Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Cadou pentru un pasionat de pescuit.

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 12.06.2010
Bere de toti banii.

#20
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 29.01.2019
Un obiectiv foto pentru marit dimensiunile pestelui.

#21
rusuvl

rusuvl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.11.2021
atata timp cat nu stii ce stil de pescuit practica, mai bine ii cumperi un voucher de la marele pescar sau ceva de genul asta.

#22
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,538
  • Înscris: 29.10.2017
O carte cu povesti pescaresti.

#23
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 03.02.2009
Un bibelou.

Attached Files



#24
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
NICIODATA NU CUMPERI UNUI PESCAR SCULE SAU MONTURI!
Fiecare din ei stie ce vrea si cum sa le faca!
Daca vrei neaparat sa cumperi ceva iei cev adiacent pasiunii, care eventual poate fi folosit si la altceva.
S-au zis:
- cutit filetat / vanatoresc
- piatra ascutit ace
- acel stick pentru selfie
- set forfecute (da, pentru manichiura)
- cutii pentru ace/plumbi/momeli - niciodata nu ajung
- sapca/palarie soare/ploaie
- vesta cu foarte multe buzunare
etc.

#25
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,483
  • Înscris: 20.02.2008

 adip1962, on 20 decembrie 2023 - 07:11, said:

NICIODATA NU CUMPERI UNUI PESCAR SCULE SAU MONTURI!
Fiecare din ei stie ce vrea si cum sa le faca!

Exact. Doar daca il cunosti foarte bine si stii ca isi schimba ceva sau tanjeste dupa ceva anume. Dar 100 lei in pescuit e o suma mica rau.
Daca pescuieste si pe salbatic (Dunare) i-ai ceva util - o maceta spre exemplu, daca nu are. E foarte utila la amenajarea locului de pescuit.

#26
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 21.02.2006
Un briceag Opinel cu lama din inox, arata bine, taie bine si pluteste pe apa daca il scapi.

.

#27
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,592
  • Înscris: 10.01.2019
Ei, nu chiar asa, se pot intampla si minuni. Va dau exemplul meu. Acum aproape 50 de ani, la majorat, am primit de la tatal meu o lanseta, eu avand hobbyul pescuitului de mic copil. Nu i l-am cerut, nu i-am sugerat inainte ce sa-mi cumpere, asa s-a gandit el ca ar fi potrivit, pur si simplu avea un prieten cu rude prin Germania si ala i-a propus-o (omul face bisnita cu asa ceva). Am avut de-a lungul timpului probabil peste 100 de lansete si vergi si acum cred vreo 20, dar lanseta aia primita atunci de la tatal meu mi-a ramas in suflet si mai pescuiesc si acum cu ea si nu numai din motive sentimentale, o consider inca potrivita pt un anumit stil de pescuit. Cu lanseta aia am prins cel mai mare somn, cel mai mare crap (ambii din Dunare), am prins cel mai mult somn intr-un interval scurt de timp (din Mures), a stat 3 zile sub apele Dunarii furata de un somn si am recuperat-o cu acelasi somn prins intr-o alta lanseta. Ce sa zic, multe minuni am facut cu ea.

#28
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 25.09.2014

 AlexD2, on 20 decembrie 2023 - 10:34, said:

a stat 3 zile sub apele Dunarii furata de un somn si am recuperat-o cu acelasi somn prins intr-o alta lanseta.
Poveste pescareasca.
Initiatorul ar trebui sa ne spuna si varsta aniversatului, pentru ca un copil de exemplu se bucura la orice cadou !

#29
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 04.10.2007
O frontala, sau o lenterna de mana (tactica).

#30
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,741
  • Înscris: 30.10.2003
Dar nimeni nu intreaba ce fel de pescuit practica? Eu am cunoscuti care merg numai la muscarit. Daca le-as da un bat de 5 metri pentru balta, imi dau cu ea in cap.

#31
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 13.03.2007
Daca o fi vre-un crapar cu scule de mii de euro pe hartie si 1000 lei la nevasta-sa , cu 100 lei nici macar un fir calumea nu poate sa cumpere. Cum ziceau si baietii, ia ceva simbolic - o rama foto in care sa-si puna capturile :)

#32
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,592
  • Înscris: 10.01.2019
Pescareasca, nepescareasca, dar cat se poate de adevarata. Scuze de off topic, dar colegul m-a provocat asa c-o s-o povestesc. Eram 3 prieteni la pescuit de somn, noaptea pe Sulina (stiu era interzis, dar era comunism si multe lucruri interzise se faceau atunci). Pescuiam la distanta de pana-n 100 m unul de altul pe un dig inalt de vreo 4 m, de piatra. Nu aveai cum pune suporturi intre pietre asa ca lansetele le intepeneam cum puteam cu manerul intre bolovani. La un moment dat îl rog pe cel care era in amonte de mine sa se uite si la betele mele ca eu merg sa-l vizitez pe cel care era mai jos, un prieten mai tanar, foarte bun pescar, dar cam dezorientat fiind incepator pe Dunare. Nu ajung bine la el si il aud pe cel de sus cum alega spre mine. Ma intreaba: cate bete ai avut in apa ?, zic trei, el imi spune: nu sunt decat doua. Am incercat noi atunci si a doua zi sa-l gasim cu ceva ancore ce le aveam prin dotare, nu l-am gasit, zic asta e, mergem mai departe, dar eram tare suparat. Dupa vre-o doua zile, tot noaptea, tot acolo cel care era mai sus de mine prinde un somotel de vreo 2 kg. Contrariat ma striga sa vin sa vad ca are doua carlige identice de-ale nostre in gura (carligele erau toate facute manual de mine). Imediat mi-am data seama ca unul poate fi de la lanseta mea. Fugind spre el îi spun sa traga usor de fir, poate lanseta este acolo si asa am recuperat-o.

#33
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,031
  • Înscris: 17.02.2020
Trusa de pescuit de supraviețuire NATO. Sa pescuiască ca și marinar după ce i s-a scufundat vaporul. Sau ca și unul izolat fără mâncare.
Cu ocazia asta vede cât de bun pescar este.
https://eagora.ro/ca...u-pescuit-nato/
sau asta - ca sa nu mai pescuiască deloc - vine doar sa colecteze peștii https://eagora.ro/ca...mat-de-pescuit/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate