latin cu tradiția anglo-saxonă și să ajungi la o asemenea concluzie e cam de căcat, părerea mea.
Și până la urmă, nu-i bai, e plină lumea cu speciali din ăștia.

#48
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 18.11.2021
@initiator
e natural sa fie asa. altfel oamenii ar fi tot timpul in survival mode, incercand sa faca fata schimbarilor. bulele astea ofera un buffer; un confort emotional/psihic
de aceea, ar fi bine sa nu iei lucrurile in mod personal cand nu ti se da dreptate cu ceva, tu exclus fiind dintr-un anumit grup. Indiferent cat de bun e acel rationament al tau, atat timp cat nu esti parte din grup si nu reprezinti interesele grupului, poti tu sa fi destept cat vrei, si obiectiv si tot tacamul

Edited by jumperishere, 24 December 2023 - 11:10.


#49
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

 audiofidell, on 24 decembrie 2023 - 09:10, said:

Popoarele nu au psihologie cum nu au sistem digestiv.

Dar cultura ce e?

#50
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 Matrix40, on 23 decembrie 2023 - 21:32, said:

Traiti in bulele voastre? Iesiti din ele?

Bula personala este rezultatul dorit si atins de societatea capitalisto-democratico-actuala.
Cu cat mai putini oameni intr-o gramada/adunare/bula cu atat mai bine. Cu atat mai bine pot fi manipulati, dirijati, dresati, spalati pe creieri.
Toti traim intr-o bula pana la urma.

#51
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 glassofwine, on 24 decembrie 2023 - 09:42, said:

E firesc să trăiești în bula ta, și e un lucru foarte sănătos, pentru că nu poți fi de toate, pentru toți, crezând orice, oricând, toate în același timp, inclusiv concepte antagonice, în speranța că vei mulțumi pe toată lumea. E imposibil...trebuie să-ți alegi un set de principii și valori care funcționează pentru tine. Fiecare om e unic, deci e normal ca și ”bula” lui să fie unică.
Dacă extrapolăm, ne dăm seama că orice ideologie, fie ea politică, socio-economică, religioasă sau filosofică reprezintă bule la care aderă cei cărora le sunt potrivite.

Eu cred ca e firesc sa te pui si in pielea celuilalt si a incerca sa vezi realitatea din ochii lui, in felul asta il poti intelege de ce reactioneaza intr-un anumit fel.
Ia sa se spuna israelianul in pielea palestinianului si invers palestinianul in pielea israelianului, ia sa se puna rusul in pielea ucrainianului si ucrainianul in pielea rusului sa vada cum gandeste. Cred ca nu ar mai fi atateaeazboaie si conflicte in general.
Doar ca se ajunge la bula mea care e mai tare decat a ta si ajungem sa ne dam in cap unul altuia pentru asta.

Edited by Matrix40, 24 December 2023 - 12:11.


#52
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017

 Matrix40, on 24 decembrie 2023 - 08:50, said:

Culmea e ca atunci cand incerci sa le deschizi ochii asupra faptului ca lucrurile pot fi si altfel, ca modul in care se intampla lucrurile in bula lor e mai degraba exceptia si nu regula oanenii reactioneaza negativ, nu sunt interesati sa afle cum se pot face altfel lucrurile. Si sa nu uitam, romanii sunt europenii printre cei mai reticenti la schimbare.
In bula mea e de purcel sa arunci gunoaie pe jos, si nici nu cred ca as vrea sa schimb aceasta axioma a bulei, evident consider ca acest principiu ar trebui sa fie regula, si nu exceptie.
De asemenea tot in bula mea nu se da in cap daca esti in alta bula :)
Nu m-am prins daca te referi la un set de valori sau la un set de oameni cand zici de bula, dar ele se pot schimba, nu sunt fixe.
Dintr-un cerc de oameni unii pot foarte usor iesi, iar altii intra, asta daca nu e vorba de mafie, acolo iesi mai greu.
La fel si cum parerea mea ca nu e ok sa arunc pe jos, paote fi schimbata, daca imi aduci argumente solide.

Timpu trece, bula ramane, cam asa crezi tu.

#53
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
@Matrix40 Confunzi noțiunile. A trăi în bula ta e una; a avea empatie ca atitudine complementară moralității, e alta. Dacă, de pildă, eu în bula mea sunt de părere că reintroducerea pedepsei capitale în România ar fi un lucru bun, asta nu înseamnă cu nu pot să mă pun în pielea condamnatului la moarte, spre a-i înțelege frica, dar și eventualele remușcări de conștiință. Și totuși, în bula mea, consider asta o măsură necesară înfăptuirii actului de justiție, în situațiile corespunzătoare.

Edited by glassofwine, 24 December 2023 - 12:24.


#54
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Uite de exemlu in bula ta sa simpatizezi un anumit politician sau partid politic si tot ce apare negativ, chiar si probe cum ca respectivul politician a furat, a mintit, a comis ticalosii tu sa nu le vezi, sau sa le vezi ca fake news, iar cand tu chiar ajungi sa le vezi nu dai inapoi din orgoliu, nu vrei sa admiti ca ai gresit.
In felul asta nu mai ai criterii obiective de evaluare, criteriile de moralitate le aplici diferit in functie de persoana, daca agreezi acea persoana ii cauti scuze, daca e din afara bulei tale folosesti acele fapte pentru a o acuza cat mai dur.

Edited by Matrix40, 24 December 2023 - 12:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate