Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Aerisire coloana incalzire

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
tropojo

tropojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.02.2016
Buna ziua,

Locuiesc in Bucuresti, la etajul 4 din 4 si ca in fiecare iarna am probleme cu incalzirea.
La inceputul acestei ierni initial a fost caldura, mai calaie, dar a fost.
Acum cateva zile s-a intrerupt (nu stiu din ce motiv) iar acum nu mai are nimeni de la scara.
Am verificat tevile de la subsol unde intra agentul termic si sunt calde.
Ma gandesc sa mai incerc sa fac aerisirea inca o data.
Imi poate explica cineva cum trebuie sa procedez?
Eu am identificat teava de tur si cea de retur, ar mai trebui sa fie si una de aerisire? Intr-un singur loc am vazut o a treia teava, in rest am vazut ca pe teava de retur sunt niste robineti care in mod normal sunt inchisi. Ma gandesc ca poate se face aerisirea prin deschiderea acestor robineti?
Si cum pot identifica cate coloane sunt in bloc, pentru a vedea cate tevi de aerisire sunt?

Multumesc pentru ajutor.

#2
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007
Ce tip de bloc este? ca poate e ca al meu si iti fac o poza sa te lamuresc cu tevile de la subsol.

P.S. exista sigur si tevi pentru aerisire. Iar robinetii de la tur si retur ar trebui sa fie permanent deschisi.

Edited by Caralumba, 20 December 2023 - 17:11.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Am stat si eu la 4 din 4 dar aerisitororul era SUS - chiar la 4 (de fapt, o teava cu un robinet)
Asa faceam aerisirea - dadeam drumul la robinetul ala pe care, intr-o prima faza, venea aer cu presiune
Cand ajungea apa - opream robinetul
Asa se facea aerisirea la toate blocurile cu 4 etaje din cartier
Poate la tine e la fel

#4
tropojo

tropojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.02.2016
@Naijax: De cand locuiesc in acest bloc (peste 20 de ani) aerisirea s-a facut de la parter.
In trecut de acest lucru se ocupa administratorul care intre timp a murit iar acum administratia e tinuta de o firma care nu cunoaste situatia specifica de la fiecare bloc in parte.
Deci nu cred ca aerisirea se face de la etajul 4, intrucat nu s-a facut pana acum niciodata si am avut caldura in alti ani.

@Caralumba: Este un bloc de 4 etaje, locuiesc in Titan langa piata Minis.

#5
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
trebuie sa gasesti robineti 1/2 toli de aerisire in subsol

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
Sau, daca vreun gospodar, poate chiar ocupantul anterior al locuintei tale, s-a suparat pe traseul de aerisire ai nevoie fie de un aerisitor automat fie de un robinet de golire la partea de sus a fiecarei coloane care te deserveste.

Daca ai la tavan o teava orizontala in care se termina toate coloanele urmareste-o si vezi unde coboara spre parter, de obicei langa una din coloane. Pe aia o ai de cautat pana in beci.

#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

 Naijax, on 20 decembrie 2023 - 17:09, said:

Am stat si eu la 4 din 4 dar aerisitororul era SUS - chiar la 4 (de fapt, o teava cu un robinet)
Asa faceam aerisirea - dadeam drumul la robinetul ala pe care, intr-o prima faza, venea aer cu presiune
Cand ajungea apa - opream robinetul
Asa se facea aerisirea la toate blocurile cu 4 etaje din cartier
Poate la tine e la fel

Da aerisitorul ar trebui sa fie la ultimul etaj.

#8
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Ca sa nu se mai fure apa calda sunt aerisitoare automate .. asta daca nu sunt furate si alea Posted Image  Oricum aerisitoarele sunt in cel mai inalt loc de pe fiecare coloana.
PS vezi sa nu ai un vecin care foloseste apa calda din calorifer ... ca astia nu e prosti' de la r.a.d.e.t. acum cu repartitoarele .

Edited by crischir, 20 December 2023 - 18:00.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001
Nu e obligatoriu sa fie la ultimul etaj.
Sunt blocuri ce au țeava de aerisire ce coboară de la ultimul etaj până în subsol. Să nu te chinui cu găleata la ultimul etaj.
E a treia țeavă (pe lângă tur și retur) și se face pe acolo aerisirea. A treia țeavă doar pe o singura coloana la tot blocul.
Și sunt alte blocuri care au într-adevăr aerisirea la ultimul etaj.

Determini cum e la tine și faci aerisirea.
Închizi turul din beci, deschizi aerisirea, aștepți până nu mai vine aer pe aerisire,  deschizi și turul, închizi aerisirea.

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
ma, Dorin, cum ma sa inchizi turul.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001
In sensul acelor de ceasornic.
Asa-i că nu ai stat la bloc?
Așa se umple instalația. Prin retur. De jos în sus.
Să iasă tot aerul prin aerisire.

Jdemii de ani m-am chinuit cu așa ceva. De când eram copil.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
Dintotdeauna instalatiile de incalzire se umplu pe retur. Pe tur vine sigur apa, are grija pompa de circulatie.

#13
Parusoaica

Parusoaica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 17.09.2023

 Naijax, on 20 decembrie 2023 - 17:09, said:

Am stat si eu la 4 din 4 dar aerisitororul era SUS - chiar la 4 (de fapt, o teava cu un robinet)
Asa faceam aerisirea - dadeam drumul la robinetul ala pe care, intr-o prima faza, venea aer cu presiune
Cand ajungea apa - opream robinetul
Asa se facea aerisirea la toate blocurile cu 4 etaje din cartier
Poate la tine e la fel

La fel si la mine, aerisitorul era la 4, aveam un robinet si furtun cu care dadeam aerul si apa in spatele blocului pana nu mai ieseau bule de aer.

Edited by Parusoaica, 20 December 2023 - 23:17.


#14
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007

 tropojo, on 20 decembrie 2023 - 17:15, said:

@Caralumba: Este un bloc de 4 etaje, locuiesc in Titan langa piata Minis.

Am vazut din prima ca ai spus "bloc de 4 etaje", eu te-am intrebat clar "ce tip de bloc este?", mai clar, ce litera, ca sunt si astea un pic diferite la subsoluri.
Nu ar avea rost sa iti trimit poza de la mine - bloc tip A, si la tine sa fie altfel tevile, sa ma injuri.

#15
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

 miki07, on 20 decembrie 2023 - 17:25, said:


Da aerisitorul ar trebui sa fie la ultimul etaj.
Dar in 99% dintre cazuri se afla la subsolul blocului.

#16
tropojo

tropojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.02.2016
E bloc Y.
Sunt 4 apartamente pe etaj 2 de 3 camere si 2 de 4 camere.

La fiecare calorifer este o teava de tur care vine de la etajul inferior prin planseu si urca pe tavan unde comunica cu celelalte camere (fiind un sistem in serie daca se poate face o analogie).
De la fiecare calorifer pleaca o teava de retur care coboara prin planseu la etajul inferior, insa acestea nu comunica unele cu celelalte.
In baie teava de tur are in partea superioara aproape de tavan o bucla (iar la un vecin are ca o mica butelie). Cineva a spus ca aceasta bucla / butelie are rol in aerisire dar nu am inteles in ce sens.

Am fost la subsol si am identificat tevile de incalzire, una de tur si una de retur (sunt 4 coloane practic).
Doar la doua dintre coloane am identificat si o a treia teava, metalica, dintre care una avea un robinet in capat iar cealalta un ventil, aceasta presupunand ca este cea de aerisire.
Instalatorul trimis de catre firma de administrare a spus ca e posibil sa fie cate doua apartamente pe cate o teava de aerisire, sa nu fie pe fiecare dintre cele 4 coloane.

Teava care avea un robinet, atunci cand am deschis a iesit apa cu putere si cu aer.
Cealalta care avea ventil pe interior, cand l-am deschis partial (de teama ca daca il scoatem complet nu vom mai putea sa il insurubam la loc) a iesit si de acolo apa si aer, insa evident debitul a fost mult mai mic, gura fiind obturata partial de acest ventil.
Am lasat sa rasufle teava de aerisire aproximativ vreo ora (pana cand nu mai iesea decat apa) dupa care am inchis la loc ventilul.
Nu am umblat insa la tevile de tur si retur.

Rezultatul este ca s-au incalzit tevile de pe coloana din casa, insa numai cat urca pana la nivelul caloriferului, restul tevii care urca mai sus pe perete si merge dupa aceea pe sub tavan este rece.
Caloriferele sunt calde doar primii elementi cu excepta celui din baie care se incalzeste complet, insa si acolo teava care urca pe perete in partea superioara este rece.

Sa insemne acest lucru ca este o bula de aer pe tevi si mai trebuie aerisit?

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
Nu, inseamna ca gospodarul care a avut in casa butelia de care vorbesti probabil a obturat aerisirea sau a eliminat-o si aerul e captiv deasupra turului tau. Ia o mufa rapida, ocheste teava in care zici ca ti se unesc tururile, taie-o si adauga in capatul ei un aerisitor automat. Si inca o mufa cu dop in directia opusa, just in case.
Ti-as recomanda sa instalezi si o ramificatie cu dop si un robinet ca sa ai posibilitatea sa aerisesti la debit mare la inceput de sezon sau cand mai descarca gospodarii coloanele.

#18
tropojo

tropojo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.02.2016
Tururile nu se unesc intr-o teava comuna.
La sufragerie turul vine de jos, (prin planseu), urca pe perete pana la nivelul caloriferului unde se bifurca, o teava intra in calorifer iar cealalta urca in continuare pana aproape de tavan de unde merge in bucatarie.
In bucatarie turul vine de jos, (prin planseu), urca pe perete pana la nivelul caloriferului unde se bifurca, o teava intra in calorifer iar cealalta urca in continuare pana aproape de tavan se leaga la teava care vine din sufragerie. Teava respectiva continua catre celelalte camere.
In dormitor turul vine de jos, (prin planseu), urca pe perete pana la nivelul caloriferului unde se bifurca, o teava intra in calorifer iar cealalta urca in continuare pana aproape de tavan se leaga la teava care vine din bucatarie si asa mai departe.
Este un sistem in paralel, nu in serie, scuze pentru greseala.

La baie nu am butelie pe teava de coloana, insa am o bucla despre care instalatorul mi-a spus ca are acelasi rol (la fel au si alti 2 vecini, de pe etaj, doar al 3-lea are ca o butelie). Nu cred ca cei de dinainte au facut schimbari in acest sens (m-am mutat aici acum 25 de ani).
In trecut aerisirea s-a facut doar de la subsol de care se ocupa fostul administrator care intre timp nu mai este, iar recent o data cu anveloparea blocului au fost schimbate si tevile de la subsol.

De asemenea in bloc sunt mai multe apartamente care sunt goale, si in care evident ca nu functioneaza caldura, doar ce urca pe tevile de coloana. Este posibil sa fie si acesta un motiv pentru care nu functioneaza cum trebuie aerisirea?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate