Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Boxa Akai, garanție 6 luni la baterie?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 Qwerty69, on 20 decembrie 2023 - 13:22, said:

Eu am cumparat o baterie externa si dupa 1 an a inceput sa tina destul de putin....

In cateva zile am rezolvat-o si mi-au schimbat-o pe garantie.

Cum am rezolvat-o... 10-15-20 incarcari/descarcari pe zi timp de vreo 10 zile... in a 10-a zi mai tinea bateria 10 secunde...
:))))))))))))))))))))))))))))))))))

#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,026
  • Înscris: 18.12.2007

 bogdan_o, on 20 decembrie 2023 - 14:22, said:

Salut

OUG 140/2021 Art 9, alineat (1): Vânzătorul răspunde faţă de consumator pentru orice neconformitate care există în momentul livrării bunurilor şi care este constatată în termen de doi ani de la data respectivă.

Direct reclamatie la ANPC: https://sesizari1.anpc.ro/

Doar ca trebuie sa demonstrezi neconformitatea.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 modoran, on 20 decembrie 2023 - 13:42, said:

Ce litiu ? E o amarata de baterie cu plumb, cea mai ieftină posibil.

La cele pe plumb trebuei sa le faci un ciclu complet de incarcare/descarcare la fiecare 3 luni.

Dar n-as crede la o boxa sa bage asa ceva.,
Din ce gasesc eu la boxele Akai de pe emag au Li-Ion trecut in specificatii.

#22
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,416
  • Înscris: 08.02.2011
Eu repar frecvent și cele mai multe au baterii cu plumb, standard. Se găsesc ușor de schimbat, dar mai sunt și modele cu elemenți 18650.

Problema e că nu au absolut nici o protecție pe acumulator, incarca in permanenta și nici o protecție la descărcare, se duc rapid.

#23
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 18.08.2021

 modoran, on 20 decembrie 2023 - 15:47, said:

Eu repar frecvent și cele mai multe au baterii cu plumb, standard. Se găsesc ușor de schimbat, dar mai sunt și modele cu elemenți 18650.

Problema e că nu au absolut nici o protecție pe acumulator, incarca in permanenta și nici o protecție la descărcare, se duc rapid.
Exista si acumulatori 18650 cu protectie la incarcare integrata. Da, sunt mai scumpi, dar la un DIY merita folosirea lor. Aia scosi din laptop-uri mai vechi sunt buni, dar nu au protectie - se presupune ca e integrata in circuitul de power management al laptop-ului

#24
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 17.02.2020
Si noi la produse cu baterii - specificam in certificat separat garanția bateriei - dacă are garanție. Unii producători nu oferă garanție la acumulatori, alții da.
Exista produse cu acumulatori încorporați. In acest caz legea garanției - oferă diminuarea garanției la o valoare mai mică de 2 ani.

#25
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 14.08.2023
Am făcut reclamație la Anpc.
Mai mult din plictiseala ca parca știu ca nu se rezolva problema.
Am scris ca bateria este parte integrata și eu nu o pot schimba, pentru ca pierd garanția.
Sa vedem răspunsul.


#26
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 27.03.2006

 mirel3003, on 20 decembrie 2023 - 13:42, said:

O baterie de laptop in 2 ani nu ar trebui sa ii scada capacitatea cu mai mult de 15%... daca as vedea ca scrie la un laptop ca garantia e 2 ani si doar 6 luni pe baterie eu as zice pass si as cumpara altceva, nu mi-ar inspira incredere.
La pcgarage am vazut asta. Dar acum au trecut la 12 luni. Si cred ca si la alte magazine se practica chestia asta doar ca o sa vezi scris in certificatul de garantie daca tin bine minte.

#27
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
neneafane, eu zic ca se rezolva cu anpc. Sa ne spui si noua ce raspuns ai primit.

#28
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 14.08.2023
iata un raspuns din partea emag:

Va informam ca situatia produsului dumneavoastra inregistrat in service Depanero cu fisa numarul 5557020 a fost finalizata cu statusul: NEREPARAT.
Daca ati trimis produsul catre service folosind serviciul de Pickup&Return acesta va fi expediat prin curier la adresa mentionata de dumneavoastra.

#29
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

 eiffel, on 20 decembrie 2023 - 12:45, said:

In mod normal bateria daca e pe litiu si variantele sale e ok daca ai grija sa o tii incarcata pete 80%.

Vezi ca ai scris pe(s)te in loc de sub.

#30
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,737
  • Înscris: 15.06.2007

 neneafane, on 20 decembrie 2023 - 12:10, said:

Am o boxa luata de pe eMAG.
Sa cam dus bateria după 30 de utizari.
Cei drept, are 22 de luni din cele 24 de garanție.
O trimit în service, la care ma contactează un tip, în care spune ca bateria are doar 6 luni de garanție fiind un consumabil.
Descarc garanția, citesc, nimic.
Nu găsesc specificația la asa ceva.
O fi un lucru standard și eu nu știu?
Cu niste ani un urma am cumparat cel mai ieftin aparat de ras Panasonic.  Garantie  produs cca 2 ani. In pliantul produsului scrie ca  o baterie incarata asigura un timp de functionare al aparatuluinde ras de cca 40 de minute. Pe undeva scria sau am dedus ca bateria rezista la cca 24-30 de incarcari.  Oricum avea o mufa cretina, special conceputa sa nu se potriveasca nimic in afara de original si nici nu functioneaza cu cablul de incarcare atasat.  Astazi nici chestiile mai scumpe nu mai rezista, totul este facut sa tina un pic peste garantie.

 murdar, on 27 decembrie 2023 - 20:03, said:



Vezi ca ai scris pe(s)te in loc de sub.
nu conteaza, oricum bateria moare dupa un numar de ani, indiferent cat de incarcata sau descarcata o mentii, daca o folosesti sau nu.

Cel mai bine este sa folosesti produse care nu contin acumulatori sau baterii. Ori sa te pricepi cum sa le repari. O reparatie la service costa mai mult decat un aparat nou. Asta este realitatea in consumerism.

Si laptopul cumparat pentru scoala online in pandemie pentru copil, are bateria praf dupa 3 ani, desi a stat multa vreme in cutia originala cu bateria incarcata, un Asus Zenbook.

Edited by tfmercedez, 06 January 2024 - 22:27.


#31
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 14.08.2023
De reparat, ma pricep în mare la orice.
Nu e mare lucru sa schimbi o baterie.
Dar boxa în sine mai avea și alte defecte.
Butoanele nu mai funcționau, nu se mai încarca de la bateria mașinii.
Avea în spate de băgat 2 fire de 12 v.
Am incercat când aveam ceva lucru în alta parte sa o pun de la mașina și nimic.

Nu am primit răspuns de la Anpc și boxa mi-a venit cum am trimis-o.
Am retrimis-o înapoi în service și am făcut și un video înainte de a trimite cu defecțiunile pe care le are.


#32
neneafane

neneafane

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 14.08.2023
După ce am trimis înapoi produsul în service Petru alts defecte, primesc răspunsul asta:

Produsul tau aflat in service cu numarul 5575870
va fi inlocuit cu unul nou. Un reprezentant eMAG te va contacta in urmatoarele 48 de ore pentru a iti detalia optiunile de livrare disponibile. Numai bine!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate